Reklama

Zabawa klockami to fascynująca przygoda, która niesie ze sobą także aspekt edukacyjny. Kiedy podarować maluszkowi pierwszy zestaw i jak ta forma aktywności wpływa na jego rozwojowe kroki milowe?

Reklama

Marka LEGO® DUPLO® oferuje najmłodszym dzieciom (już od 1,5 roku życia) klocki, które są odpowiednio duże dla małych rączek. Co ważne, są także bezpieczne, gdyż są wykonane z najwyższej jakości materiałów wymaganych przez UE.

Jak zabawa klockami wpływa na rozwój dziecka w poszczególnych etapach jego życia?

Każdy dzień maluszka to nauka nowych umiejętności. Zabawa klockami może im w tym pomóc. W jaki sposób?

Półtora roku

W okolicy 18. miesięca życia dziecka maluszek rozwija koordynację ręka-oko, motorykę małą, poznaje kolory, dźwięki, tekstury i przede wszystkim buduje relacje między innymi poprzez zabawę. Klocki mogą więc okazać się świetną formą aktywności, która pomoże maleństwu w nabywaniu nowych umiejętności. Jak? Łączcie i rozłączajcie klocki. Starajcie się budować proste konstrukcje, np. wieżę albo most. Pokazuj maluszkowi, że wspólna zabawa to cudowny czas.

2 lata

To "poważny" wiek. Maluszek z reguły jest już bardzo sprawny. Chodzi, biega, skacze. Powoli składa pierwsze zdania, a zasób jego słownictwa stale rośnie. W tym czasie zaczyna stawiać granice, a słowo "nie" może okazać się jednym z ulubionych.

To też okres, gdy dziecko doskonali umiejętności kognitywne: poznaje kolory, kształty, cyferki, zwierzątka i nazwy przedmiotów. Możesz go w tym wesprzeć. Układając klocki, sortujcie je według barw. Budując pociąg, uczcie się liczyć. Wybierając zestaw LEGO DUPLO „Ogród uprawowy”, możecie poznać nowe warzywa i dowiedzieć się wiele na temat ekologii.

2 lata to też dalszy rozwój motoryki małej poprzez budowanie bardziej skomplikowanych konstrukcji. Przy okazji to doskonalenie umiejętności przestrzennych, logicznych i przyczynowo-skutkowych. Pamiętaj, że z klocków możecie zbudować cokolwiek tylko chcecie, a instrukcja jest jedynie podpowiedzią. Swobodne budowanie, co tylko przyniesie wyobraźnia, wpłynie pozytywnie na rozwój kreatywności i autoekspresji poprzez działanie bez schematów i instrukcji.

Wspólna zabawa klockami to też idealna okazja do rozmowy i nauki nowych słów. Powtarzajcie nazwy przedmiotów, uczcie się nowych pojęć, opowiadajcie proste historie. Pomogą w tym realistyczne elementy w zestawach LEGO DUPLO np. zegar, gitara czy szczotka do włosów.

A co jeśli wasza wymarzona wieża nie wyjdzie? Lub jeśli maluch będzie miał problem z połączeniem wagoników pociągu? Tak może się zdarzyć i to wiele, wiele razy. Próbujcie do skutku. Maluch się złości? To naturalne. Frustracja powoduje złość. Pokaż dziecku, że może przeżywać każdą emocję. Naucz go, jak radzić sobie z niepowodzeniem. Możesz na przykład pokazać, że również i ty masz problem ze złożeniem tej konstrukcji. W prostych słowach opowiedz dziecku, co dokładnie czujesz. Możesz to zrobić tak "Zobacz: mama też nie umie ułożyć klocków. Też jest mi z tego powodu smutno i też się zdenerwowałam. Ale spróbuję jeszcze raz. Kiedyś w końcu się uda." To cudowna forma zabawy, nauki, budowania relacji i odporności psychicznej na niepowodzenia.

3 lata

W tym wieku dziecko doskonale już wie, że jest osobnym bytem. Ma też świadomość tego, że może się z nami zgodzić lub nie. Chętnie testuje granice rodziców i wiele rzeczy chce zrobić samo. Nieco inaczej wygląda też zabawa. Jednym słowem można powiedzieć, że jest bardziej logiczna. Poza tym dziecko kształtuje swoje umiejętności emocjonalne, a może to robić poprzez odgrywanie scenek w zabawie klockami LEGO DUPLO, np. opiekując się chorym pieskiem. Uczy się w ten sposób empatii. Z kolei wcielając się w rolę dzielnego strażaka gaszącego pożar, nieśmiały maluch próbuje być liderem. W wieku 3 lat nabywa też wiele umiejętności społecznych, bawiąc się na podwórku lub w przedszkolu z rówieśnikami. Jeśli jakieś relacje lub sytuacje z życia codziennego są dla dziecka trudne, możecie odegrać je w zabawie, omawiając, co się wydarzyło, jakie emocje temu towarzyszą i co można zrobić, aby następnym razem uniknąć takich zdarzeń. Idealny do tego będzie zestaw LEGO DUPLO „Dzień z życia w żłobku”, w zabawie którym pokażesz swej pociesze, jak wygląda schemat dnia w żłobku lub przedszkolu, jak znaleźć przyjaciół lub jak poradzić sobie z płaczem przy rozstaniu w szatni z mamą.

Wspólna zabawa z maluszkiem to wyraz troski, miłości, chęci bycia razem. Budowanie z klocków to wejście do świata dziecka i patrzenie na świat jego oczami. Przy okazji poznasz jego marzenia, potrzeby, lęki i problemy. Ten wspólnie spędzony czas zaprocentuje w przyszłości cudowną więzią.

Który zestaw LEGO DUPLO wybrać?

Zestaw LEGO DUPLO "Budowa" (10990)

Mat. prasowe

To wspaniały zestaw dla małych inżynierów. Buldożer, betoniarka i obrotowy żuraw zapewnią mnóstwo zabawy na ruchliwej budowie. Stwórzcie razem wieżę, dom, zamek księżniczki lub stajnię. Niech niesie was wyobraźnia. Dodatkowo betoniarka wydaje trzy różne dźwięki i miga światłami, zapewniając maluszkowi stymulację sensoryczną.

Zestaw LEGO DUPLO "Pociąg Parowy" (10874)

Mat. prasowe

To wielka frajda dla miłośników podróży i kolei. Stacja kolejowa, wywrotka z węglem i nieskomplikowane tory kolejowe pozwalają na rewelacyjną zabawę pociągiem dla małych maszynistów. Ciuchcia posiada funkcję ręcznego startu, dzięki czemu łatwo wprawić ją w ruch. Możecie podróżować, naprawiać lokomotywę czy wagoniki, czekać na stacji lub pojechać na wycieczkę pełną przygód i zabrać ze sobą minifigurkę wiewiórki.

Zestaw LEGO DUPLO "Wóz strażacki" (10969)

Mat. prasowe

Potrzebny superbohater! Kot wspiął się na drzewo i nie może zejść? Dzielni strażacy pędzą na ratunek. Ten zestaw z realistycznymi detalami pokochają zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. W pudełku znajdziemy minifigurki strażaka i kota, drzewo do zbudowania i wielofunkcyjny wóz strażacki z błyskającymi światłami oraz syreną. To co, gotowi na misję?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu wspólnej zabawy na rozwój dziecka? Sprawdź wyniki badania.

Reklama

* na podstawie wyników badania ankietowego przeprowadzonego w serwisie Mamo, to Ja w październiku 2023 roku.

Reklama
Reklama
Reklama