Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, zabawa, uśmiech
Rozwój

Zabawy rozwijające zmysły

Patrzeć to nie to samo, co widzieć, słuchać to nie to samo, co słyszeć… Jak pobudzać zmysły dziecka, by rzeczywiście robiło z nich użytek?

Mały, zdrowy człowiek nie potrzebuje specjalistycznych zajęć, żeby rozwijać swoje zmysły. Wystarczy bawić się z nim, pokazywać mu ciekawe rzeczy i… nie przeszkadzać! Nie przeszkadzać? Tak, bo małe dziecko samo dba o rozwój swoich zmysłów.
– Dorosłemu wystarcza rzucić okiem na jakiś przedmiot. Dziecku nie. Ono chce go dotykać, ściskać, gnieść, włożyć do buzi, lizać, obwąchiwać – mówi dr Agnieszka Maryniak, neuropsycholog z Centrum Zdrowia Dziecka.

Zabawy rozwijające zmysł dotyku

Noworodek przez dotyk odbiera pierwsze wrażenia. Możliwość przytulenia się do kogoś jest dla niego ważniejsza niż jedzenie. U małych dzieci najwrażliwsze są usta (jeszcze w wieku przedszkolnym są wrażliwsze niż opuszki palców), dlatego maluszki tak chętnie wkładają wszystko do buzi.
Jak pobudzić rozwój zmysłu dotyku?

  • Przytulaj, masuj i głaszcz niemowlę. A także delikatnie go łaskocz, rysuj mu kółeczka na plecach, przybijaj „piątkę”, klaszcz z nim, przytulajcie razem miśki. Pozwalaj dziecku na różne przepychanki z rówieśnikami, turlanie się z górki, chodzenie boso (po dywanie, poduszkach, materacu, łóżku, a w lecie także po trawie i piasku).
  • Baw się z dzieckiem w zabawy typu „Sroczka kaszkę warzyła” czy „Idzie kominiarz po drabinie”. Świetnie uwrażliwiają wnętrze dłoni.
  • Dotykaj wraz z nim przedmiotów o różnych fakturach i temperaturze – miękkich pluszaków, gładkich klocków, szorstkiego dywanu, śliskiej i zimnej kostki lodu itd.
  • Baw się z maluchem w rozpoznawanie przedmiotów przez dotyk. Możesz (jeśli pozwoli) zawiązać mu oczy albo włożyć przedmioty (np. klocek, maskotkę, smoczek itd.) do worka i poprosić, by dziecko po nie sięgało.
  • Głaszczcie zaprzyjaźnione psy i koty. Prawda, że ich sierść bardzo się różni w dotyku?
  • Malujcie palcami, lepcie z plasteliny, masy solnej i gliny, gniećcie papier.
  • Zabierz malca do sali zabaw, w której jest basen z piłeczkami.
  • Pozwalaj dziecku bawić się w wodzie. Włóż mu do wanny kubeczki, gumowe zabawki itd.
  • Puszczajcie bańki mydlane i łapcie je. Dotykanie czegoś, czego prawie nie ma, to wielka frajda!

Zabawy rozwijające zmysł wzroku

Noworodek widzi tylko to, co ma niemal przed samym noskiem. Z czasem mózg „uczy się patrzeć”, czyli korzystać z danych, które przesyłają mu oczy. Roczne dziecko widzi prawie tak jak dorosły.
Co pomaga nie tylko patrzeć, ale i widzieć, dostrzegać, zauważać?

  • Bawcie się w wyszukiwanie szczegółów. Np. „Gdzie na obrazku ukrył się króliczek”, „Pokaż oczko misia” itd..
  • Otaczaj malca kolorami. Niech jego pokój nie będzie zbyt pastelowy.
  • Bawcie się w puszczanie zajączków lusterkiem. I śledźcie je wzrokiem.
  • Zwracaj uwagę dziecka na to, co ciekawe. „Zobacz, w kałuży widać odbijające się gałęzie”, „O, tam jest ptaszek!”.
  • Podaruj malcowi latarkę. Prawda, że w jej świetle wszystko wygląda inaczej?
  • Nie pozwalaj dziecku siedzieć zbyt długo przed telewizorem. Szybko zmieniające się obrazki nie nauczą go patrzeć. A mogą zmęczyć.

Zabawy rozwijające zmysł smaku

Dzieci potrafią rozróżniać smaki jeszcze przed narodzinami (gdy kobietom w ciąży podawano substancję zmieniającą smak wód płodowych na słodszy, ich dzieci połykały ich więcej niż zazwyczaj), a po przyjściu na świat rozpoznają podstawowe smaki. Inne minki robią, gdy podaje im się coś słodkiego, a inne, gdy do ich ust trafia coś gorzkiego czy słonego.
Jak pobudzać zmysł smaku?

  • Od początku zapoznawaj malca z różnymi smakami, bo później może być to znacznie trudniejsze. Ze smakami jest trochę jak z piosenkami – lubi się te, które się zna (w Hiszpanii małe brzdące zjadają z papierowych torebek krewetki – chrupią je jak słonecznik).
  • Nie dosładzaj herbatek, kaszek itd. Do cukru łatwo się przyzwyczaić i dziecku będzie trudno się bez niego obyć.
  • Nie przesadzaj z solą. Im później maluszek się z nią zetknie, tym lepiej. Dla małego dziecka każdy smak jest nowy, więc wbrew temu, co nam się czasem zdaje, nieprzyprawiona zupka nie musi wydawać mu się mdła.
  • Nie przełamuj na siłę oporu dziecka, jeśli czegoś nie znosi. Wstręt naprawdę trudno pokonać.
  • Nie kupuj byle jakiego jedzenia nafaszerowanego sztucznymi aromatami, barwnikami, np. zamiast jogurtu owocowego lepiej jest kupić naturalny i dodać do niego mrożone truskawki.
  • Bawcie się w odgadywanie smaków z zawiązanymi oczami.
  • Próbujcie: ryżu z cynamonem, jabłek różnego gatunku...

Polecamy: Jak stymulować zmysł równowagi u niemowlaka

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

mama, noworodek
Noworodek
Znamy ulubiony zapach noworodka
Jeden zapach cię drażni, a inny wprawia w dobry nastrój. Twoje dziecko też czuje podobnie. Co więcej – pewne wonie są dla niego równie ważne jak dla ciebie ulubione perfumy.

Czy wiesz, że z zamkniętymi oczami jesteś w stanie rozpoznać własne dziecko? Nie są ci do tego potrzebne nawet ręce – wystarczy tylko nos. Zmysł zapachu może pomóc każdej mamie, choć pewnie żadnej nie przyszłoby do głowy, by z takiej umiejętności korzystać. Jeśli po porodzie przynajmniej przez pół godziny trzymałaś maleństwo w ramionach, nie powinnaś już pomylić go z żadnym innym dzieckiem na świecie. Zadziwiające – prawda? Ale na tym nie koniec dziwów. Noworodek ma bardzo rozwinięty zmysł węchu Niemowlę, które przychodzi na świat, nie ma doskonałego wzroku , nie umie mówić i nie jest w stanie samo się o siebie zatroszczyć. Jest zdane na swoich bliskich, głównie mamę, która zwykle też je karmi. Aby lepiej radzić sobie na świecie, rodzi się z bardzo czułym węchem . To on pozwala zdobywać najważniejsze informacje: czy jestem bezpieczny i gdzie mogę coś zjeść. To wszystko koduje w sobie twój zapach. Bo to w twoich ramionach dziecko czuje się najbezpieczniej. Niemowlęta, którym lepiej uda się zapamiętać zapach mamy, rzadziej sprawiają trudności podczas karmienia piersią . Na początku noworodek uczy się zapachu mamy Aby dziecko mogło zapamiętać twój zapach, potrzebuje z nim kontaktu. Najlepiej od pierwszych chwil po porodzie. Pierwsze przytulenie zaraz po przyjściu na świat otwiera przed nim taką szansę. Niemowlę może nie tyle zobaczyć, jak wyglądasz, czy odczuć ciepło twego ciała, dotyk rąk, ale zyskuje okazję, by uczyć się twego zapachu. Potrzebuje zaledwie kilku dni, by w pełni mógł polegać na swoim węchu. Potwierdziły to badania przeprowadzone na uniwersytecie w Oksfordzie. Noworodkom , które wzięły w nich udział, kładziono po obu stronach główki dwa gaziki – jeden przesycony zapachem mleka mamy, a drugi pachnący pokarmem obcej kobiety. Gdy badano dzieci, które miały zaledwie sześć dni, aż 2/3 noworodków...

Jak ćwiczyć węch dziecka
AdobeStock
Gry i zabawy
Ale pachnie! 7 zabaw dla przedszkolaka na rozwój węchu i... dobry humor
Myślisz, że warto ćwiczyć tylko słuch lub spostrzegawczość, bo to pomoże dziecku zostać muzykiem lub pilotem? Warto również potrenować węch. To świetny sposób na nudę, poprawę humoru i większą uważność.

Zapachy – wbrew pozorom – odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę. I nie chodzi tylko o to, że są ładne lub nie. Wprawiają w świetny nastrój albo w podenerwowanie, mogą przywoływać wspomnienia (zarówno te dobre, jak i niemiłe), sprawiać, że dziecko czuje się bezpiecznie lub obco, że jest zmotywowane do nauki albo senne. Zdaniem naukowców z Pensylwanii (USA) nasz zmysł powonienia mógłby być bardziej czuły. Tylko za rzadko go używamy. Wiek przedszkolny jest świetnym okresem, aby nad dziecięcym noskiem trochę popracować. Lekcje zapachu to nie tylko oswajanie kilkulatka z różnymi aromatami. To doskonały trening uważności (mindfulness), który sprawia, że dzieci stają się bardziej opanowane, skupione, bystre i szczęśliwe . Któż nie chciałby rozwijać u swojego przedszkolaka takich cech? Oto 7 propozycji zabaw dla małego noska, które mogą to ułatwić. 1. Pachnący dzień Umów się z dzieckiem, że jeden dzień (najlepiej, żeby to była sobota lub niedziela) poświęcicie zapachom. Od rana do wieczora (albo przez ustalone wcześniej godziny) wasz przedszkolak będzie miał wyjątkowo czujny nosek . Na przygotowanej wcześniej tablicy albo kartce zanotujecie, jakie zapachy uda mu się wykryć (pomidora na kanapce, mydło w łazience, świeżo wypranej koszulki). Dziecko może te rzeczy narysować, a obok postawi plus lub minus, jeśli zapach był dla niego przyjemny lub nie. Staraj się nie ingerować w oceny malucha ani nie podpowiadać, że teraz właśnie coś powinien poczuć. Czego uczy zabawa? Rozwija wrażliwość na zapachy. Pokazuje, że można doświadczać świata nie tylko przez wzrok, słuch, czy dotyk ale również przez zmysł powonienia. Pomaga klasyfikować zapachy. Sprawia, że dziecko może się dowiedzieć, jakie aromaty mu się podobają, a jakie nie. 2. Czyja to koszulka? Przygotuj kilka ubrań, które tego dnia nosili członkowie waszej rodziny, dziecko...

Wychowanie
Mały muzyk - 3 ważne pytania o muzykę
Muzyka jest bliska dziecku, bo zaspokaja jedną z jego podstawowych potrzeb – potrzebę radości.

Muzyka uwrażliwia, bywa lekarstwem na smutki, kształtuje i pogłębia życie uczuciowe. Daje dzieciom radość i spokój. 1. Kiedy dziecko powinno zetknąć się z muzyką? Im szybciej, tym lepiej!  Pierwsze spotkania z muzyką można zacząć w okresie niemowlęcym, a nawet ... jeszcze wcześniej. Dzieci, które miały okazję słuchać kojących dźwięków już w łonie mamy, lepiej śpią, szybciej się rozwijają, a nawet pamiętają muzykę, której słuchały przed narodzeniem. Przeczytaj także: W ciąży słuchaj muzyki Dla noworodka najlepszą muzyką jest głos  mamy, który dociera do niego wcześniej niż obraz jej twarzy. Sprawdź także: Kołysanki z płyty - galeria Gdy dziecko zaczyna chodzić i wymawia pierwsze słowa , następuje wielki przełom w jego „muzykalności”. Z upodobaniem zaczyna wydobywać dźwięki z różnych przedmiotów. To są jego pierwsze kontakty z „instrumentami”.  Polegają np. na uderzaniu łyżką w pokrywkę garnka, potrząsaniu  grzechotką czy  pudełkiem wypełnionym grochem, kamyczkami albo ryżem, nasłuchiwaniu, jak krople deszczu uderzają o szybę. Kilkunastomiesięczne dziecko  reaguje na muzykę spontanicznie. Zaczyna „śpiewać”, gdy tylko usłyszy organy w kościele, a jeśli jest szczególnie wrażliwe, pod wpływem przejmującej melodii potrafi nawet zapłakać. Maluchy inaczej zachowują się, gdy muzyka jest skoczna i wesoła, wyraźnie zadowolone śmieją się, klaszczą w rączki, tańczą, uruchamiając całe ciało. Początkowo są to spontaniczne, nieuświadomione reakcje, lecz w miarę obcowania z muzyką dzieci zaczynają mieć wyraźne upodobania. Dwulatek uśmiecha się, gdy słyszy swoją ulubioną piosenkę, zazwyczaj potrafi już odtwarzać ruchem nastrój, tempo, charakter muzyki i własne uczucia z nią związane. Potrafi także coś zaśpiewać. [CMS_PAGE_BREAK] 2. Czy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz