O wpływie zabawy na rozwój dziecka odpowiada psycholog Dorota Maciejec oraz Wojtek Kaczmarczyk - influencer i twórca kanału TATA Vlog
Zaangażowanie we wspólną zabawę, a może ilość czasu spędzonego razem? Co daje wspólne układanie klocków, a także jakie znaczenie odgrywa nuda w życiu dziecka. Na te tematy i wiele innych rozmawialiśmy z naszymi gośćmi.
Dzieci najwięcej uczą się przez zabawę i naśladowanie innych. Z badania, które przeprowadziliśmy w październiku 2023 roku na serwisie Mamo, to Ja wynika, że 9 na 10 rodziców dostrzega zalety układania klocków. Aż 89% widzi w tym możliwość rozwoju kreatywności i pewności siebie. Postanowiliśmy zapytać psychologa - Dorotę Maciejec oraz Wojtka Kaczmarczyka - inluencera i twórcę kanału TATA Vlog, jak wspólna zabawa wpływa na dzieci. Nasi eksperci odpowiedzieli na pytania o to, co jest ważniejsze - ilość czasu spędzonego z maleństwem czy jego jakość.
Mamy obecnie zdecydowanie mniej czasu na wspólną zabawę z dziećmi. I nawet jeśli ten czas wygospodarujemy, to często w aspekcie jakościowym nie jest on pełny. A to zajmiemy się sprawami domowymi, a to czymś innym. A bawiące się obok nas dziecko w naszym przekonaniu, spędza czas z nami. Natomiast to nie jest tak. Bo mamy dużo bodźców, które nas rozpraszają. Mamy telefony, tablety, telewizory, które w tle przeszkadzają w tym dawaniu dziecku tej 100% uwagi. Chętnie delegujemy też nasze dzieci pod opiekę instruktorów, którzy mają rozwinąć je w wielu obszarach, ale gdzieś gubimy ten cenny, wspólny czas, dzięki któremu możemy uczyć się naszych dzieci - mówi psycholog Dorota Maciejec.
Inspirująca rozmowa i ważne wnioski
Rozmawialiśmy też na temat umiejętności, jakie kształtuje zabawa klockami, a także o roli nudy w życiu dziecka. Bo czy mały człowiek powinien się nudzić, czy może musimy dbać o to, by każda chwila jego życia była wypełniona atrakcjami? Sprawdźcie sami!
Razem bawimy się klockami. To nie jest tylko budowanie i konstruowanie. To też odgrywanie ról. To rozwijanie wyobraźni, a także przestrzennego widzenia - wspomina Wojtek Kaczmarczyk.
Zabawa klockami rozwija wszechstronnie. Wspierają one naturalny rozwój koncentracji uwagi, a także mowę czynną i bierną. Wchodząc w interakcję, rozwijamy mowę bierną, kojarzenie, myślenie logiczne, proporcje. To też rozwój motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, myślenia przestrzennego, wyobraźni, kreatywność. Ta wspólna zabawa daje możliwość poznania dzieci: ich lęków, zasobów, trudności - dodaje Dorota Maciejec.
Zobacz nasze wideo i dowiedz się więcej!