Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, tort, urodziny
Rozwój dziecka

Pierwsze urodziny i koniec okresu niemowlęcego

Dziecko zdmuchnęło świeczkę i wysmarowało się swoim pierwszym w życiu tortem. Babcie i ciocie chórem odśpiewały „Sto lat!”. Wszyscy pięknie uśmiechnęli się do zdjęcia i… No właśnie, i co teraz?
Choć twoje dziecko nadal ma słodkie dołeczki w policzkach i wciąż jeszcze ekscytuje je wyciąganie chusteczek higienicznych z pudełka, jest już kimś zupełnie innym niż wczoraj. Przestał być niemowlakiem! Teraz, w drugim roku życia dziecka, czeka go sporo naprawdę ważnych zmian. Ciebie także!

Pierwsze słowa dziecka

Wyraz „niemowlę” oznacza istotę, która nie mówi. Twój bobas niemowlęciem już nie jest i będzie ci to udowadniał od rana do wieczora! Już jakiś czas temu zorientował się, że słowa nie są pustymi dźwiękami, i zaczął je kojarzyć z osobami, przedmiotami i sytuacjami, krótko mówiąc: rozumiał, że niosą ze sobą jakąś treść. Być może już wypowiedział swoje pierwsze słowo albo zrobi to lada moment (koniecznie je zapisz!). Teraz jego słownik będzie się poszerzał z dnia na dzień – pod koniec roku okaże się, że maluch zna już 300–400 słów! Nie zawsze będą to „prawdziwe” wyrazy i czasem będziesz musiała się pobawić w detektywa, by odgadnąć, co oznaczają. Np. na drzwi twój smyk może mówić „di” albo zupełnie inaczej, powiedzmy „bu”. 
Będzie także skracał („mochód” zamiast „samochód”) i zniekształcał („muka” zamiast „mucha”) wyrazy, a także wymyślał własne. Przez cały drugi rok życia będzie rozumiał dużo więcej, niż będzie potrafił powiedzieć. Tuż przed drugimi urodzinami zacznie budować pierwsze prościutkie zdania, takie jak „Mama da” (czyli „Mamo, podaj mi, proszę, tego misia”).

Chcesz, by twoje dziecko mówiło naprawdę pięknie i miało duży zasób słów?

Rozmawiaj z nim! Cierpliwie go słuchaj. Mów wyraźnie, nie zniekształcaj wyrazów, nie mów rzeczy w stylu „dzicia cie psipsi” itd. Nie pozwalaj maluszkowi przesiadywać przed telewizorem, bo będzie się skupiał głównie na tym, co widzi. Dbaj również o jego słuch. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy malec dobrze słyszy, idź z nim do laryngologa lub audiologa, bo nawet minimalny ubytek słuchu może zaburzyć rozwój mowy.

Nocnik? Niekoniecznie!

Większość maluchów dopiero pod koniec drugiego lub na początku trzeciego roku życia potrafi skojarzyć uczucie parcia na pęcherz z potrzebą zrobienia siusiu. Dopiero gdy dziecko pojmie, że obie te sprawy mają ze sobą związek, ma sens uczenie go korzystania z nocnika. Skąd będziesz wiedzieć, że twój smyk jest gotowy na rozstanie z pieluszką? Obserwuj go. Jeśli zauważysz, że siusia „raz a dobrze” (moczy pieluszkę rzadziej, za to mocniej) i że czuje, gdy to robi (podczas siusiania robi miny, chowa się za drzwiami, kuca itd.), możesz wybrać się z nim do sklepu na poszukiwanie ładnego nocniczka.

Nowe mleko

Dziecko, które skończyło rok, nadal potrzebuje mleka – aż dwie szklanki dziennie. Taka porcja zapewnia mu odpowiednią ilość wapnia wraz z witaminą D oraz białka. Ważna jest także laktoza. Jeśli nie karmisz już smyka piersią, podawaj mu mleko modyfikowane typu junior. Dla dzieci w tym wieku jest lepsze niż krowie: jest w nim więcej witamin i mikroelementów, których malec teraz potrzebuje (jest wzbogacone w cynk, żelazo oraz witaminy A, B, D i C), więcej długołańcuchowych nienasyconych kwasów tłuszczowych (wpływają korzystnie na rozwój układu nerwowego), nieco mniej białka niż w mleku krowim (nerki dziecka nie są tak obciążone).

Twoje dziecko nie lubi mleka?

Podawaj mu kakao, kawę zbożową, mleko smakowe, np. waniliowe. Możesz mu też gotować płatki owsiane, budyń. Oprócz mleka podawaj dziecku jogurty, kefiry i sery.

Wieczne „ja sam”

Dwulatek chce wszystko robić sam – także jeść. Wyrywa ci łyżeczkę, je rękami, grzebie w talerzu, zrzuca na podłogę brokuły. I oczywiście robi przy tym piekielny bałagan. Tak, wiemy, niełatwo znieść widok przecieru jagodowego na ścianie, ale przecież trudno zostać mistrzem bez treningu.
Sadzaj malca przy wspólnym stole (zawiąż mu na szyi śliniak, używaj podkładek pod talerz, rozłóż na podłodze ceratę) i pozwól na ćwiczenia. Karm go drugą łyżeczką. Bądź cierpliwa, pomagaj, nie strofuj i zawsze chwal, gdy porcja ziemniaczków trafi do buzi zamiast za pazuchę. Podobnie postępuj w innych sytuacjach, np. gdy malec próbuje się sam ubierać.To jasne, że ty ubierzesz go szybciej, ale on wtedy straci okazję do ćwiczeń!

Mniejszy apetyt dziecka

Twój bobas nie rośnie już tak szybko jak w pierwszym roku życia, poza tym ma na głowie mnóstwo ważnych spraw, przede wszystkim doskonalenie nauki chodzenia i poznawanie świata. Nic więc dziwnego, że nie ma już takiego apetytu jak kiedyś. Dlatego nie oczekuj, że będzie pochłaniał góry klopsów, ani nie zmuszaj go do dokończenia zupy na siłę, bo zostanie niejadkiem. Pamiętaj jednak, żeby nie biegać za nim z kanapkami lub przekąskami pomiędzy posiłkami.

Zobacz też: Rozwój dziecka do 2. roku życia - najważniejsze etapy

40 proc. maluchów trzyma w rączkach tablety i smartfony [WIDEO]

karmienie butelką
Adobe Stock
Karmienie
Do kiedy mleko modyfikowane? Aktualne zalecenia specjalistów
To, do kiedy mleko modyfikowane powinno być w diecie dziecka zamiast mleka krowiego, zależy m.in. od wieku dziecka i jego upodobań. Nie ma żadnych przeciwwskazań do karmienia mieszanką nawet kilkulatków, jeśli lubią jej smak. Mleko krowie, zamiast modyfikowanego, można podawać w 2. roku życia dziecka. Poznaj najnowsze zalecenia specjalistów po aktualizacji wytycznych dotyczących żywienia dzieci.

Do kiedy mleko modyfikowane będzie stanowić część diety twojego dziecka zależy od ciebie i malucha. Mleko modyfikowane jest robione na wzór kobiecego pokarmu, dlatego tak samo jak mleko mamy , można podawać je nawet kilkulatkom. W najnowszych zaleceniach znajduje się informacja, że po pierwszych urodzinach można, o ile dziecko nie ma skazy białkowej, podawać już dziecku mleko krowie. Część dzieci przyzwyczaja się jednak do smaku mieszanki i domaga się jej nawet w wieku przedszkolnym. Nie ma w tym niczego złego – o ile dziecko nie pije mleka z butelki ze smoczkiem. Spis treści: Do kiedy podawać mleko modyfikowane? Dlaczego w pierwszym roku życia dziecko nie może pić mleka krowiego? Mleko modyfikowane dla starszych dzieci Do kiedy karmić dziecko butelką? Jak odzwyczaić malucha od butelki? Jak nauczyć dziecko pić z kubeczka? Do kiedy podawać mleko modyfikowane? W opublikowanych w marcu 2021 roku zaktualizowanych zaleceniach żywienia niemowląt znajduje się informacja o tym, by karmić dziecko piersią tak długo, jak samo tego będzie chciało, a maluchy karmione mlekiem modyfikowanym powinny je jeść do ukończenia pierwszego roku życia . Oczywiście początkowo, do 6. miesiąca życia należy podawać tzw. mieszankę początkową (oznaczoną numerem 1), a później mleko modyfikowane tzw. następne (oznaczone numerem 2). W zaleceniach tych nie ma informacji o tym, że karmienie mlekiem modyfikowanym następnym trzeba zakończyć po pierwszych urodzinach dziecka. Zatem nie ma górnej granicy podawania mleka modyfikowanego. W praktyce wygląda to tak, że pierwszy rok życia traktowany jest jako czas stosowania diety mlecznej . Drugi rok życia dziecka to etap przejściowy i diety mieszanej, gdyż nie sposób z dnia na dzień odebrać maluchowi mleko, do którego jest przyzwyczajone. Jednak w trzecim roku życia dziecko powinno być już na...

niemowlę, urodziny, tort, świeczka
Rozwój dziecka
Zmiany po pierwszych urodzinach
Malec zdmuchnął świeczkę i wysmarował się swoim pierwszym w życiu tortem. Babcie i ciocie chórem odśpiewały „Sto lat!”. Wszyscy pięknie uśmiechnęli się do zdjęcia i… No właśnie, i co teraz?

Choć twój malec nadal ma słodkie dołeczki w policzkach i wciąż jeszcze ekscytuje go wyciąganie chusteczek higienicznych z pudełka, jest już kimś zupełnie innym niż wczoraj. Przestał być niemowlakiem! Teraz, w drugim roku życia, czeka go sporo naprawdę ważnych zmian. Ciebie także! Słowa, słowa, słowa... Wyraz „niemowlę” oznacza istotę, która nie mówi. Twój bobas niemowlęciem już nie jest i będzie ci to udowadniał od rana do wieczora! Już jakiś czas temu zorientował się, że słowa nie są pustymi dźwiękami, i zaczął je kojarzyć z osobami, przedmiotami i sytuacjami, krótko mówiąc: rozumiał, że niosą ze sobą jakąś treść. Być może już wypowiedział swoje pierwsze słowo albo zrobi to lada moment (koniecznie je zapisz!). Teraz jego słownik będzie się poszerzał z dnia na dzień – pod koniec roku okaże się, że maluch zna już 300–400 słów! Nie zawsze będą to „prawdziwe” wyrazy i czasem będziesz musiała się pobawić w detektywa, by odgadnąć, co oznaczają. Np. na drzwi twój smyk może mówić „di” albo zupełnie inaczej, powiedzmy „bu”. Będzie także skracał („mochód” zamiast „samochód”) i zniekształcał („muka” zamiast „mucha”) wyrazy, a także wymyślał własne. Przez cały drugi rok życia będzie rozumiał dużo więcej, niż będzie potrafił powiedzieć. Tuż przed drugimi urodzinami zacznie budować pierwsze prościutkie zdania, takie jak „Mama da” (czyli „Mamo, podaj mi, proszę, tego misia”). Chcesz, by twoje dziecko mówiło naprawdę pięknie i miało duży zasób słów? Rozmawiaj z nim! Cierpliwie go słuchaj. Mów wyraźnie, nie zniekształcaj wyrazów, nie mów rzeczy w stylu „dzicia cie psipsi” itd. Nie pozwalaj maluszkowi przesiadywać przed telewizorem, bo będzie się skupiał głównie na tym, co widzi. Dbaj również o...

niemowlę, tort, urodziny
Dieta
Dieta dziecka po pierwszych urodzinach
Dieta rocznego dziecka jest prawie taka sama jak dorosłego człowieka. Jednak „prawie“ robi wielką różnicę. Sprawdź zatem, jakich zasad przestrzegać, by taki malec jadł smacznie i zdrowo.

Gdy twoje dziecko było niemowlęciem, doskonale wiedziałaś, jak je karmić. Pod ręką miałaś tabele określające, co i ile bobasek może zjeść. Dla smyka, który skończył rok, tak ścisłych norm nie ma. I właśnie dlatego łatwiej popełniamy błędy żywieniowe. Skutek? Dzieci jedzą za tłusto, za słono, za słodko, mają niedobory żelaza, jodu i cynku, co osłabia ich rozwój intelektualny, powoduje spadek odporności. Dlatego...   Ucz dziecko picia wody To właśnie przede wszystkim wodą dziecko powinno zaspokajać pragnienie. Woda musi być nisko- lub średniozmineralizowana, niegazowana (chociaż gazowanej smyk może czasem spróbować). Podawaj dziecku też owocowe i ziołowe herbatki, a czasem również słaby napar zielonej herbaty. Czarna herbata odpada: zawiera dużo teiny i działa pobudzająco.     Ograniczaj soczki w diecie dziecka Mają witaminy i są zdrowe, ale... nie w nadmiarze! Dziecko może wypijać dziennie najwyżej szklankę soku, bo nawet ten soczek, który nie został posłodzony, ma dużo cukru. Najzdrowsze są soki warzywne. Z owocowych wybieraj niesłodzone, najlepiej przecierowe, bo mają sporo błonnika (zapobiega zaparciom), witamin i minerałów. Sprawdzaj też na etykiecie skład soku (czasem zamiast owoców jest w nim tylko ich aromat!).     Zrezygnuj z miksowania W drugim roku życia dziecko potrafi już doskonale gryźć, dlatego powinno jeść pokarmy stałe. To prawda, że podanie mu zmiksowanej zupy jarzynowej z mięskiem początkowo ułatwi ci życie, bo malec szybciej ją zje niż osobno warzywa i kawałki mięsa. Jednak jedzenie papek w tym wieku szybko może spowodować kłopoty ze gryzem i zniechęcić malucha do próbowania nowych, wymagających gryzienia potraw.     Uważaj na „dorosłe“ dania Twój maluszek nie jest już niemowlakiem, ale to nie znaczy, że ma jeść smażone kotlety, parówki czy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak