Ćwiczenia logopedyczne dla 2-latka
AdobeStock
Rozwój dziecka

Ćwiczenia logopedyczne dla 2-latka: przykłady zabaw i ćwiczeń mowy

Przedstawiamy ćwiczenia logopedyczne dla 2-latka usprawniające język i wargi, zaproponowane przez logopedę Małgorzatę Stanoch. Te proste zabawy logopedyczne pomogą zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka.
Małgorzata Stanoch
Konsultacja merytoryczna

Rozwój mowy warunkowany jest genetycznie i nie musi przebiegać tak samo u każdego dziecka. Zależy on także w dużym stopniu od atmosfery, w jakiej dorasta dziecko, kontaktów z rówieśnikami, innymi mówiącymi ludźmi oraz środowiska, które je otacza. Mowa dziecka stanowi podstawę rozwoju jego osobowości. Dzięki rozumieniu będzie poznawało otaczający je świat. Dzięki umiejętności mówienia będzie umieć wyrażać swoje uczucia, przeżycia i myśli, kontaktować się z innymi ludźmi. Logopeda Małgorzata Stanoch podpowiada, jakie ćwiczenia logopedyczne proponować 2-latkowi, aby jego aparat mowy mógł rozwijać się prawidłowo.

Ćwiczenia logopedyczne dla 2-latka usprawniające język

Małgorzata Stanoch podaje dwa przykłady ćwiczeń logopedycznych z użyciem języka:

Zabawa logopedyczna „języczek szczoteczka”

Bardzo prosta zabawa, która wprawi dziecko w dobry nastrój, a dodatkowo usprawni jego język.

Czubkiem języka należy dotykać ząbków i przesuwać nim tak, jakby chciało się je policzyć. Zacznij zabawę od ząbków górnych, po kolei, dokładnie, a następnie przejdź do ząbków dolnych. Opowiadaj w trakcie tego ćwiczenia prostą historyjkę o tym, że języczek jest szczoteczką i musi dokładnie wyczyścić wszystkie ząbki.

Pamiętaj o tym, aby najpierw zaprezentować dziecku to ćwiczenie.

Zabawa logopedyczna „języczek wiatraczek”

W zabawę tę możesz bawić się ze swoim dzieckiem podczas kąpieli. Wykorzystajcie do tego kolorowy, błyszczący wiatraczek na patyku. Zaproponuj dziecku, aby jego języczek był właśnie takim wiatraczkiem i wyjaśnij mu, jak ma to zrobić.

Ćwiczenie wykonuje się przy otwartych ustach, zataczając językiem kola w buzi (5 razy w prawą, raz w lewą stronę). Gdy stwierdzisz, że dziecku już się znudziło, zaproponuj dmuchanie w prawdziwy wiatraczek i wprawianie go w ruch (świetne ćwiczenie oddechowe). Przypomnij mu, że wpuszczamy powietrze noskiem, a wypuszczamy ustami.

Ćwiczenie logopedyczne dla 2-latka usprawniające wargi

Ćwiczenie mowy z dwulatkiem powinno opierać się na trenowaniu wymawiania samogłosek. Przykładem zabawy logopedycznej usprawniającej wargi jest ta o nazwie „jestem ufoludkiem”. Polega ona na wyraźnym wymawianiu głosek w parach:

  • a i
  • o e
  • u y

 

Usiądźcie wygodnie na dywanie naprzeciwko siebie. Zaproponuj dziecku, że jesteście ufoludkami i mówicie w innym, dziwnym języku. Poproś je, aby powtarzało po tobie te dziwne słowa: a i, o e, u y. Otwieraj szeroko usta, aby maluch widział, jak je układasz. Powtórzcie ćwiczenie trzy razy.

Wierszyki logopedyczne

W przypadku dwuletnich dzieci ważne jest to, by czytać im dużo i często i w ten sposób uczyć je prawidłowej wymowy. Nie trzeba jednak zachęcać dwulatka do powtarzania rymowanek-łamańców językowych. Zasada jest taka, że dziecko powinno recytować wierszyki logopedyczne tylko wtedy, gdy poprawnie wymawia zawarte w nich głoski. W przeciwnym razie może utrwalać sobie zły wzorzec wymowy. Jeżeli rodzic nie ma pewności, czy dziecko wymawia poszczególne głoski prawidłowo, może skonsultować to z logopedą.

Jak ćwiczyć mowę z 2-latkiem?

Aby wspierać rozwój mowy dziecka, trzeba oswajać go z językiem w każdej możliwej codziennej sytuacji, czyli:

  • pokazywać różne przedmioty i nazywać je, wymawiając nazwy głośno i wyraźnie;
  • opowiadać o aktualnie wykonywanych czynnościach;
  • nazywać emocje, np. oglądając książeczki;
  • jak najwięcej czytać dziecku;
  • śpiewać, mówiąc wierszyki, wyliczanki;
  • zachęcać dziecko do naśladowania odgłosów zwierząt, pojazdów, itd.


Zobacz także:

Kiedy usłyszysz pierwsze „mama”? [WIDEO]

Ćwiczenia logopedyczne dla 3-latka
AdobeStock
Rozwój dziecka
Ćwiczenia logopedyczne dla 3-latka: przykłady zabaw dla najmłodszych
Ćwiczenia logopedyczne dla 3-latka pomagają małemu dziecku w rozwoju mowy. Zabawy są proste do wykonywania w domu, śmieszne i nie dość, że pozwalają usprawnić język i wargi, to jeszcze wprawiają w dobry nastrój! Zabawy i wierszyki logopedyczne poleca logopeda.

Ćwiczenia logopedyczne dla 3-latka powinny dostarczać mu radości i kojarzyć się z miłym spędzaniem czasu, a nie ze żmudną pracą. Zabawy usprawniające wargi czy język i pomagające w rozwoju mowy wcale nie muszą być nudne. Logopeda Małgorzata Stanoch przedstawia kilka ćwiczeń na aparat mowy, które warto wykonywać z początkującym przedszkolakiem. Spis treści: Ćwiczenia logopedyczne dla 3-latka na usprawnienie warg Zabawy logopedyczne dla trzylatka na usprawnienie języka Wierszyki logopedyczne Ćwiczenia logopedyczne dla 3-latka na usprawnienie warg Przykłady ćwiczeń logopedycznych usprawniających wargi, które poleca logopeda Małgorzata Satnoch to: Ćwiczenie „buziaczki-śmieszaczki” Usiądźcie wygodnie naprzeciwko siebie i poprzesyłajcie sobie buziaczki (ściągajcie wargi w dzióbek) i uśmiechy (rozciągajcie wargi w szerokim uśmiechu). Powtórzcie tę zabawę kilka razy. Na pewno wprawi was w dobry nastój. Ćwiczenie „wesoły dźwig” Usiądźcie razem przy stole. Postaw przed dzieckiem talerzyk, na którym rozsypiesz kilka małych cukierków (lub kulek zbożowych). Zadaniem dziecka będzie chwytanie ich ustami i przenoszenie do twojej dłoni. Usta dziecka będą dźwigiem, a twoja dłoń budowlą. Ćwiczenie „zmęczony konik” Tę zabawę możesz przeprowadzić kilka razy w ciągu dnia. Pokaż dziecku, jak parska konik, a następnie poproś trzylatka o powtórzenie. Możecie parskać na zmianę. Zabawy logopedyczne dla trzylatka na usprawnienie języka Ćwiczenia logopedyczne dla najmłodszych mogą być naprawdę zabawne! Te poniższe na pewno sprawią twojemu dziecku wiele radości, a przy tym usprawnią pracę języka.  Ćwiczenie „najedzony kotek” Twoje dziecko będzie kotkiem, który oblizuje się, bo właśnie wypił pyszne mleko. Kotek jest zadowolony, ma pełny brzuszek i dokładnie językiem...

lalki pacynki terapia logopedyczna
Fotolia
Psychologia
Zabawy z pacynkami pomagają w terapii logopedycznej
Dzięki pacynkom dzieci chętniej i skuteczniej uczą się prawidłowej wymowy. Sprawdź, jak wykorzystuje się pacynki w terapii logopedycznej.

Wszędzie słyszymy, że nauka przez zabawę odnosi najlepsze efekty. Jak się okazuje, to samo można powiedzieć o terapii logopedycznej, w której wykorzystuje się pacynki. Właśnie one sprawdzają się idealnie jako pomoce logopedyczne, na przykładzie których możemy pokazać dziecku, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia logopedyczne . Ale zalet jest jeszcze więcej. Co to jest pacynka Dobry kontakt z pacjentem Jak lalki pomagają logopedom Dzieci lubią naśladować pacynki Domowy logopeda Co to jest pacynka? Jest to rodzaj lalki wywodzącej się z teatru . Nakłada się ją na dłoń, a poruszając palcami i całą dłonią wprawia się ją w ruch. Dzięki temu może ona np. "mówić". Lalki tego typu są zwykle niewielkie. Niektóre są miękkie, materiałowe. Wkłada się w nie dłoń jak w dwupalczastą rękawiczkę. Inne są większe i bardziej przypominają prawdziwe lalki. Wówczas dłoń wkłada się w głowę lalki, a jej ciało zasłania przedramię. Pacynki mogą przypominać postacie ludzkie, bajkowe lub najróżniejsze zwierzęta. I właśnie dlatego wzbudzają sympatię dzieci. Grunt do dobry kontakt z pacjentem Dziecko, które zaprowadzamy na terapię, zazwyczaj nie jest od razu chętne do współpracy. Dlatego ważne jest, żeby terapeuta nawiązał z nim nić porozumienia. Do tego przydają się pacynki, które już na początku spotkania przedstawiane są dziecku, jako niezbędni pomocnicy, którzy będą dziecku towarzyszyć. Dzięki temu łatwiej pokonać u dziecka strach , niepokój i obawy mu towarzyszące. Kiedy dziecko będzie już przyjaźnie nastawione, możemy w przyjaznej atmosferze wyjaśnić, jak będą wyglądały zajęcia. Jak lalki pomagają w ćwiczeniach logopedycznych Pacynka, którą wykorzystuje się w terapii ma buzię i język, dzięki czemu idealnie nadaje się do zademonstrowania dziecku ćwiczeń atykulacyjnych –  pokaże, jak prawidłowo...

ćwiczenia logopedyczne, zabawy logopedyczne z dzieckiem
Adobe Stock
Małe dziecko
Zabawy i wierszyki logopedyczne: jak ćwiczyć wymowę i świetnie się bawić? [W DOMU BEZ LOGOPEDY]
Zabawy logopedyczne mogą poprawić wymowę i wprawić w dobry humor. Gimnastykowanie buzi i języka to fajna zabawa - a te proste ćwiczenia logopedyczne możesz wykonać w domu bez żadnego przygotowania.

Zabawy logopedyczne to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Dzieci nie lubią żmudnych ćwiczeń, ale na szczęście praca nad prawidłową wymową (a więc i nad prawidłowym oddechem oraz usprawnianiem języka, warg, podniebienia miękkiego i żuchwy) wcale nie musi być nudna. Zabawy i wierszyki logopedyczne  często wyglądają i brzmią kompletnie niepoważnie, ale to dobry trening usprawniający narządy artykulacyjne. Ułatwiają dziecku opanowanie prawidłowej wymowy głosek, poprawiają wyrazistość i płynność wypowiedzi. A wszystko to dzieje się przy okazji świetnej zabawy! Co robić, by dziecko polubiło zabawy logopedyczne? Nie mów: „A teraz pora na ćwiczenia” To zniechęca, bo przywodzi na myśl duży wysiłek. Nie musicie siadać przy stole. Bawcie się w różnych miejscach i przy różnych okazjach. Im więcej będzie przy tym śmiechu i wygłupów, tym lepiej! Korzystaj z fajnych "pomocy naukowych" Kolorowe piórka, baloniki, ping pongi, aparacik do puszczania baniek mydlanych, gwizdek... Czy jest na świecie dziecko, które ich nie lubi? Zapędź do roboty także ukochane zabawki dziecka. Lalki i autka mogą na przykład ze sobą rozmawiać. Skuś dziecko smakołykami Do ćwiczeń logopedycznych świetnie nadają się również lody, miód, krem czekoladowy, płatki śniadaniowe czy lizaki. Bawcie się w oblizywanie ust wysmarowanych np. nutellą, lizanie lodów lub lizaka, zlizywanie z talerzyka resztek pysznego sosu waniliowego itd. Zaproponuj dziecku jedzenie bez pomocy rąk: rozsyp na talerzyku drobne smakołyki (np. kulki czekoladowe) i poproś, by zebrało je wargami. Może je przenosić w inne miejsce, albo po prostu zjeść. Świetne jest także picie przez słomkę i robienie przy jej pomocy burzy w szklance wody. Wesołe zabawy logopedyczne dla dzieci ZOO Niech dziecko ryczy jak lew, ziewa jak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj