Zabawa z mamą jest ważniejsza niż zabawki
Fotolia.com
Wychowanie

5 zabaw na nudę

Jesteście w poczekalni, w samochodzie, na przystanku? Maluch właśnie zaczyna się wiercić i za chwilę zacznie marudzić? Umilcie sobie czas.

Zabawy na nudę są jak koła ratunkowe. Choć odrobina nudy nigdy nie zaszkodzi, a nawet może być twórcza, są momenty, gdy trzeba coś z nią zrobić. Gdy jesteś poza domem, wystarczy dobry pomysł i troszkę wyobraźni, by zająć uwagę dziecka.
Nie potrzebujesz do tego zabawek ani żadnych innych rekwizytów. Dobry pomysł na zabawę sprawi, że czas, w którym nie wiadomo co robić, minie wam niepostrzeżenie.

Oto kilka propozycji zabaw dla dzieci w różnym wieku. Dzięki nim nawet niespełna roczne dziecko polubi czekanie u lekarza i długą jazdę autem. Do dzieła!
 

1. Opowiadanie 

0d 10. miesiąca

Jak się bawić: Weź dziecko na swoje kolana. Jeśli jedziecie autobusem, opowiadaj, co widzisz za oknem i wskazuj obiekty palcem, możesz nawet wymyślić jakąś historyjkę z tym związaną. Jeżeli natomiast jesteście w zamkniętym pomieszczeniu, opowiedz malcowi bajkę. Najlepiej wymyśloną przez Ciebie, taką, której jeszcze nie słyszał. Jej bohaterem może być Twoje dziecko.

Co to daje: rozwija wyobraźnię i uczy nazywania otaczającego świata.

Sprawdź także: Katalog zabaw rozwijających dla dzieci w wieku 9 - 12 miesięcy

2. Obrazek na zaparowanej szybie lub na ziemi

Dla roczniaka i starszaka

Jak się bawić: Jadąc autobusem możecie stworzyć wyjątkowy obrazek na zaparowanej szybie (pochuchajcie wcześniej na nią). A kiedy stoicie na przystanku, zróbcie go patykiem na piasku lub ziemi. Mów maluchowi, co rysujesz i dodawaj kolejne elementy szczegółowo je opisując. Starsze dziecko zachęć, by Ci podpowiadało i pomagało tworzyć obrazek.

Co to daje: ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, uczy rysowania i opisywania przedmiotów.

Sprawdż także: Katalog zabaw rozwijających dla dzieci w wieku 12 - 16 miesięcy

 


3. Co to jest?

Dla dwulatka

Jak się bawić: Wybierz przedmioty lub zwierzęta, które są na pewno znane dziecku. Teraz powiedz: „Zadam ci zagadkę. Co to jest...?”. Zacznij od bardziej ogólnego opisu i dopiero, kiedy maluch będzie miał trudności z odgadnięciem, przejdź do bardziej charakterystycznych cech. Jeżeli dziecko jest starsze (ma około trzech lat), zachęć je, by spróbowało samo zadać zagadkę Tobie.

Co to daje: uczy opisywać przedmioty, wzbogaca słownictwo.

4. Zgadywanie kształtów

Dla dwu-, trzylatka

Jak się bawić: Posadź dziecko na swoich kolanach, poproś, by zamknęło oczy. Powiedz, że narysujesz coś na jego dłoni, a ono będzie zgadywać, co to jest. Figury mogą być proste bądź bardziej skomplikowane (dla starszych dzieci). Jeśli maluch ma kłopoty z rozpoznaniem rysunku, podpowiedz mu. Potem możecie zamienić się rolami.

Co to daje: uczy rozpoznawania różnych kształtów poprzez zmysł dotyku, rozwija wyobraźnię.

Sprawdź także: Katalog zabaw rozwijających dla dzieci w wieku 24 - 36 miesięcy

5. Kamień, nożyce, papier

Dla trzylatka

Jak się bawić: Wytłumacz malcowi zasady gry. Zaciśnięta piąstka oznacza kamień, otwarta dłoń – papier, a wyprostowane dwa palce (wskazujący i środkowy) oznaczają nożyczki. Każde z Was na trzy cztery pokazuje wybrany znak. Kamień wygrywa z nożyczkami, ale przegrywa z papierem, papier przegrywa z nożyczkami, a nożyczki z kamieniem. Wygrywa ten, kto pokaże silniejszy znak.

Co to daje: ćwiczy refleks i uczy gier społecznych.

Sprawdź także: Katalog zabaw rozwijających dla dzieci w wieku 3 - 6 lat

 

 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

dzieci świętują dzień przedszkolaka
Fotolia
Gry i zabawy
Jak bawić się z przedszkolakiem, by ćwiczyć wzrok? 7 rozwijających zabaw! (Te są najfajniejsze!)
Nie musisz mieć wcale drogich zabawek edukacyjnych ani trudnych do zrealizowania w domu pomysłów. Możesz samodzielnie wspierać rozwój widzenia i zmysłu wzroku u dziecka. To będzie proste i przyjemne z tymi zabawami!

Dlaczego wzrok jest taki ważny? Bo aż 80% tego co odbieramy i w jaki sposób poznajemy świat pochodzi z bodźców wzrokowych. Kiedy nie widzimy nie mamy przyjemności doświadczania rozmaitych kolorów, kształtów, kontrastów, cieni. Chociaż niemowlęta na początku wcale aż tak dobrze nie widzą, później w szybkim tempie nadrabiają zaległości. Od zamazanych konturów i braku kolorów, po niezliczone ilości barw i widzenie oddzielne każdego ździbła trawy. Tempo jest ekspresowe! Już roczny maluch widzi 30 razy lepie j niż noworodek! Niestety coraz więcej przedszkolaków ma problemy ze wzrokiem . Specjaliści winią za to niezdrowy tryb życia i nieodpowiednią dietę, a także wszechobecne migające ekrany, na których dzieci skupiają swój wzrok. Można jednak codziennie proponować przedszkolakom zabawy, które pozwolą ćwiczyć oczy i rozwijać zmysł wzroku. 7 pomysłowych zabaw na lepsze widzenie 1. Malowanie buziek Zabawa w malowanie na twarzy to hit niejednego przyjęcia urodzinowego dla dzieci czy festynu. To także świetna zabawa w domu i można się tak bawić już z 3-3,5 latkiem . Jak się bawić w malowanie z dzieckiem, to trzeba mieć przede wszystkim nietoksyczne farbki przeznaczone do skóry. Można je już kupić za ok. 20 zł (te, które mamy pewność nie uczulą dziecka, choć zawsze należy wykonać próbę alergiczną na małej powierzchni naskórka). Można też takie farbki do twarzy… zrobić w domu ! Co będzie potrzebne? Wystarczy: jedna łyżeczka tłustego kremu do twarzy dla dzieci, barwnik spożywczy w proszku (nie więcej niż pół łyżeczki), łyżeczka mąki pszennej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, jedna płaska łyżka oleju kokosowego w temperaturze pokojowej, dwie łyżki wody. Najpierw łączymy barwnik i krem, następnie mąki, a na końcu kropelkami wodę. Powstanie pasta. Na koniec dodajemy olej kokosowy. I gotowe! Następnie...

dziecko, trawa, wiosna, lato, piłka
Panthermedia
Pielęgnacja
Harce w plenerze
Wydaje ci się, że na spacerze można tylko... spacerować? Że jedyną odmianą jest to, czy malec idzie sam, czy też siedzi sobie w wózeczku? Nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz.

Jeśli chcesz, by smyk pobawił się na dworze, zwykle zabierasz go do piaskownicy albo na huśtawkę. Ale bawić się można nie tylko na placu zabaw. Jak? Oto kilka ciekawych propozycji, dzięki którym twój zuch nie tylko nie będzie się nudził, ale także poćwiczy swoje umiejętności. Królewskie kręgle Świetna zabawa dla półtorarocznych szkrabów. Przygotuj wcześniej plastikowe butelki (najlepiej tej samej wielkości) albo zabawkowe kręgle (są w sklepach z zabawkami). Jak się bawić? Jeśli nie masz kręgli, napełnij butelki wodą lub piaskiem, żeby były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw butelki lub kręgle na planie trójkąta (wierzchołek skierowany w stronę graczy). Narysuj kredą linię, na której ustawia się gracz. Nie powinna być zbyt oddalona od butelek, by dziecko miało szansę w nie trafić. Dla siebie możesz wyznaczyć drugą, położoną nieco dalej. Jeśli gracie na trawniku, wytycz linie sznurkiem. Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli i próbujcie je przewrócić. Co to daje? Ćwiczy umiejętność równoczesnej pracy oczu i rączek, a element rywalizacji sprawia, że malec uczy się zachowań potrzebnych mu potem np. w piaskownicy przy robieniu babek. Rzucanie do celu Z tą grą poradzi sobie już półtoraroczne dziecko. Będzie wam potrzebny duży pojemnik, np. miska, wiaderko lub rozłożona i odwrócona rączką do góry parasolka, kolorowe piłeczki. Jak się bawić? Ustawcie pojemnik w odległości pół metra od siebie (zwiększ odległość w zależności od wieku dziecka), wyznacz linię, np. kładąc kawałek wstążeczki. Stańcie za nią i wrzucajcie piłki do miski. Co to daje? Ćwiczy koordynację ruchów i umiejętność skupiania się. A do tego każde trafienie piłeczką do pojemnika dodaje malcowi pewności siebie! Ta gra uczy także maluszka, że zawsze musi poczekać na swoją kolej. [CMS_PAGE_BREAK] Śmieszny marsz Pokaż tę zabawę...

zabawa, niemowlę, mama, plener
Pielęgnacja
Zabawy w plenerze
Chodzenie po trawie, bieganie po parkowych alejkach jest bardzo zdrowe. Ale to nie jest wszystko co możecie robić na spacerach. Bo przecież nawet najkrótsze wyjście z domu to doskonały pretekst do zabawy!

ŚMIESZNY MARSZ (OD 2 LAT) Co jest potrzebne: Wygodne buty, trawnik albo czysta plaża, na której można pobawić się na bosaka. Jak się bawić: Pokaż swojemu dziecku, jak można chodzić na różne sposoby: bokiem, do tyłu, na paluszkach albo na piętach, podnosząc wysoko nogi, dużymi krokami albo „tip-topami”, kołysząc się jak kaczka... Maszerujcie jak żołnierze, spacerujcie na palcach lub skaczcie jak umiecie najwyżej. Raz szybko, a raz wolno. Możecie bawić się też w naśladowanie sposobów chodzenia zwierząt. Zachęcaj dziecko, by biegało, podskakując jak konik, lub skakało na paluszkach jak wróbelek. W trakcie zabawy mów do malucha w różny sposób, modulując głos albo naśladuj odgłosy wydawane przez zwierzęta, których krokiem właśnie chodzicie. Co to daje: Takie ćwiczenia nie tylko dostarczają maluszkowi dużo frajdy, ale też rozwijają wyobraźnię i koordynację ruchową. Chodzenie na piętach i na paluszkach przeciwdziała płaskostopiu, dlatego warto bawić się w śmieszny marsz także w domu, najlepiej codziennie, na miękkim dywanie lub materacu. PUSZCZANIE BANIEK MYDLANYCH (OD 8. MIESIĄCA) Co jest potrzebne: Płyn do baniek (np. z płynu do kąpieli rozcieńczonego wodą lub według przepisu dla profesjonalistów: litr wody zmieszany z 2–3 łyżkami płynu do mycia naczyń i łyżeczką gliceryny), słomka z rozciętą końcówką. Jak się bawić: Najlepsza zabawa jest wtedy, gdy jedna osoba (ta rola pewnie przypadnie tobie) puszcza, a druga, czyli twój maluch, klaszcząc, rozbija bańki, przekłuwa je słomką albo na nie dmucha. Jeśli chcesz powierzyć malcowi zadanie puszczania baniek, upewnij się, że nie wciągnie mydlanego płynu do ust. Ze starszakiem możesz też urządzić konkurs na największą bańkę. Co to daje: Dmuchanie baniek ćwiczy mięśnie twarzy, a to jest bardzo pomocne w nauce mowy. Gdy smykowi uda się złapać bańkę, poczuje się dumny ze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj