Zmysły

zmysły
integracja sensoryczna
zaburzenia integracji sensorycznej

Co warto wiedzieć o zaburzeniach integracji sensorycznej? [LIVECZAT]

Integracja sensoryczna (SI) to umiejętność przyjmowania i przetwarzania informacji dostarczanych przez zmysły. Jeśli jednak mózg odczytuje je nieprawidłowo, oznacza to, że maluch może mieć zaburzenia integracji sensorycznej. O tym, co warto wiedzieć o SI, mówi psycholog Dorota Zawadzka.
Partner
zabawy sensoryczne
rozwój dziecka
zmysły
rozwój fizyczny

Zabawy sensoryczne. Dlaczego są tak ważne?

Wszystko, czego dziecko dowiaduje się o świecie i w jaki sposób go poznaje, odbywa się poprzez zmysły. Jeśli mózg odbiera, przetwarza i interpretuje bodźce słuchowe, dotykowe, węchowe, smakowe i ruchowe bez zakłóceń, dziecko rozwija się prawidłowo. Podpowiadamy, jakie zabawy sensoryczne będą świetnym wsparciem rozwoju malucha!
Partner
zmysły
zmysł dotyku
zabawa dla dzieci

Polecajki z górnej półki - elementarz (rozwoju) zmysłów

To już kolejny odcinek z cyklu Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem, w którym poruszamy takie tematy jak inteligencja emocjonalna, zmysły i rozwój wielozmysłowy. Tym razem nasza ekspertka – psycholog Dorota Zawadzka podpowiada, jakie zasady powinny znaleźć się w… elementarzu zmysłów.
Partner
zmysły
zmysł dotyku
zmysł smaku

Jak rozwijać zmysły dziecka? Podpowiada psycholog

Zmysły rozwijają się już w życiu płodowym. Jak zadbać o nie później, po urodzeniu się maluszka? O tym, jak je rozwijać poprzez zabawę, opowiada ambasadorka akcji Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem – psycholog Dorota Zawadzka.
Partner
zmysły
integracja sensoryczna
zmysł dotyku

Integracja sensoryczna - co to jest i jakie zabawy wprowadzić, aby ją rozwijać?

Dlaczego IS jest ważna w życiu małego dziecka? Co powinno zaniepokoić i kiedy warto udać się do specjalisty? Na te oraz wiele innych pytań odpowiada w ramach akcji Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem specjalistka – psycholog Dorota Zawadzka.
Partner
dziecko robi z mamą jedzenie
zmysły
smak
zmysł smaku

Zabawa ćwicząca zmysł smaku: Co tak smakuje? Kolorowanka z owocami dla malucha

Słony, słodki, gorzki, kwaśny i umami – to podstawowe smaki, które odczuwamy dzięki zmysłowi smaku. Aby wychować małego smakosza lub po prostu malucha o wyostrzonym smaku, warto stymulować ten zmysł. Nie masz pomysłu na zabawę? Podpowiadamy, jak pysznie się bawić!
Partner
Miasteczko Zmysłów dziewczynka patrzy
zmysły
zmysły dziecka
miasteczko zmysłów

Zabawa ćwicząca zmysł wzroku: Ile widzisz zwierząt na obrazku?

Czy wiesz, że dzięki zmysłowi wzroku w dorosłym życiu odbieramy aż 80% bodźców? To właśnie on zajmuje 1. miejsce w rankingu zmysłów. Wiesz, jak go rozwijać? Rozwiąż naszą zagadkę przygotowaną dla najmłodszych i sprawdź, czy twój maluch ma sokoli wzrok!
Partner
rozwój dziecka
zmysły
rozwój przedszkolaka

Zabawa i jej rola w rozwoju dziecka [WEBINAR 6.]

Za nami już ostatni z 6 webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem”, prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Tym razem ekspertka opowiadała o tym, dlaczego zabawa jest istotna dla prawidłowego rozwoju dziecka, a także, co warto o niej wiedzieć, by była nie tylko rozwojowa, ale również ciekawa.
Partner
rozwój dziecka
zmysły
dotyk

Co warto wiedzieć o dotyku i jak go rozwijać u dziecka? [LIVECZAT z ekspertem]

Dotyk ma wiele odcieni. Bitwy rodzeństwa, przytulanie i głaskanie, wyrażanie wielkiej sympatii i miłości – możemy nim powiedzieć wszystko! Dlaczego ten zmysł jest tak ważny? Zobacz nasz liveczat z psycholog Dorotą Zawadzką organizowany w ramach akcji Miasteczka Zmysłów i dowiedz się o nim więcej.
Partner
rozwój dziecka
zmysły
zmysł dotyku

Czuję, czyli… jak rozwijać zmysły: smaku, węchu i dotyku? [WEBINAR 4.]

Za nami czwarty z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Tym razem ekspertka opowiadała o trzech zmysłach, które pozwalają… czuć świat! Dowiedz się, w jaki sposób rozwijać smak, węch i dotyk u przedszkolaka.
Partner
zmysły
zmysł smaku
Dorota Zawadzka

O niejadkach i wojnach nad talerzem… [LIVECZAT z ekspertem]

Czy moje dziecko jest niejadkiem? Czy maluch powinien jeść już widelcem i nożem? Rodzice mają wiele pytań i kłopotów w związku z jedzeniem dziecka… Zobacz nasz liveczat z psycholog Dorotą Zawadzką organizowany w ramach akcji Miasteczko Zmysłów i rozwiej swoje wątpliwości!
Partner
rozwój dziecka
zmysły
rozwój intelektualny

Widzę, czyli… o wzroku słów kilka [WEBINAR 2.]

Za nami drugi z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Tym razem ekspertka opowiadała o zmyśle wzroku i o tym, jaką rolę odgrywa on w rozwoju dziecka.
Partner
zmysły
rozwój słuchu
zmysły dziecka

Nasze ciało jest instrumentem, czyli… o zmyśle słuchu słów kilka [WIDEO]

„Wszystkich nas, z każdej strony, otaczają dźwięki. Możemy nimi malować różne światy i właśnie w taką podróż do krainy dźwięków chciałabym was zaprosić” – tak spotkanie z dziećmi w Miasteczku Zmysłów rozpoczęła wokalistka, Justyna Jary. Nie tylko opowiadała o dźwiękach, ale pokazała również, jak korzystać z instrumentu, który zawsze mamy pod ręką, czyli… z naszego głosu.
Partner
rozwój dziecka
zmysły
rozwój ruchu

Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]

Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
Partner
zmysły
Dorota Zawadzka
Superniania

Podróż do świata zapachów, czyli o rozwoju zmysłu węchu [WIDEO]

Strefę Zabawy Miasteczka Zmysłów odwiedziła psycholog Dorota Zawadzka i podczas spotkania z dziennikarką mówiła o zmyśle węchu. Podkreśliła, że jest jedynym, którego nie potrafimy kontrolować. Jak zauważyła, jesteśmy niejako zanurzeni w zapachach. Zaciekawieni? Zatem zapraszamy do oglądania!
Partner
zmysły
wzrok
Dorota Zawadzka

Jak mądrze i świadomie rozwijać zmysł wzroku u malucha? [WIDEO]

Strefę Zabawy Miasteczka Zmysłów odwiedziła psycholog Dorota Zawadzka i przyjrzała się... zmysłowi wzroku. Opowiedziała m.in. o tym, jak on się rozwija i jakie zabawy są dla oczu naszego malucha najlepsze. Zapraszamy do oglądania i skorzystania z naszych pomysłów na rozwijające zmysły zabawy z dzieckiem.
Partner
zmysły
zmysł smaku
Dorota Zawadzka

Słodkie, słone, kwaśne, gorzkie… Ekspertka radzi, jak rozwijać u dzieci zmysł smaku [WIDEO]

Strefę Zabawy Miasteczka Zmysłów odwiedziła psycholog Dorota Zawadzka, która opowiedziała nam o zmyśle smaku. Kiedy się rozwija, jak się zmienia i jakie czynniki warunkują nasze preferencje smakowe – to tylko niektóre tematy tej rozmowy. Koniecznie obejrzyjcie wideo i wykorzystajcie nasze pomysły na rozwijające zmysły zabawy z dzieckiem.
Partner
rozwój dziecka
zmysły
pomysły na zabawy

Szachownica i zielony walec [ILUZJA]

Iluzja optyczna nazywana Szachownicą Adelsona – ciemne i jasne pola.
Partner
miasteczko zmysłów
zmysły
zmysły dziecka
miasteczko zmysłów

Ile tak naprawdę mamy zmysłów? Jest ich więcej niż myślisz!

Każdy z nas potrafi wymienić 5 podstawowych: wzrok, smak, węch, słuch i dotyk. Ale jest ich więcej! Równomierne rozwijanie każdego pobudza inteligencję. O co jeszcze zatem trzeba się zatroszczyć? Tłumaczy psycholożka dziecięca Dorota Zawadzka.
Oktawia Staciewińska
Johnson's konkurs - zmysły
zmysły
pielęgnacja

Czy wiesz, który zmysł malucha jest najbardziej rozwinięty? Sprawdź!

Wzrok, słuch, węch, dotyk a może smak? Wiesz, który ze zmysłów jest najbardziej rozwinięty u niemowlęcia? Sprawdź się w naszym quzie i odbierz nagrody!
Partner
rozwój dziecka
zmysły
zmysły dziecka

Dlaczego zmysły są tak ważne w rozwoju dziecka - obejrzyj film

Czy wiesz dlaczego stymulowanie zmysłów dziecka jest tak ważne w jego rozwoju? Opowiada Dominika Słomińska, psycholog.
Aneta Grinberg
trening uważności
zmysły
koncentracja
trening uważności

Trening uważności – ćwiczenie zmysłów

Dzięki treningowi uważności twoje dziecko szybciej będzie się uczyć, łatwiej poradzi sobie ze stresem i stanie się większym optymistą. Jak trenować uważność z dzieckiem? Oto jedno z ćwiczeń, które pomoże dziecku rozwijać i uwrażliwiać wszystkie zmysły.
Aleksandra Sokalska
niemowlę, siedzieć
zmysły
rozwój niemowlaka
4 miesięczne dziecko

Zmysł równowagi u niemowlaka

Oprócz piątki zmysłów maluszek już od urodzenia ćwiczy jeszcze szósty – zmysł równowagi. Uczy się unosić głowę, turlać się, siadać, a potem jeszcze wstawać i chodzić.
Sylwia Niemczyk
dziecko, słuch, muzyka
rozwój mowy
zmysły
słuch dziecka

Co słychać u smyka? – Sprawdź, jak rozwija się słuch dziecka

Maluch od urodzenia ma czułe ucho: wyłapuje nawet te dźwięki, które nam umykają. Każdy szept, skrzypnięcie drzwi, szum z ulicy – wszystko przetwarza i zapamiętuje.
Sylwia Niemczyk
5 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
zmysły
wzrok
rozwój płodu

Jak rozwijają się zmysły twojego dziecka?

Dotyk, równowaga, węch, smak, słuch i na końcu wzrok. W tej kolejności dojrzewają zmysły u rozwijającego się w twoim brzuchu maleństwa.
Małgorzata Uścińska
Słuch u dziecka
rozwój dziecka
zmysły
słuch dziecka

Słuchaj uważnie! Najważniejsze fakty o rozwoju słuchu dziecka

Chociaż za pomocą słuchu odbieramy tylko 10 procent bodźców, to i tak dla nas jest to niezmiernie ważny zmysł. Zobacz, jak się rozwija - i jak go nie zepsuć.
Sylwia Niemczyk
mama, niemowlę, tulić, całować
rozwój dziecka
zmysły
dotyk

Rola dotyku

Skąd maluszek wie, że otaczają go kochający i opiekuńczy rodzice? Czuje to przez skórę. Dosłownie! A im częściej głaszczesz i tulisz swego dzidziusia, tym lepiej się rozwija.
Joanna Karwat
B0005P 0173.jpg
rozwój dziecka
raczkowanie
zmysły

Zrozum zachowanie dziecka

Niemowlę zaskakuje Cię swoim zachowaniem? Raczkuje do tyłu, zbiera z dywanu okruszki, ciągnie za włosy... dlaczego?
Monika Krawiecka