Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rodzice, dzieci, błędy rodziców, błędy rodzicielskie, błędy nadopiekuńczych rodziców
© Anna Omelchenko - Fotolia.com
Wychowanie

9 błędów wychowawczych zbyt troskliwych rodziców

Nawet rodzice superprzygotowani do wychowania dzieci popełniają błędy. Znajomość reguł to jedno, a odpowiednie proporcje – to druga bardzo ważna rzecz. Bo z ilością troski, dobrych rad i miłości też nie można przesadzić.

1. Mówienie dziecku o wszystkim

Objaśnianie świata jest jednym z ważniejszych rodzicielskich zadań. Są jednak rzeczy, o których dzieci wcale nie chcą się dowiadywać. Opowiadasz maluszkowi, gdzie się podziały dinozaury, że w pracy miałaś zły dzień i boli cię głowa. Dziecko nie powinno jednak słyszeć, że tata nie przepada za swoją teściową (w oczach dziecka babcia jest kimś ważnym i kochanym), że rodzice określają między sobą sąsiadkę per „pani Łyda” (może kiedyś użyć tego określenia w jej obecności). Także rozmowy o cudzym nieszczęściu, chorobach, jeśli nie są prowadzone z wyczuciem, mogą je przestraszyć. Gdy pada pytanie o śmierć, nie odpowiadaj ze szczegółami. Ludzie idą do nieba albo zostają w naszej pamięci – dostosuj odpowiedź do dziecięcej wrażliwości.

Czytaj też: 10 niegrzecznych przykazań - jak wychować szczęśliwe dziecko?

2. Ścisłe trzymanie się schematów i rozpisek

Najlepiej karmić z głową, jednak uwzględniając zalecenia specjalistów. Poradniki czy schematy żywienia to cenna pomoc dla rodziców. Ale nie każde dziecko jest w stanie zjeść tyle, ile oczekuje od niego książkowa norma. Nie każdy też osiąga taką wagę, jak wskazują stosowne do wieku centyle. Jeśli po raz kolejny stresujesz się, że twoje dziecko nie chce wziąć do ust brokuła, za to chętnie jada inne zielone warzywa, skreśl go na jakiś czas z menu. Na pewno sama też masz potrawy, za którymi nie przepadasz – twoje dziecko może mieć własne zdanie na temat tego, co dajesz mu do jedzenia. Oczywiście fast-foodom, napojom gazowanym i wszelkiego innego rodzaju niezdrowemu i nieodpowiedniemu do wieku jedzeniu mówimy stanowcze „nie”.

Czytaj też: 5 metod wychowawczych, które nie działają

3. Staranie się, by dziecku niczego nie brakowało

Kolejna lalka, klocki, zabawkowy telefon, prawdziwa komórka, tablet – starasz się spełniać wszystkie prośby dziecka? Ty tego nie miałaś, niech dziecko ma. Potrzeby maluchów jednak stale rosną. Tymczasem to nie nowoczesne gadżety, ale zabawki retro najlepiej wpływają na rozwój. Bez względu na to, czy zabawka jest nowa czy stara, dzieci najchętniej bawią się, kiedy do zabawy włączą się rodzice. Tarzanie się po dywanie z tatą może wygrać konkurencję nawet z playstation. Nadmiar zabawek nie przyniesie takiej radości, jaką może dać czas, który rodzice poświęcą na spacer, czytanie książek czy zwykłe wygłupy.

4. Stawianie na rozwój niedopasowany do wieku dziecka

Trzyletni Grześ znający literki to z pewnością powód do dumy dla jego rodziców. Dla dziecka lepiej jednak, jeśli w wieku przedszkolnym dobrze radzi sobie z rysowaniem, lepieniem z plasteliny czy nawlekaniem koralików na sznurek (wstęp do nauki wiązania butów) oraz myśli nad swoim zachowaniem i poprawia je, jeśli jest złe. Takie umiejętności ułatwią sukces w szkole, w której i tak prędzej czy później wszystkie dzieci uczą się czytać.

5. Udawanie, że rodzic zna się na wszystkim

Dla dziecka jesteś mistrzynią, bo chodzisz i się nie przewracasz, jeździsz na rowerze, prowadzisz samochód, chwytasz gorący kubek i nie parzysz sobie palców. Nie musisz zatem martwić się, gdy dziecko złapie cię na tym, że nie wiesz, jak powstaje błyskawica albo ile kilometrów dzieli Ziemię od Księżyca. To okazja, by pokazać dziecku, jak rozwiązać taki problem – zajrzeć razem do internetu czy przejrzeć hasło w encyklopedii.

Czytaj też: Jak sprawić, by dziecko cię słuchało - 4 sposoby

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Masaż dziecka
materiały prasowe
Rozwój
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o masażu dziecka
Po co robić dziecku masaż i jakie korzyści przynosi on maluchowi i rodzicowi? Odpowiada ekspert Magdalena Fabritius, psycholog, trener, instruktor masażu dzieci i niemowląt.

Masaż może mieć dobroczynny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka, zwłaszcza wcześniaka, jednak wielu rodziców boi się go wykonywać, bo nie wie, jak to robić. O tym, jakie korzyści przynosi masaż, jak go wykonywać i czy naprawdę jest się czego bać opowiada Magdalena Fabritius , psycholog, trener, instruktor masażu dzieci i niemowląt. Czy trzeba wykonywać masaż dziecku? Dziecko rodzi się z bardzo dobrze rozwiniętym zmysłem dotyku. I na początku poznaje świat właśnie poprzez bodźce dotykowe. Dlatego dotyk jest tak ważny w rozwoju dziecka. Masaż jest wyjątkową formą czułego dotyku, poprzez którą rodzic mówi dziecku: „Kocham Cię, jesteś dla mnie ważny/a”. Dobrze jest wykonywać masaż dziecku systematycznie, nawet po 5–10 minut dziennie, ponieważ ten wyjątkowy dotyk zaspokaja w dużym stopniu głęboką potrzebę dziecka na bliski dotyk rodzica. Dlaczego warto wykonywać masaż dziecku? Jakie korzyści przynosi on maluszkowi? Masaż przynosi niezliczone korzyści i zachęcam każdego rodzica do wykonywania go. Przede wszystkim wspaniale dotlenia organizm, dzięki czemu ciało jest bardziej zrelaksowane i lepiej radzi sobie ze stresem, infekcjami i wirusami. Dzieci masowane mają silniejszy system odpornościowy, mniej chorują, są spokojniejsze i mniej płaczą. Masaż zaspokaja potrzebę bliskości, dzięki czemu dzieci są radośniejsze i czują się kochane. Poprzez głęboki dotyk stymulujemy system nerwowy, co wspaniale wpływa na rozwój całego organizmu. Podczas masowania relaksujemy mięśnie, wzmacniamy stawy, kości i system krwionośny oraz relaksujemy brzuszek, dzięki czemu dzieci nie mają kolek i problemów trawiennych. Dzięki masażowi organizm dziecka produkuje więcej endorfin, które zmniejszają odczucia bólowe i poprawiają nastrój, dlatego świetnie sprawdza się na przykład  przy ząbkowaniu. Masaż również przyspiesza rozwój komórek i jest polecany...

chandra, depresja
Fotolia
Mama
10 sposobów na chandrę
Kiedyś młode mamy mające problemy milczały i płakały wieczorem w poduszkę. Dziś nie krępują się opowiadać o swoich kłopotach. I ty nie bój się mówić, że jest ci źle. Masz prawo mieć gorszy dzień, a nawet miesiąc.

Czujesz się fatalnie, bo siedzisz w domu, bo z powodu dzieci często wstajesz w nocy, bo uważasz się za służącą we własnym domu, bo nie masz czasu dla siebie i męża i... bo wciąż narzekasz. Nie myśl o sobie źle – że nie panujesz nad sobą, domem. Wszystkie mamy borykają się z takimi problemami. Niektóre jednak za nic by się do tego nie przyznały. Zamiast zadręczać się, pamiętaj: 1. Jesteś równie ważną osobą, jak twoje dziecko... ...chociaż jego potrzeby są pilniejsze. Nie zaniedbuj jednak siebie. Masz prawo prosić, żeby czasem ktoś chociaż na godzinę wyręczył cię w opiece nad nim. 2. Nie da się zawsze wypełnić wszystkich obowiązków Spróbuj uczyć się odróżniać zajęcia ważne od tych, z których można czasem na kilka dni zrezygnować, np. z prasowania. 3. Nie można być jednocześnie idealną matką i żoną Kiedyś miałaś więcej czasu, bardziej dbałaś o Wasz związek i mieszkanie. Lubiłaś wypady do kina czy na romantyczne weekendy. Teraz masz inne sprawy na głowie. Weekend w Kazimierzu poczeka, aż maluszek podrośnie. Pamiętaj, że twoje dziecko będzie cię aż tak potrzebować tylko przez najbliższy czas. Wkrótce, naładowane Waszą miłością, chętnie zostanie na dzień czy wieczór np. u babci. 4. W ciągu dnia rozkładaj siły równomiernie Nie spalaj się przy wymyślaniu i przygotowywaniu fantazyjnych dań na obiad, bo nie wystarczy ci potem siły i cierpliwości do malucha grymaszącego przy jedzeniu. 5. Walcz z biernością Zwłaszcza tej, która przytrafia się każdej osobie nastawionej na spełnianie potrzeb dziecka. Nie marnuj wolnych chwil – miej pod ręką dobrą książkę albo płytę z ulubioną muzyką. 6. Naucz się odreagowywać złość Nie przy dziecku jednak! Malec nic nie zrozumie, a jedynie się wystraszy. Wyładowuj złość, gimnastykując się. Sporne kwestie omawiaj z partnerem wtedy, gdy dziecko już śpi. 7....

dziecko, dziewczynka, przedszkolak
Wychowanie
Jak wygląda wizyta dziecka u psychologa?
Psycholog dziecięcy nie rozwiąże wszystkich problemów jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale może bardzo pomóc. Kiedy pójść z dzieckiem do psychologa? I jak wygląda wizyta? Sprawdź!

Mama dwuletniej Ani zastanawia się, dlaczego jej córeczka nie może usiedzieć w miejscu i szybko się nudzi. Bartek nie radzi sobie z liczeniem , więc tata niepokoi się o jego umiejętności. Rodzice Kuby ciągle słyszą skargi na synka, że ten dokucza innym. Który rodzic nie martwi się zachowaniem swojego dziecka? Jeśli jednak mimo starań problem dziecka nie znika albo to my sami nie przestajemy o nim myśleć, to znak, że trzeba poszukać kogoś, kto nam pomoże.   Nie sądź, że pójście do psychologa jest jednoznaczne z przyznaniem się do porażki wychowawczej . Przeciwnie: oznacza, że w trosce o samopoczucie i zdrowie dziecka zrobisz wszystko, co dla niego najlepsze. A czasem najlepsza jest właśnie wizyta u psychologa. Oto co powinnaś o niej wiedzieć. Kiedy iść z dzieckiem do psychologa? Nie każde złe zachowanie dziecka oznacza, że trzeba pójść z nim do psychologa. Są jednak sytuacje, w których lepiej zasięgnąć porady specjalisty. ​Odczuwasz niepokój o rozwój czy zachowanie dziecka. Czujesz się bezradna, bo nie wiesz, czy sama poradzisz sobie z trudnościami wychowawczymi. Wychowawczyni dziecka lub jego opiekunka (albo dziadkowie) zwracają ci uwagę na pewne problemy dziecka. Mimo że sama ich nie dostrzegasz, koniecznie sprawdź, czy jednak nie dzieje się nic niepokojącego. Wydaje Ci się, że twoje dziecko jest bardzo zdolne . Dzięki wizycie u specjalisty przekonasz się, czy masz rację, i będziesz mogła tak pokierować wychowaniem dziecka, by mogło jak najlepiej rozwijać swoje umiejętności. Czytaj też: Jak uzdolnione jest twoje dziecko – test Co musisz zrobić przed wizytą u psychologa Umawiając się na spotkanie, zapytaj, czy powinnaś przyjść sama, czy od razu z dzieckiem – niektórzy psychologowie na pierwszym spotkaniu chcą porozmawiać jedynie z rodzicem, inni również z dzieckiem. Zrób notatki. Dzień przed wizytą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak