dziecko hnb
lumenphotos/Adobe Stock
Zdrowie

High Need Baby: 12 cech wyjątkowo wymagającego dziecka

High Need Baby bardzo często płacze, jest rozdrażnione i wyjątkowo wrażliwe na bodźce zewnętrzne. Najlepiej czuje się w ramionach opiekuna i domaga się jego stałej uwagi. Dowiedz się, jakie cechy ma wyjątkowo wymagające dziecko, jakie są przyczyny jego wrażliwości i jak postępować z High Need Baby.

Twórcami terminu High Need Babies są William i Martha Sears, propagatorzy rodzicielstwa bliskości. High Need Baby to dziecko bardziej wymagające i wrażliwsze od innych. Co ważne High Need Babies nie zachowują się w wymagający sposób dlatego, że to rodzic robi coś źle. Jakie są cechy dziecka HNB i jak postępować z wyjątkowo wymagającym 2-latkiem czy przedszkolakiem? 

Spis treści:

High Need Baby: płacz, problemy ze snem i inne objawy wysoko wrażliwych dzieci [WIDEO]

Dziecko HNB – co to znaczy

Dziecko HNB (spolszczane na „dziecko hajnid” lub „hajnik”) to zupełnie zdrowe dziecko, które nie ma żadnych deficytów ani problemów rozwojowych. Potrzebuje natomiast od rodziców znacznie więcej uwagi, troski i cierpliwości niż pozostałe dzieci. Stąd właśnie nazwa HNB – high need baby, w tłumaczeniu skrót ten oznacza dziecko o wysokich potrzebach.

Dziecko HNB ma specyficzny temperament, jest bardzo wrażliwe na bodźce i w bardzo gwałtowny sposób reaguje na wszystko, co zakłóca jego komfort. Trudno też je uspokoić, gdy gwałtownie reaguje na wszystko, co mu nie odpowiada.

Cechy High Need Baby

W pewnym sensie wszystkie niemowlęta są High Need Babies, bo wszystkie cechują się dużymi potrzebami. Niektóre dzieci jednak wydają się mieć większe potrzeby od innych i o nich mówi się, że są wyjątkowo wymagające.
Oto 12 cech typowych dla HNB:

1. Intensywne

„Ręce pełne roboty” – tak można opisać opiekę zarówno nad niemowlęciem, 2-latkiem, jak i przedszkolakiem HNB.  Wyjątkowo wymagające dzieci można spotkać już na oddziale poporodowym – o ile niektóre noworodki leżą spokojnie w swoich łóżeczkach, High Need Babies głośno i często płaczą, domagając się spokojnego kontaktu z mamą i protestując podczas zabiegów pielęgnacyjnych i w kontakcie z personelem szpitala. Noworodki i niemowlęta HNB wkładają wiele wysiłku we wszystko, co robią. Jeśli płaczą, to głośno, jeśli piją mleko, to łapczywie, jeśli protestują to gwałtownie.

Stanowczo i wyraźnie domagają się zaspokojenia swoich potrzeb. Z wyjątkowo wymagających niemowląt wyrastają wyjątkowo wymagające dzieci. Będą odkrywać dom i świat z ciekawością i brawurą większą niż inne dzieci, mogą ignorować zagrożenia, ale są też zachwycające w swojej dociekliwości i kreatywności. 

2. Hiperaktywne

High Need Babies są niezwykle aktywne. Są zawsze w ruchu i trudno im usiedzieć w miejscu. To oczywiście jest wyczerpujące dla opiekunów wyjątkowo wymagających dzieci, a w przyszłości może okazać się problemem w szkole. Niektóre niemowlęta (ale nie wszystkie), które należą do grupy HNB, mogą nie lubić, kiedy owija się je w kocyki lub rożki – mogą wtedy napinać mięśnie, wyginać się w łuk i głośno protestować. Karmienie niemowlaka HNB może być nie lada wyczynem i przypominać bardziej wrestling niż sielską chwilę dla mamy i dziecka. 

3. Wyczerpujące

Rodzic wyjątkowo wymagającego niemowlaka czy 2-latka jest zmęczony, momentami nawet wykończony. Ciągłe noszenie, karmienie i  pocieszanie dziecka HNB muszą odbijać się niekorzystnie na poziomie energii rodzica, to naturalne. Myśl o tych trudnych dniach, kiedy padasz ze zmęczenia i niewyspania jako o dniach „dawania” – dziecko czerpie twoją energię po to, by rozkwitnąć. To od razu stawia problem w innym świetle, prawda?

4. Łakome

High Need Babies jedzą częściej niż inne dzieci. Rodzice wyjątkowo wymagających niemowląt szybko zauważają, że karmienie nie służy tylko zaspokajaniu głodu dziecka, ale jest dla niemowlęcia formą pocieszenia, szukania bliskości. Karmienie HNB zmniejsza też częstotliwość, z jaką dziecko wymagające płacze. Nic dziwnego: badania wykazały, że w kulturach, w których niemowlęta rzadko płaczą, karmi się dzieci około 20 razy dziennie.

High Need Babies nie tylko częściej jedzą, ale też dłużej chcą pić mleko mamy. Później odstawiają się od piersi. Częste w przypadku wyjątkowo wymagających dzieci jest długie karmienie piersią – przez przynajmniej dwa lata. 

5. Wymagające

High Need Babies stanowczo i głośno domagają się zaspokajania swoich potrzeb: bliskości, karmienia, snu itd. Wbrew temu, jak zwykli to odbierać dorośli, nie jest to próbą manipulacji ze strony dziecka, to tylko forma komunikacji z opiekunem. Wyjątkowo wymagające niemowlęta, 2-latki czy przedszkolaki nie lubią czekać, oczekują natychmiastowego zaspokajania swoich potrzeb. Nie akceptują też zamienników: jeśli chcą piersi, nie pocieszy ich przytulanka. Kiedy HNB wyrasta z okresu niemowlęcego, przed rodzicem zostaje postawione niełatwe wyzwanie: nauczyć swoje wymagające dziecko, że domagając się zaspokajania własnych potrzeb, musi brać pod uwagę także potrzeby innych ludzi.

6. Często się budzą

High Need Babies często budzą się w nocy, przez co ich rodzice są bardziej niewyspani od innych rodziców niemowląt. Wyjątkowo wymagające niemowlęta chcą być w nocy przytulane, noszone i karmione, a mamom HNB nie pozostaje nic innego tylko zaspokajać tę potrzebę dziecka. 

7. Niezaspokojone

Rodzice High Need Babies często odczuwają frustrację, ponieważ ich dzieci wydają się ciągle niezadowolone. Są takie dni, kiedy nic nie jest w stanie zaspokoić potrzeb wyjątkowo wymagającego dziecka. Nieważne, jak bardzo je kochasz, jak często karmisz, jak długo nosisz – nic nie działa. Nie należy brać tego do siebie, to nie oznacza naszej porażki jako rodziców: takie są HNB i trzeba się z tym pogodzić, jednocześnie próbując znaleźć sposób na ich niezadowolenie i na zaspokojenie ich potrzeb – aż znajdzie się ten właściwy.

8. Nieprzewidywalne

High Need Babies są nieprzewidywalne. To, co działało wczoraj, dzisiaj może się już nie sprawdzać. Dotyczy to zarówno niemowląt, 2-latków, jak i przedszkolaków HNB. 

9. Nadwrażliwe

Wyjątkowo wymagające dzieci są szczególnie wrażliwe na to, co się dzieje w ich otoczeniu. Prowadzenie normalnego rodzinnego życia w czasie ich drzemki jest niemożliwe, bo budzą się przy najlżejszym szeleście. Życie z HNB to jak stąpanie po lodzie: wymaga od rodziców ciągłej czujności. High Need Babies nie lubią zmian, nie lubią nieznanych miejsc, potrzebują rutyny. Głośno protestują, kiedy ich poczucie bezpieczeństwa jest zakłócone. 

10. Lubią się przytulać

Jeśli jesteś mamą High Need Baby, wiesz, że twoje dziecko najlepiej czuje się w twoich ramionach. Odłożenie go do łóżeczka lub włożenie do wózka spotyka się z ostrym i głośnym protestem ze strony niemowlęcia HNB. Wyjątkowo wymagające dzieci potrzebują kontaktu fizycznego: dotyku, bycia w ramionach, przy piersi, spania w jednym łóżku z mamą. Bywa jednak i tak, że HNB potrzebuje czasu, by chcieć się przytulić – związane jest to z ich nadwrażliwością zmysłową.

11. Potrzebują innych

High Need Babies nie potrafią uspokoić się same. Nie pomagają pozytywki, karuzele lub smoczki. Dziecko HNB potrzebuje mamy lub taty, żeby ukoić swoje żale, zasnąć, wyciszyć się. Potrzeba czasu, żeby nauczyły się zasypiać samodzielnie i na pewno nie pomoże w tym metoda na wypłakanie się. 

12. Lęk separacyjny

Termin „lęk separacyjny” ma szczególne odniesienie do dzieci HNB. Wyjątkowo wymagające dzieci chcą być z mamą przez 24 godziny na dobę i nie akceptują innych opiekunów. Potrzebują dużo czasu, żeby przekonać się do innych ludzi. Dla niemowlęcia mama to część niego, dlatego kiedy znika z pola widzenia, ono odczuwa silny lęk i dyskomfort. 

Przyczyny wyjątkowej wrażliwości HNB

HNB to kombinacja genów, specyficznego temperamentu, budowy oraz sposobu funkcjonowania układu nerwowego. Wyjątkowe potrzeby mogą  być także związane z innym przetwarzaniem bodźców i bardzo dużą wrażliwością.
Znajomość cech dziecka wysoko wrażliwego i objawów HNB pozwala lepiej je rozumieć, odróżnić to zjawisko od manipulacji i uwolnić się od poczucia winy rodzica, który nierzadko jest przekonany, że brakuje mu wystarczających kompetencji rodzicielskich. 

Jak postępować z dzieckiem HNB?

Rodzice nie powinni ignorować potrzeb dziecka, ani wprowadzać kategorycznych zasad, które miałyby zmienić zachowanie malca. Psychologowie są zdania, że z High Need Babies najłatwiej jest nauczyć się żyć. Warto znaleźć sposób, aby potrzeby dziecka nie dezorganizowały zanadto życia rodzinnego. Co może pomóc w postępowaniu z High Need Babies?

  • noszenie w chuście lub nosidle – zapewnią dziecku bliskość i ukojenie, a rodzicom wolne ręce,
  • korzystanie z otulaczy, spowijanie – ułatwią zasypianie i wydłużą sen,
  • huśtanie dziecka na huśtawce może łatwo uspokoić dziecko,
  • puszczenie dziecku uspokajającej muzyki,
  • delikatne masaże, zapewnienie fizycznej bliskości i kojącego dotyku,
  • unikanie grających, święcących i głośnych zabawek.

Czy z HNB się wyrasta?

O tym, czy dziecko jest HNB czy nie, decydują w dużej mierze wrodzone cechy, np. wrażliwość na bodźce. Dlatego z bycia HNB się NIE wyrasta. Wszystkie cechy, które ma dziecko, a które sprawiają, że jest ono bardziej wymagające, nie znikają z upływem czasu, dlatego to nie jest tak, że wymagające niemowlę po przekroczeniu jakiejś wiekowej granicy nagle zmieni swoją wrażliwość i temperament i wyrośnie z bycia HNB.

Dobra wiadomość natomiast jest taka, że wraz z wiekiem dziecko uczy się kontrolować swoje reakcje. Wrażliwość, temperament, siła reakcji emocjonalnych pozostają takie same. Jednak w miarę dorastania HNB potrafi już zapanować nad sobą i nie jest tak, że na pierwszy rzut oka widać po zachowaniu, że dorosłe HNB w dzieciństwie przyprawiało rodziców o bezsenne noce i troskę.

Test HNB

Jeśli chcesz sprawdzić, czy twoje dziecko przejawia cechy HNB, możesz wykonać test na High Need Baby, który pozwoli Ci przekonać się, jaki jest temperament twojej pociechy. Warto także sięgnąć po lektury takie jak „Księga wymagającego dziecka” Williama i Marty Searsów, „Self Reg” Stuarta Shankera czy „Nie z miłości” Jaspera Juula, które poszerzą twoją wiedzę na temat opisywanego terminu.

Pamiętaj, że wszystkie niemowlęta przynajmniej czasami wykazują cechy charakterystyczne dla High Need Babies. Bycie rodzicem wymagającego dziecka to duże wyzwanie, ponieważ wymaga ogromu cierpliwości i zrozumienia. Choć wychowanie nie należy do najłatwiejszych, to nie zapominaj, że niesforny maluch to naprawdę wyjątkowe dziecko, które w przyszłości wyrośnie na fantastycznego dorosłego.


Źródło: AskDrSears.com

Zobacz także:

płacz noworodka, niemowlę płacze
Edipresse
Zdrowie
Jak uspokoić niemowlę: 18 sposobów, by szybko uspokoić płaczące niemowlę
Rodzice szukają sposobów, by uspokoić niemowlę, tymczasem najważniejsza jest właściwa reakcja na płacz dziecka. Trzeba reagować na płacz zawsze i bez wyjątku! Proponujemy skuteczne rozwiązania, które pomogą uspokoić płaczące niemowlę i noworodka w histerii.

Każdy rodzic marzy, by wiedzieć, jak szybko uspokoić niemowlę. Warto jednak pamiętać, że płacz niemowlaka to jego sposób na komunikację z mamą i otoczeniem. Sposobów na płacz dziecka jest wiele, najpierw jednak spróbuj się dowiedzieć, dlaczego niemowlę płacze. Niektóre niemowlęta płaczą częściej niż inne – jeśli to przypadek twojego niemowlaka, być może masz w domu High Need Baby, czyli wyjątkowo wymagające dziecko. Podpowiadamy, jak je uspokoić. Spójrz na naszą listę 18 sposobów na płacz noworodka i niemowlęcia  – koniecznie wypróbuj je w domu! 1. Jak uspokoić płaczące niemowlę: noś w chuście Kiedy twoje niemowlę płacze, włóż je do chusty lub nosidełka. W krajach, gdzie dzieci są noszone na plecach lub w chustach, nie następują długie okresy płaczu. Umieszczenie dziecka w nosidełku lub chuście daje efekt spowijania i kołysania równocześnie. Dziecko w chuście czuje twoje ciepło, bicie serca, słyszy twój głos. Poza tym noszenie sprawia dziecku przyjemność. Ważne! Nieprawdą jest, że szybkie reagowanie na płacz noworodka lub niemowlaka i branie dziecka na ręce powoduje jego rozpieszczenie. Specjaliści twierdzą, że kiedy matki szybko reagują na płacz niemowlaka, ich dzieci w przyszłości mniej płaczą. Niemowlęta, którym poświęca się dużo uwagi, często przytula, lepiej się rozwijają, a w przyszłości stają się szczęśliwymi i samodzielnymi ludźmi. 2. Ciasno owiń płaczące niemowlę Gdy dziecko płacze, wymachuje rączkami i nóżkami, co wprawia go w jeszcze większy niepokój. Jeśli je otulisz, poczuje się bezpieczne, bo ciepły „kokon” przypomina łono mamy. 3. Szum uspokaja płaczące niemowlę Monotonne niskie dźwięki przypominają dziecku czas sprzed narodzin, gdy towarzyszyły mu odgłosy pracy jelit oraz szum krwi mamy. Teraz włączaj mu suszarkę, pralkę lub odkurzacz. Uwaga, nie...

High Need Baby
Fotolia
Zdrowie
„High Need Babies naprawdę istnieją” – mówi blogerka z Wymagajace.pl
Jeśli ktoś sam nie ma wymagającego dziecka, to trudno mu zrozumieć, że takie dzieci NAPRAWDĘ istnieją. I że ich płacz albo pobudki wynikają po prostu z ich temperamentu, a nie z naszych błędów – mówi Magdalena Komsta, psycholożka i autorka bloga Wymagajace.pl.

High need baby to nie jest żadne nowe zjawisko: niemowlęta, które płaczą więcej niż większość dzieci, istniały zawsze. Nasze babcie mówiły o takich wymagających dzieciach, że są: „trudne”, „rozpieszczone”, „płaczliwe” – i probowały je „wychowywać”. Dziś dzięki rozwojowi psychologii wiemy, że ten typ po prostu „tak już ma” i zamiast je zmieniać, powinniśmy się… dostosować. Zobacz, co o high need baby mówi psycholożka, Magdalena Komsta.  Magdalena Komsta, psycholożka i pedagożka. Doula i promotorka karmienia piersią. Poza pisaniem bloga Wymagajace.pl prowadzi konsultacje indywidualne i warsztaty dla rodziców m.in. o śnie niemowląt lub łagodnym odstawianiu dziecka od piersi. Mama High Need Córki. Kiedy się dowiedziałaś, że Twoja córka to High Need Baby? Magdalena Komsta: Na początku wydawało mi się, że moja córka zachowuje się tak samo jak inne niemowlęta – no bo przecież wszystkie dzieci potrzebują dużo bliskości fizycznej, a jeśli są karmione piersią, to często się budzą. Myślałam o niej: „klasyka gatunku”. O tym, że mam nie do końca statystyczne dziecko, przekonałam się dopiero po 4-5 miesiącach jej życia.  Czytaj także: Jak odkryto moc dotyku? Te badania dają do myślenia! W jaki sposób? Zrobiłam coś, czego robić się nie powinno: zaczęłam porównywać. Odkryłam wtedy ze zdumieniem, że moje koleżanki karmią swoje dzieci osiem razy na dzień, a ja – 15 razy. Że ich niemowlęta budzą się dwa razy w nocy, a moje – co najmniej sześć.  I że tylko ja wracam z większości spacerów, trzymając córkę na rękach i pchając brzuchem znienawidzony przez nią wózek.  I jak typowa mama poczułaś się winna, że coś „popsułaś”? Nie miałam wyrzutów, bo jestem psycholożką i wiem, że takie zachowania...

wysoko wrażliwe dziecko
Fotolia
Wychowanie
WWD lub WWO to wysoko wrażliwe dziecko. Jak je rozpoznać?
Wysoko wrażliwe dziecko potrzebuje dla dobrego rozwoju odpowiedniego wychowania i wsparcia. W przeciwnym razie możemy skrzywdzić je na całe życie. Poznaj cechy WWD i rozwiąż test psychologiczny, by sprawdzić, czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe.

Wysoko wrażliwi ludzie stanowią od 15 do 20 proc. ogółu ludzkości, wynika z badań Elaine Aron, profesorki psychologii i autorki książki „Wysoko wrażliwe dziecko. Jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie” (wyd. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne). Co oznacza określenie wysoko wrażliwe dziecko?  Spis treści: Wysoko wrażliwe dziecko – co to znaczy Jak rozpoznać wysoko wrażliwe dziecko Test: czy masz wysoko wrażliwe dziecko? Wysoko wrażliwe dziecko – jak mu pomóc? Wysoko wrażliwe dziecko - co to znaczy? Wysoko wrażliwe dziecko (WWD) określa się też skrótem WWO (wysoko wrażliwa osobowość). Jak czytamy w książce E. Aron, wysoko wrażliwe dziecko , odznacza się charakterystycznymi cechami, które można uznać za objawy wysokiej wrażliwości.  Wysoko wrażliwe dziecko jest: empatyczne wyjątkowo bystre kreatywne ostrożne ma silną intuicję Dziecko wysoko wrażliwe może szybko poczuć się przytłoczone nadmierną liczbą bodźców. Sprawiają one, że WWD stają się drażliwe. Najczęściej są: nieco wycofane, refleksyjne, nieśmiałe, często sprawiają wrażenie smutnych. Jak podkreśla Aron, wysoka wrażliwość nie jest odchyleniem od normy. Wymaga jednak odpowiedniego traktowania, by pomóc dziecku dobrze funkcjonować w świecie, który często wydaje mu się przytłaczający i niepokojący.  Jak rozpoznać wysoko wrażliwe dziecko Dziecko WWD ma pewne cechy charakteru, które sprawiają, że wyróżnia się na tle innych dzieci. Do najbardziej wyrazistych elementów osobowości WWO należą następujące cechy: wrażliwość na muzykę i inne formy sztuki złożone życie wewnętrzne kłopoty z wykonywaniem zadań pod presją czasu wyczuwanie nastrojów innych ludzi i im uleganie wrażliwość na ból, głód, pragnienie, niewyspanie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz