Kiedy mokre łóżko dziecka staje się problemem?

Jednorazowa mokra wpadka na wakacjach u babci lub po uroczystych urodzinach nie świadczy jeszcze o większych kłopotach. Takie sytuacje mogą się zdarzać, na przykład kiedy dziecko śpi w nowym miejscu, jest zmęczone, podekscytowane. Jeśli mokre incydenty powtarzają się od kilku miesięcy, a malec co najmniej dwa razy w ciągu miesiąca moczy łóżko, warto skonsultować się z pediatrą.

Reklama

Przyczyny moczenia nocnego u dzieci

Moczenie może być m.in. objawem zakażenia dróg moczowych u dziecka, choroby nerek, wady anatomicznej układu moczowego. Aby zyskać pewność, jaki jest powód, lekarz skieruje dziecko na badania. Jednak aż w dziewięciu przypadkach na dziesięć moczenie nocne nie ma przyczyny fizjologicznej.
Uważa się, że kłopoty te najczęściej mają podłoże psychologiczne. Są reakcją na stresujące wydarzenie w życiu dziecka. Warto rozmawiać z malcem o jego problemach, okazać wsparcie i czułość. Przy właściwym postępowaniu po kilku tygodniach sytuacja powinna się unormować. Jeśli epizody moczenia się trwają długo, nasilają się, poszukaj pomocy u psychologa. Do niedawna uważano, że moczenie nocne zdarza się dzieciom nerwowym, nadpobudliwym. Badania dowiodły, że jest odwrotnie. To moczenie się jest przyczyną kłopotów z emocjami. Dla dobra malca trzeba się jak najszybciej z nimi uporać.

Jak postępować z dzieckiem, które się moczy?

Moczenie nocne nie powinno być tematem tabu ani zdominować życia rodziny. Nie rezygnuj z wyjazdów czy wakacji poza domem, oszczędź dziecku uwag typu: „Pamiętaj, że w hotelu nie wolno sikać do łóżka”. Zawstydzisz je i zestresujesz, a to tylko spotęguje problem. Pokaż, że razem poradzicie sobie z ewentualną wpadką. Przed wyjazdem kup foliową podkładkę, zabierz dwie piżamki, dodatkowe prześcieradło i zapas bielizny. Wsparcie rodziny to najważniejsze lekarstwo na tę przykrą dla kilkulatka dolegliwość.

Jak pokonać moczenie nocne u dziecka?

Co piąte dziecko w Polsce między 4. a 10. rokiem życia moczy się w nocy. Od rodziców wymaga to taktu i rozsądku.

  1. Nie podawaj przed snem napojów, soczystych owoców.
  2. Dopilnuj, by dziecko skorzystało z toalety przed pójściem do łóżka. Wyrób nawyk kładzenia się spać z pustym pęcherzem.
  3. Stosuj ćwiczenia wspomagające powiększenie pojemności pęcherza: w ciągu dnia podawaj więcej płynów i wydłużaj przerwy w wychodzeniu do toalety, proś malca o wstrzymywanie strumienia moczu w trakcie siusiania.
  4. Prowadź dziennik suchych i mokrych nocy – chwal i nagradzaj dziecko za sukcesy.
  5. Nie opowiadaj publicznie o problemie, nie zawstydzaj malucha przy innych osobach.
  6. Podkreślaj, że to nie jego wina, że się moczy. Nigdy nie karz za zmoczenie łóżka. Pamiętaj, że kilkulatek nie ma na to wpływu.

Ekspert odpowiada Magdalena Gąssowska, psycholog, mama dziesięcioletniej Ady, zajmuje się psychoterapią, wykłada w Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP w Warszawie:

Zobacz także

Jak powinni postąpić rodzice, których dziecko czasem moczy się w nocy?

Przede wszystkim nie wolno wpędzać malca w poczucie winy. Może czuć się przez to gorszy, wystraszony. On sam ma z tym ogromny problem – nie rozumie, co i dlaczego się z nim dzieje. Wie, że jego rówieśnicy już dawno radzą sobie z zachowaniem czystości podczas snu. Wsparcie rodziców jako najważniejszych osób jest niezbędne. Należy z dzieckiem spokojnie rozmawiać o jego kłopocie i wspólnie (jako sojusznik, a nie przeciwnik) pracować nad sprawą. Warto pamiętać, że moczenie nocne jest dość powszechne i z maluchem nie dzieje się nic nienormalnego ani coś, czego należy się wstydzić. Gdy jednak pomoc rodziców nie daje żadnych rezultatów, a problem nie znika, koniecznie należy pójść do specjalisty, który zaleci odpowiednią terapię.

Reklama

Sprawdź też: Dlaczego dziecko moczy się w nocy? Prawdy i mity o moczeniu nocnym.

Reklama
Reklama
Reklama