Reklama

Sztuczna inteligencja może projektować budynki, pisać eseje i budować biznesy. Ma potencjał, aby kształtować świat. A świat kształtuje się wokół tego potencjału. Raport Światowego Forum Ekonomicznego na temat przyszłości zawodowej wykazał, że następuje bezprecedensowa transformacja tradycyjnych ścieżek kariery z powodu szybkiej ewolucji technologii. Jeszcze niedawno przyszłością były zawody, takie jak programista, lekarz czy prawnik. Dziś, dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji, wiele z tych ról zmienia się na naszych oczach. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak przygotować dzieci do zawodu, który jeszcze nie istnieje?

Reklama

Wspólny język z technologią kluczem do sukcesu

Eksperci wskazują jasno: kluczem nie jest nauka konkretnej profesji, ale rozwijanie uniwersalnych kompetencji – biegłej znajomości języka angielskiego, umiejętności komunikacji cyfrowej i zdolności poruszania się w środowiskach wielokulturowych. Wynika to z tego, że sztuczna inteligencja, praca zdalna i globalizacja na nowo definiują rynek pracy. Modele sztucznej inteligencji są w większości szkolone w języku angielskim. Ponad 95% dokumentacji badań naukowych i technologii jest w języku angielskim, co czyni go językiem innowacji. W świecie biznesu 1,5 miliarda ludzi mówi po angielsku, a czołowe globalne firmy — od Doliny Krzemowej po Chiny — używają go jako swojego podstawowego języka pracy. Co więcej, freelancerzy mówiący po angielsku zarabiają do 60% więcej niż osoby nie mówiące po angielsku (Statista), a do 2030 roku 70% profesjonalistów będzie pracować zdalnie (McKinsey). Te zmiany wymagają silnych umiejętności komunikacji cyfrowej, ponieważ agenci sztucznej inteligencji przejmują rutynowe zadania, pozostawiając ludziom skupienie się na strategii, przywództwie i współpracy międzykulturowej.

Wyłaniający się obraz świata to nie “ludzie kontra maszyny”, ale ludzie pracujący z zaawansowanymi systemami, aby budować przyszłość. Posiadanie kompetencji z zakresu znajomości języków, krytycznego myślenia, korzystania z technologii, elastyczności i otwartości na zmiany stanie się niezbędnym warunkiem do swobodnego poruszania się po rynku pracy przyszłości – mówi Anastasia Petrova, ekspertka platformy Novakid. - Kluczem są umiejętności hybrydowe - wiedza, jak pracować ze sztuczną inteligencją staje się cenniejsza niż sama umiejętność kodowania. Innym przykładem umiejętności interdyscyplinarnej jest połączenie psychologii i robotyki. Ważne są również takie kompetencje, jak inteligencja emocjonalna i zdolność adaptacji, gdyż miejsca pracy będą się dynamicznie zmieniać. Warto również kształtować przedsiębiorcze nastawienie – przydatna będzie wiedza, jak budować i sprzedawać rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji - dodaje ekspertka.

5 ścieżek kariery prowadzących do sukcesu

Myśląc o przyszłości swojego dziecka warto pamiętać o tym, że każdy maluch ma inne talenty, pasje, a tym samym różne predyspozycje pod kątem zawodowym. Aby pomóc rodzicom je zidentyfikować i tym samym odkryć przyszłościowe ścieżki kariery oparte na cechach osobowości, a nie sztywnych nazwach stanowisk, firma Novakid opracowała interaktywny quiz, dostępny pod tym linkiem: https://www.novakid.pl/blog/najlepiej-dopasowane-sciezki-kariery/. Poniżej przedstawiamy 5 perspektywicznych kierunków rozwoju zawodowego, a także konkretne aktywności, dzięki którym dzieci mogą kształtować pożądane umiejętności.

Novakid_quiz
Mat. prasowe Novakid
  1. Specjalista ds. AI i robotyki / Analityk danych

To osoba, która nie tylko rozumie technologię, ale potrafi ją mądrze wykorzystywać. Może pracować nad rozwojem robotów wspierających seniorów, zarządzać danymi medycznymi czy analizować trendy w e-commerce. Przydatnymi kompetencjami będą w tej profesji analityczne myślenie, ciekawość świata, umiejętność zarządzania informacjami i znajomość języka angielskiego umożliwiająca pracę w międzynarodowych zespołach.

Aktywności, które pomogą w ich przyszłym rozwoju, to m.in. strategiczne gry komputerowe i planszowe, zajęcia z programowania, eksperymenty naukowe czy oglądanie anglojęzycznych filmów edukacyjnych.

2. Globalny przedsiębiorca / Influencer społeczny

To nowoczesny lider, który łączy kompetencje biznesowe z empatią i wpływem społecznym. Może zakładać własny start-up, prowadzić kanał edukacyjny na YouTube lub promować zrównoważony rozwój w mediach społecznościowych. Jeśli dziecko marzy o takim zawodzie, warto rozwijać u niegoumiejętności miękkie, kreatywność, strategiczne myślenie, umiejętność pracy w zespole i zarządzania nim oraz język angielski potrzebny do międzynarodowej komunikacji.

W tym celu rodzice powinni stwarzać okazje do kontaktu dziecka z rówieśnikami i pracy w zespole. Mogą pomóc w tym obozy letnie, kolonie, gry zespołowe, udział w dyskusjach ale również tworzenie własnych filmików czy anglojęzyczne bajki, programy i gry.

3. Innowator w zakresie biotechnologii i medycyny przyszłości

To zawód łączący naukę z empatią. Taka osoba może tworzyć nowe leki, technologie medyczne albo rozwijać inteligentne protezy. Będzie musiała rozumieć zarówno biologię, jak i emocje oraz obawy pacjenta. W tym przypadku warto rozwijać u dziecka takie cechy, jakciekawość świata,empatię. ,oraz kłaść nacisk na kształtowanie umiejętnościradzenia sobie ze stresem i edukację języka angielskiego, który umożliwia zdobywanie wiedzy na bazie materiałów z całego świata.

Dzieci, których marzeniem jest zostanie lekarzem przyszłości, mogą wykonywać eksperymenty naukowe czy wspólnie z rodziną bawić się w odgrywanie roli lekarza i pacjenta. W rozwoju empatii i odpowiedzialności z pewnością pomoże opieka nad zwierzętami.

4. Inżynier ds. zrównoważonego rozwoju / Promotor nauki

To osoba, która nie tylko troszczy się o planetę, ale też potrafi tłumaczyć innym, jak ją chronić. Może projektować energooszczędne budynki, opracowywać ekologiczne materiały albo prowadzić edukacyjne kanały o świadomości ekologicznej, ochronie klimatu czy planety. W tym przypadku dzieci powinny rozwijać myślenie krytyczne, umiejętność weryfikowania źródeł informacji, ciekawość świata oraz poszerzać znajomość języka angielskiego, który przyda im się w zdobywaniu nowej wiedzy z książek i programów z całego świata.

Warto pokazywać dziecku świat nauki już od najmłodszych lat. W ramach wycieczek do centrów nauki czy muzeów dzieci mogą wziąć udział w tematycznych warsztatach , a interaktywne ekspozycje mogą przynieść im wiele zabawy i być źródłem wiedzy. Wspólne oglądanie filmów i programów naukowych, np. w języku angielskim również może być przydatne w rozwoju dziecka.

5. Twórca AI / Artysta cyfrowy / Wizualny komunikator

To osoba, która łączy sztukę z technologią – tworzy interaktywne obrazy, projektuje doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości lub współtworzy treści przy pomocy sztucznej inteligencji. W tej profesji dziecko będzie potrzebować zarówno wyobraźni, jak i umiejętności komunikacyjnych. Rozwój kreatywności, umiejętności technologicznych, podążania i rozumienia trendów oraz język angielski na wysokim poziomie to niezbędne narzędzia do rozwoju w tym kierunku.

Aby nauczyć się tych umiejętności, dziecko powinno móc rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność poprzez zabawę, rysowanie, malowanie i różne plastyczne aktywności, również w komputerowych programach. Warto zachęcać malucha do eksperymentowania ze sztuką oraz pokazywać mu muzea, uczestniczyć w konkursach plastycznych czy czytać komiksy, które są pełne obrazków i inspiracji dla dzieci.

Reklama

Materiał promocyjny marki Novakid

Reklama
Reklama
Reklama