jak odpieluchować dziecko
fotolia.com
Pielęgnacja

Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby

Odpieluchowanie, czyli odzwyczajenie od noszenia pieluszek, przebiega u dzieci w różnym tempie i w różnym czasie. Nie przejmuj się, jeśli twój maluch wciąż jeszcze potrzebuje pieluch, chociaż już dawno skończył 2 lata. Nasze sposoby na odpieluchowanie mogą pomóc, ale nauka korzystania z nocnika to nie wyścigi!

Kiedy dziecko powinno zostać odpieluchowane – gdy ma rok, dwa czy może trzy lata? Żadna odpowiedź nie jest poprawna. Należy to zrobić, gdy będzie do tego gotowe. W treningu czystości najważniejsze jest zachowanie spokoju, cierpliwość i podążanie za dzieckiem. Sukces przyjdzie z czasem! Zobacz, co może pomóc w jego osiągnięciu – opisujemy odpieluchowanie dziecka krok po kroku. 

Spis treści:

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]

Jak skutecznie odpieluchować dziecko?

Z odpieluchowaniem nie ma się co spieszyć. Aby było ono skuteczne, musi być przeprowadzone w odpowiednim momencie. Dzieci zazwyczaj dopiero między 18. a 24. miesiącem życia są w stanie kontrolować zwieracze. Sadzanie na nocniku młodszego dziecka nie ma więc sensu. Nawet jeśli maluszkowi uda się do niego załatwić, będzie to dzieło przypadku, a nie świadome działanie. Większość dzieci żegna się z pieluszkami w połowie trzeciego roku życia, a niektóre maluchy noszą je jeszcze dłużej. Nie jest to powód do niepokoju!

Kiedy zacząć odpieluchowanie?

Zdaniem Jespera Juula, słynnego duńskiego pedagoga, dziecko powinno samo zasygnalizować, że jest gotowe do odpieluchowania – warto więc uważnie je obserwować. Zwróć uwagę, czy dziecko:
 

 • potrafi komunikować swoje potrzeby – np. daje znać lub mówi, że chce jeść;
 • pokazuje, że zrobiło w pieluszkę;
 • gdy chce się załatwić, szuka ustronnego miejsca – wyraźnie się napina, kuca;
 • chętnie naśladuje dorosłych i starsze rodzeństwo w domowych czynnościach;
 • jest w stanie spokojnie usiedzieć przez kilka minut;
 • często ma suchą pieluszkę, np. po drzemce.

Aby dziecko mogło świadomie usiąść na nocniku, powinno wiedzieć, że chce siusiu. A to wcale nie jest oczywiste dla maluszka, który np. jest w trakcie zabawy. Nawet jeśli czuje, że ma pełny pęcherz, musi też pamiętać, by powiedzieć o tym dorosłemu, który nim się opiekuje, rozebrać się i siąść na nocniku. Większość dzieci osiąga tę umiejętność w połowie trzeciego roku życia.

Sposoby na odpieluchowanie dziecka

Jeśli stwierdzisz, że dziecko jest gotowe do rozstania z pieluchą i masz już w domu nocnik, pora zacząć działać. Jak to zrobić?
 

 • Posadź dziecko na nocniku np. po posiłku, gdy wiesz, że zwykle załatwia się w pieluszkę.
 • Nie przetrzymuj go długo na nocniku – jeśli chce wstać, pozwól mu na to.
 • Jeśli uda się zrobić siusiu lub kupkę, koniecznie pochwal malucha – to ułatwia zrozumienie, do czego służy nocnik.
 • Jeśli dziecko kilka razy siada na nocniku bez efektu, odstaw go na pewien czas, żeby nocnik nie zaczął się maluchowi źle kojarzyć.
 • Jeśli masz ogródek, w ciepłe dni pozwalaj dziecku biegać bez pieluszki – to ułatwi mu zrozumienie, co dzieje się z jego ciałem.

 
Żeby skutecznie odpieluchować dziecko, nie wystarczą twoje chęci i umiejętności. Nie na wszystko masz wpływ i musisz wziąć również pod uwagę czynniki zewnętrzne. Czasem lepiej poczekać, niż stresować siebie, a przy tym malucha. W procesie odpieluchowania może pomóc... dobra pogoda! Gdy jest ciepło na dworze, łatwiej rozpocząć naukę korzystania z nocnika, dziecko może biegać bez pieluszki np. po ogródku bez ryzyka, że się przeziębi

Pamiętaj, że przy odpieluchowaniu musisz zachować spokój. Wywieranie presji na dziecku, które nie chce siedzieć na nocniku, może skończyć się zaparciem nawykowym, czyli psychologicznym nawykiem wstrzymywania kupy. Lepiej, żeby dziecko zaczęło korzystać z niego później, niż przeżywało z tego powodu silny stres!

Co pomoże w nauce odpieluchowania?

Przede wszystkim potrzebny będzie odpowiedni nocnik. Najlepiej taki, który zachwyci dziecko i sprawi, że chętnie będzie ono z niego korzystało. Aby wybrać właściwy, zabierz malucha na zakupy. Dzięki temu dziecko będzie mogło również przymierzyć wybrany model (upewnicie się, że będzie wygodny).


Nie wszystkie dzieci akceptują nocniki. W przypadku niektórych maluchów lepszym rozwiązaniem może okazać się nakładka na sedes. Sprawdzi się szczególnie u tych dzieci, które chcą robić dokładnie to, co dorośli.

Inne przydatne gadżety do odpieluchowania to:

 • podstawka do sedesu (jeśli maluch korzysta z nakładki),
 • książeczki, których bohaterowie uczą się korzystać z nocnika,
 • atrakcyjne majteczki, które zastąpią pieluszki (np. we wzorki, które dziecko polubi),
 • mata na łóżko, która ochroni przed zamoczeniem materaca,
 • lalka siusiająca (niektóre mają w komplecie nocnik), ułatwi dziecku zrozumienie, o co chodzi w odpieluchowaniu.

  

Jeśli dziecko boi się nocnika lub nie chce z niego korzystać, zamiast mu o nim opowiadać, pokaż, jak sama korzystasz z sedesu (rozbieranie się nie jest konieczne). Powiedz: „Siadam tu i siusiam, ty możesz usiąść na swoim nocniku i robić to samo”. Jeszcze lepiej sprawdzi się oglądanie, jak z nocnika korzysta np. dziecko znajomych. Dodatkowo sprawę może rozjaśnić zabawa w sadzanie na nocniku lalek i misiów oraz czytanie książek dla dzieci, których bohaterowie próbują opanować tę umiejętność.

Błędy przy odpieluchowaniu

Jednym z najczęstszych błędów jest sadzanie dziecka na nocnik zbyt wcześnie, kiedy nie jest ono jeszcze do tego gotowe. Innym dość często popełnianym przez rodziców błędem jest ciągłe dopytywanie: „Chce ci się siusiu? Może zrobisz kupkę?”. Lepsze efekty przynosi uważna obserwacja. Dziecko, które chce się wypróżnić, przerywa zabawę, uspokaja się i chowa w kąt. A kiedy ma pełen pęcherz, dotyka ręką majteczek i je przytrzymuje. Warto uchwycić ten moment i posadzić dziecko na nocniku, mówiąc: „Widzę, że chce ci się siusiu/kupkę”. W ten sposób pomożesz maluchowi zrozumieć, co dzieje się z jego ciałem i co trzeba zrobić.

Nie przejmuj się, jeśli podczas nauki maluch się zsiusia – to może się zdarzyć, gdy jest zajęty zabawą i zapomni pójść do toalety czy na nocnik lub wybierze się do niej za późno. Dziecko wstydzi się takich niepowodzeń. Przytul je i zapewnij, że następnym razem będzie lepiej, by nie zniechęciło się do odpieluchowania.

Zobacz też:

dziecko, nocnik, nocnikowanie, nauka siusiania, odpieluszkowanie
fotolia
Pielęgnacja
Czy dziecko jest gotowe na pożegnanie z pieluszką – test
mama z dzieckiem w restauracji
Adobe Stock
Czas wolny
Dlaczego warto rozwijać samodzielność u dziecka?
Jako rodzice staramy się nie podcinać skrzydeł naszym pociechom, jednak czasami bywamy nadopiekuńczy. Jak znaleźć balans między jedną postawą a drugą? Dowiedz się, dlaczego warto umożliwić dziecku dążenie do samodzielności.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '.R1Aq27cj9rqmzWbsk4q5ZR8T.RukBAOr2B.pIo45dH.N7', 'ppqscwqrkr', 'cfkqqytcbfuivkkmohsyotgtdwmp']); Chcesz, by twoje dziecko wierzyło we własne siły i potrafiło w przyszłości dokonywać własnych wyborów? Złóż parasol ochronny i zacznij uczyć je samodzielności. Nie wyręczajmy naszych Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, często wyręczamy nasze pociechy w wykonywaniu różnych czynności.---#---dzieci, Choć---#---dzieci Choć">dzieci   Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, często wyręczamy nasze pociechy w wykonywaniu różnych czynności.---#---dzieci, Choć---#---dzieci Choć">Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, często wyręczamy nasze pociechy w wykonywaniu różnych czynności. Bo wydaje nam się, że zrobimy coś szybciej, lepiej, sprawniej... Rezultat? Pozbawiamy dziecko okazji do trenowania nowych umiejętności. Stale wyręczany maluch nie tylko będzie się wolniej rozwijał, ale w przyszłości może odstawać od rówieśników. Gdy podrośnie i pójdzie do przedszkola, nie będzie potrafił zadbać o swoje sprawy i stanie się mniej pewny siebie. Nie będzie także rozumiał, dlaczego świat nie kręci się już wokół niego. Dlatego nie zwlekajmy z nauką samodzielności – im wcześniej zabierzemy się za nią, tym lepiej. „Rozwijanie samodzielności u dzieci jest inwestycją w ich przyszłe życie. Jest postawą, dzięki której młody człowiek będzie radził sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Kształtowanie tej umiejętności zaczyna się od najmłodszych lat, przez umożliwienie samodzielnego jedzenia, ubierania się, dokonywania pewnych wyborów , a także przez narzucenie dziecku obowiązków, na miarę wieku i możliwości” – mówi Dorota Maciejec, psycholog. Kształtujmy dobre nawyki Wychowanie to przede wszystkim...

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? – szybko i bez stresu
Nauka korzystania z nocnika u każdego dziecka przebiega inaczej – jedno opanowuje tę umiejętność szybciej, z kolei innemu przychodzi to bardziej opornie. Jeśli jednak odpowiednio się przygotujesz, pożegnanie z pieluchami z pewnością pójdzie wam łatwiej.

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika. Kluczem do sukcesu jest atmosfera – dziecko nie może czuć nerwowości czy irytacji z twojej strony, ale zachętę i aprobatę. Nie zapominaj, że w nauce siusiania do nocnika nie chodzi o twoją wygodę, ale wspieranie dziecka w samodzielności. Dobrym czasem do oswajania dziecka z nocnikiem jest lato. W ciepłe dni maluch ma na sobie mało ubranek i łatwo może się sam rozebrać. Kiedy uczyć dziecko korzystania z nocnika? Większość dzieci zaczyna korzystać z nocnika w połowie trzeciego roku życia, dziewczynki z reguły wcześniej niż chłopcy. To czas, gdy dzieci naturalnie dojrzewają do pożegnania z pieluchą. Kontrolowanie swojej fizjologii nie jest łatwe dla dwulatka – dziecko musi zauważyć, że chce się załatwić, przypomnieć sobie, co to oznacza (że zaraz zacznie siusiać), i wiedzieć, że musi dotrzeć do nocnika. Wieści o niemowlakach świadomie siusiających do nocnika włóż między bajki. Zwykle to przypadek okupiony przez dziecko długim siedzeniem na nocniku. Jak poznać, że dziecko jest gotowe na nocnik? Zanim kupisz nocnik i rozpoczniesz naukę, sprawdź, czy dziecko już na pewno może przejść etap odpieluchowania . Sygnały gotowości dziecka do korzystania z nocnika: Dłuższy czas (np. dwie godziny) ma suchą pieluszkę . Chętnie naśladuje dorosłych (mycie zębów, zmywanie). Umie spokojnie usiedzieć w miejscu do 5 minut. Rozumie proste polecenia i umie jasno powiedzieć, co chce zrobić. Sygnalizuje miną albo gestami, że chce, by zmienić mu pieluchę . Po drzemce ma suchą pieluchę. Nie jest w trakcie tzw. buntu dwulatka . Zanim zrobi siusiu , zachowuje się inaczej niż zwykle, np. chowa się za firankę lub nieruchomieje.   Nauka siadania na nocnik: od czego zacząć? Wytłumacz dziecku, co je czeka. Opowiedz, jak fajnie jest chodzić...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj