Czasami dziecko nie chce spać, bo jest gł, dlaczego niemowlę nie chce spać w łóżeczku jest niewygodny materac - może jest on za twardy lub za miękki? Przyczyną nieprzespanych nocy bywa też nieregularny tryb życia malucha, nieodpowiednia pora lub fakt, że po prostu dziecko jest wyspane. Sprawdź, co zrobić, gdy niemowlę nie chce spać z jednego z tych powodów.

Reklama

Spis treści:
1. Dziecko nie chce spać, bo jest wyspane
2. Dziecko nie chce spać, bo nie odróżnia dnia od nocy
3. Dziecko nie chce spać, bo jest dla niego za wcześnie
4. Dziecko nie chce spać, bo nie jest zmęczone
5. Dziecko nie chce spać, bo prowadzi nieregularny tryb życia
6. Dziecko nie chce spać samo
7. Dziecko nie chce spać, bo nie ma odpowiedniego miejsca do snu
8. Dziecko nie chce spać, bo jest głodne
9. Dziecko nie chce spać, bo coś mu przeszkadza
10. Dziecko nie chce spać, bo ma brudną pieluszkę
11. Dziecko nie chce spać, bo jest zdenerwowane
12. Dziecko nie chce spać, bo jest zbyt zmęczone
13. Dziecko nie chce spać, bo... jest za cicho
14. Dziecko nie chce spać, bo ma zatkany nos
15. Dziecko nie chce spać, bo ma niewygodny materac

1. Dziecko nie chce spać, bo jest wyspane

Ze snem jest jak z jedzeniem: jedne maluchy potrzebują go więcej, inne mniej. Jeśli dziecko jest pogodne i wygląda na wypoczęte, oznacza to, że śpi wystarczająco długo, nawet jeśli spędza w łóżku mniej czasu niż rówieśnicy. Możesz jedynie spróbować trochę „przemeblować” jego dobę, np. skrócić dzienną drzemkę.

2. Dziecko nie chce spać, bo nie odróżnia dnia od nocy

Noworodki śpią i budzą się we własnym rytmie. Kilkumiesięczne maluszki potrafią już odróżniać dzień od nocy. Tyle teorii, w praktyce bywa z tym różnie. Niektóre dzieci w ciągu dnia śpią jak susły, a w środku nocy są radosne i gotowe do zabawy. Na szczęście jest na to rada. Co zrobić?

  • Pokaż dziecku, czym się różni dzień od nocy.
  • Gdy drzemie w dzień, nie zasłaniaj szczelnie okien, nie wyłączaj radia, nie chodź po domu na palcach.
  • Możesz też położyć dziecko w innym miejscu niż na noc, np. w kojcu.
  • Wieczorem postępuj inaczej. Zgaś światło, mów ciszej, wprowadź wieczorne rytuały. Nie daj się wciągnąć w zabawę.

3. Dziecko nie chce spać, bo jest dla niego za wcześnie

Jeśli twoje dziecko nie należy do rannych ptaszków (zazwyczaj budzi się późno, rano jest półprzytomne, werwę natomiast odzyskuje wieczorem) nie licz na to, że będzie zasypiać zaraz po dobranocce. Oczywiście nawet stuprocentowa „sowa” nie powinna chodzić spać o północy. Jeśli chcesz, by dziecko zasypiało chociaż odrobinę wcześniej, postaraj się stopniowo zmienić jego przyzwyczajenia. Zacznij jednak nie wieczorem, a rano – od wcześniejszej o kwadrans pobudki.

Zobacz także

4. Dziecko nie chce spać, bo nie jest zmęczone

Im dziecko starsze, tym ważniejsza dla jego dobrego snu jest sprawa aktywnego czuwania. Zabawy i ruch prowadzą do zmęczenia mięśni i układu nerwowego. By się zregenerować, dziecko mocno zasypia. Dbaj, aby malec w ciągu dnia dużo się ruszał (leżał na brzuszku i obracał się na boczki, raczkował) i miał zapewnione urozmaicone bodźce (spacery, zabawy).

5. Dziecko nie chce spać, bo prowadzi nieregularny tryb życia

Nieregularny tryb życia (raz wstajemy o 6.00, a raz o 11.00, dziś kąpiemy się przed dobranocką, jutro dopiero po wyjściu gości) utrudnia zasypianie.
W miarę stały rozkład dnia oraz wieczorne rytuały (kąpiel, przebieranie w piżamkę, znajoma melodia z pozytywki itd.) pomagają dziecku zorientować się, że pora iść spać. Oczywiście nie trzeba trzymać się planu dnia z żelazną konsekwencją – pojedyncze odstępstwa nie wprowadzą w życiu malucha dużego zamieszania. Najważniejsze, by dziecko nie żyło w totalnym chaosie.

6. Dziecko nie chce spać samo

Dzieciom, przynajmniej na początku, najbardziej zależy na bliskości. Trudno spokojnie spać, gdy jest się samemu w pokoju i nie wiadomo, gdzie jest ukochana mama. Dziecko będzie spało spokojniej, jeśli ustawisz jego łóżeczko blisko własnego łóżka i w razie nocnej pobudki będziesz gładzić je po włoskach.
Jeżeli chcesz, możesz spać razem z nim, nie rób tego jednak, gdy śpisz niespokojnie, zbyt głęboko, piłaś alkohol, palisz papierosy albo zażywasz leki, które sprawiają, że śpisz mocniej niż zwykle. Spanie z dzieckiem ma mnóstwo zalet (maluch śpi spokojnie, ty nie musisz się zrywać, by sprawdzić, dlaczego płacze).

7. Dziecko nie chce spać, bo nie ma odpowiedniego miejsca do snu

Łóżeczko nie może stać tuż przy gorącym kaloryferze, bo powietrze jest tu najbardziej wysuszone i najgorętsze. Przed każdym spaniem pokój powinien być wywietrzony (świeże powietrze pomaga zasnąć, mózg się dotlenia). W cieplejsze dni możesz zostawiać na noc uchylone okno.
Temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20°C. To ważne, zwłaszcza zimą, bo każdy stopień wyżej oznacza spadek wilgotności powietrza, co jest niekorzystne dla delikatnej skóry oraz śluzówki przełyku i noska. Nie układaj dziecka do snu przy zapalonym świetle. To silny bodziec, który może zakłócać odpoczynek.

8. Dziecko nie chce spać, bo jest głodne

Dlaczego niemowlę nie chce spać? Noworodki i małe niemowlęta nie są w stanie najeść się na zapas, więc domagają się jedzenia także w nocy. Nie ma rady – przez kilka pierwszych miesięcy trzeba je karmić o najróżniejszych porach. Głód sprawia, że niemowlę nie śpi. Jeśli karmisz piersią, możesz spać razem z dzieckiem – nakarmisz je, niemal się nie budząc. Możesz także poprosić tatę dziecka, by przynosił ci głodomorka na czas karmienia do łóżka albo napoił go odciągniętym pokarmem.
Jeżeli zaś karmisz butelką, postaraj się wszystko przygotować wieczorem (przegotowana woda w termosie, czyste butelki itd.). Roczne dziecko nie powinno już jednak jeść w nocy. A ma prawo o tym nie wiedzieć. Jeśli nadal domaga się jedzenia, spróbuj je trochę oszukać, podając mu zamiast mleka wodę. Być może po jakimś czasie przestanie się budzić. Po co miałoby przerywać sen dla czegoś, co nie jest mlekiem?

9. Dziecko nie chce spać, bo coś mu przeszkadza

Wpijająca się w ciało gumka, zbyt ciasno zapięta pieluszka, przykrótkie śpiochy, niewygodny kaftanik, drapiąca skórę sztywna metka, łaskoczący w nos ukochany pluszak... Każda z tych rzeczy może być niczym ziarnko grochu, odbierające sen bajkowej księżniczce. Bardzo dokuczliwe są też metalowe zatrzaski od piżamki. Może to być również powodem tego, że niemowlę nie śpi w dzień.

10. Dziecko nie chce spać, bo ma brudną pieluszkę

Spanie w pełnej pieluszce nie należy do przyjemności, nic więc dziwnego, że malec budzi się i zaczyna płakać. I dobrze, bo bakterie, które są w kupie, mogłyby powędrować do cewki moczowej i spowodować infekcję. Nie ma rady, trzeba wstać, przewinąć malca i trzymać kciuki, by szybko zasnął. Nie trzeba natomiast zmieniać pieluchy za każdym razem, gdy dziecko zrobi siusiu (oczywiście jeśli jest jednorazowa, a nie z tetry).

11. Dziecko nie chce spać, bo jest zdenerwowane

Gdy dziecko jest rozdrażnione i zdenerwowane (a jak wiadomo, zdarza się to dzieciom dość często), trudno mu zasnąć. Zanim położysz złośnika do łóżka, postaraj się go uspokoić i wyciszyć. Może zadziała któryś ze sprawdzonych sposobów, np. śpiewanie kołysanki albo cichutkie szeptanie? Poszukaj też własnych trików.

12. Dziecko nie chce spać, bo jest zbyt zmęczone

W spaniu przeszkadza dzieciom także... zmęczenie. Wysiłek, nadmiar emocji dziecka (nawet przyjemnych), jakieś zmiany – wszystko to może wyprowadzić malca z równowagi. Bądź wyrozumiała. Po wyjątkowo intensywnym dniu ty też przewracasz się z boku na bok.

13. Dziecko nie chce spać, bo... jest za cicho

Wszyscy wiedzą, że trudno spać w hałasie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że niektórym dzieciom przeszkadza w zasypianiu cisza. Znajome odgłosy, jak szum wody czy niezbyt głośna rozmowa, sprawiają, że malec czuje się bezpiecznie. Wiele dzieci najszybciej zasypia przy cicho grającym radiu.

14. Dziecko nie chce spać, bo ma zatkany nos

Niemowlęta nie potrafią oddychać ustami, więc nawet niewielki katar u niemowlaka jest dla niego katastrofą. Jak tu spać, skoro trudno zaczerpnąć powietrze? Przed położeniem malucha do snu upewnij się, że jego nosek jest drożny.

15. Dziecko nie chce spać, bo ma niewygodny materac

Za miękki, za twardy albo z innego powodu niewygodny materacyk może uniemożliwić spokojny sen nawet największemu śpiochowi. Materac dla niemowlaka powinien być elastyczny, ale na tyle twardy, by nie zapadał się pod ciężarem ciała. Lepiej, żeby był nowy. Nie dawaj maleństwu poduszki. Jest niebezpieczna (dziecko może wtulić w nią buzię, co mu utrudni oddychanie) i źle wpływa na kształtujący się kręgosłup. Jeśli z powodu kataru albo wiotkości krtani malec powinien spać z ułożoną wyżej głową, unieś cały materac, np. podstawiając pod nogi łóżka równej grubości książki.

Zobacz także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama