Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko u dentysty, gabinet stomatologiczny, stomatolog, dzieci, zabawa w dentystę
Fotolia
Pielęgnacja

Pierwsza wizyta u dentysty: jak wygląda? Czy podać coś dziecku na uspokojenie?

Wielu rodziców zastanawia się, jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty. Maluch może odczuwać lęk zarówno przed pierwszą wizytą, jak i przed kolejną, jeśli ma niemiłe wspomnienia z gabinetu stomatologa. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wybrać się z dzieckiem do dentysty i jak przygotować malca.

Pierwsza wizyta u dentysty może być dla dziecka stresującym przeżyciem. Pamiętaj jednak, że to bardzo ważne, aby stomatolog kojarzył się dziecku z przyjemnym i koniecznym dbaniem o zęby zamiast z bólem, strachem i niezrozumiałymi procedurami. Jak tego dokonać? Wyjaśniamy, jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty.

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty?

Najważniejsze, aby na początku oswoić malucha z samym gabinetem, sprzętem dentystycznym oraz... z lekarzem. Dobrze, jeśli podczas pierwszej wizyty u dentysty dziecko ma okazję usiąść na fotelu, zobaczyć przybory do pielęgnacji zębów, a nawet zadać pytania stomatologowi.

„Dzieci, które od najmłodszych lat odwiedzają stomatologa, nie czują strachu przed zabiegiem dentystycznym. Nie mają obaw przed siadaniem na fotelu, nie mają żadnych negatywnych skojarzeń. Nie opierają się ewentualnemu leczeniu” – przekonuje stomatolog Wojciech Fąferko z Dentim Kids w Katowicach.

Podczas przeglądu zębów dziecka dentysta:

  • sprawdzi, czy rozwój zębów mlecznych dziecka przebiega prawidłowo,
  • oceni stan szkliwa,
  • sprawdzi wędzidełka wargowe i  podjęzykowe,
  • odpowie na pytania rodziców o profilaktykę próchnicy, higienę, dietę, wady zgryzu.

Badanie trwa naprawdę krótko i powinno odbyć się w przyjaznej atmosferze. Po zakończonej wizycie warto zrobić maluchowi niespodziankę, ale nie w postaci słodyczy czy drogich zabawek. Wielu stomatologów wręcza swoim małym pacjentom dyplom dzielnego pacjenta, odznaki, maskotki – to podziała motywująco i będzie dla dziecka powodem do dumy.

Pamiętaj, aby iść z dzieckiem do dentysty, zanim pojawią się problemy z mleczakami. Warto wybrać się na wizytę adaptacyjną już z 6-12-miesięcznym maluszkiem. Jeśli przegapiliście ten okres, koniecznie trzeba iść na kontrolę z 2-3-latkiem. Wizyty u dentysty należy regularnie powtarzać co 3-6 miesięcy. To nie tylko wyraz dbałości o zęby, ale i kształtowanie w dziecku prawidłowych nawyków.

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u dentysty?

Przede wszystkim dobieraj odpowiednie słowa, mówiąc o dentyście. Uspokajanie dziecka: „Nie bój się, nie będzie bolało. Nie uciekaj, pani dentystka nic ci nie zrobi”, sprawia, że maluch dopuszcza do siebie myśl, że może boleć, a dentysta może zrobić coś, co mu się nie spodoba. Nie używaj słów takich jak: ból, krew, zastrzyk, igła.

Przed pierwszą wizytą u dentysty lepiej mówić np.:

  • „dentysta zobaczy twoje śliczne ząbki i sprawdzi, czy wszystkie są zdrowe”,
  • „aby je lepiej obejrzeć, poświeci małą latarką”.

Im więcej pozytywnych słów, tym mniej dziecko będzie się bało, a wizytę u dentysty będzie traktowało jak coś naturalnego, a nawet ekscytującego.

Podczas zabawy warto też pokazać dziecku, jak będzie przebiegać wizyta w gabinecie stomatologicznym. Pacjentem może być ulubiony pluszak. Miś powinien przywitać się z panią doktor, usiąść na fotelu, szeroko otworzyć usta. Można misiowi poświecić latarką lub dmuchnąć w pyszczek. Dziecko może pokazać misiowi, jak otworzyć buzię i głośno mówić „aaaa”. Jeśli maluchowi spodoba się taka zabawa, zorganizujcie przegląd zębów dla wszystkich pluszaków i lalek! Do stomatologa zabierzcie ulubioną maskotkę albo książeczkę.

Ważne! Nie dziel się z dzieckiem swoimi negatywnymi doświadczeniami z dentystą. Maluch nie powinien słuchać o bolesnym borowaniu czy wyrywaniu zębów.

Jak się zachować podczas pierwszej wizyty u dentysty z dzieckiem?

W czasie wizyty w gabinecie stomatologicznym także uważaj na słowa. Mów np.: „brawo, jesteś bardzo odważny, świetnie ci idzie”. Po zabiegu przytul dziecko i pogratuluj mu.

„Dziecko w fotelu przypomina biegacza, który ma do pokonania długi i męczący odcinek, dlatego na każdym jego etapie musimy je zachęcać do wytrwałości, motywować, dopingować, okazywać wiarę w możliwości, a na końcu nagrodzić” – mówi Wojciech Fąferko.

Uwaga! Powstrzymaj się też przed przerywaniem badania w gabinecie, nawet gdyby maluszek okazywał złość czy niepokój. Zamiast tego postaraj się zachować spokój, potrzymaj dziecko za rękę.

Czy podać coś dziecku na uspokojenie przed wizytą u dentysty

Jeśli dziecko boi się wizyty u dentysty, najpierw spróbuj oswoić je z badaniem, mówiąc o nim w pozytywnych słowach, aranżując zabawę w stomatologa albo czytając książeczkę o wizycie w gabinecie dentystycznym. Jeżeli to nie zadziała, idź z maluszkiem na wizytę adaptacyjną, która nie wiąże się z żadnym zabiegiem.

Podanie dziecku środków na uspokojenie przed wizytą u dentysty powinno być rozwiązaniem ostatecznym. Zawsze też trzeba je poprzedzić konsultacją z lekarzem. W porozumieniu z pediatrą można podać dziecku syrop Dormicum, który działa lekko otępiająco i uspokajająco. Można też wykonać zabieg z użyciem bezpiecznego gazu rozweselającego, czyli podtlenku azotu.

Zobacz też: 

próchnica butelkowa
AdobeStock
Karmienie
Próchnica butelkowa – objawy, dolegliwości, leczenie
Próchnica butelkowa sprawia, że nawet całkiem małe dzieci mają niekiedy kompletnie zniszczone zęby. To nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny i czasem bardzo bolesny.

Próchnica butelkowa jest powodowana przez bakterie, które odżywiają się cukrem i produkują kwasy niszczące zęby. Im więcej cukru mają do dyspozycji i im dłużej pozostają na zębach, tym większych dokonują spustoszeń. Zęby mleczne, które dopiero się pojawiły, zaczynają się psuć. Próchnica butelkowa – przyczyny Próchnica butelkowa, jak sama nazwa wskazuje, ma związek z karmieniem butelką . Dziecko, które często pije z butelki, jest szczególnie narażone na wystąpienie próchnicy, ponieważ zawarty w mleku, sokach czy słodzonych herbatkach cukier ma długo kontakt z zębami (picie z butelki trwa dłużej niż z kubeczka). Do próchnicy butelkowej może prowadzić zasypianie dziecka z butelką . Podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny, która może obmyć oblepione pokarmem zęby i zmniejszyć zakwaszenie w jamie ustnej. Jak wygląda próchnica butelkowa? Najpierw zmiany pojawiają się na górnych jedynkach w pobliżu dziąseł. Potem próchnica ogarnia coraz większe powierzchnie. Postępuje szybko i w krótkim czasie może kompletnie zniszczyć zęby mleczne. Dziecko nie tylko ma problem estetyczny, ale również trudność sprawia mu picie zimnych i ciepłych napojów. Czy próchnica butelkowa boli? Zepsute zęby, bez względu na to, czy są to mleczaki, czy zęby stałe, mogą boleć. Próchnica błyskawicznie rozprzestrzenia się na pozostałe zęby, także stałe. Niszczy szkliwo i zębinę oraz dociera do miazgi. Wtedy ząb bardzo mocno boli. Ząb mleczny może obumrzeć, może dojść do powikłań – powstania ropni okołozębowych lub zgorzeli. Aby oszczędzić dziecku niepotrzebnego cierpienia, należy jak najszybciej zacząć działać. Skutki próchnicy butelkowej: Źle wpływa na cały organizm – bakterie ropne z zepsutych zębów wędrują po organizmie, uszkadzając stawy i zastawki serca czy mięsień sercowy, osłabiają odporność . Utrudnia...

jak wyrwać mleczaka
Adobe Stock
Zdrowie
Jak wyrwać mleczaka – domowe sposoby, kiedy do dentysty
Jak szybko i bezboleśnie wyrwać mleczaka? Jeśli ząbek nie boli, warto poczekać, aż zacznie się mocno chwiać – wtedy jego usunięcie będzie szybkie i niebolesne. Czasami dzieci tak potrafią rozchwiać ząb, że w końcu sam zostaje im w palcach. Bywa i tak, że jednak trzeba im pomóc.

W życiu rodziny przychodzi moment, kiedy rodzice i dzieci zadają sobie pytanie, jak wyrwać mleczaka. Mocno rozchwiany ząb, który trzyma się już dosłownie na strzępku tkanki, można z łatwością i szybko wyrwać. Czasami jednak lepiej nie robić tego samemu. Sprawdź, kiedy trzeba iść do specjalisty, a kiedy można zastosować domowe sposoby na wyrwanie zęba mlecznego. Czy wyrywać ruszające się zęby mleczne? Ruszający się ząb mleczny może pozostawać w buzi dziecka całymi tygodniami. Nie trzeba go od razu wyrywać. Jeśli ząb nie przyprawia dziecku kłopotów – nie boli, nie drażni dziąsła podczas jedzenia – nie ma się co spieszyć z jego wyrywaniem.  Jeśli dziecko zgłasza, że ruszający się mleczak mu dokucza, warto go usunąć. Można to zrobić samodzielnie w domu lub u stomatologa. Do dentysty lepiej dziecko zaprowadzić, gdy ząb dokucza, ale słabo się rusza . W takiej sytuacji wyrywanie zęba domowymi sposobami byłoby bardzo bolesne. Stomatolog znieczuli okolicę mleczaka i usunie go, nie przyprawiając dziecka o cierpienie i chroniąc pozostałe zęby mleczne . Do znieczulenia stomatolog może użyć komputera zamiast strzykawki! Sposoby na wyrwanie zęba mlecznego Wyrywanie zęba mlecznego może być dla dziecka przygodą lub traumatycznym przeżyciem. Warto zadbać, aby nie stało się tym drugim. Dlatego American Dental Association, jedna z największych organizacji stomatologicznych na świecie, opracowała poradnik, jak bezstresowo wyrwać mleczaka: należy odwrócić uwagę dziecka i zastosować element zabawy, dziecko musi wyrazić zgodę na wyrwanie zęba, dziecko nie może się bardzo bać, ząb musi się bardzo mocno ruszać. Jeśli powyższe warunki uda się spełnić, jest szansa, że wyrywanie mleczaka będzie dla dziecka przygodą, nawet jeśli przyprawi je o trochę bólu. Najbezpieczniejszy sposób wyrwania mleczaka to sposób higieniczny...

Większość rodziców w Polsce nie wie, jak dbać o zęby mleczne dziecka
Fotolia
Aktualności
Szkoda kasy na mleczaki... W ten sposób rodzice szkodzą dzieciom!
Ponad połowa rodziców uważa, że mleczaków nie trzeba leczyć, bo... i tak same wypadną. Rodzice nie wiedzą, że próchnica na mleczakach może się przenieść na zęby stałe.

Pierwsze zęby, mleczaki , nie są tak dobrze utwardzone, jak zęby stałe, przez co są bardziej podatne na próchnicę. Jak podaje dziennik.pl, ponad połowa rodziców nie widzi potrzeby ich leczenia, "przecież i tak wypadną". Rodzice nie wiedzą, że zaniedbanie mleczaków może źle wpłynąć na zęby stałe. Polacy nie dbają o zęby swoich dzieci "Aż 57 proc. rodziców w Polsce jest zdania, że nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na leczenie zębów mlecznych u dzieci" – podaje dziennik.pl. Rodzice nie widzą potrzeby leczenia mleczaków, skoro i tak wypadną i zostaną zastąpione zębami stałymi. Niestety, tylko 2 proc. rodziców ma świadomość, że próchnica jest chorobą zakaźną , która może się przenieść z mleczaków na zęby stałe. Prawie połowa rodziców przyznaje, że nie leczy mleczaków, bo wizyty u dentysty są dla nich za drogie. Rodzice nie myślą o tym, że leczenie zębów stałych jest o wiele droższe od leczenia mleczaków, więc oszczędność na zębach malucha może okazać się złudna... Według Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej, aż 85 proc. 6-latków ma próchnicę. Gdyby rodzice chodzili z nimi regularnie do dentysty i prawidłowo dbali o higienę jamy ustnej dziecka , ten odsetek były o wiele niższy. Dentyści ostrzegają, że próchnica u dzieci to nie tylko czarne ząbki. Obecność bakterii w jamie ustnej może prowadzić do zapaleń błony śluzowej i dziąseł, infekcji górnych dróg oddechowych, zaburzenia rozwoju kości szczęki, wad zgryzu, a nawet stanów zapalnych nerek czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych! Jak dbać o mleczaki? Myj dziecku ząbki bezpieczną dla niego pastą przez co najmniej dwie minuty, rano i wieczorem. To podstawa zasada higieny jamy ustnej! Dbaj o dietę. Dieta dziecka powinna być różnorodna. Zrezygnuj z podawania maluchowi słodyczy, zastąp je owocami. Pamiętaj jednak, że niektóre z nich, np....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz