Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Sen

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Jedne dzieci potrafią przespać całą noc od pierwszego dnia życia, inne nie mogą samodzielnie usnąć do 5. roku życia. Nasza redakcyjna koleżanka oraz mama Marty i Hani opowiada o tym, co może wpłynąć na takie zachowania u dzieci i czego nie powinny robić mamy.

Milena Oszczepalińska, nasza redakcyjna koleżanka, zgodziła się opowiedzieć o tym, jak śpią jej córeczki. Poznaj prawdziwą historię o dzieciach, które mają różne potrzeby.

High Need Baby

Marta, starsza córeczka, od chwili narodzin spała z mamą w dużym łóżku. Kiedy skończyła 12 tygodni, Milena postanowiła przenieść ją do osobnego, niemowlęcego łóżeczka. A raczej próbowała, ponieważ Marta w osobnym łóżeczku spała zaledwie dwa dni. Dlaczego? Marta jest wysoko wrażliwym dzieckiem (High Need Baby) i przez długi czas potrafiła zasnąć tylko w ramionach mamy lub taty. Nawet gdy była starsza, nadal miała problemy z zasypianiem, często budziła się z płaczem. Dopiero gdy skończyła cztery i pół roku, zaczęła sama spać w swoim łóżeczku, chociaż nadal spanie nie jest jej ulubioną aktywnością. Jak sama mówi: spanie jest nudne.

„Potrafiła zasnąć w salonie na macie”

Hania, młodsza córeczka, od początku sama śpi w swoim łóżeczku. Co prawda najczęściej zasypia u mamy na brzuchu i dopiero gdy zaśnie, jest odkładana do łóżka. Nie potrzebuje jednak stałej obecności rodziców, aby czuć się bezpiecznie. Mało tego, Hani nic nie przeszkadza w spaniu i krótkie drzemki potrafi sobie uciąć w każdym miejscu, nawet na macie w salonie. A gdy się obudzi, nie płacze, tylko z ciekawością świata zaczyna kręcić się w łóżeczku.

Dlaczego dwoje dzieci mających tych samych rodziców tak się różni? Odmienne charaktery, a może inne rytuały karmienia i zasypiania? – zastanawia się Milena. Jednak jak sama zauważa, najważniejsze, co może zrobić każda mama, to zaakceptować fakt, że nie ma dwójki takich samych dzieci. Nie należy się obwiniać, bo każda matka jest wystarczająco dobra dla swoich dzieci!

Sen niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Sen niemowlaka: ile powinno spać niemowlę? Obalamy mity! [WIDEO]
Na temat snu niemowlaka pojawia się wiele teorii, niekoniecznie prawdziwych. Rozprawiamy się z takimi popularnymi mitami, jak te, że niemowlę powinno zasypiać samo, w ciszy i tylko wtedy, gdy jest kompletnie zmęczone, a jeżeli nie chce spać, to na pewno jest głodne! Czy któreś z tych twierdzeń jest prawdziwe?

Sen niemowlaka nie zawsze jest taki, jak byśmy chcieli – bywa płytki, nerwowy i... bardzo krótki! Ale czy istnieje jakaś konkretna liczba godzin, ile powinno spać niemowlę? Czy częste wybudzanie się maluszka zawsze oznacza głód? A może nie chce spać, bo ma za twardo i przydałaby mu się poduszka? Wyjaśniamy, które ze znanych twierdzeń na temat snu niemowlaka to tylko zwykłe mity. Sen niemowlaka Będąc w ciąży, czytałaś, że niemowlę w pierwszych tygodniach życia przesypia większość doby, a tymczasem twój maluszek ma ledwie półgodzinne drzemki, łatwo się wybudza i czasami usypianie go trwa dłużej, niż sam sen.  Mit 1. Każde niemowlę powinno spać tyle, ile napisano w mądrych książkach Z zapotrzebowaniem na sen jest tak, jak z apetytem: każde dziecko jest inne i śpi tyle, ile potrzebuje. Choć są książkowe wytyczne na temat tego, ile powinno spać niemowlę , należy traktować je jako pewien uśredniony wzór. W rzeczywistości niektóre maluszki są ogromnymi śpiochami, inne śpią często, a krótko i zdecydowanie bardziej wolą być aktywne. Wyciszenie niemowlaka przed snem Wiele osób traktuje to jak rytuał. Gdy niemowlę ma iść spać, otulają go ciasno, zasłaniają zasłony i wyłączają wszystkie sprzęty w domu, żeby panowała absolutna cisza. Są jednak dzieci, które w kompletnej ciszy zasypiają z trudem! Mit 2. Gdy dziecko zasypia, musi być absolutna cisza Niektóre dzieci śpią lepiej, gdy słyszą znajome głosy i domową krzątaninę. Dzięki temu czują się bezpieczniej. Oczywiście warto zadbać o prawidłowe wyciszenie niemowlaka przed snem i stworzyć mu atmosferę przyjazną zasypianiu. Jednak w przypadku jednych dzieci będzie to oznaczało zapewnienie całkowitej ciszy i zaciemnienia, a innym wystarczy półmrok i unikanie nadmiernego hałasu. Problemy ze snem niemowlaka Istnieje przekonanie, że jak dziecko nie może...

niespokojny sen
Adobe Stock
Zdrowie
Niespokojny sen niemowlaka, rzucanie się i wiercenie: co pomoże dziecku zasnąć?
Niespokojny sen niemowlaka, rzucanie się w łóżeczku i przerwy w oddychaniu nie pozwalają wyspać się ani dziecku, ani jego rodzicom. Czasem niemowlę robi dziwne miny, gaworzy, a nawet płacze przez sen. Niespokojny sen nie zawsze jest powodem do obaw i nie musi świadczyć o chorobie, ale warto uważnie obserwować niemowlaka. Sprawdź, jak wyeliminować przyczyny niespokojnego snu i czy można podawać dziecku leki na sen, kropelki ziołowe, syropy oraz melatoninę.

Niespokojny sen niemowlaka to częste zmartwienie rodziców. Gdy niemowlę niespokojnie śpi, a rodzice obserwują rzucanie się, wiercenie i dziwne miny, jakie dziecko robi przez sen, pojawia się pytanie: czy niemowlę się wysypia? Niekiedy niepokój budzą też przerwy w oddychaniu i krótki, przerywany sen dziecka. Czasem rodzice decydują się na podanie dziecku leków na sen. Ale czy to nie jest szkodliwe? I skąd się bierze regres snu niemowlaka? Spis treści: Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka Objawy niespokojnego snu niemowlaka Niespokojny sen niemowlaka w nocy – co robić? Kropelki i syropki na sen dla niemowlaka: czy pomagają? Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka Niespokojny sen niemowlaka to wbrew pozorom bardzo częste zjawisko. Noworodek i niemowlę często budzi się na karmienie albo wybudza się z powodu brudnej pieluchy. Ale rzucanie się przez sen starszego, kilkumiesięcznego niemowlaka wzbudza zaniepokojenie rodziców i rodzi pytania: czy dziecko jest zdrowe i czy na pewno się wysypia? Śpiące dziecko przechodzi różne  fazy snu i różnie się w tym czasie zachowuje. W fazie snu głębokiego oddycha spokojnie, wolno i na ogół nie zmienia pozycji. W płytszym śnie , któremu często towarzyszą szybkie ruchy gałek ocznych, niemowlę może zmieniać pozycję oraz robić różne miny. Warto wiedzieć, że śpiące niemowlęta (w przeciwieństwie do dorosłych) zapadają głównie w tzw. fazę REM, czyli sen płytki. Przyczyny niespokojnego snu niemowlaka mogą być różne: od zwykłej niewygody po chorobę. Najczęściej niemowlę śpi niespokojnie, bo: coś mu przeszkadza: np. uwierająca pielucha albo nierówny materac do spania w sypialni jest za gorąco (ponad 21 stopni C) wilgotność powietrza w pokoju jest nieodpowiednia (właściwa to 40-60%) nie zdążyło się wyciszyć po pełnym wrażeń dniu brakuje mu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz