Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, dziewczynka, jesień, kasztany
Wychowanie

Zbieracze skarbów

Zbieranie skarbów to ulubione zajęcie kilkulatków. Wynajdują na plaży, w lesie czy na spacerze rozmaite drobiazgi: szyszki, kasztany, patyczki, muszelki. I bardzo dobrze!

Z pozbieranych podczas spaceru drobiazgów dzieci cieszą się jak z najprawdziwszych klejnotów.  Lubią się nimi bawić: kamyczki, patyczki i muszelki stają się ludzikami, samochodzikami, zwierzątkami... I bardzo dobrze, bo taka zabawa rozwija wyobraźnię. Uczy także, że bawić się można wszystkim, a nie tylko „gotowcami” ze sklepu oraz tego, że przyjemność nie musi się wiązać z pieniędzmi. 

O czym warto pamiętać, gdy dziecko zaczyna gromadzić swoje pierwsze „skarby”?

Zobacz też: Ludziki z kasztanów

Towarzysz dziecku. Zbieranie kasztanów czy muszelek  z mamą to naprawdę coś. Można się czuć jak prawdziwy poszukiwacz skarbów: zapuszczać się w różne zakątki, wymieniać fachowe uwagi, wspólnie zachwycać nowymi znaleziskami.
Najcenniejszym skarbem, jaki można znaleźć podczas takiej wyprawy jest radość z fajnie spędzonego czasu.  

Przeczytaj także: Dzień z dziecięcych marzeń

Pilnuj, by dziecko nie brało znalezionych rzeczy  do buzi.  Maluchy nie mają oporów: bywa, że pakują do ust rzeczy,  których dorosły nie dotknąłby nawet kijem. Jednak nawet lśniący, na oko zupełnie czysty kasztan nie powinien być oblizywany.

Wykorzystujcie skarby  w zabawach...  W ich trakcie brzdąc uczy się wielu rzeczy. Segreguje kamyczki według wielkości, muszelki i szyszki według barw, dzieli je na większe i mniejsze grupki. Tego typu zabawy nie tylko wprowadzają malca w świat przyrody, ale też uczą podstawowych pojęć matematycznych (długie – krótkie, duże – małe).

Przeczytaj także: Zabawa w matematykę: 7 zabaw matematycznych dla dziecka

Puście wodze fantazji. Na przykład kamyki mogą być ludzikami, pionkami do gry, produktami w Waszym domowym warzywniaku, diamentami, materiałem, który przy pomocy flamastrów albo farbek akrylowych można przeobrazić w biedronki, kostki domina, autka...  Pozwalaj dziecku fantazjować do woli, podporządkowuj się scenariuszom i tworzonym przez niego rolom, które Ci przydziela – bądź woźnicą zaczarowanego pojazdu, samolotem, królewną.

Przeczytaj także: Wyobraźnia też jest ważna! 

Urządźcie wystawę. Nie każ dziecku rozstawać się zbyt szybko ze skarbami. Niech się nimi nacieszy!  Ucz je jednak, że nie w tym rzecz, by muszelki czy patyczki plątały się po całym domu. Wyeksponujcie je ładnie i zaproście gości, by i oni mogli je podziwiać. 

Przeczytaj także: Muzeum dziecięcych różności: zróbcie wystawę w domu!

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko, mama, jesień, zabawa, liście
fotolia
Gry i zabawy
7 zabaw na świeżym powietrzu
Choć maluch ma tysiąc pomysłów na minutę, spacer znaną trasą szybko może go znudzić. Zabawy na dworze to zupełnie co innego!

Spacer to nie tylko sposób na dotlenienie organizmu. Dzięki zabawom na dworze dziecko może  także ćwiczyć i zdobywać wiele nowych umiejętności. Pełen wrażeń dzień w plenerze wcale nie jest trudno zorganizować. Zatem do dzieła! Przeczytaj także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?     W co się bawić na dworze?     Bańki mydlane (od 12. miesiąca życia dziecka) Co jest potrzebne? Płyn do baniek (np. z płynu do kąpieli rozcieńczonego wodą), słomka z rozciętą końcówką, plastikowy kubeczek. Jak się bawić? Ty puszczasz, a smyk rozbija bańki (klaszcząc), przekłuwa je słomką albo na nie dmucha. Dla starszego malca ogłoś konkurs: kto z was puści najwięcej baniek. Co to daje? Dmuchanie baniek ćwiczy mięśnie twarzy, a to jest bardzo pomocne w nauce mowy . Gdy smykowi uda się złapać bańkę, będzie bardzo dumny, a jego wiara we własne możliwości zostanie wzmocniona.   Gra w kręgle (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Plastikowe butelki (tej samej wielkości), piłka, woda lub piasek. Albo kręgle. Jak się bawić? Jeśli nie masz kręgli, napełnij butelki wodą lub piaskiem, by były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw butelki lub kręgle na planie trójkąta (wierzchołek w stronę graczy). Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli i liczcie punkty. Co to daje? Malec ćwiczy umiejętność równoczesnej pracy oczu i rączek. Uczy się też oceny odległości .   Wyprawa po skarby (od 18. miesiąca życia dziecka ) Co jest potrzebne? Wiaderko lub wózek. Jak się bawić? Wyruszcie razem na poszukiwanie skarbów. Gdy znajdziecie ciekawe drobiazgi, wkładajcie je do wiaderka lub wózka. Mogą to być kamyczki, gałązki, nasionka, szyszki, kwiatki. Podczas zbierania uważnie się im przyglądajcie, a ty opowiadaj malcowi o waszych znalezionych skarbach. W domu możecie...

rówieśnicy uczą życia w grupie
Wychowanie
Dziecko i rówieśnicy
Czy dziecko, które ma kochających rodziców, babcię, ciocię etc. potrzebuje kolegów? Tak! Rówieśnicy są mu potrzebni nawet wtedy, gdy jeszcze nie potrafi się z nimi bawić!

Rówieśnicy uczą bardzo ważnej rzeczy:  reguł rządzących kontaktami między ludźmi. Spędzany z nimi czas dostarcza też mnóstwo radości, jednak zanim  dziecko zacznie nawiązywać pierwsze przyjaźnie, musi opanować podstawy: zrozumieć, kim są te zabawne istoty, które czasem widuje. Podpowiadamy, jak dziecko dojrzewa do przyjaźni oraz co robić, gdy nie chce się dzielić albo kłóci się z rówieśnikiem. Przeczytaj także: Jak wychować jedynaka Rówieśnicy w 2. roku życia:  duże zabawki Dla rocznego czy nawet półtorarocznego dziecka rówieśnicy to... duże zabawki. Dziecko może śmiać się do znajomego malca, może nawet wychodzić z wózka na jego widok, jednak nie potrafi jeszcze się z nim bawić.  Dziecko w tym wieku uważa rówieśników za coś znajomego, coś, na co można popatrzeć, czego da się nawet dotknąć. Postrzega ich jako ruszające się przedmioty ,  które można obserwować czy szturchnąć. Mimo to warto zadbać o to, by dziecko już teraz miało  kontakt z rówieśnikami. Dzięki temu się z nimi oswaja. Rówieśnicy w 3. roku życia: osoby, które mają swoje zdanie Dzięki kontaktom i wspólnej zabawie dziecko  orientuje się w końcu, że „ruszające się przedmioty”, za jakich uważało rówieśników,  to inne dzieci. I że trzeba się z nimi liczyć.  Dwulatki najpierw przypatrują się sobie, potem uczą się współpracy oraz radzenia sobie w różnych sytuacjach. Przekonują  się też, że nie wszystko, co jest w zasięgu ich wzroku, należy do nich samych i że czasem warto się dzielić. Zabawa z rówieśnikami dostarcza dziecku zupełnie  innych doświadczeń niż zabawa z rodzicami, babcią czy opiekunką.  Dorośli na ogół starają się, by dziecko było zadowolone. Podczas zabawy z mamą czy tatą dziecko nie musi o nic się spierać, nie musi też podporządkowywać się regułom....

domowa wystawa prac dziecka
Wychowanie
Muzeum dziecięcych różności - zróbcie wystawę w domu!
Jeśli nie wiesz, na jaką wystawę mogłabyś zabrać swojego maluszka, albo obawiasz się, że „dorosłe” muzea tylko dziecko znudzą, wspólnie przygotujcie wystawę w domu!

Samodzielna twórczość i zakładanie pierwszych kolekcji to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka. Dlatego warto docenić wysiłek dziecka i zaproponować mu wspólne zorganizowanie domowego muzeum. Co może się w nim znaleźć? Prace plastyczne dziecka Zachwycasz się kolorowymi rysunkami swojego dziecka? Pokażcie je na domowej wystawie! Niech maluch rysuje, maluje farbami akwarelowymi, robi wycinanki z papieru... Możesz mu też zaproponować, aby jego prace dotyczyły wybranego tematu, np. wczorajszej wycieczki do parku. Rozwieście dzieła w pokoju. Możecie np. przymocować je taśmą klejącą do szafek albo przypiąć do sznurka żabkami - tak jak rozwiesza się pranie. Najważniejsze jest to, żeby na wystawę została zaproszona rodzina.  Dziecko będzie dumne i przejęte! Przeczytaj także jak rysują dzieci w wieku przedszkolnym Skarby z lasu W muzeum mogą znaleźć się także eksponaty przyrodnicze. Przygotuj gablotkę:  małe pudełeczka poprzyklejaj obok siebie na dużym kawałku tektury. Wyłóż je w środku bawełnianym materiałem albo kolorowym papierem.  Gotowe! Teraz pozostaje tylko poszukać skarbów – na spacerze dziecko znajdzie ich całe mnóstwo: mogą nimi być kolorowe liście, ptasie piórka, kamyczki, a nawet kora z drzew. Niech wystawę obejrzy z zaciekawieniem cała rodzina – dziecko będzie szczęśliwe! Obejrzyj FILM o tym, jak piękne obrazy można wyczarować z jesiennych liści Przeczytaj także j ak zorganizować teatr w domu Pomysły na zabawy zostały zaczerpnięte ze zbioru "365 dni z kochanym maleństwem – zabawa i poznawanie świata z dziećmi od noworodka do dwulatka", Sheila Ellison, Susan Ferdinandi, wyd. W.A.B., Warszawa 2002

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak