Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
lunatykowanie, somnabulizm, sennwłóctwo
© putney80 - Fotolia.com
Sen

Moje dziecko lunatykuje! – co mam robić?

Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Ponad połowa populacji dzieci ma epizody somnabulizmu, czyli lunatykowania. Zobacz, jak wygląda lunatykowanie u dziecka i u osoby dorosłej.

"Moje dziecko lunatykuje i nie wiem, co mam robić" - oznajmiła moja koleżanka. Jej syn często w nocy wstaje i chodzi po mieszkaniu, czasem też coś mówi. Ostatnio obudził się w środku nocy, usiadł na łóżku i dziwnym głosem – przypominającym głosy bohaterów z kreskówek – powiedział: "Trzeba wszystko zautomatyzować i wszędzie otworzyć okna". Koleżanka, zachowując przytomność umysłu, odpowiedziała: "Ale w tym pomieszczeniu nie ma okien". "Aha" – odpowiedział jej syn, kładąc się z powrotem na łóżko. Brzmi zabawnie, ale koleżanka już zdążyła sobie wyobrazić, jak jej syn wstaje z łóżka i otwiera wszystkie okna (mieszkają na 11. piętrze).

Zobacz jak zachowuje się lunatykujące dziecko:

Co robią dzieci podczas lunatykowania?

Jej historia uruchomiła lawinę innych opowieści (okazało się, że większość znajomych mam przechodziła przez to samo). Jedna z koleżanek opowiadała, jak kiedyś obudziła się z jakimś dziwnym niepokojem. Okazało się, że jej syn stał nad nią z dziecięcą ciupagą oraz... hula-hop. Na pytanie: "Co się stało?". Mały odpowiedział: "Muszę się tutaj położyć i odpocząć". Koleżanka powiedziała: "W porządku, ale odłóż ciupagę". Syn odwrócił się, odłożył ciupagę i położył się do łóżka rodziców z hula-hop.
Córka innej znajomej chodziła kilkanaście minut po mieszkaniu, aż wreszcie położyła się na stole w jadalni. Inna dziewczynka stała przy otwartych drzwiach wejściowych, kręcąc zamkiem i powtarzając: "Muszę zamknąć drzwi".
Syn przyjaciółki pojechał na obóz harcerski i lunatykując snuł się po lesie. Na szczęście zauważyli to pełniący wartę koledzy i pilnowali, by nie zrobił sobie krzywdy. Inna znajoma dziewczynka przyszła do łóżka rodziców, przekonując ich, że w jej łóżku jest pełno mrówek. Mówiła składnie, odpowiadała precyzyjnie na pytania, więc trochę czasu upłynęło zanim się zorientowali, że mała lunatykuje.
Wszystkie te historie są zabawne dla osób postronnych, jednak wielu rodzicom spędzają sen z powiek. "Co się stanie, gdy nie usłyszę, że dziecko chodzi po mieszkaniu? Czy może sobie zrobić krzywdę?" – pytają zaniepokojeni. "Czy to mu/jej kiedykolwiek przejdzie?"

Warto przeczytać: Koniec kłopotów ze snem - poradnik dla zdesperowanych rodziców

Dlaczego dzieci lunatykują?

Lunatykowanie, a właściwie somnabulizm, to nie choroba tylko reakcja niedojrzałego układu nerwowego. Jak wynika ze statystyk somnambulizm występuje nawet u 50% dzieci w wieku 4-12 lat; częściej u chłopców niż u dziewczynek.
Podczas lunatykowania dziecko wstaje z łóżka i spaceruje we śnie. Może w tym czasie wykonywać czynności, które pozornie mogą świadczyć o tym, że jest świadome (np. omija przeszkody, bawi się, może rozmawiać z innymi domownikami, choć zdarza się, że mówi wolniej i nieskładnie). Po jakimś czasie znów zasypia, ale niekoniecznie w łóżku. Czasem układa się w łóżku rodzeństwa, rodziców, na podłodze lub na meblach znajdujących się w mieszkaniu.
Charakterystyczne dla lunatykujących osób jest to, że nie pamiętają, co się wydarzyło w nocy. W przeciwieństwie do ich najbliższych.   
Zdaniem specjalistów, dzieci lunatykują z powodu nieprawidłowej reakcji ich układu nerwowego. Na somnambulizm może mieć wpływ bardzo duże zmęczenie (zdarza się to, gdy rodzice "przegapią" moment na uśpienie malucha), stresujące zdarzenia, choroby, zwłaszcza te przebiegające z gorączką oraz niektóre leki. Niedawne badania znalazły również związek pomiędzy zaburzeniami oddychania podczas snu (np. związane z przerostem migdałków) a lunatykowaniem.  

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

facebook/ Shelly Beil
Aktualności
Kto zajmuje się w nocy dzieckiem, a kto śpi? - zobaczcie film
Tata, mama, płaczące dziecko i noc... Dawno nie widzieliśmy tak zabawnego filmu. Tata absolutnie rewelacyjny!

Wstawanie w nocy do dziecka, to niestety najczęściej domena kobiet. To one muszą nakarmić dziecko, o ile karmią piersią. Gdy w grę wchodzi karmienie butelką, wtedy też i większe równouprawnienie. Mężczyźni chcą być bardzo pomocni w opiece nad dzieckiem, ale co tu dużo kryć, są mniej odporni na działanie snu :-) Ciężko im otworzyć oczy, a do dopiero wstać i wziąć dziecko w ramiona. Czytaj: Jak pomóc dziecku przespać noc? Oczywiście piszemy to z przymrużeniem oka, bo przecież wielu mężczyzn jest ogromnym wsparciem dla kobiet. Tak jak ten tata. Gdy został poproszony by czuwał przy dziecku i je uspokajał, prawie udało mu się to zrobić. Nie zauważył tylko, że zamiast przytulać dziecko, poklepuje kołdrę :-) Zmęczenie towarzyszy świeżo upieczonym rodzicom bezustannie. Rozgrzeszamy tego tatę, że przegrał walkę ze snem i  absolutnie doceniamy jego starania! Czytaj także: Czyj sen  jest WAŻNIEJSZY, czyli kto wstaje w nocy do dziecka? źródło: facebook/Shelly Beil   A u Was kto wstaje w nocy do dziecka? UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Babyonline.pl do białej listy w Adblock.   

dziecko, niemowlę, sen dziecka, sen niemowlaka, sen noworodka, usypianie dziecka
Fotolia
Wychowanie
Koniec kłopotów ze snem - poradnik dla zdesperowanych rodziców
Poznaj sposoby, które pomogą zasnąć każdemu dziecku - od noworodka do przedszkolaka.

Dzieci śpią inaczej niż dorośli. Budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy, bladym świtem są rześkie jak szczygły, a gdy podrosną, wędrują nad ranem do łóżka rodziców z misiem pod jedną, a poduszką pod drugą pachą... Czy jest na to jakaś rada? Ten, kto wymyślił powiedzonko „śpi jak dziecko”, prawdopodobnie rzadko widywał maluchy, a już na pewno nie mieszkał z nimi pod jednym dachem. Z dziecięcym snem sprawa wcale nie jest prosta. Jak sypiają nasze pociechy? Sen noworodka Noworodek przesypia większą część doby (przeważnie ok. 16 godzin, ale to sprawa indywidualna: niektórym maluchom wystarczy 14, inne potrzebują 20 godzin snu), robi to jednak na raty, budząc się w rytmie wyznaczanym przez grające marsza kiszki. Dzień i noc dla niego nie istnieją: noworodek domaga się jedzenia przeważnie co 2–3 godziny (a czasem co 4 albo co godzinę), także po północy albo o 3 nad ranem. Rekordziści budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy. Nie, nie mają problemów ze snem (mają go za to rodzice). Budzą się, bo potrzebują stałego dopływu kalorii, a nie są w stanie najeść się na zapas. Co możesz zrobić? Zadbaj o komfort noworodka... Dzieci nie mogą zasnąć i zbyt często się budzą nie tylko z powodu pustego brzuszka. Czasem przyczyną kłopotów jest jakiś drobiazg, np. wpijająca się w ciało gumka. ...oraz o jego bezpieczeństwo. Układaj dziecko na plecach, bo pozycja na brzuszku zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Zrezygnuj z poduszki – jeśli dziecko wtuli w nią buzię, może mieć problem z oddychaniem. Upewnij się, że w łóżeczku nie ma żadnych sznurków czy troczków. I najważniejsze: bądź w pobliżu. Gdy maluch śpi, nie wychodź z domu nawet do kiosku za rogiem. Nie zapomnij o sobie. Skoro dziecko nie pozwala ci spać w nocy, spróbuj robić to wtedy, gdy ono śpi. Jeżeli nie jesteś w stanie zasnąć, wyciągnij się...

lunatykowanie u dzieci
Edipresse
Sen
Lunatykowanie u dzieci –​ o czym świadczą zaburzenia snu u najmłodszych?
Lunatykowanie u dzieci, lęki nocne i koszmary to zaburzenia snu, z których się zwykle wyrasta. Czasami jednak niezbędna jest pomoc specjalisty, a objawy podobne do lunatykowania mogą świadczyć o padaczce.

Lunatykowanie samo w sobie nie jest groźne. Jednak malec w czasie epizodu somnambulizmu (tak fachowo nazywa się lunatykowanie) może sobie zrobić krzywdę. Dlatego lunatykowania nie można bagatelizować . Jeśli domowe sposoby na jego opanowanie się nie sprawdzą, warto zgłosić się z dzieckiem do specjalisty. Fachowej pomocy mogą też wymagać nawracające lęki i koszmary dręczące dziecko. Spis treści: 1. Lunatykowanie: co to jest objawy przyczyny leczenie lunatykowanie a padaczka 2. Lęki nocne 3. Koszmary senne Co to jest lunatykowanie Lunatykowanie, inaczej zwane somnambulizmem, polega na tym, że dziecko wstaje z łóżka i rozpoczyna nocną wędrówkę po domu. Może zaglądać do kuchennych szafek, bawić się na dywanie. Jest to tak zwana aktywność ruchowa automatyczna . Czasem dziecko siada w łóżeczku i zaczyna mamrotać. Może mieć otwarte oczy, a nawet prowadzić w miarę logiczną rozmowę z rodzicami. Po kilku lub kilkunastu minutach – jak gdyby nigdy nic – kładzie się spać tam, gdzie stoi. Zwykle dziecko lunatykuje w godzinę lub dwie po zaśnięciu. Najczęściej lunatykują dzieci w wieku 5-12 lat . Jednak epizody somnambulizmu mogą mieć także młodsze dzieci. Lunatykowanie u nastolatków również się zdarza, podobnie jak u osób dorosłych. Lunatykowanie u niemowląt występuje rzadko i nie jest tak spektakularne, jak u starszych dzieci – niemowlę samo nie opuści łóżeczka. Objawy lunatykowania Podczas lunatykowania dziecko siada, wstaje, chodzi i wykonuje różne czynności. Ma przy tym obojętną, maskowatą twarz . Nie reaguje na polecenia albo robi to w słabym stopniu. Kolejnego dnia po obudzeniu nie pamięta, że lunatykowało. Przyczyny lunatykowania Niestety do końca nie wiadomo, dlaczego dzieci lunatykują. Mówi się o czynnikach genetycznych oraz o innych prawdopodobnych przyczynach somnambulizmu, do których...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak