Reklama

Co przeszkadza dziecku w cieszeniu się jazdą samochodem?

Reklama

1. Choroba lokomocyjna

Nudności, zawroty głowy i wymioty to skutek kłopotów, jakie ma błędnik z dostosowaniem się do nietypowej sytuacji (nieruchome ciało rejestruje kołysanie i ruch za oknem).
Co może pomóc?

  • Pełny brzuszek. Przed podróżą dziecko powinno zjeść coś lekkiego, bo skurcze pustego żołądka mogą spowodować wymioty
  • Świeże powietrze. Silne zapachy nasilają mdłości. Usuń z auta zapachowe wieszadełka, opróżnij i umyj popielniczki. Dobrze wywietrz samochód.
  • Delikatne przekąski. Najlepiej zabrać to, co mocno nie pachnie.
  • Woda. Zbyt słodkie napoje mogą wywołać nudności.
  • Spokojna, płynna jazda bez gwałtownego ruszania i hamowania, bez nagłych skrętów. Jeśli masz wybór, zdecyduj się na jazdę autostradą albo drogą szybkiego ruchu i unikaj górskich serpentyn
  • Leki. Najlepiej, by dobrał je lekarz.

Gdy dziecku robi się niedobrze, zatrzymaj auto i wyjdźcie na świeże powietrze. Jeśli zwymiotuje, uspokój je, umyj buzię, poproś, by przepłukało usta, w razie potrzeby przebierz. Pilnuj, by dużo piło.

Przeczytaj także: Choroba lokomocyjna - jak zapobiec kłopotom

2. Nieprzyjemne niespodzianki podczas podróży

Czekanie w szczerym polu aż przyjedzie laweta? To zdecydowanie nie jest atrakcja dla małego dziecka. By uniknąć takich przygód, sprawdź samochód w serwisie zanim wyruszycie w drogę. Musi być w pełni sprawny (skontroluj układ hamulcowy, amortyzatory, stan opon etc.). Upewnij się, czy masz wszystko, co powinieneś: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę.

3. Zbyt mało przerw na rozprostowanie kości

Dziecko nie jest tak wytrzymałe jak ty, dlatego planując trasę, bierz pod uwagę jego możliwości i uwzględnij więcej przerw na odpoczynek. Maluch raz na jakiś czas musi zmienić pozycję i rozprostować kości. Ty także na tym zyskasz – będzie o wiele spokojniejszy.

4. Dyskusje w sprawie fotelika

Przewoź dziecko wyłącznie w foteliku i nie ustępuj w tej sprawie nawet w przypadku krótkich przejażdżek, bo będziesz miał problem podczas każdej kolejnej podróży. Jeśli będziesz konsekwentny, dziecko uzna, że podróżowanie w foteliku jest normalne i nie podlega negocjacjom.

5. Zbyt niska temperatura a aucie

Małe dzieci marzną i przeziębiają się szybciej niż dorośli, dlatego nie przesadzaj z klimatyzacją. Obniżaj temperaturę tylko o kilka stopni. W aucie nie powinno być dużo chłodniej niż na zewnątrz, jeśli różnica temperatur jest znaczna, dziecko może się przeziębić.
Uwaga!
Regularnie wymieniaj filtr i odkażaj instalację. To konieczne, bo po pewnym czasie rozwijają się w niej drobnoustroje.

6. ... albo zbyt wysoka

Pozostawiony na słońcu samochód błyskawicznie się nagrzewa. Jego wnętrze przypomina piec. Dlatego pamiętaj: nigdy, przenigdy nie zostawiaj dziecka samego w zaparkowanym samochodzie. Nie rób tego także wówczas, gdy nie ma upału - nie wolno i już.

Przeczytaj także: Nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie, bo może w nim umrzeć!

7. Nuda

Małe dzieci nudzą się jazdą już po kilkunastu minutach, dlatego powinny mieć co robić. Ty także na tym zyskasz: nie będzie rozpraszać cię jęczenie. Maluszkowi przyda się bezpieczne lusterko (montuje się do oparcia fotela) i kierownica-zabawka. Starszemu – audio-book z bajkami. Sprawdza się także śpiewanie.

Zobacz jak mała dziewczynka śpiewa w samochodzie piosenkę Elvisa Presleya

Sprawdź co jeszcze śpiewają dzieci w samochodzie

10. Kłótnie rodziców

Gdy jedzie się autem dalej niż do kina czy na basen, tematów do kłótni nie brakuje. Jednak pamiętaj: dziecko, które ciągle słyszy "No jak ty jedziesz?!" albo "Zwariowałeś? Tą drogą nie dotrzemy na miejsce do grudnia!" nie czuje się w aucie bezpiecznie.

9. Kierowca - pirat drogowy

Trudno się czuć bezpiecznie w samochodzie, gdy kierowca wyczynia na drodze rzeczy, których nie powinien (i naprawdę nie trzeba znać przepisów, by wiedzieć, że to robi). Dlatego nie szarżuj: nie przekraczaj dozwolonej prędkości, nie wyprzedzaj „na trzeciego” ani nie rób innych ryzykownych rzeczy. Jesteś odpowiedzialny za życie i zdrowie swojego małego pasażera.

10. Zdekoncentrowany kierowca

Nigdy nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy (chyba że masz słuchawki) i nigdy przenigdy nie odbieraj SMS-ów, gdy prowadzisz. Dziecko nie musi znać tragicznych statystyk, by czuć, że takie zachowanie może prowadzić do nieszczęścia.

A czego podczas podróży samochodem nie znosi Twoje dziecko? Czekamy na Twój komentarz.

Reklama

Przeczytaj także: Żaden post, SMS czy e-mail nie jest wart ludzkiego życia!

Reklama
Reklama
Reklama