Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, plac zabaw, zjeżdżalnia
Wychowanie

Idealny plac zabaw

Dobry plac zabaw to taki, na którym dziecko w bezpieczny sposób może się bawić i rozwijać swoje umiejętności. Podpowiadamy, jak go znaleźć.

Plac zabaw nie może być byle jaki, bo od stanu urządzeń zależy bezpieczeństwo dziecka. Na co warto zwrócić uwagę wybierając plac zabaw dla maluszka?

 

 

 

Polecamy także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?

Piaskownica

Piasek w piaskownicy powinien być czysty i co jakiś czas uzupełniany (sprawdź, czy jest go dużo). Lepiej, by murek wokół piaskownicy był drewniany i nie za wysoki, bo taki malcowi będzie łatwiej pokonać.

Karuzela

Jazda na karuzeli  to świetny trening równowagi. Zanim posadzisz (lub postawisz) na niej maluszka, sprawdź, czy koło lekko się porusza. Oceń też, czy krzesełka lub poręcze są stabilne. Dla roczniaka najlepsza będzie karuzela z krzesełkami (z oparciem i barierką z przodu). Natomiast starszak może korzystać z karuzeli platformowej – stojąc na niej, można samemu odpychać się od podłoża, jak na hulajnodze.

Zjeżdżalnia

Oceń, czy konstrukcja nad zjeżdżalnią jest solidna i na tyle wysoka, że dobrze zabezpiecza dziecko przed upadkiem. Zjeżdżalnie dla najmłodszych muszą być niskie i niezbyt strome (by malec się nie przestraszył). Końcówka zjeżdżalni powinna być tak ukształtowana, by zjeżdżający maluch nie uderzał gwałtownie nóżkami o ziemię. Boki zjeżdżalni muszą być odpowiednio wyprofilowane (smyk wtedy nie wypadnie).

Huśtawki

Kołysanie się uspokaja, działa też na część układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za prawidłową równowagę i koncentrację. Aby było bezpieczne, konstrukcje huśtawek muszą być stabilne i przy bujaniu nie mogą się poruszać. Odstęp pomiędzy huśtawkami powinien być na tyle duży, by nie doszło do zderzenia. Huśtawki muszą być przystosowane do dzieci w różnym wieku. Te dla najmłodszych powinny mieć obowiązkowo dodatkowe zabezpieczenia w postaci oparcia z tyłu i barierki z przodu.

Przeczytaj dlaczego dzieci lubią się huśtać

Ogrodzenie

Zwróć uwagę, czy cały plac zabaw jest ogrodzony (a płotek na tyle wysoki, że psy nie pokonają go jednym susem). Zobacz również, jak zabezpieczone są furtki. Koniecznie powinny mieć zasuwki, by małe dziecko nie wyszło samo z placu zabaw.

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

dziecko, plac zabaw, zabawa
Wychowanie
Podwórkowe BHP - bezpieczeństwo na placu zabaw
Gdyby kózka nie skakała… to by nudne życie miała! Co zrobić, by dziecko mogło się wyszaleć, nie robiąc sobie krzywdy? Jak zachować bezpieczeństwo na placu zabaw?

Bezpieczeństwo na placu zabaw to bardzo ważna sprawa. Możliwość ruchu i rozmaitych ćwiczeń także. Jak to pogodzić?  Niektórzy rodzice (a zwłaszcza niektóre babcie) wychodzą z założenia, że lepiej nie ryzykować, bo przecież dzieci na placu zabaw , które nie wdrapują się na drabinki, nie spadają z nich i nie nabijają sobie guzów. Proste? Wcale nie. Dzieci, którym nie wolno się wspinać (bo spadną), biegać (bo stłuką sobie kolano), chodzić po krawężnikach (bo wybiją sobie zęby), nie mają okazji trenować równowagi, wzmacniać mięśni, szlifować koordynacji. W efekcie są niezdarne i częściej ulegają wypadkom   niż ich zwinni jak małpki koledzy.  Nie zabraniaj więc maluchowi wszystkiego, bo nie tędy droga. Co w takim razie robić?   Polecamy także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?     Na placu zabaw nie spuszczaj dziecka z oka Wiesz, jakie zdanie  najczęściej słyszą od rodziców lekarze urazówek? Oto ono: „Panie doktorze, odwróciłam się dosłownie na moment!” Dlatego bądź czujna i dbaj o bezpieczeństwo dziecka. Jeśli dzieci na placu zabaw spokojnie bawią się w piaskownicy, nie musisz stać nad nimi niczym anioł stróż (ale też nie odpływaj myślami zbyt daleko, bo malec może w każdej chwili porzucić wiaderko i wybrać się na spacer). Jeśli jednak korzysta z urządzeń takich jak huśtawka czy drabinka, bądź na tyle blisko, by w razie potrzeby je złapać. Nie licz na instynkt samozachowawczy dziecka Dwu-, trzylatek jest  za mały,  by zdawać sobie sprawę z tego, na co się naraża, wkładając do ust kawałek szkła lub wtykając palce w zawias furtki. Ucz dziecko zasad bezpieczeństwa Nawet bardzo małe dziecko musi wiedzieć, że wszystko, co się robi, trzeba robić z głową i ostrożnie. Powinno wiedzieć, że nie wolno:  wbiegać na jezdnię, ścieżkę...

18 miesięczne dziecko na placu zabaw
Wychowanie
Zabawa, kłótnia, współpraca - co robić, by dziecko odnalazło się w grupie
W piaskownicy jak na poligonie - dziecko ćwiczy cały czas! Na szczęście nie strzelanie do celu i obronę przeciwlotniczą, ale umiejętności społeczne.

Dziecko, między stawianiem babek z piasku a wciskaniem się w kolejkę do huśtawki, obserwuje rówieśników, bawi się z nimi i kłóci. Słowem, uczy się życia w grupie. Dlatego nawet jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką piaskownicy na własnym podwórku, nie pozwól, by twoje dziecko było skazane jedynie na zabawę w pojedynkę. Bo korzyści, jakie przynosi zespołowa zabawa, są nie do przecenienia – nawet już dla rocznego dziecka. Dziecko chłonie nowości Zabawa z kolegami? Niespełna dwuletnie dziecko nie widzi w tym nic atrakcyjnego. Dla niego rówieśnik jest raczej czymś w rodzaju ruszającej się i mówiącej lalki, a nie partnerem do działania. Dzieci, które jeszcze nie mają dwóch lat, bawią się "obok” siebie (psychologowie nazywają to zabawą równoległą) i nie mają ochoty na dzielenie się zabawkami. Ale to nie znaczy, że takie zuchy nie potrzebują rówieśników! Wprost przeciwnie: towarzystwo innych dzieci jest dla kilkunastomiesięcznego malca bardzo kształcące. Może on w kolegach przeglądać się jak w lustrze, dzięki czemu lepiej poznaje siebie i swoje potrzeby. Jak pomóc dziecku? Spróbuj umówić się ze znajomymi mamami na wspólną cotygodniową zabawę. Maluch, spotykając się regularnie z tymi samymi dziećmi, czuje się bezpieczniej i swobodniej. Sprawdź 5 dowodów, że dwulatek rozwija się prawidłowo. Dziecko uczy się współpracy Kiedy w ruch pójdą cztery łopatki, a nie jedna, zamek z piasku powstanie dużo szybciej! Zabawa w pieski albo w „mamę i tatę” również nie obędzie się bez przynajmniej jednego towarzysza... Dzieci, spędzając wspólnie czas na placu zabaw, uczą się pomagać innym i przyjmować pomoc. Nie oczekuj jednak cudów, taka nauka współpracy wymaga mnóstwa czasu i... dobrych chęci maluszka! Zobacz też: Zabawy dla rocznego dziecka Jak pomóc dziecku?...

dziecko, plac zabaw, zjeżdżalnia
Panthermedia
Wychowanie
10 powodów, by iść z dzieckiem na plac zabaw
Na placu zabaw nie marnuje się czasu. Piaskownica i huśtawki mogą dać maluchowi niemal tyle korzyści, ile wykłady na dziecięcym uniwersytecie. Nie wierzysz? A jednak to prawda. I to co najmniej z dziesięciu powodów.

Gdy przechodzisz obok placu zabaw , zwykle dobiega stamtąd radosny pisk baraszkujących maluchów. Czasem także płacz – bo małe starcia o podebrane wiaderko, zajętą bez kolejki huśtawkę czy zaanektowany bezprawnie rowerek są nieuniknione i zdarzają się w najlepszym towarzystwie kilkulatków. Nie wahaj się, tylko dołącz do dzieci na placu zabaw razem z dzieckiem. Co prawda zmęczone mamy nie znajdą tu ciszy, ale na pewno wytchnienie, gdy dzieci choć na pewien czas swą uwagę skierują w inną stronę. Tu maluchy mogą się wyszaleć, czyli zażyć takiej porcji ruchu, która jest im potrzebna do prawidłowego rozwoju . Dlatego nawet już z raczkującym dzieckiem warto wybrać się na plac zabaw i pozwolić mu np. na zabawę w piaskownicy . A tobie może jednym okiem uda się przeczytać gazetę. 1. Jest skutecznym lekarstwem na poprawę humoru Wystarczy popatrzeć na twarze dzieci, które wchodzą na plac zabaw. Smutne bywają tylko te, których rodzice nie przygotowali psychicznie do powrotu do domu. Radość wyzwala w organizmie substancje chemiczne, które korzystnie wpływają na pracę mózgu i jeszcze bardziej poprawiają nastrój dziecka . Plac zabaw zapewnia również maluchowi więcej swobody niż mieszkanie czy podwórko. A zapewnienie dziecku częstej możliwości swobodnej i beztroskiej zabawy to prosty sposób na wychowanie optymisty . 2. Czasem działa uspokajająco Taki zbawienny wpływ może mieć huśtanie . Oddziałuje na część układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za prawidłową równowagę. Dobrze wpływa także na koncentrację i skupienie. Zobacz też: Dlaczego dzieci lubią się bujać? 3. Pozwala maluchowi usprawnić ciało Dzięki sprzętom na placu zabaw dzieci uczą się kontrolować ciało, poznają jego ograniczenia, zdobywają umiejętność koordynowania i planowania ruchów. Gdy dziecko na placu zabaw intensywnie się rusza, wzmacniają się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak