Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak odpieluchować dziecko
fotolia.com
Pielęgnacja

Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby

Odpieluchowanie, czyli odzwyczajenie od noszenia pieluszek, przebiega u dzieci w różnym tempie i w różnym czasie. Nie przejmuj się, jeśli twój maluch wciąż jeszcze potrzebuje pieluch, chociaż już dawno skończył 2 lata. Nasze sposoby na odpieluchowanie mogą pomóc, ale nauka korzystania z nocnika to nie wyścigi!

Kiedy dziecko powinno zostać odpieluchowane – gdy ma rok, dwa czy może trzy lata? Żadna odpowiedź nie jest poprawna. Należy to zrobić, gdy będzie do tego gotowe. W treningu czystości najważniejsze jest zachowanie spokoju, cierpliwość i podążanie za dzieckiem. Sukces przyjdzie z czasem! Zobacz, co może pomóc w jego osiągnięciu – opisujemy odpieluchowanie dziecka krok po kroku. 

Spis treści:

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Kiedy odpieluchować dziecko?

Z odpieluchowaniem nie ma się co spieszyć. Aby było ono skuteczne, musi być przeprowadzone w odpowiednim momencie. Dzieci zazwyczaj dopiero między 18. a 24. miesiącem życia są w stanie kontrolować zwieracze. Sadzanie na nocniku młodszego dziecka nie ma więc sensu. Nawet jeśli maluszkowi uda się do niego załatwić, będzie to dzieło przypadku, a nie świadome działanie. Większość dzieci żegna się z pieluszkami w połowie trzeciego roku życia, a niektóre maluchy noszą je jeszcze dłużej. Nie jest to powód do niepokoju!

Zdaniem Jespera Juula, słynnego duńskiego pedagoga, dziecko powinno samo zasygnalizować, że jest gotowe do odpieluchowania – warto więc uważnie je obserwować. Zwróć uwagę, czy dziecko:

 • potrafi komunikować swoje potrzeby – np. daje znać lub mówi, że chce jeść;
 • pokazuje, że zrobiło w pieluszkę;
 • gdy chce się załatwić, szuka ustronnego miejsca – wyraźnie się napina, kuca;
 • chętnie naśladuje dorosłych i starsze rodzeństwo w domowych czynnościach;
 • jest w stanie spokojnie usiedzieć przez kilka minut;
 • często ma suchą pieluszkę, np. po drzemce.

Aby dziecko mogło świadomie usiąść na nocniku, powinno wiedzieć, że chce siusiu. A to wcale nie jest oczywiste dla maluszka, który np. jest w trakcie zabawy. Nawet jeśli czuje, że ma pełny pęcherz, musi też pamiętać, by powiedzieć o tym dorosłemu, który nim się opiekuje, rozebrać się i siąść na nocniku. Większość dzieci osiąga tę umiejętność w połowie trzeciego roku życia.

Jak skutecznie odpieluchować dziecko?

Jeśli stwierdzisz, że dziecko jest gotowe do rozstania z pieluchą i masz już w domu nocnik, pora zacząć działać. Jak to zrobić?

Sposoby na odpieluchowanie dziecka

 • Posadź dziecko na nocniku np. po posiłku, gdy wiesz, że zwykle załatwia się w pieluszkę.
 • Nie przetrzymuj go długo na nocniku – jeśli chce wstać, pozwól mu na to.
 • Jeśli uda się zrobić siusiu lub kupkę, koniecznie pochwal malucha – to ułatwia zrozumienie, do czego służy nocnik.
 • Jeśli dziecko kilka razy siada na nocniku bez efektu, odstaw go na pewien czas, żeby nocnik nie zaczął się maluchowi źle kojarzyć.
 • Jeśli masz ogródek, w ciepłe dni pozwalaj dziecku biegać bez pieluszki – to ułatwi mu zrozumienie, co dzieje się z jego ciałem. 

Żeby skutecznie odpieluchować dziecko, nie wystarczą twoje chęci i umiejętności. Nie na wszystko masz wpływ i musisz wziąć również pod uwagę czynniki zewnętrzne. Czasem lepiej poczekać, niż stresować siebie, a przy tym malucha. W procesie odpieluchowania może pomóc... dobra pogoda! Gdy jest ciepło na dworze, łatwiej rozpocząć naukę korzystania z nocnika, dziecko może biegać bez pieluszki np. po ogródku bez ryzyka, że się przeziębi

Pamiętaj, że przy odpieluchowaniu musisz zachować spokój. Wywieranie presji na dziecku, które nie chce siedzieć na nocniku, może skończyć się zaparciem nawykowym, czyli psychologicznym nawykiem wstrzymywania kupy. Lepiej, żeby dziecko zaczęło korzystać z niego później, niż przeżywało z tego powodu silny stres!

Co pomoże w nauce odpieluchowania?

Przede wszystkim potrzebny będzie odpowiedni nocnik. Najlepiej taki, który zachwyci dziecko i sprawi, że chętnie będzie ono z niego korzystało. Aby wybrać właściwy, zabierz malucha na zakupy. Dzięki temu dziecko będzie mogło również przymierzyć wybrany model (upewnicie się, że będzie wygodny).


Nie wszystkie dzieci akceptują nocniki. W przypadku niektórych maluchów lepszym rozwiązaniem może okazać się nakładka na sedes. Sprawdzi się szczególnie u tych dzieci, które chcą robić dokładnie to, co dorośli.

Inne przydatne gadżety do odpieluchowania to:

 • podstawka do sedesu (jeśli maluch korzysta z nakładki),
 • książeczki, których bohaterowie uczą się korzystać z nocnika,
 • atrakcyjne majteczki, które zastąpią pieluszki (np. we wzorki, które dziecko polubi),
 • mata na łóżko, która ochroni przed zamoczeniem materaca,
 • lalka siusiająca (niektóre mają w komplecie nocnik), ułatwi dziecku zrozumienie, o co chodzi w odpieluchowaniu.

  

Jeśli dziecko boi się nocnika lub nie chce z niego korzystać, zamiast mu o nim opowiadać, pokaż, jak sama korzystasz z sedesu (rozbieranie się nie jest konieczne). Powiedz: „Siadam tu i siusiam, ty możesz usiąść na swoim nocniku i robić to samo”. Jeszcze lepiej sprawdzi się oglądanie, jak z nocnika korzysta np. dziecko znajomych. Dodatkowo sprawę może rozjaśnić zabawa w sadzanie na nocniku lalek i misiów oraz czytanie książek dla dzieci, których bohaterowie próbują opanować tę umiejętność.

Błędy przy odpieluchowaniu

Jednym z najczęstszych błędów jest sadzanie dziecka na nocnik zbyt wcześnie, kiedy nie jest ono jeszcze do tego gotowe. Innym dość często popełnianym przez rodziców błędem jest ciągłe dopytywanie: „Chce ci się siusiu? Może zrobisz kupkę?”. Lepsze efekty przynosi uważna obserwacja. Dziecko, które chce się wypróżnić, przerywa zabawę, uspokaja się i chowa w kąt. A kiedy ma pełen pęcherz, dotyka ręką majteczek i je przytrzymuje. Warto uchwycić ten moment i posadzić dziecko na nocniku, mówiąc: „Widzę, że chce ci się siusiu/kupkę”. W ten sposób pomożesz maluchowi zrozumieć, co dzieje się z jego ciałem i co trzeba zrobić.

Nie przejmuj się, jeśli podczas nauki maluch się zsiusia – to może się zdarzyć, gdy jest zajęty zabawą i zapomni pójść do toalety czy na nocnik lub wybierze się do niej za późno. Dziecko wstydzi się takich niepowodzeń. Przytul je i zapewnij, że następnym razem będzie lepiej, by nie zniechęciło się do odpieluchowania.

Zobacz też:

dziecko, nocnik, nocnikowanie, nauka siusiania, odpieluszkowanie
fotolia
Pielęgnacja
Czy dziecko jest gotowe na pożegnanie z pieluszką – test
mama z dzieckiem w restauracji
Adobe Stock
Czas wolny
Dlaczego warto rozwijać samodzielność u dziecka?
Jako rodzice staramy się nie podcinać skrzydeł naszym pociechom, jednak czasami bywamy nadopiekuńczy. Jak znaleźć balans między jedną postawą a drugą? Dowiedz się, dlaczego warto umożliwić dziecku dążenie do samodzielności.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '.R1Aq27cj9rqmzWbsk4q5ZR8T.RukBAOr2B.pIo45dH.N7', 'ppqscwqrkr', 'cfkqqytcbfuivkkmohsyotgtdwmp']); Chcesz, by twoje dziecko wierzyło we własne siły i potrafiło w przyszłości dokonywać własnych wyborów? Złóż parasol ochronny i zacznij uczyć je samodzielności. Nie wyręczajmy naszych Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, często wyręczamy nasze pociechy w wykonywaniu różnych czynności.---#---dzieci, Choć---#---dzieci Choć">dzieci   Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, często wyręczamy nasze pociechy w wykonywaniu różnych czynności.---#---dzieci, Choć---#---dzieci Choć">Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, często wyręczamy nasze pociechy w wykonywaniu różnych czynności. Bo wydaje nam się, że zrobimy coś szybciej, lepiej, sprawniej... Rezultat? Pozbawiamy dziecko okazji do trenowania nowych umiejętności. Stale wyręczany maluch nie tylko będzie się wolniej rozwijał, ale w przyszłości może odstawać od rówieśników. Gdy podrośnie i pójdzie do przedszkola, nie będzie potrafił zadbać o swoje sprawy i stanie się mniej pewny siebie. Nie będzie także rozumiał, dlaczego świat nie kręci się już wokół niego. Dlatego nie zwlekajmy z nauką samodzielności – im wcześniej zabierzemy się za nią, tym lepiej. „Rozwijanie samodzielności u dzieci jest inwestycją w ich przyszłe życie. Jest postawą, dzięki której młody człowiek będzie radził sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Kształtowanie tej umiejętności zaczyna się od najmłodszych lat, przez umożliwienie samodzielnego jedzenia, ubierania się, dokonywania pewnych wyborów , a także przez narzucenie dziecku obowiązków, na miarę wieku i możliwości” – mówi Dorota Maciejec, psycholog. Kształtujmy dobre nawyki Wychowanie to przede wszystkim...

Nocnik 4w1
Pielęgnacja
Nocnik dla dziecka: pierwszy nocnik powinien być interaktywny czy zwykły? [RANKING]
Nocnik dla dziecka musi być przede wszystkim wygodny i bezpieczny, szczególnie jeśli to pierwszy nocnik malucha. Choć niektórzy producenci oferują nocniki z dodatkowym wyposażeniem, grające, interaktywne czy w kształcie sedesów i pisuarów, warto wcześniej sprawdzić, czy nocnik spełnia wymogi bezpieczeństwa. Wybrałyśmy praktyczne nocniki dla chłopca i dziewczynki w dobrych cenach.

Nocnik dla dziecka wcale nie musi być interaktywny, grać i świecić, by dobrze spełniać swoją rolę, czyli służyć do załatwiania potrzeb fizjologicznych i nauki czystości. Ale im lepsza jakość, trwałość i wygoda pierwszego nocnika, tym także wyższa cena. Więcej trzeba też zapłacić za dodatkowe elementy, jak nakładka na sedes w komplecie albo nocnik dostosowujący się do wzrostu dziecka. Można zainwestować w specjalny nocnik dla chłopca albo nocnik z wyjmowanym wkładem. Nie wszystkie są jednak drogie. Dobre nocniki dla dzieci kupisz już za niewygórowaną cenę 20-30 zł. Spis treści: Jaki nocnik dla dziecka kupić? Nocnik-pisuar dla chłopca, cena: 14 zł Nocnik tradycyjny z wyjmowanym wkładem, cena: 26 zł Nocnik interaktywny grający, cena: 150 zł Nocnik turystyczny, cena: 40 zł Nocnik wielofunkcyjny, cena: 170 zł Jaki nocnik dla dziecka kupić? Pierwszy nocnik dla dziecka to ogromna zmiana w waszym domu i poważna nauka dla malucha. Nie wszystkie dzieci są gotowe do nauki nocnikowania już po 2. urodzinach, ale warto próbować (bez naciskania i zawstydzania!) odpieluchować dziecko , gdy zdaniem rodziców jest na to gotowe. Jaki nocnik wam w tym pomoże: prosty, z wyjmowanym wkładem, czy interaktywny, grający (są nawet modele z kierownicą!)? Oto kilka praktycznych porad od doświadczonych mam. Jak wybrać pierwszy nocnik? Im prostszy kształt nocnika, tym lepiej . Bez zakamarków, zagięć i trudno dostępnych miejsc. To ważne, jeśli chodzi o utrzymanie nocnika w czystości. Wygoda to podstawa! Podczas nauki nocnikowania bardzo przydatny jest  nocnik turystyczny , który przydaje się w podróżach. Tak, to dodatkowy koszt, ale naprawdę zapewnia spokój i wygodę, zarówno rodzicom, jak i dziecku Często najlepiej sprawdzają się nocniki w kształcie siedziska (wygodna pozycja też ma znaczenie dla zdrowia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj