Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziecko z misiem
Fotolia
Rozwój dziecka

8 rad, jak pomóc dziecku, które ma kłopoty z mową

Już dwulatek może zacząć się jąkać albo mówić bardzo niewyraźnie. Czasem zdarza się, że nawet trzyletnie dzieci mówią tylko kilka wyrazów. Wtedy konieczna jest wizyta u logopedy, a potem regularne ćwiczenia. Zobacz, jak pomóc dziecku.

Gdy dziecko ma problemy z poprawnym mówieniem, najważniejsze to zgłosić się do logopedy. O logopedę zapytaj w przedszkolu, u pediatry albo w najbliższej przychodni psychologiczno-pedagogicznej. Gdy już rozpoczniecie ćwiczenia, włącz się terapii dziecka. Oto co możesz zrobić:
 

1. Regularnie ćwicz z dzieckiem

Wykonuj w domy ćwiczenia mowy zalecone przez logopedę podczas zajęć.

2. Zwróć uwagę na własną wymowę

Dziecko rozwija się, naśladując innych. Dlatego mów wolno i spokojnie. Dostosuj książki i filmy do rozwoju dziecka, aby mogło zrozumieć wypowiedzi i ich treść.

Zobacz też: Śmieszne zabawy logopedyczne dla trzylatka

3. Nie przerywaj ani nie ponaglaj dziecka

Nie podpowiadaj wyrazów, pozwól, aby skończył wypowiedź. Nie zadawaj jednocześnie wielu pytań. Dziecko musi mieć czas na przygotowanie odpowiedzi.

4. Nie okazuj dziecku, że drażni cię jego sposób mówienia

Na przykład, gdy dziecko się jąka. Maluch powinien czuć, że może porozmawiać z dorosłym o swoich problemach.

5. Nie denerwuj się, gdy dziecko źle mówi

Jeśli tobie puszczą nerwy, to tym bardziej dziecku, a wtedy jąkanie lub inne kłopoty z mówieniem może się pogłębić.

Zobacz też: 7 pytań o jąkanie u dziecka

6. Doceniaj każdy sukces dziecka

Zachęcaj do działania, pomagaj mu w wyrabianiu poczucia własnej wartości.

7. Wyjaśnij, że niektórzy ludzie też mają podobne trudności

Pokaż i uświadom dziecku, że zaburzenie mowy nie ma wpływu na jego zdolności.

Zobacz też: Gry logopedyczne dla dzieci online

8. Porozmawiaj z przedszkolanką

Powiedz, by nie zwalniała dziecka ze śpiewania, recytowania, wymagała tyle samo, co od innych przedszkolaków. A także nie wytykała mu jąkania, nie przerywała wypowiedzi, nie okazywała zniecierpliwienia.


Zobacz rady logopedy, jak wspierać rozwój mowy przedszkolaka

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

jak zachęcić dziecko do mówienia
Olga/Adobe Stock
Rozwój dziecka
Jak zachęcić dziecko do mówienia - 7 łatwych sposobów
Nad tym, jak zachęcić dziecko do mówienia najczęściej zastanawiają się rodzice maluchów, które w porównaniu z rówieśnikami spóźniają się z rozwojem mowy. Jednak motywować dziecko do mówienia można także wtedy, gdy dopiero zaczyna się czas wypowiadania przez malucha pierwszych słów i zdań. Sprawdź, co zrobić, żeby dziecko zaczęło mówić.

Kiedy dziecko zaczyna mówić , nic nie jest w stanie powstrzymać go od komunikowania się w ten sposób. Niektóre maluchy potrzebują jednak zachęty, aby zacząć mówić. Rozwój mowy u każdego dziecka przebiega we własnym tempie. Przedziały czasowe, w jakich dziecko powinno osiągnąć poszczególne etapy rozwoju mowy, są dość szerokie. Mimo to, można od samego początku wspierać dziecko w nauce mówienia. Opisujemy, jak zrobić to skutecznie. Kiedy dziecko zaczyna mówić? Dziecko zaczyna mówić wtedy, gdy jest do tego gotowe. Aby nadszedł ten moment, maluch musi rozumieć znaczenie różnych słów i chcieć zacząć się za ich pomocą komunikować. W tym dużą rolę mogą odegrać osoby z otoczenia dziecka, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo.  Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby dziecko zaczęło mówić, musisz wiedzieć, że choć dziecko wypowiada pierwsze słowa między 10. a 18. miesiącem życia, to nauka mówienia trwa od okresu prenatalnego i przyspiesza po narodzinach. Dziecko uczy się melodii języka, brzmienia i znaczenia słów, słuchając, jak mówią do niego rodzice i jak rozmawiają między sobą. Około pierwszych urodzin dziecko wie, co oznacza około 50 różnych słów. I jak tylko zacznie chcieć komunikować się za pomocą mowy, zacznie to robić. Można mu w tym pomóc. Sprawdź, jak zmotywować dziecko do mówienia. Jak zachęcić dziecko do mówienia?  Bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest dla dziecka najsilniejszym bodźcem do kształtowania mowy. 1. Bardzo dużo mów do dziecka. Nawet o tym, co w danym momencie robisz. Gdy przewijasz niemowlę, mów: teraz zdejmę ci pieluszkę, teraz się ubieramy, założę ci ubranko. Gdy Przyrządzasz obiad, tłumacz dziecku: „Teraz obieram ziemniaki, a potem je ugotuję”. Dziecko nie jest za małe, aby można było z nim rozmawiać. Takie...

dziecko, tata, mowa, rozmowa, nauka mowy, usta
fotolia
Rozwój dziecka
Nauka mówienia - prawdy i mity
„Dziewczynki uczą się mówić szybciej niż chłopcy”. „Jąkaniem nie trzeba się martwić, bo samo minie”. Czy wierzyć w to, co mówią o rozwoju mowy?

Adasiowi od urodzenia buzia się nie zamykała; najpierw krzyczał i mówił swoje: „a gu, bu, gli, kli”, potem nie mógł się nacieszyć ciągłym powtarzaniem „ma-ma-ma”, „ba-ba-ba”. Zosia odwrotnie: leżała cichutko, rodzice nawet się martwili, że może coś nie jest w porządku. Dziś Adaś i Zosia mają prawie trzy latka, gadają niemal bez przerwy. Jak więc rozwija się mowa dziecka ? Można tu coś zmienić albo przyspieszyć? Im częściej zagadujesz dziecko, tym szybciej zacznie mówić Tak i Nie. Dobrze, gdy do dziecka dużo mówisz, ale nie przeskoczysz pewnych etapów rozwoju . Jakieś słowa dziecko wypowie około pierwszych urodzin, nie stanie się to kilka miesięcy wcześniej. Musi dojrzeć jego mózg oraz układ artykulacyjny. Warto często używać zdrobniałych wyrazów Tak i Nie. Można zwracać się do dziecka pieszczotliwie: „słoneczko”, „misiaczku” – każda mama ma takie swoje określenia. Ale nie mów „po dziecinnemu”, np: „Sinećku, mój ty kochani sinećku, mamusia zajaś da ci papusiu”! Pamiętaj, twoja mowa jest dla dziecka wzorem , który będzie naśladować. Dlatego od początku ucz je prawidłowego sposobu wymawiania wyrazów. Sprawdź: Czy nasz sposób mówienia wpływa na mowę dziecka? Roczne dziecko powinno już wypowiadać kilka słów Tak. Jedno dziecko pierwsze wyrazy powie, mając 10 miesięcy, inny – 14. Takimi różnicami nie warto się martwić. Zwykle roczne dziecko potrafi wypowiedzieć kilka słów, takich jak „mama”, „tata”, „baba”, „pa, pa”, w tym dźwiękonaśladowczych, np. „hau hau”, pokazując na psa. Dziewczynkom nauka mówienia idzie łatwiej niż chłopcom Nie. Nie ma żadnych badań, które by to potwierdzały. Nie można w ten sposób generalizować. Są dziewczynki, którym nauka mowy przychodzi łatwiej....

Skąd się biorą wady wymowy u dziecka
Rozwój dziecka
Wady wymowy u dziecka: skąd się biorą, czy to wina rodziców?
Wady wymowy u dziecka mogą powstawać przez zniekształcanie języka i zdrabnianie ze strony rodziców? Późna mowa chroni przed wadami wymowy? Odpowiada logopeda, mgr Iwona Sołtys.

„Am, am” (zamiast słowa „jedzenie”), „brum, brum” (zamiast „samochód”), „ziabcia” (zamiast „żabka”). Dorośli bardzo chętnie seplenią, zdrabniają i zniekształcają słowa, gdy zwracają się do dzieci. Lista słownych grzechów rodziców i dziadków jest długa. Ale czy to są rzeczywiście grzechy? Pytamy o to logopedę, Iwonę Sołtys z Uniwersytetu Warszawskiego.  Czy zniekształcanie języka przez dorosłych wpływa na problemy z mową u dziecka? – Oczywiście. Problem istnieje od lat. Logopedzi nazywają ten typ zdrabniania „językiem nianiek”. Słuchając najbliższego otoczenia, maluch uczy się języka, przyzwyczaja się do pewnych form. Do dziecka powinniśmy zwracać się polszczyzną ogólną. Gdy zmiękczamy i zamieniamy głoski, uczymy je języka zniekształconego i utrwalamy niepoprawne formy. Może zdarzyć się, że maluch będzie odporny na tego typu spieszczenia, że nie przejmie nawyków opiekuna. Jednak duża część dzieci zaczyna je powielać w dobrej wierze, bo przecież babcia/ciocia tak mówi... A co z wyrazami dźwiękonaśladowczymi, taki jak „brum”, „hau”? – Trzeba pamiętać, by ucząc dziecko odgłosów, zawsze podawać nazwę rzeczownika, o który nam chodzi. Nie ma nic złego w powiedzeniu „piesek robi hau hau”. Błędem natomiast będzie bezustanne mówienie na wszystkie napotkane psy „hau”.  Co rozumiemy pod pojęciem „wady wymowy"? Jak je rozpoznać u dziecka? – Wady wymowy dotyczą wadliwej artykulacji pewnych głosek. Najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym mówimy o seplenieniu, czyli zniekształconej wymowie głosek szeregu szumiącego, syczącego i ciszącego, ale deformacjom może ulec każda głoska . Właściwym rozpoznaniem i opisem wad wymowy zajmuje się logopeda. Zobacz też: Kiedy dziecko zacznie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak