dziecko, sen, maskotka, maluch
Sen

Drzemka - czas na zmianę?

Dziecko nie chce spać w dzień? Sprawdź, kiedy nadchodzi czas, by zrezygnować z popołudniowej drzemki.

Południowa drzemka jest bardzo ważna.  Dziecko odpoczywa, a  jego mózg może odetchnąć od natłoku bodźców i „poukładać”  nowe informacje. Taki relaks pomaga zregenerować siły niezbędne do dalszej zabawy i poznawania świata. 
Co robić, jeśli dziecko, które dotąd chętnie spało w dzień, zaczyna przeciwko drzemce protestować? Wyjaśnia Magdalena Gąssowska, psycholog, mama ośmioletniej Ady, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP w Warszawie.

Drzemka w 2 i 3 roku życia

Większość maluchów w 2 roku życia zastępuje dwie drzemki dziennie jedną, zwykle nieco dłuższą, w środku dnia. I najczęściej przez kolejny rok maluch regularnie sypia w dzień. Niektóre dzieci jednak rezygnują jednak z południowego odpoczynku na długo przed 2 urodzinami.  

Jak długo  powinno spać małe dziecko? 

Nie ma jednej ogólnie obowiązującej normy, określającej, jak długo dzieci powinny spać.
Niektóre maluchy potrzebują 12 godzin w nocy i 3 w dzień, innym wystarcza w sumie 12.
To zapotrzebowanie jest w miarę stałe, więc jeśli dziecko   przestaje spać w dzień, na ogół staje się senne wcześniej wieczorem lub wstaje później.  Z kolei malec zmuszony do spania w dzień, „odbija” to sobie, bawiąc się do późna lub stawiając cały dom na nogi bladym świtem.

Przeczytaj także: Ile snu potrzebuje dziecko?

Nie wolno zmuszać do drzemki

Psychologowie podkreślają – do spania (w tym drzemki), podobnie jak do jedzenia, nie należy dziecka zmuszać!
Małe dzieci świetnie odczytują sygnały płynące z organizmu. Kiedy są głodne, domagają się jedzenia, a gdy robią się senne – po prostu zasypiają. Dlatego dziecko gotowe do rezygnacji ze spania w dzień wyraźnie to okazuje. Jego drzemki stają się stopniowo krótsze, coraz częściej zdarzają się dni, gdy nie zasypia albo budzi się już po kwadransie całkiem rześkie. To znak, że niedługo w pełni przestawi się na funkcjonowanie bez drzemki. Jego organizm jest już najwyraźniej na to gotowy!
Warto jednak w tym przejściowym okresie dbać, by maluch w razie potrzeby mógł zasnąć – to znaczy przeznaczyć pewną ilość czasu w dotychczasowej porze drzemki na odpoczynek i wyciszające zabawy.

Co zrobić, by dziecko nie rezygnowało zbyt szybko z drzemek?

Możesz sama pomóc dziecku zaakceptować drzemki. Pamiętaj że:

  •  Dziecko przed drzemką powinno się wyciszyć. Godziny, w których malec zawsze śpi, przeznacz na wyciszające zabawy, czytanie bajek, wspólne leżenie w łóżku.
  •  Najlepsza pora na drzemkę to wczesne popołudnie, po spacerze i po obiedzie. Maluch jest już zmęczony, ale nie jest jeszcze tak późno, żeby spał do wieczora.
  •  Dzieci chętnie śpią na dworze. Idźcie na spacer w godzinach drzemki.
  • W nowych warunkach dzieci mogą mieć kłopoty ze spaniem.Np. u dziadków, na wyjeździe. Zadbaj, by zawsze był pod ręką ulubiony kocyk, maskotka, smoczek.
  • Do spania nie wolno zmuszać. Nie zostawiaj płaczącego dziecka samego. Nawet jeśli wreszcie zaśnie, na dłuższą metę te metody przynoszą więcej szkody niż pożytku.
  • Jeśli dziecko rezygnuje z drzemki, przez jakiś czas trzeba kłaść je wcześniej wieczorem, zwłaszcza jeśli popołudniami robi się marudne.  

Przeczytaj także: Koszmary nocne
 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

dziecko, przedszkolak, sen, mama, łóżko
fotolia
Sen
Sowy i skowronki, czyli co robić, gdy dziecko wstaje za wcześnie albo zasypia za późno?
Skowronki budzą się o świcie i nie dają rodzicom pospać nawet w weekendy. Sowy nie urządzają pobudek, za to nie chcą zasnąć nawet do północy. Skąd się to bierze? Czy dziecko, które wstaje za wcześnie albo zasypia za późno można jakoś „wyregulować”?

Małe dzieci, podobnie jak dorośli, dzielą się na skowronki (chronotyp poranny) i sowy (chronotyp wieczorny). Skowronków czyli rannych ptaszków jest wśród dzieci najwięcej.  Budzą się o świcie i od razu są na pełnych obrotach. Ich dzień kończy się jednak wyjątkowo szybko. Bywa, że zasypiają już o godzinie osiemnastej albo nawet wcześniej.    Sowy jak to sowy: gdyby im na to pozwolić, spałyby nawet do południa. Powoli się rozkręcają, za to wieczorem, gdy ranne ptaszki od dawna śpią, osiągają szczyt formy i trudno przekonać je, że czas położyć się do łóżka. „Jak to? Już? Przecież ja właśnie teraz mam najwięcej energii!” Przeczytaj także: Dlaczego dzieci powinny się wysypiać? Skąd się biorą sowy i skowronki? To, czy twoje dziecko jest sową czy skowronkiem,  nie zależy od niego. Wszyscy przychodzimy na świat z wewnętrznym,  uwarunkowanym genetycznie zegarem biologicznym , który reguluje nie tylko pory  naszych pobudek czy zasypiania, ale i mnóstwo ważnych procesów, jakie zachodzą w organizmie. W grę wchodzą także nawyki , a więc wszystko to, czego sami uczymy nasze dzieci.  Kiedy trzeba dziecko „wyregulować”? Jeśli biologiczny rytm dziecka nie utrudnia mu (albo nam, rodzicom) normalnego funkcjonowania, nie ma sensu w niego ingerować: ludzie (mali także) są w końcu różni. Czasem jednak nie ma wyjścia: trzeba działać.   Jeżeli dziecko zbyt wczesnymi pobudkami doprowadza cię do rozpaczy (bo np. budzi się o czwartej nad ranem, przez co całymi dniami jesteś półprzytomna ze zmęczenia) i/lub nie może uczestniczyć w życiu rodziny (bo np. zasypia o osiemnastej, zanim tato wróci z pracy, a brat z pływalni), spróbuj coś zmienić.  Zrób to także wówczas, jeśli dziecko wstaje z ogromnym trudem,  a potem   nie chce spać do północy, nie...

mama, dziecko, sen
fotolia
Rozwój
12 rzeczy, które pomagają dziecku spokojnie spać
Jeśli spodziewasz się listy spektakularnych trików, które sprawią, że twoje maleństwo zaśnie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, rozczarujemy cię. By spokojnie spać, dziecko potrzebuje całkiem zwyczajnych rzeczy. Oto one:

1. Pełny brzuszek Noworodek rośnie w takim tempie, że potrzebuje stałego dopływu kalorii. Może domagać się jedzenia wiele razy w ciągu nocy, bo ma mały żołądek i nie jest w stanie najeść się na zapas. Nie ma rady: w ciągu pierwszych tygodni karm małego głodomora na żądanie  i staraj się spać, wtedy, kiedy on.  Po 4 — 6 tygodniach prawdopodobnie sam ustali sobie jedną dłużą przerwę w jedzieniu.    2. Drożny nosek Niemowlęta oddychają głównie nosem, dlatego nawet niewielki katar to dla nich katastrofa. Zanim dasz bobasowi buziaka na dobranoc, upewnij się, że jego nosek nie jest zatkany i w razie potrzeby użyj aspiratora.    Zatkany nos - jak sobie radzić?    3. Czysta pieluszka Ciężka i spuchnięta pieluszka to nic fajnego, dlatego zanim ułożysz maluszka do snu, załóż mu czystą. Niektóre niemowlęta są niczym księżniczki na ziarnku grochu (przeszkadza im byle fałdka), dlatego zapnij ją tak, by nie cisnęła, nie zsuwała się, nie drapała itd. W nocy przewiń smyka tylko wtedy, gdy zrobi kupę, by bakterie, które w niej są, nie przedostały się do cewki moczowej. Staraj się nie robić przy tym zamieszania: zapal tylko nocną lampkę, nie daj się wciągnąć w zabawę.   4. Stały rytm dnia Noworodek budzi się i zasypia według własnego rytmu i nie masz na to wpływu. Możesz jednak zadbać o to, by nie trwało to wiecznie. Naucz dziecko odróżniać dzień od nocy. Im maleństwo jest starsze, tym krócej śpi w dzień, a dłużej w nocy. Trzeba je jednak tego nauczyć. Podczas drzemek nie zasłaniaj szczelnie okien, nie chodź na paluszkach i nie staraj się, by dziecko spało jak najdłużej (jeśli "wyrobi" dobową normę, nie będzie chciało spać w nocy). Gdy się obudzi, mów do niego, baw się z nim, zabierz na wycieczkę po mieszkaniu  — niech dzień kojarzy mu się z...

dziecko, niemowlę, sen dziecka, sen niemowlaka, sen noworodka, usypianie dziecka
Fotolia
Wychowanie
Koniec kłopotów ze snem - poradnik dla zdesperowanych rodziców
Poznaj sposoby, które pomogą zasnąć każdemu dziecku - od noworodka do przedszkolaka.

Dzieci śpią inaczej niż dorośli. Budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy, bladym świtem są rześkie jak szczygły, a gdy podrosną, wędrują nad ranem do łóżka rodziców z misiem pod jedną, a poduszką pod drugą pachą... Czy jest na to jakaś rada? Ten, kto wymyślił powiedzonko „śpi jak dziecko”, prawdopodobnie rzadko widywał maluchy, a już na pewno nie mieszkał z nimi pod jednym dachem. Z dziecięcym snem sprawa wcale nie jest prosta. Jak sypiają nasze pociechy? Sen noworodka Noworodek przesypia większą część doby (przeważnie ok. 16 godzin, ale to sprawa indywidualna: niektórym maluchom wystarczy 14, inne potrzebują 20 godzin snu), robi to jednak na raty, budząc się w rytmie wyznaczanym przez grające marsza kiszki. Dzień i noc dla niego nie istnieją: noworodek domaga się jedzenia przeważnie co 2–3 godziny (a czasem co 4 albo co godzinę), także po północy albo o 3 nad ranem. Rekordziści budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy. Nie, nie mają problemów ze snem (mają go za to rodzice). Budzą się, bo potrzebują stałego dopływu kalorii, a nie są w stanie najeść się na zapas. Co możesz zrobić? Zadbaj o komfort noworodka... Dzieci nie mogą zasnąć i zbyt często się budzą nie tylko z powodu pustego brzuszka. Czasem przyczyną kłopotów jest jakiś drobiazg, np. wpijająca się w ciało gumka. ...oraz o jego bezpieczeństwo. Układaj dziecko na plecach, bo pozycja na brzuszku zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Zrezygnuj z poduszki – jeśli dziecko wtuli w nią buzię, może mieć problem z oddychaniem. Upewnij się, że w łóżeczku nie ma żadnych sznurków czy troczków. I najważniejsze: bądź w pobliżu. Gdy maluch śpi, nie wychodź z domu nawet do kiosku za rogiem. Nie zapomnij o sobie. Skoro dziecko nie pozwala ci spać w nocy, spróbuj robić to wtedy, gdy ono śpi. Jeżeli nie jesteś w stanie zasnąć, wyciągnij się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj