Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, dziewczynka, sen
Sen

Twoje dziecko nie chce wieczorem zasnąć? Są na to sposoby

Kłopoty z wieczornym usypianiem dziecka w drugim roku życia ma wielu rodziców, a niekiedy problemy utrzymują się dłużej. Kłopoty z zasypianiem to normalny etap w dziecięcym rozwoju. Są jednak sposoby, by maluch poszedł spać. Jak sobie radzić z małym uparciuszkiem?

Jest wiele czynników zaburzających wieczorne kładzenie się do łóżka twojego dziecka. Można do nich zaliczyć niesprzyjające zasypianiu warunki w domu czy pokoju dziecka, niechęć pozostania samemu w ciemnym pokoju czy do rozstania się z rodzicami, a także strach przed zaśnięciem z powodu koszmarów nocnych. Można na pocieszenie powiedzieć, że sytuacje takie nie są wyjątkiem, dotyczą większości dwuletnich dzieci. Najlepiej wykazać się wtedy cierpliwością i konsekwencją w postępowaniu, aby jak najszybciej zmienić sytuację.

Daj dziecku czas na zaśnięcie

Zwykle niechęć dziecka do pozostania samemu w pokoju i położenia się spać wyrażana jest poprzez nieskończoną ilość próśb o picie, jedzenie, całusa na dobranoc, przeczytanie książeczki, opowiedzenie bajki itp. Celem jest oczywiście przytrzymanie przy sobie mamy jak najdłużej. Prośby dziecka na początku trzeba spełnić, ale pamiętaj, żeby robić to w granicach zdrowego rozsądku i w pewnym momencie zakończyć tę lawinę potrzeb, pocałować na dobranoc, wyjść z pokoju i dać dziecku czas na zaśnięcie.
 

Zobacz także
Spokojny sen dziecka

Wiemy, co niekorzystnie wpływa na sen dziecka! Robi to większość rodziców

sen dziecka

Sen dziecka – zabawne zdjęcia

niemowlę śpi

10 sposobów na wyciszenie dziecka przed snem. Znasz wszystkie?

Chłopiec w piżamie przytula maskotkę i idzie spać

10 ważnych pytań, które powinnaś zadać dziecku przed snem



Zobacz też: Czego boją się małe dzieci?

Przytul i wyjdź z pokoju

Innym sposobem jest również po przytuleniu na dobranoc pozostawienie dziecka w pokoju, aby zasnęło, i konsekwentne niereagowanie na ciągłe wołanie z pokoju. Jeśli dziecko jest zmęczone lub z wcześniejszych doświadczeń wie, że mama już wieczorem nie przyjdzie, sposób ten może się okazać skuteczny. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, kiedy dziecko faktycznie samo się boi zostać w pokoju i reaguje strachem i płaczem. W takiej sytuacji obecność mamy przy dziecku do jego zaśnięcia bywa zwykle koniecznością.

Poproś, by to tata usypiał

Bardzo skuteczna okazuje się również zmiana osoby usypiającej z mamy na tatę. Jego przyjście do pokoju zwykle zmienia nastawienie dziecka i rezygnuje ono z wielu swoich próśb. Okazuje się również, że jest bardziej skłonne zasnąć.

Zobacz też: Moje dziecko lunatykuje! - co mam robić?

Rozwiej strachy dziecka

Jeżeli przyczyną niechęci do zaśnięcia są koszmary nocne, trzeba się najpierw zastanowić, co jest ich przyczyną. Zwykle wywołuje je zbyt duża ilość wrażeń i doświadczeń zebranych w trakcie dnia, nerwowa atmosfera w domu, czy jakaś zmiana, która zaszła w życiu dziecka (np.: pójście do żłobka, zmiana opiekunki, przeprowadzka). Innym powodem może być również rozwój dziecka i jego coraz bujniejsza wyobraźnia; dziecko nie umie jeszcze racjonalnie wytłumaczyć sobie swoich wyobrażeń i dlatego zaczyna się bać.

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

koszmary, nocne, sen, dziecko
Sen
Śpij już, kochanie
Kładziesz dziecko wieczorem do łóżeczka, życzysz mu dobrej nocy, jednak ono ani myśli spać. Zaczyna płakać, marudzi… Co robić?

Co zrobić, by dziecko spało? Przede wszystkim zadbaj o ustalony porządek dnia . Gdy maluch zawsze o tych samych porach jada posiłki, wychodzi na dwór, bawi się, a potem szykuje się do snu, problemy z zasypianiem zwykle szybko znikają. Powtarzalność czynności ułatwia zasypianie Powtarzalność czynności jest szczególnie ważna w przypadku dzieci do 3. roku życia. Dlaczego? Malec czuje się wtedy pewnie i bezpiecznie. Szybko uczy się, że wszystkie codzienne zajęcia mają swój czas i określoną kolejność. Wiedząc, co po czym nastąpi, łatwiej to akceptuje. Miły rytuał wieczorny dobry na usypianie Najpierw kolacja, potem kąpiel, bajka, chwila czułości… Taki scenariusz sprawi, że dziecko wyciszy się przed snem, odpowiednio do niego nastroi i pójście do łóżka odbierze jako coś przyjemnego. A jeśli dziecko mimo wszystko zacznie marudzić i np. co chwila będzie prosić cię o buziaka czy coś do picia? Raz czy dwa spełnij jego prośbę. Jednak potem już zdecydowanie powiedz, że teraz jest pora na sen , po czym wyjdź z pokoju, żeby dać dziecku czas na zaśnięcie. Dziecko ma swoje upodobania Silna potrzeba powtarzalności sprawia, że dziecko często samo wprowadza liczne zwyczaje, które obowiązkowo muszą zostać wykonane, zanim zechce iść spać. To może być np. odpowiednie ułożenie przytulanek, wysłuchanie tych, a nie innych bajek czy kołysanek . Nie protestuj więc, gdy twoje dziecko koniecznie chce, byś na noc całowała też jego ukochanego misia. Spełniając prośbę, ułatwisz dziecku zaśnięcie i… będziesz mieć spokojny wieczór! Zobacz też : Dlaczego dzieci powinny się wysypiać?  

najlepsze, warunki, do snu, dla, dziecka
Sen
Wiemy, co pomaga dziecku w zasypianiu!
Radzimy, co zrobić, aby zapewnić dziecku mocny, zdrowy sen. Podpowiadamy, jak przygotować pokój do snu maleństwa, kiedy zmienić dziecku łóżeczko. Sprawdź, jak indywidualne upodobania i nastrój wpływają na zasypianie.

Aby ułatwić dziecku zasypianie, szczególnie wieczorne, które u dzieci starszych zaczyna sprawiać problem, stwórzcie odpowiednie ku temu warunki. Przygotowanie pokoju do snu należy do wieczornych rytuałów, które maluchy lubią i dzięki którym czują się bezpiecznie i są spokojne. Poza tym sprawiają, że sen będzie mocniejszy i spokojniejszy. Co pomaga dziecko w zasypianiu? Aby tworzyć jak najlepsze warunki do spania, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników im sprzyjających, czyli: pokój, temperaturę w pokoju, ubranko, łóżeczko, pościel, nastrój dziecka, rytuały towarzyszące kładzeniu się spać, a także indywidualne upodobania twojego dziecka. Jak przygotować pokój do snu dziecka? Dziecko można zacząć przyzwyczajać, że pod koniec dnia pokój należy uprzątnąć — pozbierać porozrzucane klocki, poukładać zabawki na półkach, przygotować łóżeczko do spania. Oczywiście dziecko na początku nie będzie w stanie samodzielnie tego zrobić i sama będziesz musiała wykonać te czynności, ale w obecności dziecka. Z czasem zacznie ciebie naśladować i przyzwyczajać do tego, że wieczorem trzeba ogarnąć swój pokój. Ważne jest również wywietrzenie pokoju , co musi się odbywać, kiedy dziecka w nim nie ma. Maluch będzie lepiej spał, oddychając świeżym powietrzem. Tylko pamiętaj, żeby nie wychłodzić za bardzo pokoju, szczególnie zimą — optymalna temperatura do spania to koło 20 stopni. Jeśli warunki mieszkaniowe temu sprzyjają, dobrze jest zostawić uchylone okno przez całą noc. Ważne jest również to, aby powietrze nie było za suche. Można do tego celu użyć ceramicznych nawilżaczy powietrza , które wiesza się na kaloryferze. Wielu rodziców suszy w dziecięcym pokoju pranie. Sprawdź też , jak dobrze nawilżyć pokój dziecka . Kiedy zmienić dziecku łóżeczko? Do trzeciego roku życia dziecko może spać w łóżeczku, w którym spało od...

nocne, strachy, sen, dziecko
Sen
Oswajamy nocne strachy dziecka
„Nie chcę sama spać! Pod moim łóżkiem mieszka potwór!” Co robić, kiedy dziecko ogarnia taki lęk.

„Nie chcę sama spać! Pod moim łóżkiem mieszka potwór!” Co robić, kiedy dziecko ogarnia taki lęk. Taka sytuacja prędzej czy później zdarzy się w każdym domu. Dziecięce strachy to naturalny etap rozwoju. Już dwulatki mogą bać się ciemności i tego, co podsuwa im fantazja. W wieku przedszkolnym dziecko ma szczególnie bujną wyobraźnię. To umożliwia mu twórczą zabawę, ale może też prowadzić do lęków. Czym są nocne strachy u dziecka? Wieczorne i nocne lęki wydają się nam śmieszne. Jednak dla dziecka jego strach jest całkowicie rzeczywisty. Dlatego nie bagatelizuj jego opowieści, choćby dotyczyły niebieskiego, kudłatego stwora mieszkającego pod szafą. Okaż, że rozumiesz uczucia malucha: "Wiem, że boisz się ciemności”, i pokaż, jak to wygląda z twojej perspektywy, np. obejdź pokój, zaglądając w ciemne zakamarki, by udowodnić, że potwór istnieje tylko w jego wyobraźni. Pomóż dziecku oswoić ciemność. Wiele maluchów przez długie lata sypia przy włączonej lampce – nie jest to powód do wstydu. Z biegiem lat, gdy strachy zaczną znikać, można zapalać niewielką lampę w innym pomieszczeniu, by nocą w domu nie panowały egipskie ciemności. Czasem wystarcza odrobina uspokajającej rutyny przed snem – kąpiel, spokojna, wyciszająca bajka, przytulenie. Niektóre dzieci domagają się rytuałów takich jak zaciągnięcie zasłonek albo sprawdzenie, czy pod komodą nic się nie czai. Choć może wydawać ci się to nieco dziwaczne, nie protestuj – to bardzo uspokoi malucha. Strachy nie zawsze biorą się znikąd. Jeżeli dotąd spokojnie śpiący malec nagle dziecko krzyczy w nocy , zaczyna panicznie bać się ciemności i protestować, zastanów się, czy w jego życiu nie zaszły ostatnio duże zmiany. Być może przeżywa w ten sposób pójście do zerówki, przeprowadzkę lub pojawienie się rodzeństwa. Warto również bardzo uważnie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz