Rozwój dziecka

Co warto wiedzieć o zaburzeniach integracji sensorycznej? [LIVECZAT]

Integracja sensoryczna (SI) to umiejętność przyjmowania i przetwarzania informacji dostarczanych przez zmysły. Jeśli jednak mózg odczytuje je nieprawidłowo, oznacza to, że maluch może mieć zaburzenia integracji sensorycznej. O tym, co warto wiedzieć o SI, mówi psycholog Dorota Zawadzka.

Za nami pierwsze spotkanie w ramach akcji Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem, której patronem jest KINDER Niespodzianka. Dzięki naszym liveczatom rodzice mogą poznać i zrozumieć zmysły, emocje i potrzeby maluchów, a tym samym lepiej je wspierać i pomagać im funkcjonować w świecie.

 

Od kiedy diagnozować zaburzenia integracji sensorycznej i co powinno niepokoić?

– Trudności występują dosyć szybko i widać je, gdy dziecko np. nie lubi być dotykane albo wręcz przeciwnie – uwielbia być dociskane. Oczywiście to nie zawsze muszą być zaburzenia integracji sensorycznej, gdyż może to być związane chociażby z rodzajem porodu, czy z tym, że dziecko po prostu ma takie preferencje, wtedy nie muszą niepokoić – podkreśla psycholog Dorota Zawadzka.
Dodaje również, że zwykle dostrzega się je u rocznego dziecka, a już wyraźniej u dzieci żłobkowych czy przedszkolaków, gdyś wtedy łatwo zauważyć, że trudności zaczynają przeszkadzać maluchowi w radzeniu sobie ze światem, czyli z przyjmowaniem i przetwarzaniem informacji, które do niego dochodzą. Ekspertka podkreśla, że jeśli trudności utrwalają się i trwają dłużej niż rozwojowo (od stwierdzenia tego mamy np. pediatrę lub położną), warto udać się na diagnostykę zaburzeń sensorycznych.
– Nie trzeba się tego bać, bo diagnoza powala na szybkie wdrożenie terapii SI. Pierwsze problemy bardzo często można zauważyć np. w okolicach 6. miesiąca życia dziecka, gdy rozszerzamy dietę dziecka. Maluch wtedy nierzadko bawi się jedzeniem, ale mogą mu przeszkadzać jego faktury, kolory i zapachy. Tym samym u „niejadków” często można wykryć zaburzenia SI – zauważa Dorota Zawadzka.
Wśród innych objawów, które mogą na nie wskazywać znajdują się m.in.:

  • zaburzenia mowy,
  • nietolerancja zabiegów pielęgnacyjnych,
  • nadaktywność lub obniżona aktywność,
  • nadpobudliwość emocjonalna,
  • osłabiona koordynacja wzrokowo-ruchowa,
  • wzmożona lub obniżona wrażliwość na bodźce,
  • trudności w pisaniu, czytaniu, rysowaniu,
  • niezgrabność ruchowa.

Gdy zauważymy powyższe objawy, warto udać się do specjalisty na diagnostykę. Celem terapii jest poprawa funkcjonowania dziecka, dlatego im szybciej to zrobimy, tym lepiej.

Jak odróżnić zaburzenia integracji sensorycznej od zaburzeń ze spektrum autyzmu?

– Dziecko ze spektrum autyzmu może mieć zaburzenia integracji sensorycznej, ale nie musi. Zaburzenia SI mogą zwiastować diagnozę autyzmu, ale również nie muszą. Tutaj konieczna jest specjalistyczna diagnoza u eksperta w tym temacie – podkreśla Dorota Zawadzka.

Czy jesteśmy w stanie sami pomóc maluchowi, który wykazuje objawy zaburzeń SI?

– Warto przede wszystkim wierzyć dziecku. Jeśli mówi nam, że np. coś je gryzie, uwiera lub przeszkadza, to nie kłóćmy się z nim, że jest inaczej. Dziecko nie ma żadnego powodu, aby nam mówić, że jest inaczej. Istotne jest także, by zapytać malucha, jak można mu pomóc – zwykle to ono samo dokładnie wie, co jest w stanie zmienić sytuację – wskazuje psycholog.
Jeśli jednak coś nas niepokoi, nie warto tego bagatelizować i udać się do specjalisty. Terapia SI jest skuteczna i nierzadko bardzo szybko można zwalczyć trudności i dyskomfort, które wynikają z zaburzeń SI.

Chcesz wiedzieć więcej o integracji sensorycznej? Zobacz nasze wideo!

Materiał powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

Co to są dwuznaki? Wszystkie dwuznaki w języku polskim i przykłady wyrazów z dwuznakami
Adobe Stock
Wychowanie
Dwuznaki – czym są, przykłady, ćwiczenia
Jak szybko zrozumieć i zapamiętać, czym są dwuznaki? Ponieważ w języku polskim dwuznaki występują dość często, warto wiedzieć o o nich jak najwięcej. Sprawdź, czy znasz wszystkie dwuznaki i czy każdy dwuznak to jedna głoska?

Dwuznaki w języku polskim mają bardzo długą historię. Służą nam już od czasów, w których kształtowała się polszczyzna.  Warto wiedzieć, że spotkać można je także w innych językach angielskim, niemieckim, czeskim, słowackim, francuskim, portugalskim, hiszpańskim i włoskim. Wyjaśniamy, jakie dwuznaki występują w polszczyźnie, skąd się wzięły i jaką rolę pełnią. Spis treści: Co to są dwuznaki? Kiedy i po co pojawiły się dwuznaki? Dwuznaki w języku polskim: ćwiczenia Co to są dwuznaki? Dwuznaki (zwane też digrafami) to zjawisko, które polega na połączeniu dwóch liter (spółgłosek), np. ch (c+h), rz (r+z), sz (s+z), cz (c+z). Dwuznaki w języku polskim to: ch (np. w wyrazach: chleb, mucha, moich) cz (np. w wyrazach: czysty, poczekaj, tkacz) dz (np. w wyrazach: dzwonek, bardzo, widz) dź (np. w wyrazach: dźwig, chodźmy, żerdź) dż (np. w wyrazach: dżdżysty, drożdżowe, przejażdżka) sz (np. w wyrazach: szpak, szal, kasza) rz (np. w wyrazach: rzeka, marzenie, lekarz) Dwuznaki w języku polskim to również spółgłoski zmiękczone za pomocą „i”, np. si w wyrazie siedlisko ( s’ -e-d-l-i-s-k-o), ni w wyrazie niebo ( n’ e-b-o) zi i mi wyrazie ziemia ( z’ e- m’ a). Dwuznaki tego typu pojawiają się zawsze, gdy dwie litery zostają zastąpione jedną głoską. Dlatego na pytanie: czy każdy dwuznak to jedna głoska, odpowiedź brzmi: tak, każdy dwuznak do jedna głoska. Ta definicja może okazać się bardziej zrozumiała dla dzieci – pod warunkiem, że najpierw wyjaśnimy im,  czym głoski różnią się od liter. Uwaga: Oprócz dwuznaków, w języku polskim jest również jeden trójznak. To dzi – przykłady użycia tego trójznaku to: dziecko (dz’-e-c-k-o, dz’-u-b, dziadek (dz’-a-d-e-k). W tym przypadku jedna głoska...

ukraiński alfabet
Adobe Stock
Aktualności
Jak czytać litery ukraińskie? Alfabet ukraiński z tłumaczeniem na polski
Jak czytać litery ukraińskiego alfabetu? Jak wyglądają ukraińskie litery pisane? Choć ukraińska cyrylica może sprawiać kłopot osobom, które w szkole nie uczyły się języka rosyjskiego – sam język ukraiński ma wiele wspólnego z językiem polskim.

Podobnie jak w języku polskim, alfabet ukraiński zaczyna się od litery A – która, zarówno pisana jak i drukowana, wygląda zupełnie tak samo jak pierwsza litera polskiego alfabetu. Sprawdź, jak się pisze i wymawia kolejne litery ukraińskiego alfabetu. Alfabet ukraiński – od „a” do… „ja” Alfabet ukraiński składa się z 33 liter. W tłumaczeniu na polski to kolejno: A, a – wymawia się i pisze tak jak w języku polskim Б, б  – wymawia się jak [b] B, в  – wymawia się jak [w] Г, г – wymawia się jak [h] Ґ, ґ  – wymawia się jak [g] Д, д  – wymawia się jak [d] E, е   – wymawia się jak [e] Є, є   – wymawia się jak [je] Ж, ж – wymawia się jak [ż] З, з – wymawia się jak [z] И, и – wymawia się jak [y] I, і – wymawia się jak [i] Ї, ї  – wymawia się jak [ji] Й, й  – wymawia się jak [j] K, к  – wymawia się jak [k] Л, л – wymawia się jak [l] tzw. aktorskie, czyli coś pomiędzy [l] i [ł] M, м – wymawia się jak [m] H, н  – wymawia się jak [n] O, о – wymawia się jak [o] П, п   – wymawia się jak [p] P, р – wymawia się jak [r] C, с – wymawia się jak [s] T, т  – wymawia się jak [t] У, у – wymawia się jak [u] Ф, ф – wymawia się jak [f] Х, х – wymawia się jak [ch] Ц, ц – wymawia się jak [c] Ч, ч – wymawia się jak [cz] Ш, ш – wymawia się jak [sz] Щ, щ  – wymawia się jak [szcz] Ь – nie wymawia się jako osobnej głoski, to znak zmiękczający Ю, ю  – wymawia się jak [ju] Я, я...

Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy? Co jest im potrzebne? (+Lista organizacji, którym można zaufać pomagając uchodźcom)
Adobe Stock
Aktualności
Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy w Polsce – co jest potrzebne, lista organizacji, którym można zaufać
Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy? W Polsce z każdym dniem jest ich coraz więcej. To przede wszystkim matki z dziećmi w różnym wieku. Trudno policzyć, ilu z nas podzieliło się z nimi własnym mieszkaniem, jedzeniem, ubraniami, lekami, pieniędzmi. Podpowiadamy, jak mądrze wspierać ukraińskich uchodźców, by dostali to, czego rzeczywiście im potrzeba.

Wpłaty, wolontariat, dary (żywność, ubrania, leki, środki higieny), mieszkanie, praca, transport. Potrzeby ludzi, którzy uciekają przed wojną i znajdują schronienie w naszym kraju, są ogromne. Zwłaszcza że to do Polski w ostatnich dniach trafiła największa liczba uchodźców z Ukrainy. Jak pomagać, by faktycznie im pomóc? I jak pomagać, by sił na pomaganie starczyło nam na jak najdłużej. Spis treści: Pomoc dla uchodźców z Ukrainy: gdzie szukać informacji Co jest potrzebne uchodźcom z Ukrainy? Lista organizacji działających na rzecz uchodźców z Ukrainy Pomoc dla uchodźców: gdzie szukać informacji? Niemal w każdym polskim mieście i gminie organizowana jest pomoc dla uchodźców. Dlatego zanim zdecydujemy się na formę wsparcia – warto zorientować się w komunikatach samorządów i organizacjach zaangażowanych w działania pomocowe. Gdzie szukać informacji: w Urzędzie miasta lub urzędzie gminy (na ich stronach internetowych lub profilach w mediach społecznościowych, a także bezpośrednio, rozmawiając z pracownikiem samorządu), w szkołach, przedszkolach, zakładach pracy w parafiach, w organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą uchodźcom (listę organizacji publikujemy niżej) wśród znajomych, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców z Ukrainy. W twoim najbliższym otoczeniu nie brakuje ludzi, którym możesz zaufać. Nie ryzykuj przekazywania pieniędzy lub darów osobom lub organizacjom, których nie znasz. Co jest potrzebne uchodźcom z Ukrainy? Sytuacja wciąż się zmienia. Przybywa uchodźców, ale też przybywa Polaków, którzy chcą nieść pomoc. Wiele samorządów i innych organizacji pomocowych na bieżąco aktualizuje rodzaj potrzeb osób uciekających z Ukrainy. Na listach najbardziej potrzebnych rzeczy najwięcej jest tych, które szybko się zużywają, takich jak:  pieluchy, środki higieny czy leki na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz