Badania naukowców dowodzą, że to właśnie słuch w pierwszych miesiącach życia dziecka jest jego najważniejszym zmysłem. Dlatego im więcej dźwięków do niego dociera, tym lepiej dla rozwoju malucha - w jego mózgu powstają nowe połączenia nerwowe.

Reklama

W świecie ciszy dziecko nie rozwija się

Nie staraj się więc, aby wokół smyka panowała absolutna cisza – przeciwnie, dźwięki życia toczącego się w domu rozwijają malucha. Nie szepcz, nie chodź wokół dziecka na paluszkach. Nie wyłączaj muzyki - niemowlęta są zafascynowane zarówno spokojną, jak i szybszą muzyką, szumem odkurzacza, odgłosem dzwonka. Baw się z maleństwem grzechotkami, zawieś nad łóżeczkiem karuzelkę, grającą relaksacyjną melodię, a przede wszystkim mów do dziecka – bo to twój głos wspaniale rozwija dziecko. Śpiewaj piosenki i kołysanki, naśladuj dźwięki wypowiadane przez dziecko na głos. Im więcej będziesz do niego mówić, tym szybciej maleństwo samo zacznie mówić!

Poprzez słuch niemowlę poznaje język i emocje

Dzięki ćwiczeniom słuchu doskonalisz u dziecka rozpoznawanie i rozróżnianie dźwięków, koncentrację oraz rozwijasz wrażliwość na dźwięki. To pomoże dziecku w mówieniu, wzbogaci jego słownictwo. Kiedy tylko jest to możliwe, włączaj malca w rozmowy rodzinne - słuchanie rodziców jest dla dziecka niezwykle cenne i wzbogaca jego słownictwo.

Naukowcy przekonują, aby otaczać dziecko rytmicznymi melodiami. To właśnie na rytmie, a nie melodii, skupia się maluch. Nic dziwnego - już w twoim łonie odczuwa bicie twojego serca i odgłosy krwi przepływającej w ciele. Wiele dzieci woli rytmy bardziej zdecydowane, np. rocka, ale pamiętaj, aby nie puszczać za głośnej muzyki. Ustaw ja na takim poziomie, aby można było swobodnie rozmawiać.

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

kalendarz rozwoju dziecka Czytaj więcej

Rozwijanie zmysłu słuchu nie wymaga szczególnego skupienia, wystarczy, że życie toczy się obok. Zobacz, jak kilkoma zabawami z maluszkiem możesz przyczynić się do rozwoju jego słuchu.

Zobacz także

Grzechotki

Pokaż dziecku grzechotkę i nią potrząśnij. Spróbuj zaśpiewać jakąś piosenkę, zaznaczając jej rytm grzechotaniem. Przesuwaj powoli grzechotkę na różne strony, tak aby dziecko wodziło za nią wzrokiem. Spaceruj z grzechotką po pokoju, zachęcając w ten sposób maluszka do odwracania się w stronę źródła dźwięku.

Modulowanie głosu

Gdy mówisz do dziecka używając "mamusiowego" głosu, w ten sposób nastrój maluszka poprawia się i wzrasta jego poczucie bezpieczeństwa. Używanie zaś cichego głosu uspokaja dziecko. Zaśpiewaj piosenkę lubianą przez maluszka - najpierw wysokim, a potem cichym głosem. Obserwuj reakcję dziecka.

Pogawędka

Rozpocznij "rozmowę" z dzieckiem, pytając na przykład: "W co się dziś pobawimy?". Kiedy dziecko zacznie gaworzyć, umilknij i popatrz mu w oczy. Pokiwaj głową i się uśmiechnij. Dzięki temu malec zrozumie, że go słuchasz i zwracasz na niego uwagę. Ponownie spytaj o coś dziecko i wysłuchaj jego "odpowiedzi".

Zanurzenie w dźwiękach

Zbliżając rączkę dziecka do swoich ust, wydawaj cienkie odgłosy: kichania, bzyczenia, muczenia, gwizdania, pociągu. Weź kawałek celofanu, szeleszczącego papieru - ich gnieceniu towarzyszą bardzo ciekawe dla maluszka dźwięki.

Szukanie źródła dźwięku

Połóż zabawkę z pozytywką poza zasięgiem wzroku dziecka. Nakręć pozytywkę i spytaj malucha": "Gdzie jest muzyczka?". Kiedy malec odwróci się w kierunku źródła dźwięku, pochwal go. Powtórz zabawę, umieszczając zabawkę w różnych miejscach.

Kotek

Weź dwie pałeczki lub drewniane łyżki i wystukuj nimi rytm, mówiąc wierszyk Juliana Tuwima:

"Miauczy kotek: miau!
Coś ty kotku miał?
+Miałem ja miseczkę mleczka,
Teraz pusta jest miseczka,
A jeszcze bym chciał+".

Uderzaj jedną pałeczką o drugą, zwiększając siłę uderzenia przy ostatnim słowie w każdej linijce. Następnie daj maluchowi pałeczki i pomóż mu wystukiwać rytm.

Wymyślanie piosenek

Zaśpiewaj dziecku piosenkę o swoim dniu. Wymyśl jakąś melodię i "śpiewająco" opowiedz o tym, co robiłaś od rana. Zaśpiewaj o budzeniu się, wstawaniu, myciu, ubieraniu, jedzeniu śniadania, pracy itp. Możesz zaśpiewać o osobach, które dziecko zna - babci, dziadku, cioci, o domowych zwierzakach.

W pisaniu tekstu korzystałam z książki "Gry i zabawy dla niemowlaków" autorstwa Jackie Silberg (Wydawnictwo K.E. Liber, Warszawa 2004)

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama