
Ćwiczenia logopedyczne dla 3-latka powinny dostarczać mu radości i kojarzyć się z miłym spędzaniem czasu, a nie ze żmudną pracą. Zabawy usprawniające wargi czy język i pomagające w rozwoju mowy wcale nie muszą być nudne. Logopeda Małgorzata Stanoch przedstawia kilka ćwiczeń na aparat mowy, które warto wykonywać z początkującym przedszkolakiem.
Spis treści:
- Ćwiczenia logopedyczne dla 3-latka na usprawnienie warg
- Zabawy logopedyczne dla trzylatka na usprawnienie języka
- Wierszyki logopedyczne
Ćwiczenia logopedyczne dla 3-latka na usprawnienie warg
Przykłady ćwiczeń logopedycznych usprawniających wargi, które poleca logopeda Małgorzata Satnoch to:
Ćwiczenie „buziaczki-śmieszaczki”
Usiądźcie wygodnie naprzeciwko siebie i poprzesyłajcie sobie buziaczki (ściągajcie wargi w dzióbek) i uśmiechy (rozciągajcie wargi w szerokim uśmiechu). Powtórzcie tę zabawę kilka razy. Na pewno wprawi was w dobry nastój.
Ćwiczenie „wesoły dźwig”
Usiądźcie razem przy stole. Postaw przed dzieckiem talerzyk, na którym rozsypiesz kilka małych cukierków (lub kulek zbożowych). Zadaniem dziecka będzie chwytanie ich ustami i przenoszenie do twojej dłoni. Usta dziecka będą dźwigiem, a twoja dłoń budowlą.
Ćwiczenie „zmęczony konik”
Tę zabawę możesz przeprowadzić kilka razy w ciągu dnia. Pokaż dziecku, jak parska konik, a następnie poproś trzylatka o powtórzenie. Możecie parskać na zmianę.
Zabawy logopedyczne dla trzylatka na usprawnienie języka
Ćwiczenia logopedyczne dla najmłodszych mogą być naprawdę zabawne! Te poniższe na pewno sprawią twojemu dziecku wiele radości, a przy tym usprawnią pracę języka.
Ćwiczenie „najedzony kotek”
Twoje dziecko będzie kotkiem, który oblizuje się, bo właśnie wypił pyszne mleko. Kotek jest zadowolony, ma pełny brzuszek i dokładnie językiem oblizuje swój pyszczek (najpierw wargę górną, a następnie dolną). Powtarza tę czynność kilka razy. Oczywiście i tym razem najpierw pokaż dziecku, jak ma to wyglądać.
Ćwiczenie „wycieraczka samochodowa”
Twoje dziecko będzie samochodem a jego usta – szybą w tym samochodzie. Język to wycieraczki. Opowiedz dziecku, że właśnie pada deszcz i wycieraczki muszą wycierać szybę raz w lewo, a raz w prawo. W tej zabawie język ma poruszać się w kierunku kącików ust (prawego i lewego).
Wierszyki logopedyczne
Zasadniczo wierszyki logopedyczne i różnego rodzaju rymowanki ćwiczące prawidłową wymowę, przeznaczone są dla dzieci powyżej 4. roku życia. Trzylatki mają prawo jeszcze wielu głosek nie wymawiać poprawnie, a dopóki nie zaczną wymawiać ich prawidłowo, nie należy proponować im wierszyków, które wielokrotnie powtarzane, mogłyby jedynie utrwalać nieprawidłowe wzorce wymowy. W mowie trzylatka dopuszczalne jest zmiękczanie głosek: s, z, c, dz, (oraz sz, ż, cz, dż) i wymawianie ich jako ś, ź, ć, dź. Głoska „r” również może nie być jeszcze wymawiana, a zastępowana „l” lub „j”.
Warto jednak, by rodzice dużo czytali dziecku, nie tylko wierszyków, lecz także dłuższych tekstów, aby oswoić go z prawidłowym brzmieniem poszczególnych głosek. Czytanie dziecku książek powinno być codzienną rutyną i warto robić to już od narodzin.
Zobacz także:

Moja pięcioletnia wnuczka nie mówi jeszcze „r”. Czy są powody do niepokoju? Radzi Krystyna Zielińska, psycholog – logopeda Kiedy dziecko zaczyna wymawiać "r"? Problemy z literką „r” u pięcioletnich dzieci są nadal normą, chociaż już niedługo powinna pojawić się prawidłowa wymowa. W wieku sześciu lat mały człowiek zakończył już rozwój mowy i wtedy wszystkie głoski powinny brzmieć prawidłowo, głoska „r” również. Wady wymowy "r" Przy problemach z wymową „r” dzieci początkowo zastępują ją literką „j” (rak - jak), potem literą „l” (rak – lak). Niektóre dzieci zamieniają trudną literkę na „ł”, jeszcze inne radzą sobie, zupełnie ją opuszczając. Na pewno nie powinniśmy nakłaniać dziecka do powtarzania wyrazów z „r”, bo możemy opóźnić właściwą wymowę. Wnuczka może też zacząć wymawiać głoskę w nieprawidłowy sposób (drganie języka między zębami, drgające wargi lub policzek). Najlepsze efekty przynosi praca nad uwrażliwieniem i gibkością języka, zwłaszcza gimnastyka jego koniuszka. W domowych ćwiczeniach można bawić się z dzieckiem i zachęcać, by jak najczęściej unosiło język do góry np. wykorzystując smaczne żelki (unoszenie języka z położonym na nim płaskim żelkiem – żabką). Jeżeli niepokoi nas wymowa dziecka, możemy skorzystać z porady logopedy . Wskaże nam on zabawy i ćwiczenia, które pomogą dziecku w nauce prawidłowej wymowy głoski „r”. Jednak zwracam jeszcze raz uwagę, że opisane w pytaniu trudności są normalne u dzieci w wieku 5 lat. Zagraj z dzieckiem online w zabawy logopedyczne

Zabawy logopedyczne to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Dzieci nie lubią żmudnych ćwiczeń, ale na szczęście praca nad prawidłową wymową (a więc i nad prawidłowym oddechem oraz usprawnianiem języka, warg, podniebienia miękkiego i żuchwy) wcale nie musi być nudna. Zabawy i wierszyki logopedyczne często wyglądają i brzmią kompletnie niepoważnie, ale to dobry trening usprawniający narządy artykulacyjne. Ułatwiają dziecku opanowanie prawidłowej wymowy głosek, poprawiają wyrazistość i płynność wypowiedzi. A wszystko to dzieje się przy okazji świetnej zabawy! Co robić, by dziecko polubiło zabawy logopedyczne? Nie mów: „A teraz pora na ćwiczenia” To zniechęca, bo przywodzi na myśl duży wysiłek. Nie musicie siadać przy stole. Bawcie się w różnych miejscach i przy różnych okazjach. Im więcej będzie przy tym śmiechu i wygłupów, tym lepiej! Korzystaj z fajnych "pomocy naukowych" Kolorowe piórka, baloniki, ping pongi, aparacik do puszczania baniek mydlanych, gwizdek... Czy jest na świecie dziecko, które ich nie lubi? Zapędź do roboty także ukochane zabawki dziecka. Lalki i autka mogą na przykład ze sobą rozmawiać. Skuś dziecko smakołykami Do ćwiczeń logopedycznych świetnie nadają się również lody, miód, krem czekoladowy, płatki śniadaniowe czy lizaki. Bawcie się w oblizywanie ust wysmarowanych np. nutellą, lizanie lodów lub lizaka, zlizywanie z talerzyka resztek pysznego sosu waniliowego itd. Zaproponuj dziecku jedzenie bez pomocy rąk: rozsyp na talerzyku drobne smakołyki (np. kulki czekoladowe) i poproś, by zebrało je wargami. Może je przenosić w inne miejsce, albo po prostu zjeść. Świetne jest także picie przez słomkę i robienie przy jej pomocy burzy w szklance wody. Wesołe zabawy logopedyczne dla dzieci ZOO Niech dziecko ryczy jak lew, ziewa jak...

Ćwiczenia logopedyczne dla 4-latka opierają się nie tylko na trenowaniu języka, lecz także na ćwiczeniu pamięci wzrokowej czy prawidłowym oddychaniu. Logopeda Małgorzata Stanoch przygotowała zestaw ćwiczeń i zabaw logopedycznych, które pomogą dziecku w wieku przedszkolnym w rozwoju mowy. Spis treści: Ćwiczenia logopedyczne dla 4-latka Wierszyki logopedyczne Ćwiczenia logopedyczne dla 4-latka Zabawy logopedyczne dla przedszkolaków proponowane przez logopedę Małgorzatę Stanoch to: Zabawa na pamięć wzrokową Usiądźcie wygodnie na dywanie naprzeciwko siebie. Pośrodku rozłóż wspólnie z dzieckiem sześć przedmiotów (jeden obok drugiego), np. klocek, misio, lalka, książeczka, kredka, wiaderko. Nazwijcie je. Następnie poproś dziecko o to, aby zapamiętało ich nazwy i zamknęło oczka. Ty w tym czasie schowasz jedną z nich za siebie. Zadanie dla dziecka: dziecko odgaduje, której zabawki brakuje. Pochwal je, gdy mu się uda. Gdy zabawa sprawi mu trudność, pociesz, mówiąc, że za pierwszym razem zawsze jest trudniej i powtórzcie zabawę raz jeszcze. Możecie zamieniać się rolami, wtedy twoje dziecko będzie miało podwójną radość z zabawy. Zabawa na rozwijanie słownictwa Tę zabawę możesz stosować w każdej domowej sytuacji, np. podczas posiłku, kąpieli, porządkowania pokoju, ubierania się dziecka. Zadanie dla dziecka: nazywanie przedmiotów i podawanie ich rozmaitych cech. Ty mówisz np.: „Zobacz, tu leży klocek, to duży klocek, znajdź inny klocek”. Dziecko szuka i znajduje, krzyczy: „Mam mały klocek!”. Ty mówisz: „Brawo! A jaki jeszcze może być klocek?”. Dziecko mówi: „Czerwony”. Zobacz także: Przyczyny opóźnionego rozwoju mowy u dziecka. Wywiad z ekspertem Zabawy logopedyczne na prawidłowe oddychanie Zabawa logopedyczna „Kto strzeli gola?”: Usiądźcie...