Południowa drzemka jest bardzo ważna. Dziecko odpoczywa, a jego mózg może odetchnąć od natłoku bodźców i „poukładać” nowe informacje. Taki relaks pomaga zregenerować siły niezbędne do dalszej zabawy i poznawania świata.
Co robić, jeśli dziecko, które dotąd chętnie spało w dzień, zaczyna przeciwko drzemce protestować? Wyjaśnia Magdalena Gąssowska, psycholog, mama ośmioletniej Ady, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP w Warszawie.

Reklama

Drzemka w 2 i 3 roku życia

Większość maluchów w 2 roku życia zastępuje dwie drzemki dziennie jedną, zwykle nieco dłuższą, w środku dnia. I najczęściej przez kolejny rok maluch regularnie sypia w dzień. Niektóre dzieci jednak rezygnują jednak z południowego odpoczynku na długo przed 2 urodzinami.

Jak długo powinno spać małe dziecko?

Nie ma jednej ogólnie obowiązującej normy, określającej, jak długo dzieci powinny spać.
Niektóre maluchy potrzebują 12 godzin w nocy i 3 w dzień, innym wystarcza w sumie 12.
To zapotrzebowanie jest w miarę stałe, więc jeśli dziecko przestaje spać w dzień, na ogół staje się senne wcześniej wieczorem lub wstaje później. Z kolei malec zmuszony do spania w dzień, „odbija” to sobie, bawiąc się do późna lub stawiając cały dom na nogi bladym świtem.

Przeczytaj także: Ile snu potrzebuje dziecko?

Nie wolno zmuszać do drzemki

Psychologowie podkreślają – do spania (w tym drzemki), podobnie jak do jedzenia, nie należy dziecka zmuszać!
Małe dzieci świetnie odczytują sygnały płynące z organizmu. Kiedy są głodne, domagają się jedzenia, a gdy robią się senne – po prostu zasypiają. Dlatego dziecko gotowe do rezygnacji ze spania w dzień wyraźnie to okazuje. Jego drzemki stają się stopniowo krótsze, coraz częściej zdarzają się dni, gdy nie zasypia albo budzi się już po kwadransie całkiem rześkie. To znak, że niedługo w pełni przestawi się na funkcjonowanie bez drzemki. Jego organizm jest już najwyraźniej na to gotowy!
Warto jednak w tym przejściowym okresie dbać, by maluch w razie potrzeby mógł zasnąć – to znaczy przeznaczyć pewną ilość czasu w dotychczasowej porze drzemki na odpoczynek i wyciszające zabawy.

Zobacz także

Co zrobić, by dziecko nie rezygnowało zbyt szybko z drzemek?

Możesz sama pomóc dziecku zaakceptować drzemki. Pamiętaj że:

  • Dziecko przed drzemką powinno się wyciszyć. Godziny, w których malec zawsze śpi, przeznacz na wyciszające zabawy, czytanie bajek, wspólne leżenie w łóżku.
  • Najlepsza pora na drzemkę to wczesne popołudnie, po spacerze i po obiedzie. Maluch jest już zmęczony, ale nie jest jeszcze tak późno, żeby spał do wieczora.
  • Dzieci chętnie śpią na dworze. Idźcie na spacer w godzinach drzemki.
  • W nowych warunkach dzieci mogą mieć kłopoty ze spaniem.Np. u dziadków, na wyjeździe. Zadbaj, by zawsze był pod ręką ulubiony kocyk, maskotka, smoczek.
  • Do spania nie wolno zmuszać. Nie zostawiaj płaczącego dziecka samego. Nawet jeśli wreszcie zaśnie, na dłuższą metę te metody przynoszą więcej szkody niż pożytku.
  • Jeśli dziecko rezygnuje z drzemki, przez jakiś czas trzeba kłaść je wcześniej wieczorem, zwłaszcza jeśli popołudniami robi się marudne.
Reklama

Przeczytaj także: Koszmary nocne

Reklama
Reklama
Reklama