
Nie przegap tej ważnej chwili, gdy dziecko jest chętne do samodzielnego jedzenia. Posiłki będą co prawda trwały dłużej i dziecko może się brudzić, ale zalety wynikające z osiągnięcia tej ważnej umiejętności są ogromne. Dziecko, które umie samo jeść, czuje się niezależne, nabiera wiary w siebie – to ważny bodziec do rozwoju. Oto rady, które pomogą wam w tej nauce.
1. Daj dziecku łyżeczkę do rączki
Na początku możecie jeść na dwie łyżki, a nawet na dwa talerzyki! Nakładaj jedzenie do dwóch miseczek: z jednej maluch będzie jadł sam, z drugiej ty będziesz go karmić. Praktyczne są miseczki i talerzyki z przyssawkami lub z obciążonym dnem – trudno je wywrócić. Gdy dziecko nie umie jeszcze nabrać jedzenia łyżeczką, dawaj mu do rączki łyżeczkę napełnioną pożywieniem. Nawet się nie obejrzysz, jak samo się tego nauczy!
2. Pokaż dziecku jak wkładać łyżeczkę do ust
Czyli poziomo do buzi. Ten sposób karmienia wymusza zamykanie ust w celu zgarnięcia jedzenia, a to rozwija i wzmacnia mięśnie ust, zapobiega też ślinieniu się. Umiejętność sprawnego otwierania i zamykania buzi przyczynia się również do prawidłowego rozwoju mowy. Jest niezbędna przy wymawianiu głosek „m”, „p”, „b”.
Zobacz też: Jak powinno jeść dziecko po pierwszych urodzinach?
3. Nie kupuj sztućców o dziwnych kształtach
Aby maluch uczył się prawidłowo zgarniać pokarm z łyżeczki, powinna być ona podobna do tych, których używają dorośli, tylko trochę mniejsza. Trzonek nie może być ustawiony pod kątem. Na początku wybieraj łyżeczki z plastiku.
4. Wcześnie zacznij naukę picia z kubeczka
Najpierw daj dziecku do rączki tzw. kubek-niekapek – maluch karmiony piersią ma tak silny odruch ssania, że łatwiej będzie mu z niego pić. Jeśli tego nie zaakceptuje, bądź cierpliwa i niczego nie rób na siłę. Po prostu ponów próbę za tydzień lub dwa. Dziecko, które nie będzie próbowało pić z kubeczka, może uzależnić się od butelki – odrzuci zachęty do picia z kubka i samodzielnego jedzenia.
5. Pozwól jeść rączkami
Niektóre dzieci chcą same rączką wkładać sobie jedzenie do buzi. To dobre ćwiczenie, ułatwiające naukę gryzienia i połykania. Dlaczego? Christine Ripault, autorka książki „Dziecięca gastronomia”, sądzi, że jeżeli stałe pożywienie jest podawane dziecku do buzi, dostaje ono mylną informację. Do tej pory było przyzwyczajone do otrzymywania pokarmów płynnych głęboko na język (tam właśnie trafia pokarm z butelki lub piersi). Pokarmów stałych nie da się jeść w ten sposób. Jeśli pozwolisz dziecku wkładać rączką jedzenie do ust, trafi ono tam, gdzie trzeba, malec zacznie je prawidłowo gryźć i przełykać. Mogą to być kawałki gotowanych jarzyn, np. marchewki, kalafiora, cząstki obranych jabłek, chrupki kukurydziane, bezglutenowe biszkopty itp.
Zobacz też: Czekolada, miód, czarna herbata - czy to można dawać dziecku?
6. Nie zabraniaj bawienia się jedzeniem
Więcej rozchlapie niż zje, będzie rozmazywał po stole, pacał, wywracał talerzyk, zrzucał smakołyki na podłogę. Ale nie znaczy to wcale, że malec nie nauczy się dobrych manier. Takie zabawy wynikają z naturalnej potrzeby poznawania wszystkiego, co nowe, kolorowe, ciekawe. Karm dziecko w kuchni, gdzie łatwo zmyć stół i podłogę, zakładaj mu plastikowy śliniak z kieszenią, do której będą wpadać kawałki jedzenia. Nie warto toczyć bojów o takie zabawy (one i tak wkrótce się skończą) i w ten sposób zniechęcać malucha do samodzielnego jedzenia.
7. Nie zmuszaj dziecka, by wysiedziało przy stole do końca posiłku
Roczny malec po prostu tego nie potrafi! Pozwól mu odchodzić od talerzyka, jeść na stojąco. Najlepszy sposób na takiego malucha to jedzenie razem z innymi domownikami. Dziecko, uczestnicząc w rodzinnych posiłkach, obserwuje, jak zachowują się inni i szybciej uczy się jeść samodzielnie.
8. Dbaj o miłą atmosferę przy jedzeniu
Tylko wtedy posiłki będą się dziecku kojarzyć z przyjemnością. Nie zmuszaj go, by jadło więcej niż może, nie walcz o każdy kęs. Uzbrój się w cierpliwość i nie poganiaj. Jedzenie nie powinno odbywać się w pośpiechu. Jeśli panuje atmosfera napięcia, a malec karmiony jest na siłę, może wyrosnąć z niego niejadek. A jeśli wpychasz w niego więcej niż podpowiada to jego apetyt, dziecko może mieć kłopoty z nadwagą.
Czytaj też na Polki.pl: 18 sposobów, by dziecko polubiło warzywa
Kiedy dziecko ma około pół roku, chce jeść samodzielnie, bez pomocy mamy czy taty. A oto kilka porad, które pomogą Ci nauczyć maluszka samodzielnego jedzenia. Posadź dziecko na wysokim krześle i zabezpiecz przed upadkiem. Spraw, by dziecko skoncentrowało się na samodzielnym jedzeniu niż np. na oglądaniu telewizji. Zabezpiecz ubranie malucha i podłogę wokół krzesełka. Daj dziecku jego własną plastikową łyżeczkę. Powinna ona być płytka i mieć zaokrąglone brzegi. Podczas karmienia pomagaj maluszkowi w nabieraniu pokarmu i wkładaniu go do ust. Zanim nauczy się jeść samodzielnie, łyżeczkę będzie traktował jako kolejną zabawkę. Stabilne naczynie z prostymi ściankami ułatwia dziecku nabieranie jedzenia - dzięki temu samodzielne spożywanie posiłku jest znacznie prostsze.

Jeśli twoje dziecko usiłuje złapać łyżeczkę, którą go karmisz, i interesuje się tym, co jest na talerzu, to znak, że może już zacząć uczyć się jeść samo. Nie przegap tej ważnej chwili – zwykle nadchodzi, gdy dziecko skończy pół roku. Posiłki będą co prawda trwały dłużej i maluch może się brudzić, ale zalety wynikające z osiągnięcia tej ważnej umiejętności są ogromne. Mały człowiek, który je samodzielnie, czuje się niezależny, nabiera wiary w siebie – to dla niego ważny bodziec do rozwoju. Zupkę od początku podawaj łyżeczką Choć karmienie butelką jest wygodne, nie ulegaj pokusie, by półrocznemu niemowlakowi podawać zupkę przez smoczek. Jedzenie łyżeczką pozwoli szybciej opanować ruchy ust, które są niezbędne do samodzielnego spożywania posiłków. Wypróbuj 5 przepisów na zupki dla niemowląt. Łyżeczkę wkładaj do buzi dziecka poziomo I tak samo ją wyjmuj. Ten sposób karmienia wymusza na dziecku zamykanie buzi, aby mogło zgarnąć jedzenie, a to rozwija i wzmacnia mięśnie ust. Zapobiega też ślinieniu się. Umiejętność sprawnego otwierania i zamykania buzi ułatwia dziecku wymawianie głosek „m”, „p”, „b” i pomaga w prawidłowym rozwoju mowy. Nie kupuj sztućców o dziwnych kształtach Aby niemowlak uczył się prawidłowo zgarniać jedzenie z łyżeczki, powinna być ona podobna do tych, których używają dorośli, tylko trochę mniejsza. Powinna mieć zaokrąglone brzegi, wygodny uchwyt, który nie może być ustawiony pod nietypowym kątem. Na początku wybieraj łyżeczki z plastiku – są bezpieczniejsze do nauki, bo nie urażą delikatnej buzi dziecka. Wcześnie zacznij naukę picia z kubka Jeśli karmisz piersią, nie podawaj dziecku picia w butelce, ale od razu w kubeczku. 7-miesięczny niemowlak, który ma coraz lepszą kontrolę nad swoim ciałem, a jego ruchy są bardziej...

Kiedy nie ma się wprawy, wcale nie tak prosto nałożyć porcję ziemniaczków na łyżkę i jeszcze donieść ją do swojej buzi. Na początku zatem maluszkowi mogą przydarzyć się niechciane ewolucje i zwroty akcji w postaci np. zupki na bluzce czy ziemniaczków w... kieszonce. Ale gra (czyli próby doniesienia jedzonka do buzi) jest warta świeczki! Nagroda to samodzielnie zjedzony przez malucha posiłek. Wówczas dziecko pęka z dumy, że jest już taaaakie dorosłe. Ale zanim nastąpi ta chwila, trzeba trochę potrenować. Zatem... 1 krok - kupcie smykowi nową zastawę Lubisz jeść na talerzu w czerwone maki? Maluch też ma swój gust. Jeśli pozwolisz mu zdecydować , czy woli zastawę w misie, czy w pieski, na pewno chętniej będzie z niej korzystał. Wybierz się więc ze smykiem do sklepu i zapowiedz, że kupicie nowe talerze, z których będzie już sam jadł. Podkreśl, jakie to wielkie wydarzenie i jakie „dorosłe” jest jedzenie łyżką. Dzieci uwielbiają czuć się ważne. Dyskutuj na forum: Jakich używacie miseczek do nauki samodzielnego jedzenia? 2 krok - uzbrój się w cierpliwość To prawda, trudno ze spokojem patrzeć, jak malec po raz szósty nabiera kawałek kotlecika, który po raz szósty ląduje na podłodze. Ale nikt nie urodził się z umiejętnością jedzenia widelcem. Postaraj się zatem nie przeszkadzać smykowi w nauce :) 3 krok - dobrze ubierz dziecko Niewiele jest szkrabów, które z chęcią zakładają do jedzenia śliniaczek . Poza tym śliniak chroni jedynie część ubrania, a jedzenie zwykle ląduje... wszędzie! Lepiej zatem nie stroić smyka do obiadu, tylko założyć mu rzeczy, które będą służyły jedynie do tego. 4 krok - daj coś smacznego do rączki Łatwiej pójdzie dziecku włożenie do buzi łyżeczki ziemniaków niż zupy. A od łyżki prościej będzie mu zjeść kawałek bułki, który można trzymać w rączce. Na pierwszy ogień zatem podaj...