
Kiedy dziecko powinno zostać odpieluchowane – gdy ma rok, dwa czy może trzy lata? Żadna odpowiedź nie jest poprawna. Należy to zrobić, gdy będzie do tego gotowe. W treningu czystości najważniejsze jest zachowanie spokoju, cierpliwość i podążanie za dzieckiem. Sukces przyjdzie z czasem! Zobacz, co może pomóc w jego osiągnięciu – opisujemy odpieluchowanie dziecka krok po kroku.
Spis treści:
- Kiedy odpieluchować dziecko?
- Jak skutecznie odpieluchować dziecko?
- Sposoby na opieluchowanie dziecka
- Co pomoże w nauce odpieluchowania?
- Błędy przy odpieluchowaniu
Kiedy odpieluchować dziecko?
Z odpieluchowaniem nie ma się co spieszyć. Aby było ono skuteczne, musi być przeprowadzone w odpowiednim momencie. Dzieci zazwyczaj dopiero między 18. a 24. miesiącem życia są w stanie kontrolować zwieracze. Sadzanie na nocniku młodszego dziecka nie ma więc sensu. Nawet jeśli maluszkowi uda się do niego załatwić, będzie to dzieło przypadku, a nie świadome działanie. Większość dzieci żegna się z pieluszkami w połowie trzeciego roku życia, a niektóre maluchy noszą je jeszcze dłużej. Nie jest to powód do niepokoju!
Zdaniem Jespera Juula, słynnego duńskiego pedagoga, dziecko powinno samo zasygnalizować, że jest gotowe do odpieluchowania – warto więc uważnie je obserwować. Zwróć uwagę, czy dziecko:
- potrafi komunikować swoje potrzeby – np. daje znać lub mówi, że chce jeść;
- pokazuje, że zrobiło w pieluszkę;
- gdy chce się załatwić, szuka ustronnego miejsca – wyraźnie się napina, kuca;
- chętnie naśladuje dorosłych i starsze rodzeństwo w domowych czynnościach;
- jest w stanie spokojnie usiedzieć przez kilka minut;
- często ma suchą pieluszkę, np. po drzemce.
Aby dziecko mogło świadomie usiąść na nocniku, powinno wiedzieć, że chce siusiu. A to wcale nie jest oczywiste dla maluszka, który np. jest w trakcie zabawy. Nawet jeśli czuje, że ma pełny pęcherz, musi też pamiętać, by powiedzieć o tym dorosłemu, który nim się opiekuje, rozebrać się i siąść na nocniku. Większość dzieci osiąga tę umiejętność w połowie trzeciego roku życia.
Jak skutecznie odpieluchować dziecko?
Jeśli stwierdzisz, że dziecko jest gotowe do rozstania z pieluchą i masz już w domu nocnik, pora zacząć działać. Jak to zrobić?
Sposoby na odpieluchowanie dziecka
- Posadź dziecko na nocniku np. po posiłku, gdy wiesz, że zwykle załatwia się w pieluszkę.
- Nie przetrzymuj go długo na nocniku – jeśli chce wstać, pozwól mu na to.
- Jeśli uda się zrobić siusiu lub kupkę, koniecznie pochwal malucha – to ułatwia zrozumienie, do czego służy nocnik.
- Jeśli dziecko kilka razy siada na nocniku bez efektu, odstaw go na pewien czas, żeby nocnik nie zaczął się maluchowi źle kojarzyć.
- Jeśli masz ogródek, w ciepłe dni pozwalaj dziecku biegać bez pieluszki – to ułatwi mu zrozumienie, co dzieje się z jego ciałem.
Żeby skutecznie odpieluchować dziecko, nie wystarczą twoje chęci i umiejętności. Nie na wszystko masz wpływ i musisz wziąć również pod uwagę czynniki zewnętrzne. Czasem lepiej poczekać, niż stresować siebie, a przy tym malucha. W procesie odpieluchowania może pomóc... dobra pogoda! Gdy jest ciepło na dworze, łatwiej rozpocząć naukę korzystania z nocnika, dziecko może biegać bez pieluszki np. po ogródku bez ryzyka, że się przeziębi
Co pomoże w nauce odpieluchowania?
Przede wszystkim potrzebny będzie odpowiedni nocnik. Najlepiej taki, który zachwyci dziecko i sprawi, że chętnie będzie ono z niego korzystało. Aby wybrać właściwy, zabierz malucha na zakupy. Dzięki temu dziecko będzie mogło również przymierzyć wybrany model (upewnicie się, że będzie wygodny).
Nie wszystkie dzieci akceptują nocniki. W przypadku niektórych maluchów lepszym rozwiązaniem może okazać się nakładka na sedes. Sprawdzi się szczególnie u tych dzieci, które chcą robić dokładnie to, co dorośli.
Inne przydatne gadżety do odpieluchowania to:
- podstawka do sedesu (jeśli maluch korzysta z nakładki),
- książeczki, których bohaterowie uczą się korzystać z nocnika,
- atrakcyjne majteczki, które zastąpią pieluszki (np. we wzorki, które dziecko polubi),
- mata na łóżko, która ochroni przed zamoczeniem materaca,
- lalka siusiająca (niektóre mają w komplecie nocnik), ułatwi dziecku zrozumienie, o co chodzi w odpieluchowaniu.
Błędy przy odpieluchowaniu
Jednym z najczęstszych błędów jest sadzanie dziecka na nocnik zbyt wcześnie, kiedy nie jest ono jeszcze do tego gotowe. Innym dość często popełnianym przez rodziców błędem jest ciągłe dopytywanie: „Chce ci się siusiu? Może zrobisz kupkę?”. Lepsze efekty przynosi uważna obserwacja. Dziecko, które chce się wypróżnić, przerywa zabawę, uspokaja się i chowa w kąt. A kiedy ma pełen pęcherz, dotyka ręką majteczek i je przytrzymuje. Warto uchwycić ten moment i posadzić dziecko na nocniku, mówiąc: „Widzę, że chce ci się siusiu/kupkę”. W ten sposób pomożesz maluchowi zrozumieć, co dzieje się z jego ciałem i co trzeba zrobić.
Zobacz też: