
Rozwój mowy warunkowany jest genetycznie i nie musi przebiegać tak samo u każdego dziecka. Zależy on także w dużym stopniu od atmosfery, w jakiej dorasta dziecko, kontaktów z rówieśnikami, innymi mówiącymi ludźmi oraz środowiska, które je otacza. Mowa dziecka stanowi podstawę rozwoju jego osobowości. Dzięki rozumieniu będzie poznawało otaczający je świat. Dzięki umiejętności mówienia będzie umieć wyrażać swoje uczucia, przeżycia i myśli, kontaktować się z innymi ludźmi. Logopeda Małgorzata Stanoch podpowiada, jakie ćwiczenia logopedyczne proponować 2-latkowi, aby jego aparat mowy mógł rozwijać się prawidłowo.
Ćwiczenia logopedyczne dla 2-latka usprawniające język
Małgorzata Stanoch podaje dwa przykłady ćwiczeń logopedycznych z użyciem języka:
Zabawa logopedyczna „języczek szczoteczka”
Bardzo prosta zabawa, która wprawi dziecko w dobry nastrój, a dodatkowo usprawni jego język.
Czubkiem języka należy dotykać ząbków i przesuwać nim tak, jakby chciało się je policzyć. Zacznij zabawę od ząbków górnych, po kolei, dokładnie, a następnie przejdź do ząbków dolnych. Opowiadaj w trakcie tego ćwiczenia prostą historyjkę o tym, że języczek jest szczoteczką i musi dokładnie wyczyścić wszystkie ząbki.
Pamiętaj o tym, aby najpierw zaprezentować dziecku to ćwiczenie.
Zabawa logopedyczna „języczek wiatraczek”
W zabawę tę możesz bawić się ze swoim dzieckiem podczas kąpieli. Wykorzystajcie do tego kolorowy, błyszczący wiatraczek na patyku. Zaproponuj dziecku, aby jego języczek był właśnie takim wiatraczkiem i wyjaśnij mu, jak ma to zrobić.
Ćwiczenie wykonuje się przy otwartych ustach, zataczając językiem kola w buzi (5 razy w prawą, raz w lewą stronę). Gdy stwierdzisz, że dziecku już się znudziło, zaproponuj dmuchanie w prawdziwy wiatraczek i wprawianie go w ruch (świetne ćwiczenie oddechowe). Przypomnij mu, że wpuszczamy powietrze noskiem, a wypuszczamy ustami.
Ćwiczenie logopedyczne dla 2-latka usprawniające wargi
Ćwiczenie mowy z dwulatkiem powinno opierać się na trenowaniu wymawiania samogłosek. Przykładem zabawy logopedycznej usprawniającej wargi jest ta o nazwie „jestem ufoludkiem”. Polega ona na wyraźnym wymawianiu głosek w parach:
- a i
- o e
- u y
Usiądźcie wygodnie na dywanie naprzeciwko siebie. Zaproponuj dziecku, że jesteście ufoludkami i mówicie w innym, dziwnym języku. Poproś je, aby powtarzało po tobie te dziwne słowa: a i, o e, u y. Otwieraj szeroko usta, aby maluch widział, jak je układasz. Powtórzcie ćwiczenie trzy razy.
Wierszyki logopedyczne
W przypadku dwuletnich dzieci ważne jest to, by czytać im dużo i często i w ten sposób uczyć je prawidłowej wymowy. Nie trzeba jednak zachęcać dwulatka do powtarzania rymowanek-łamańców językowych. Zasada jest taka, że dziecko powinno recytować wierszyki logopedyczne tylko wtedy, gdy poprawnie wymawia zawarte w nich głoski. W przeciwnym razie może utrwalać sobie zły wzorzec wymowy. Jeżeli rodzic nie ma pewności, czy dziecko wymawia poszczególne głoski prawidłowo, może skonsultować to z logopedą.
Jak ćwiczyć mowę z 2-latkiem?
Aby wspierać rozwój mowy dziecka, trzeba oswajać go z językiem w każdej możliwej codziennej sytuacji, czyli:
- pokazywać różne przedmioty i nazywać je, wymawiając nazwy głośno i wyraźnie;
- opowiadać o aktualnie wykonywanych czynnościach;
- nazywać emocje, np. oglądając książeczki;
- jak najwięcej czytać dziecku;
- śpiewać, mówiąc wierszyki, wyliczanki;
- zachęcać dziecko do naśladowania odgłosów zwierząt, pojazdów, itd.
Zobacz także:

Ćwiczenia logopedyczne dla 3-latka powinny dostarczać mu radości i kojarzyć się z miłym spędzaniem czasu, a nie ze żmudną pracą. Zabawy usprawniające wargi czy język i pomagające w rozwoju mowy wcale nie muszą być nudne. Logopeda Małgorzata Stanoch przedstawia kilka ćwiczeń na aparat mowy, które warto wykonywać z początkującym przedszkolakiem. Spis treści: Ćwiczenia logopedyczne dla 3-latka na usprawnienie warg Zabawy logopedyczne dla trzylatka na usprawnienie języka Wierszyki logopedyczne Ćwiczenia logopedyczne dla 3-latka na usprawnienie warg Przykłady ćwiczeń logopedycznych usprawniających wargi, które poleca logopeda Małgorzata Satnoch to: Ćwiczenie „buziaczki-śmieszaczki” Usiądźcie wygodnie naprzeciwko siebie i poprzesyłajcie sobie buziaczki (ściągajcie wargi w dzióbek) i uśmiechy (rozciągajcie wargi w szerokim uśmiechu). Powtórzcie tę zabawę kilka razy. Na pewno wprawi was w dobry nastój. Ćwiczenie „wesoły dźwig” Usiądźcie razem przy stole. Postaw przed dzieckiem talerzyk, na którym rozsypiesz kilka małych cukierków (lub kulek zbożowych). Zadaniem dziecka będzie chwytanie ich ustami i przenoszenie do twojej dłoni. Usta dziecka będą dźwigiem, a twoja dłoń budowlą. Ćwiczenie „zmęczony konik” Tę zabawę możesz przeprowadzić kilka razy w ciągu dnia. Pokaż dziecku, jak parska konik, a następnie poproś trzylatka o powtórzenie. Możecie parskać na zmianę. Zabawy logopedyczne dla trzylatka na usprawnienie języka Ćwiczenia logopedyczne dla najmłodszych mogą być naprawdę zabawne! Te poniższe na pewno sprawią twojemu dziecku wiele radości, a przy tym usprawnią pracę języka. Ćwiczenie „najedzony kotek” Twoje dziecko będzie kotkiem, który oblizuje się, bo właśnie wypił pyszne mleko. Kotek jest zadowolony, ma pełny brzuszek i dokładnie językiem...

Wszędzie słyszymy, że nauka przez zabawę odnosi najlepsze efekty. Jak się okazuje, to samo można powiedzieć o terapii logopedycznej, w której wykorzystuje się pacynki. Właśnie one sprawdzają się idealnie jako pomoce logopedyczne, na przykładzie których możemy pokazać dziecku, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia logopedyczne . Ale zalet jest jeszcze więcej. Co to jest pacynka Dobry kontakt z pacjentem Jak lalki pomagają logopedom Dzieci lubią naśladować pacynki Domowy logopeda Co to jest pacynka? Jest to rodzaj lalki wywodzącej się z teatru . Nakłada się ją na dłoń, a poruszając palcami i całą dłonią wprawia się ją w ruch. Dzięki temu może ona np. "mówić". Lalki tego typu są zwykle niewielkie. Niektóre są miękkie, materiałowe. Wkłada się w nie dłoń jak w dwupalczastą rękawiczkę. Inne są większe i bardziej przypominają prawdziwe lalki. Wówczas dłoń wkłada się w głowę lalki, a jej ciało zasłania przedramię. Pacynki mogą przypominać postacie ludzkie, bajkowe lub najróżniejsze zwierzęta. I właśnie dlatego wzbudzają sympatię dzieci. Grunt do dobry kontakt z pacjentem Dziecko, które zaprowadzamy na terapię, zazwyczaj nie jest od razu chętne do współpracy. Dlatego ważne jest, żeby terapeuta nawiązał z nim nić porozumienia. Do tego przydają się pacynki, które już na początku spotkania przedstawiane są dziecku, jako niezbędni pomocnicy, którzy będą dziecku towarzyszyć. Dzięki temu łatwiej pokonać u dziecka strach , niepokój i obawy mu towarzyszące. Kiedy dziecko będzie już przyjaźnie nastawione, możemy w przyjaznej atmosferze wyjaśnić, jak będą wyglądały zajęcia. Jak lalki pomagają w ćwiczeniach logopedycznych Pacynka, którą wykorzystuje się w terapii ma buzię i język, dzięki czemu idealnie nadaje się do zademonstrowania dziecku ćwiczeń atykulacyjnych – pokaże, jak prawidłowo...

Zabawy logopedyczne to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Dzieci nie lubią żmudnych ćwiczeń, ale na szczęście praca nad prawidłową wymową (a więc i nad prawidłowym oddechem oraz usprawnianiem języka, warg, podniebienia miękkiego i żuchwy) wcale nie musi być nudna. Zabawy i wierszyki logopedyczne często wyglądają i brzmią kompletnie niepoważnie, ale to dobry trening usprawniający narządy artykulacyjne. Ułatwiają dziecku opanowanie prawidłowej wymowy głosek, poprawiają wyrazistość i płynność wypowiedzi. A wszystko to dzieje się przy okazji świetnej zabawy! Co robić, by dziecko polubiło zabawy logopedyczne? Nie mów: „A teraz pora na ćwiczenia” To zniechęca, bo przywodzi na myśl duży wysiłek. Nie musicie siadać przy stole. Bawcie się w różnych miejscach i przy różnych okazjach. Im więcej będzie przy tym śmiechu i wygłupów, tym lepiej! Korzystaj z fajnych "pomocy naukowych" Kolorowe piórka, baloniki, ping pongi, aparacik do puszczania baniek mydlanych, gwizdek... Czy jest na świecie dziecko, które ich nie lubi? Zapędź do roboty także ukochane zabawki dziecka. Lalki i autka mogą na przykład ze sobą rozmawiać. Skuś dziecko smakołykami Do ćwiczeń logopedycznych świetnie nadają się również lody, miód, krem czekoladowy, płatki śniadaniowe czy lizaki. Bawcie się w oblizywanie ust wysmarowanych np. nutellą, lizanie lodów lub lizaka, zlizywanie z talerzyka resztek pysznego sosu waniliowego itd. Zaproponuj dziecku jedzenie bez pomocy rąk: rozsyp na talerzyku drobne smakołyki (np. kulki czekoladowe) i poproś, by zebrało je wargami. Może je przenosić w inne miejsce, albo po prostu zjeść. Świetne jest także picie przez słomkę i robienie przy jej pomocy burzy w szklance wody. Wesołe zabawy logopedyczne dla dzieci ZOO Niech dziecko ryczy jak lew, ziewa jak...