Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
najlepsze, warunki, do snu, dla, dziecka
Sen

Rady na dobry sen

Co robić, żeby dziecko szybko usnęło? Oto 11 praktycznych rad.

Na początku może być ci trudno przekonać dziecko do przyłożenia głowy do poduszki, wyciszenia się i próby zaśnięcia. Jednak cierpliwość i konsekwencja na pewno przyniosą efekty.

Problemy z uśpieniem dziecka często doprowadzają do zniecierpliwienia, rozpaczy i zmęczenia jego rodziców. Tymczasem wystarczy odrobina konsekwencji i dobrej woli, aby usypianie maluszka nie kończyło się codziennie waszym rozstrojem nerwowym.

Oto  11 rad na dobry sen dziecka:

  1. Rytuały a sen dziecka. Dla maluszka wyjątkowo ważna jest powtarzalność zdarzeń. Dlatego trzymaj się jednego, raz na zawsze ustalonego planu dnia i kładź swoje maleństwo o stałej porze. Gdy kąpiel jest codziennie o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka czy bajeczka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Staraj się, by święta czy wizyty przyjaciół nie wytrąciły was z rytmu.
  2. Wietrz dokładnie przed snem. Chłodne, świeże powietrze wpływa na lepszy sen i dorosłych, i dzieci. Codziennie dokładnie wietrz sypialnię dziecka, a w lecie starajcie się spać przy otwartym oknie. Dbaj, aby temperatura w pokoju liczyła 18-20 stopni (wyższa temperatura nie tylko sprzyja namnażaniu się roztoczy, ale i po prostu męczy maluszka).
  3. Nie denerwuj się. Jeśli usypiasz dziecko już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę tacie lub babci maleństwa. Dzieci wyraźnie wyczuwają emocje. Jeśli twój szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zasypiania.
  4. Wyciszaj przed snem. Skoczna muzyka, łaskotki i wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy maluszkowi, na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Wyciszaj dziecko, opowiadając mu spokojne bajki (wilk z "Czerwonego Kapturka" zdecydowanie powinien wieczorami zmieniać się w przymilnego psiaka) lub nucąc cicho kołysanki. Dobrym rozwiązaniem jest ciepła kąpiel lub delikatny masaż.
  5. Wygodnie i zdrowo. Małe dziecko powinno spać na płaskim, w miarę twardym materacyku, bez poduszki pod głową. Ubieraj maluszka do snu w bawełniane, przewiewne ubranko. Staraj się go nie przegrzewać – spocone dziecko z łatwością złapie infekcję.
  6. Ukróć dzienne drzemki. Być może Twój maluszek ma problemy z wieczornym zasypianiem, ponieważ śpi za dużo w ciągu dnia? Dziecko powinno samo regulować swój cykl snu i czuwania, ale gdy zbliża się do pierwszych urodzin, możesz powoli ingerować w jego drzemki.

    Zobacz też: Drzemka - czas na zmianę?
     
  7. Budź wcześniej. Wstajesz o siódmej rano i do dziesiątej chodzisz na paluszkach, aby nie obudzić swojego maleństwa? A wieczorem, gdy ono dopiero zaczyna się rozkręcać, Ty już padasz z nóg? Nadszedł czas na zmianę rytmu dnia twojego malca! Codziennie staraj się budzić go o kilka minut wcześniej i odpowiednio wcześniej kładź go spać. Po kilku dniach wieczorne zasypianie powinno się uregulować.
  8. Daj do picia wodę, nie mleko. Jeśli twoja pociecha budzi się w nocy co godzinę i głośno domaga się jedzenia, spróbuj podawać mu zamiast mleka czy soku czystą wodę. Być może dojdzie do wniosku, że nie warto wstawać, skoro w zamian nie dostaje żadnego smakołyku.
  9. Nie baw się z maluszkiem w nocy. Ucinaj w zarodku wszystkie próby nocnej zabawy dziecka. Stanowczo mów, że teraz jest pora na sen i nie pozwól, by szkrab swoim płaczem zmusił cię do zmiany decyzji. Jedynym ustępstwem niech będzie kołysanka. Możesz też skłonić tatę brzdąca, aby właśnie ten poszedł uśpić dziecko. Maluch z pewnością łatwiej odstąpi od zabawy z tatą niż z mamą.
  10. Przeprowadzka do własnego łóżeczka. Postaraj się nakłonić maluszka do spania w jego łóżeczku. Jak to zrobić, dowiesz się z tekstu: Usypiam sam we własnym łóżeczku.
  11. Zapal lampkę. Przyćmione światło w sypialni maluszka pozwoli mu szybko rozpoznać otoczenie w razie nocnej pobudki. Dzięki temu być może uda mu się zasnąć bez pomocy mamy. Możesz kupić zabawną, energooszczędną lampeczkę (np. w kształcie kaczuszki czy pajacyka), którą wtyka się bezpośrednio do kontaktu.

Sposób na usypianie dziecka – film

Rozwój
Co zrobić, by dziecko szybko usnęło?
Co zrobić, żeby małe dziecko usnęło w miarę szybko? Przedstawiamy rady, dzięki którym usypianie maluszka przestanie być męczące.

Problemy ze uśpieniem dziecka często doprowadzają do zniecierpliwienia, rozpaczy i zmęczenia jego rodziców. Tymczasem wystarczy odrobina konsekwencji i dobrej woli, aby usypianie maluszka nie kończyło się codziennie Waszym rozstrojem nerwowym. 1. Rytuały Dla maluszka wyjątkowo ważna jest powtarzalność zdarzeń. Dlatego trzymaj się jednego, raz na zawsze ustalonego, planu dnia i kładź swoje maleństwo o stałej porze. Gdy kąpiel jest codziennie o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka, czy bajeczka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Staraj się, by święta czy wizyty przyjaciół nie wytrąciły Was z rytmu. 2. Wietrz dokładnie przed snem Chłodne, świeże powietrze sprzyja lepszemu snu i dorosłych, i dzieci. Codziennie dokładnie wietrz sypialnię maluszka, a w lecie starajcie się spać przy otwartym oknie. Dbaj, aby temperatura w pokoju liczyła 18-20 stopni (wyższa temperatura nie tylko sprzyja namnażaniu się roztoczy, ale i po prostu męczy maluszka). 3. Nie denerwuj się Jeśli usypiasz dziecko już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę tacie lub babci maleństwa. Dzieci wyraźnie wyczuwają emocje. Jeśli Twój szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zasypiania. 4. Wyciszaj przed snem Skoczna muzyka, łaskotki i wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy maluszkowi, na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Wyciszaj dziecko, opowiadając mu spokojne bajki (wilk z "Czerwonego Kapturka" zdecydowanie powinien wieczorami zmieniać się w przymilnego psiaka) lub nucąc cicho kołysanki. Dobrym rozwiązaniem jest ciepła kąpiel lub delikatny masaż. 5. Wygodnie i zdrowo Małe dziecko powinno spać na płaskim, w miarę twardym materacyku, bez poduszki...

dobry sen, usypianie
Rozwój
Rady na dobry sen
Co zrobić, żeby małe dziecko usnęło w miarę szybko? Przedstawiamy rady, dzięki którym usypianie maluszka przestanie być męczące.

Co zrobić, żeby małe dziecko usnęło w miarę szybko? Przedstawiamy rady, dzięki którym usypianie maluszka przestanie być męczące. Problemy z uśpieniem dziecka często doprowadzają do zniecierpliwienia, rozpaczy i zmęczenia jego rodziców. Tymczasem wystarczy odrobina konsekwencji i dobrej woli, aby usypianie maluszka nie kończyło się codziennie Waszym rozstrojem nerwowym. 1. Rytuały Dla maluszka wyjątkowo ważna jest powtarzalność zdarzeń. Dlatego trzymaj się jednego, raz na zawsze ustalonego, planu dnia i kładź swoje maleństwo o stałej porze. Gdy kąpiel jest codziennie o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka , czy bajeczka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Staraj się, by święta czy wizyty przyjaciół nie wytrąciły Was z rytmu. Zobacz także: Teksty najpopularniejszych kołysanek 2. Wietrz dokładnie przed snem Chłodne, świeże powietrze sprzyja lepszemu snu i dorosłych, i dzieci. Codziennie dokładnie wietrz sypialnię maluszka, a w lecie starajcie się spać przy otwartym oknie. Dbaj, aby temperatura w pokoju liczyła 18-20 stopni (wyższa temperatura nie tylko sprzyja namnażaniu się roztoczy, ale i po prostu męczy maluszka). 3. Nie denerwuj się Jeśli usypiasz dziecko już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę tacie lub babci maleństwa. Dzieci wyraźnie wyczuwają emocje. Jeśli Twój szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zasypiania. 4. Wyciszaj przed snem Skoczna muzyka, łaskotki i wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy maluszkowi, na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Wyciszaj dziecko , opowiadając mu spokojne bajki (wilk z "Czerwonego Kapturka" zdecydowanie powinien wieczorami zmieniać się w przymilnego...

dziecko, niemowlę, sen dziecka, sen niemowlaka, sen noworodka, usypianie dziecka
Fotolia
Wychowanie
Koniec kłopotów ze snem - poradnik dla zdesperowanych rodziców
Poznaj sposoby, które pomogą zasnąć każdemu dziecku - od noworodka do przedszkolaka.

Dzieci śpią inaczej niż dorośli. Budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy, bladym świtem są rześkie jak szczygły, a gdy podrosną, wędrują nad ranem do łóżka rodziców z misiem pod jedną, a poduszką pod drugą pachą... Czy jest na to jakaś rada? Ten, kto wymyślił powiedzonko „śpi jak dziecko”, prawdopodobnie rzadko widywał maluchy, a już na pewno nie mieszkał z nimi pod jednym dachem. Z dziecięcym snem sprawa wcale nie jest prosta. Jak sypiają nasze pociechy? Sen noworodka Noworodek przesypia większą część doby (przeważnie ok. 16 godzin, ale to sprawa indywidualna: niektórym maluchom wystarczy 14, inne potrzebują 20 godzin snu), robi to jednak na raty, budząc się w rytmie wyznaczanym przez grające marsza kiszki. Dzień i noc dla niego nie istnieją: noworodek domaga się jedzenia przeważnie co 2–3 godziny (a czasem co 4 albo co godzinę), także po północy albo o 3 nad ranem. Rekordziści budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy. Nie, nie mają problemów ze snem (mają go za to rodzice). Budzą się, bo potrzebują stałego dopływu kalorii, a nie są w stanie najeść się na zapas. Co możesz zrobić? Zadbaj o komfort noworodka... Dzieci nie mogą zasnąć i zbyt często się budzą nie tylko z powodu pustego brzuszka. Czasem przyczyną kłopotów jest jakiś drobiazg, np. wpijająca się w ciało gumka. ...oraz o jego bezpieczeństwo. Układaj dziecko na plecach, bo pozycja na brzuszku zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Zrezygnuj z poduszki – jeśli dziecko wtuli w nią buzię, może mieć problem z oddychaniem. Upewnij się, że w łóżeczku nie ma żadnych sznurków czy troczków. I najważniejsze: bądź w pobliżu. Gdy maluch śpi, nie wychodź z domu nawet do kiosku za rogiem. Nie zapomnij o sobie. Skoro dziecko nie pozwala ci spać w nocy, spróbuj robić to wtedy, gdy ono śpi. Jeżeli nie jesteś w stanie zasnąć, wyciągnij się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz