Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziewczynka śpi z misiem
Fotolia
Sen

Jak ułatwić dziecku zasypianie? 8 sprawdzonych patentów

Niektóre dzieci potrzebują naprawdę dużo czasu, by nauczyć się przesypiać całe noce – zdarza się, że dzieje się to dopiero w trzecim, a nawet w czwartym roku życia. Pewne jest jednak to, że w końcu prześpią całą noc. Oto kilka patentów, które pomogą dziecku spokojnie zasypiać.

Potrzeba snu jest różna u różnych dzieci, podobnie jak u dorosłych. Jednym wystarcza mniej przespanych godzin, innym potrzeba ich więcej. Bywa, że energiczne i ciekawskie dzieci jeszcze przed snem przeżywają wszystko to, co zdarzyło im się w ciągu dnia, dlatego sen nie zawsze przychodzi do nich szybko. Ale jest też wiele dzieci, które boją się wieczornego rozstania z rodzicami czy rodzeństwem, dlatego nieświadomie bronią się przed zaśnięciem. Oto jak możesz pomóc dziecku w zasypianiu.

1. Dbaj o zdrową dietę dziecka

Choć na pierwszy rzut oka zdrowa dieta ma niewiele wspólnego z zasypianiem, to okazuje się, że jeśli w jedzeniu brakuje niektórych witamin (np. witamin z grupy B) i składników mineralnych (np. magnezu, żelaza), dzieci mogą reagować na takie niedobory zwiększoną nerwowością i niepokojem, także tuż przed zaśnięciem. Zapewnij więc dziecku zdrowe i urozmaicone posiłki w ciągu dnia, a będzie też łatwiej zasypiać wieczorem.

2. Podaj dziecku mleko z miodem

Podaj dziecku mleko z miodem jeszcze zanim umyjesz mu ząbki. Mleko zawiera tryptofan, naturalną substancję, z której w wyniku przemian enzymatycznych powstaje serotonina, która ułatwia wyciszenie się, oraz melatonina, która reguluje zegar biologiczny i przygotowuje do snu.

Zobacz też: Dlaczego dziecko nie chce spać? – 15 powodów

3. Zrób dziecku ziołową kąpiel

Działanie odprężające i uspokajające ma lawenda lub olejek z igieł świerkowych - możesz więc dodać do wieczornej kąpieli kilka kropli olejku lawendowego lub świerkowego. Są też w sprzedaży kosmetyki dla dzieci o zapachu lawendowym (płyn do mycia i do kąpieli), których możesz używać podczas wieczornej toalety dziecka.

4. Głaszcz i przytulaj dziecko

Możesz to robić już wtedy, gdy wycierasz dziecko ręcznikiem po kąpieli. Dzieci uwielbiają okazywanie czułości – także kilkulatki będą z tego bardzo zadowolone, bo dzięki temu mogą się poczuć malutkimi pieszczochami mamy lub taty, a takie rozluźnienie ułatwia zasypianie.

5. Zadbaj, by dziecku przyjemnie leżało się w łóżku

Dziecko powinno spać na dość twardym, niezapadającym się pod nim materacyku. Dobrze, by jego kołderka była miękka i lekka. Najlepiej używać bawełnianej pościeli, którą należy regularnie zmieniać. Naturalne włókna dobrze wyrównują temperaturę i wilgotność, a to zwiększa komfort podczas snu.

Zobacz też: Pożegnanie z łóżkiem rodziców

6. Przewietrz pokój przed spaniem

Odpowiednia temperatura w sypialni dziecka podczas spania to 19–20 st. C. Gdy na dworze jest mróz, lepiej wietrzyć pokój dziecka krócej, ale za to częściej. Na noc warto też nieco przykręcić kaloryfery.

7. Stwórz wieczorny rytuał kładzenia się spać

Dobrze jest uczynić codzienny rytuał z wieczornego kładzenia dziecka do łóżka. Ustal kolejność czynności, np. najpierw dziecko kładzie się do łóżeczka, potem zapalasz małą lampkę i gasisz światło, siadasz przy dziecku i czytasz mu lub śpiewasz kołysankę, trzymając je za rączkę, albo opowiadasz bajkę. Warto być elastycznym, ale pamiętaj, że jasne, jednoznaczne zasady są dla dziecka korzystne i pomagają mu w wyciszeniu się przed snem.

8. Daj buziaka na dobranoc

Najprzyjemniej jest, gdy przed snem możesz chwilę posiedzieć na brzegu łóżka dziecka i poświęcić mu chwilę, a nie w drzwiach rzucać szybkie „dobranoc”. Właśnie w takich chwilach można od starszych dzieci usłyszeć rzeczy, których nie powiedzą kiedy indziej. Dzieci lubią przed snem opowiadać, co je nurtuje lub co im leży na sercu.

Zobacz też: Dlaczego dziecko moczy się w nocy?

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

najlepsze, warunki, do snu, dla, dziecka
Sen
Wiemy, co pomaga dziecku w zasypianiu!
Radzimy, co zrobić, aby zapewnić dziecku mocny, zdrowy sen. Podpowiadamy, jak przygotować pokój do snu maleństwa, kiedy zmienić dziecku łóżeczko. Sprawdź, jak indywidualne upodobania i nastrój wpływają na zasypianie.

Aby ułatwić dziecku zasypianie, szczególnie wieczorne, które u dzieci starszych zaczyna sprawiać problem, stwórzcie odpowiednie ku temu warunki. Przygotowanie pokoju do snu należy do wieczornych rytuałów, które maluchy lubią i dzięki którym czują się bezpiecznie i są spokojne. Poza tym sprawiają, że sen będzie mocniejszy i spokojniejszy. Co pomaga dziecko w zasypianiu? Aby tworzyć jak najlepsze warunki do spania, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników im sprzyjających, czyli: pokój, temperaturę w pokoju, ubranko, łóżeczko, pościel, nastrój dziecka, rytuały towarzyszące kładzeniu się spać, a także indywidualne upodobania twojego dziecka. Jak przygotować pokój do snu dziecka? Dziecko można zacząć przyzwyczajać, że pod koniec dnia pokój należy uprzątnąć — pozbierać porozrzucane klocki, poukładać zabawki na półkach, przygotować łóżeczko do spania. Oczywiście dziecko na początku nie będzie w stanie samodzielnie tego zrobić i sama będziesz musiała wykonać te czynności, ale w obecności dziecka. Z czasem zacznie ciebie naśladować i przyzwyczajać do tego, że wieczorem trzeba ogarnąć swój pokój. Ważne jest również wywietrzenie pokoju , co musi się odbywać, kiedy dziecka w nim nie ma. Maluch będzie lepiej spał, oddychając świeżym powietrzem. Tylko pamiętaj, żeby nie wychłodzić za bardzo pokoju, szczególnie zimą — optymalna temperatura do spania to koło 20 stopni. Jeśli warunki mieszkaniowe temu sprzyjają, dobrze jest zostawić uchylone okno przez całą noc. Ważne jest również to, aby powietrze nie było za suche. Można do tego celu użyć ceramicznych nawilżaczy powietrza , które wiesza się na kaloryferze. Wielu rodziców suszy w dziecięcym pokoju pranie. Sprawdź też , jak dobrze nawilżyć pokój dziecka . Kiedy zmienić dziecku łóżeczko? Do trzeciego roku życia dziecko może spać w łóżeczku, w którym spało od...

niemowlę
Adobe Stock
Pielęgnacja
Zadbaj o zdrowy sen dziecka (3 proste kroki)
Niezakłócony sen stanowi podstawę nocnego odpoczynku. Poznaj rytuał na dobranoc, który pomoże twojemu dziecku spokojnie zasnąć.

Codzienne aktywności i zdrowy sen to warunki harmonijnego rozwoju. Poznaj trzy etapowy rytuał na dobranoc, który zadba o delikatną skórę maluszka i zrelaksuje go przed zaśnięciem. Dlaczego sen jest tak ważny? Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do prawidłowego rozwoju najmłodszych. Im lepiej malec śpi, tym jest większa szansa na to, że będzie miał udany dzień. Jeśli dziecko dobrze śpi w nocy, dłużej pozostaje aktywne i radosne w ciągu dnia. Ale jakość snu jest istotna nie tylko dla rozwoju emocjonalno-społecznego. W czasie nocnego odpoczynku, w mózgu dziecka wydzielany jest hormon wzrostu . W nocy, zwłaszcza tuż po zaśnięciu, kiedy sen jest głęboki, wydziela się go najwięcej. Oprócz tego podczas snu regenerują się mięśnie i narządy wewnętrzne, porządkuje się pamięć oraz informacje, jakie zdobył maluszek w ciągu dnia. Dlatego im więcej godzin prześpi nasza pociecha, tym lepiej. Powinnaś więc zadbać o to, aby maluszek był wyciszony przed snem. Trzy kroki do zdrowego snu dziecka Marka JOHNSON’S kocha dzieci i rozumie korzyści płynące z dobrze przespanej nocy. Dlatego opracowała rytuał na dobranoc o działaniu potwierdzonym klinicznie, który wspiera zdrowy sen maluszka. Nowa linia kosmetyków BEDTIME na dobranoc z kompleksem relaksujących aromatów NATURALCALM pielęgnuje delikatną skórę dziecka, a rytuał w trakcie którego stosuje się te produkty, pozwala dzieciom zasnąć szybciej i spać dłużej*. Poznaj trzy proste kroki, które pomogą ci zadbać o skórę maluszka i zdrowy sen. Krok 1: kąpiel Przed snem, wykąp maluszka w ciepłej wodzie przy użyciu JOHNSON’S Bedtime płynu do kąpieli na dobranoc . Możesz też użyć specjalnego żelu do mycia ciała . Włosy niemowlęcia umyj szamponem z tej samej serii. Dzięki unikalnej formule NO MORE TEARS ® , produkty do kąpieli na dobranoc są łagodne dla oczu, jak czysta woda. Krok2:...

dziecko, dziewczynka, sen
Sen
Twoje dziecko nie chce wieczorem zasnąć? Są na to sposoby
Kłopoty z wieczornym usypianiem dziecka w drugim roku życia ma wielu rodziców, a niekiedy problemy utrzymują się dłużej. Kłopoty z zasypianiem to normalny etap w dziecięcym rozwoju. Są jednak sposoby, by maluch poszedł spać. Jak sobie radzić z małym uparciuszkiem?

Jest wiele czynników zaburzających wieczorne kładzenie się do łóżka twojego dziecka. Można do nich zaliczyć niesprzyjające zasypianiu warunki w domu czy pokoju dziecka, niechęć pozostania samemu w ciemnym pokoju czy do rozstania się z rodzicami, a także strach przed zaśnięciem z powodu koszmarów nocnych. Można na pocieszenie powiedzieć, że sytuacje takie nie są wyjątkiem, dotyczą większości dwuletnich dzieci. Najlepiej wykazać się wtedy cierpliwością i konsekwencją w postępowaniu, aby jak najszybciej zmienić sytuację. Daj dziecku czas na zaśnięcie Zwykle niechęć dziecka do pozostania samemu w pokoju i położenia się spać wyrażana jest poprzez nieskończoną ilość próśb o picie, jedzenie, całusa na dobranoc, przeczytanie książeczki, opowiedzenie bajki itp. Celem jest oczywiście przytrzymanie przy sobie mamy jak najdłużej. Prośby dziecka na początku trzeba spełnić, ale pamiętaj, żeby robić to w granicach zdrowego rozsądku i w pewnym momencie zakończyć tę lawinę potrzeb, pocałować na dobranoc, wyjść z pokoju i dać dziecku czas na zaśnięcie .   Zobacz też: Czego boją się małe dzieci? Przytul i wyjdź z pokoju Innym sposobem jest również po przytuleniu na dobranoc  pozostawienie dziecka w pokoju, aby zasnęło, i konsekwentne niereagowanie na ciągłe wołanie z pokoju. Jeśli dziecko jest zmęczone lub z wcześniejszych doświadczeń wie, że mama już wieczorem nie przyjdzie, sposób ten może się okazać skuteczny. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, kiedy dziecko faktycznie samo się boi zostać w pokoju i reaguje strachem i płaczem. W takiej sytuacji obecność mamy przy dziecku do jego zaśnięcia bywa zwykle koniecznością. Poproś, by to tata usypiał Bardzo skuteczna okazuje się również zmiana osoby usypiającej z mamy na tatę. Jego przyjście do pokoju zwykle zmienia nastawienie dziecka i rezygnuje ono z wielu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak