Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wychowanie dziecka, mama i dziecko, nagroda dla dziecka
Fotolia
Wychowanie

Zapomnij o nudzie - zabawa bez zabawek

Gdy twój maluch – w domu lub w poczekalni u lekarza – ziewa z nudów, sięgnij do naszego banku pomysłów na zabawę bez zabawek.

Zabawa bez zabawek ma mnóstwo zalet. Uczy, że przyjemność nie musi kosztować. Pomaga radzić sobie w sytuacji, gdy pod ręką nie ma lalek, klocków czy misiów. A także wówczas, gdy zabawki są, ale dziecko na ich widok ziewa z nudów.

I jeszcze jedna ważna sprawa: zabawa bez zabawek rozwija wyobraźnię. Każde dziecko wie, że można wygrać wyścig Formuły 1, mając do dyspozycji jedynie tekturowy talerzyk-kierownicę, albo i bez niego – pędząc po pokoju i robiąc głośno „brrrrrym”. Szczegóły (koła, tor wyścigowy itd.) można sobie „dośpiewać” – maluchy nie mają z tym najmniejszych problemów. Skupiają się na tym, co najważniejsze: samochód to pęd albo możliwość kręcenia kierownicą, dom to ściany i/albo sufit, łódź to bujanie albo wiosłowanie. Warto dbać, aby nadmiar „gotowców” nie ograniczał dziecięcej wyobraźni.

Przeczytaj także: Wyobraźnia też jest ważna!

Zabawa bez zabawek w domu

Do zabawy może służyć niemal wszystko: nogawki rajstopek założonych na głowę świetnie udają uszy króliczka, a bucik łódkę dla maskotki albo jej łóżeczko. Co jeszcze się przydaje?

  • Skarpetki. Naciągnięte na dłoń szybko zmieniają się w stworzonka kłapiące paszczą (kciuk umieszczamy w miejscu na piętę, pozostałą część dłoni tam, gdzie powinny być palce), a zwinięte w ciasną kulkę – w piłeczkę.
  • Plastikowe okładki na płyty DVD. Można je otwierać i zamykać, chować w środku płaskie rzeczy, np. listki,  układać jedne na drugich, zrzucać ze stołu, wykorzystać do budowy.
  • Książki w twardych oprawach. Łatwo zrobisz z nich pochylnie, po których zjeżdżają autka, ślizgawki dla pluszaków, a także domki (otwartą książkę ustawiamy na krawędziach okładek, grzbietem do góry) albo nawet całe wielopiętrowe konstrukcje (z książek powstaną sufity, a ściany np. z klocków albo z pudełek na kasety itd.), które maluch będzie z upodobaniem burzył.
  • Plastikowa miska. Może być statkiem, wyścigówką, basenem dla lalek, a nawet (po wrzuceniu do środka piłeczek lub małych zabawek) bębnem do losowania. Po odwróceniu do góry dnem – kryjówką, krzesełkiem, minisceną albo bezludną wyspą z pluszakiem-rozbitkiem.
  • Kartonowe pudło. Z dużego, płytkiego pudła można zrobić karetę albo wygodny kabriolet: siedzenia powstaną z kilku ustawionych w stos książek, a koła i światła możecie domalować, przykleić (świetne w tej roli są tekturowe talerzyki) albo po prostu sobie wyobrazić. Dwa pudełka obok siebie to niemal gotowy pociąg, a ogromny karton np. po telewizorze może przeobrazić się w dom, stajnię lub zamczysko. Z nieco mniejszego zrobicie skrzynkę na listy, telewizor, walizkę, albo głowę robota, a z zupełnie małych, np. po kosmetykach, można budować, co się chce, sklejać je ze sobą, malować, oklejać.
  • Prześcieradło (albo np. obrus lub  plażowe pareo - cienki materiał, który łatwo wiązać). Szybko powstanie z niego domek między krzesłami, hamak lub huśtawka dla misia, a także wspaniale udrapowana szata, skrzydła Batmana, czarodziejski dywan, czapka-niewidka albo „ubranie” ducha.
  • Jaśki. Można urządzić z nich tor przeszkód (przyda się też zrolowana kołderka, wałki pod głowę, pufy), który dziecko ma pokonać na czworakach. Łatwo zbudować z maluchem chwiejną wieżę albo urządzić tymczasowe łóżeczko w dużym pokoju. Poduszka zastąpi krzesełko, stolik, pojazd czy zwierzątko, które przytula się do dziecka albo obwąchuje je noskiem-narożnikiem. Ze starszym szkrabem można urządzić pełną śmiechu poduszkową wojnę.
  • Kuchenne akcesoria. Przyda się niemal wszystko: garnki z pokrywkami, drewniane łyżki, sitka, plastikowe kubeczki, talerzyki i miseczki, kartonowe pudełka-tuby po herbatkach dla dzieci, zakrętki od słoików, puszki po mleku w proszku (bez ostrych krawędzi), plastikowe butelki po napojach... Można nimi hałasować, wkładać coś do nich, a potem wyciągać, gotować zupę dla lalek.

Sprawdź, jak zrobić zabawki z papierowych talerzyków

Jak w 5 sekund stać się lepszą mamą? [WIDEO]

porządek
fotolia.com
Wychowanie
5 sposobów na porządek w dziecięcym pokoju
Dzieci nie lubią sprzątać. Nasze propozycje pomogą im utrzymać porządek wokół siebie. Zobacz, jakie meble i dodatki warto kupić do dziecięcego pokoju, żeby ubrania, zabawki i książeczki pozostawały na swoich miejscach!

Szafa lub komoda dla dziecka Wybierz taką, w której maluchowi łatwo będzie segregować ubrania. Czyli posiadającą dużo przegródek, szufladę na bieliznę i drążek z wieszakami umieszczony na takiej wysokości, by dziecko bez trudu mogło z niego zdejmować rzeczy. Nie możesz oczywiście liczyć na to, że smyk od razu będzie umiał utrzymać porządek w szafie. Gdy jednak będzie dosięgał do wszystkich półek (te najwyższe możesz wykorzystać na rzeczy rzadko używane), znacznie szybciej nauczy się segregowania i układania ubrań. Do dziecięcego pokoju pasują meble kolorowe . Możesz też sama przy pomocy szablonów ozdobić je w samochody czy lale. Półki lub regał dla dziecka Księgozbiór kilkulatka zazwyczaj jest już dość pokaźny, a teraz jeszcze szybciej zacznie się powiększać. Półki muszą być przymocowane na takiej wysokości, by dziecko sięgając po książkę, nie ściągnęło ich na siebie. Jeszcze praktyczniejszy jest regał, w którym zmieszczą się nie tylko książki, ale też zabawki, klocki czy farby i kredki. Koniecznie przymocuj go mocno do ściany, bo maluch może czasem próbować się po nim wspinać, a wtedy nieszczęście gotowe. Wiklinowe lub plastikowe kosze  Możesz je niemal idealnie dopasować do wielkości półek w regale albo ustawić jeden na drugim w rogu pokoju. Mają dużą przewagę nad odkrytymi półkami, bo maluch po skończonej zabawie nie musi ustawiać misiów i samochodzików w regale, tylko szybko wrzuca je do kosza i już jest porządek. Warto mieć w zestawie jeden kosz zamykany. Schowasz do niego część zabawek, które ostatnio zbytnio nie interesowały smyka. Wyjmiesz je po jakimś czasie: maluch na pewno chętnie się nimi wtedy pobawi. Innym sposobem na uporządkowanie rzeczy jest schowanie ich w zamykanej pufie, który jednocześnie służy do siedzenia. W ten sposób oszczędzasz miejsca, co jest niezwykle ważne w niewielkim pokoju. Pudełka...

pomysły na zabawy taty z dzieckiem
Fotolia
Tata
8 zabaw dla taty i małego dziecka
Nie bardzo wiesz, jak obchodzić się z maluchem? Zacznij się z nim bawić. Zobaczysz, jakie to fajne! Mamy dla ciebie 8 propozycji super zabaw.

Jeszcze daleko do rozmów z synem o lidze angielskiej, córeczki nie zabierzesz do wesołego miasteczka. Jednak już dziś możecie świetnie spędzać czas. Podczas wspólnej zabawy szybko staniesz się dla malucha największym autorytetem we wszystkich dziedzinach. W co się bawić z małym dzieckiem? Oto nasze sugestie. Mały na dużym Kapitalna zabawa na pierwsze tygodnie życia dziecka. Połóż malucha na swojej klatce piersiowej i pozwól mu swobodnie leżeć. Będzie próbował unosić główkę, początkowo niezdarnie (może trochę przypominać zabawki z kiwającymi się główkami), ale z czasem coraz częściej i pewniej. Nie pociągaj malucha za rączki ani za nóżki – na to jest jeszcze za wcześnie. Teraz czas na przytulanie się. Przekonasz się, że nie ma nic milszego w dotyku niż małe stópki. Samoloty W unoszenie malucha możesz się bawić, gdy ma kilka miesięcy. Wszystkie dzieci są tą zabawą zachwycone . Trzymając malca pod pachami, unieś go nad swoją głową i udawaj lot samolotu (naśladuj dźwięk silnika). Samolot może zataczać niewielkie kręgi, byleby nie gnał z ponaddźwiękową szybkością. Możesz tak się bawić, leżąc na łóżku (maluch lata, a ty ćwiczysz mięśnie ramion). Ta zabawa pomaga zorientować się w przestrzeni i poznać pojęcie wysokości. Orkiestra Miałeś w pracy ciężki dzień? A więc ta zabawa jest właśnie dla ciebie. Z półtorarocznym brzdącem znajdziesz w domu mnóstwo „instrumentów”: plastikowe talerze, drewniane łyżki, piszczące zabawki, pudełka, grzebienie (umiesz na nich grać?) i niemal wszystko, co nie ma ostrych krawędzi i nie stłucze się w czasie zabawy. Grajcie i śpiewajcie wymyślone piosenki. Nie przesadzaj tylko z decybelami, żeby reszta domowników nie oszalała. Z dwulatkiem możecie zrobić uroczysty występ orkiestry przed mamą i starszym rodzeństwem. Najpierw jednak ćwiczcie w tajemnicy, żeby Wasz kunszt...

Wychowanie
Jak urządzić pokoik malucha? Rady architekta
Co zrobić, by pokój dziecka był ładny, funkcjonalny i bezpieczny? Architektka i ilustratorka radzi, jak powinna wyglądać przestrzeń idealna dla maluszka.

Kiedy zaczynamy  wyobrażać sobie pokój dziecka, z reguły najpierw myślimy o kolorze, potem o charakterze mebelków, następnie  o świetle. Jaki powinien być pokój małego dziecka? Poznanie potrzeb i marzeń dziecka to pierwszy ważny krok twierdzi Iwona Cała, która zajmuje się projektowaniem dla najmłodszych oraz ilustrowaniem książek dla dzieci.  Najlepiej pokój planować całościowo, mieć wizję całego wnętrza, a właściwie dziecka korzystającego z tej przestrzeni. - Zastanów się, jaki ten pokój ma być. Jak twoje dziecko będzie się w nim poruszało, bawiło, spało. Co mu się spodoba.- tłumaczy architekt. Dobry plan to podstawa Iwona Cała poleca tradycyjną formę - planowanie na kartce, z ołówkiem i miarką w ręku. Chodzi o to, by pokój dziecka, był przede wszystkim funkcjonalny: bez nadmiaru mebli, z miejscem do zabawy, łatwy do utrzymania w czystości. Planowanie krok po kroku: Najważniejszym elementem wnętrza jest łóżko. Miejsce do spania  nie powinno znajdować się tuż przy oknie ani blisko kaloryfera. Najlepiej ustawić dziecięce łóżko tak, by leżące w nim dziecko widziało wejście do pokoju. Warto też „przytulić” mebel jednym bokiem do „miękkiej” ściany, na przykład pokrytej filcem lub welurem, z doszytymi  kieszonkami na skarby.  Kolejny krok to przechowywanie ubrań . Najlepiej przechowywać je w szufladach lub na zamykanych półkach regałów - poza zasięgiem rąk dziecka. Regał koniecznie trzeba przymocować je do ściany –  nie może się przewrócić. Część książeczek umieść na otwartych półkach , resztę wyżej w zamykanych szafkach. Te ulubione umieść niżej, by dziecko mogło samo po nie sięgać. Zaplanuj miejsce dla zabawek . Ustawianie zabawek na otwartych półkach utrudni utrzymać porządek. Zdecydowanie lepsze są kosze lub...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak