Reklama

Kask dla dziecka potrzebny od zaraz

Razem z rowerkiem kup dziecku kask. To najlepsza ochrona przed urazami głowy, które zdarzają się także początkującym rowerzystom. Aby kask dobrze chronił malca, musi być precyzyjnie dobrany (ani za duży, ani za ciasny). Powinien przylegać do głowy na całej powierzchni i mieć dobrze naciągnięte paski.

Oswajanie dziecka z przepisami drogowymi

Cała uwaga jest teraz skupiona na nauce jeżdżenia, ale przy okazji możesz też podpowiadać dziecku, jak jeździć bezpiecznie. Ucz je, by nie patrzyło cały czas tylko na pedały albo prosto przed siebie, ale także by zwracało uwagę, co dzieje się z boku (także słuchało). Podpowiadaj, by jeździło z prawej strony parkowej alejki lub osiedlowej uliczki i z daleka od zaparkowanych samochodów. Nie tylko w trosce o cudze auta – małego rowerzystę trudniej dostrzec, więc nagłe otwarcie drzwi może być dla niego niebezpieczne.

Zobacz także

Zanim kupisz dziecku pierwszy rowerek

Zwróć uwagę na:

Wielkość roweru. Najważniejsza zasada jest taka, że rower powinien być dostosowany do wzrostu dziecka, a nie do jego wieku. Maluchy rozwijają się w różnym tempie, dlatego nie można jednoznacznie określić, jakiej wielkości sprzęt będzie dla nich odpowiedni na danym etapie rozwoju.

Rozmiar kół. Do niego dostosowany jest również rozmiar ramy – im większe koło, tym większa jest rama. Giant ma np. w swojej ofercie rowery z kołami 12- i 16-calowymi dla dzieci w wieku 2–4 lata i dla maluchów 4–6-letnich. Ale wiek podany jest tylko orientacyjnie, bo to wzrost małego rowerzysty jest decydujący.

Wypróbowanie roweru przez dziecko w sklepie. Maluch powinien usiąść na rowerze i sprawdzić, czy jest w stanie utrzymać nad nim kontrolę. Musi swobodnie sięgać stopami podłoża, by zachować równowagę. Z łatwością powinien także dosięgać hamulców i ich używać.

Niezbędne atesty. Producenci nie mają obowiązku oznaczania rowerów takimi normami. Atesty jednak zawsze są dowodem na to, że sprzęt został sprawdzony, spełnia określone wymagania i jest po prostu bezpieczny. Rowery dziecięce powinny spełniać normę EN 14765, a rowery bez pedałów, czyli biegowe – muszą posiadać oznaczenie CE. Pamiętajmy również, że dla pełnego bezpieczeństwa mały rowerzysta zawsze powinien jeździć w kasku, nawet na osiedlowej uliczce.

Monika Zduńczyk, ekspert z firmy Giant Polska


Konsultacja: Małgorzata Skura, pedagog z Katedry Pedagogiki Małego Dziecka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama