wychowanie ekologiczne
Adobe Stock
Wychowanie

Wychowaj małego ekologa, czyli jak pokochać żabę (i całą planetę!)

Ekologiczne wychowanie to coraz mocniejszy trend w rodzicielstwie. Ale nie tylko, bo wpajanie dziecku szacunku do życia we wszystkich jego przejawach jest po prostu mądre. Zobacz 7 rad, jak to robić na co dzień.

Chcesz wychować małego ekologa? Chyba wszystkim zależy, by żyć w zdrowym świecie. Nie ma lepszej metody nauczenia dziecka bycia przyjaznym naturze niż wpajanie mu szacunku do życia we wszystkich jego przejawach. Ot jak robić to na co dzień. Zanim wprowadzisz dziecko w świat zakazów i nakazów ekologicznych, postaraj się zaszczepić w nim wrażliwość na przyrodę. Jeśli od najmłodszych lat będzie uczyło się, że kwiatek i mucha też żyją, chorują i czują ból, w sposób naturalny będzie szanowało otaczającą go naturę. Jak to zrobić?

Jak sprawić, żeby dziecko kochało naturę?

1. Opowiadaj o przyrodzie i pokazuj ją dziecku

Wykorzystaj naturalną dziecięcą ciekawość świata. Chodź z dzieckiem często na spacery do parku, obserwujcie zmieniającą się wraz z porami roku przyrodę, w prosty sposób opowiadaj o tym, co widzi. Na pytanie: „Co to?”, nie ograniczaj się do odpowiedzi typu: „Drzewo”. Powiedz kilka słów o tym, że ono wolno i długo rośnie i ma np. tyle lat, co tata. Pozwól dziecku przytulić się do pnia, posłuchajcie chwilę, jak  drzewo „szumi swoją piosenkę”.

2. Sama dawaj dziecku dobry przykład

Być może nie lubisz żab i na ich widok krzyczysz ze wstrętu. Pamiętaj jednak, że dziecko jest bardzo dobrym obserwatorem i twoja reakcja nie zostanie niezauważona. Nie musisz udawać, że kochasz żaby, karaluchy i inne żyjątka (maluch natychmiast odkryje fałsz). Wystarczy, byś pokazała dziecku, że choć za nimi nie przepadasz, to rozumiesz, że także one mają prawo spokojnie żyć i przebywać na łące razem z wami.

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko być ekopozytywnym?

3. Posadź drzewo lub… fasolę w doniczce

Razem z dzieckiem podlewaj roślinę i obserwujcie, jak rośnie dzięki waszej trosce i staraniom o nią. Jeśli jesteś mamą starszego kilkulatka, możesz rozważyć kupno zwierzątka, którym maluch mógłby się opiekować (pamiętaj, że na pewno będziesz musiała pomagać w zajmowaniu się zwierzakiem, bo to obowiązek). Ale obcowanie dzieci z psami czy kotami to same korzyści. Jeżeli z jakichś powodów nie możecie mieć w domu czworonoga, na początek wystarczy choćby rybka.

4. Nie pozwalaj niszczyć roślin i znęcać się nad zwierzętami

Nawet niespełna rocznemu maluchowi tłumaczysz przecież, że to boli, gdy z całej siły ciągnie cię za włosy. Dlatego gdy zauważysz, że twój słodki maluch miażdży dżdżownice w piaskownicy, wkłada psu palec do oka, ciągnie kota za ogon czy depcze po kiełkującej trawie – reaguj! Nawet bardzo małe dziecko wie, co znaczy groźna mina mamy.

5. Angażuj malucha we wspólne działania 

Starsze dziecko możesz namówić, by wraz z tobą dokarmiało bezdomne kotki w okolicy czy pomogło ci posadzić rośliny w przydomowym ogródku. Może też zbudować razem z tatą karmnik dla ptaków, który zimą będziecie regularnie odwiedzać i wsypywać do niego jedzenie dla ptaków. Maluch będzie tym przejęty. Jeśli przejmujesz się np. losem Doliny Rospudy, nie ukrywaj tego przed dzieckiem. Poproś je raczej, by włączyło się w działanie, np. rysując plakat na temat ochrony przyrody, który potem powiesicie w widocznym miejscu.

Zobacz też: Warto być eko

6. Korzystaj z książek i warsztatów edukacyjnych

Zabierz dziecko do gospodarstwa agroturystycznego, w którym jest specjalny program edukacyjny dla dzieci. Kupuj książeczki o zwierzętach, obejrzyjcie film „Tupot małych stóp” (o pingwinach), pójdźcie do zoo i do ogrodu botanicznego. Kup płytę CD z odgłosami ptaków, a potem bawcie się wspólnie w poszukiwanie szpaków i dzięciołów w pobliskim lesie.

7. Na co dzień żyjcie ekologicznie

Wprowadź do waszego jadłospisu jak najwięcej potraw z nieprzetworzonych produktów. Możesz je kupić w ekologicznych sklepach (także przez internet), ale też w supermarketach w działach ze zdrową żywnością. Takie postępowanie to podwójna korzyść: twoja rodzina otrzyma solidną dawkę witamin, a jednocześnie poprzecie producentów szanujących wymogi ekologicznych upraw i produkcji. Oszczędzaj energię i wodę, segreguj śmieci. Jeśli będziesz konsekwentna, twoja pociecha będzie traktować te nawyki jako najzupełniej naturalne.

Zobacz też: Segreguj śmieci i nie przepłacaj

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Żywienie
Jakie dać warzywa i owoce
Na pewno świeże! Ale gdzie je kupić? W supermarkecie, na bazarku, a może postarać się o takie ekologiczne... Czym te z „partii zielonych” różnią się od tych zwykłych?

Powtórzę pytanie: „Czy warto szukać owoców i warzyw z upraw ekologicznych?”. Jeśli chcesz być ekomamą, to tak, warto. Wybierając je, wygrywasz podwójny los, czyli zdrowie rodziny, bo ekoprodukty mają więcej wartości odżywczych i mniej chemii, oraz gwarancję, że przy uprawie nie ucierpiał ekosystem. To ma sens! Bez chemii Mówisz, że niemożliwe, by owoce i warzywa były uprawiane bez nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin? Tak, jeśli się chce, by plony były jak nigdy duże i aby szkodniki padały na samą myśl o odwiedzinach tak zabezpieczonego warzywniaka lub sadu. Łatwo, przyjemnie, ale czy zdrowo? – Nie ma się co oszukiwać. Owoce i warzywa z „tradycyjnych” gospodarstw nie są wolne od chemii – mówi Aleksandra Czarnewicz-Kamińska, specjalistka od żywienia, mama trzylatki. – W skórce znajdują się związki azotu, ołowiu. Lepiej ich nie podawać dzieciom prosto z drzewa czy ze skrzynki. Owoce i warzywa z gospodarstw ekologicznych są dowodem na to, że można się obyć bez chemii. Rośliny rosną tak jak kiedyś. – Po prostu stawia się na naturalną walkę ze szkodnikami– tłumaczy dietetyczka. – Np. cebulę sadzi się na przemian z marchewką, bo jej ostry zapach odstrasza szkodniki atakujące karotkę. Tworzy się też miejsca lęgowe dla ptaków, wrogów szkodników. Dobre warunki Gospodarstwo ekologiczne nie może być położone przy drodze, a w pobliżu pól powinny znajdować się lasy.  To dla ptaków, które zajadają się szkodnikami. W ekorolnictwie używa się tylko naturalnego kompostu, który powstaje w danym gospodarstwie. – Bo jedną z zasad rolnictwa ekologicznego jest samowystarczalność. Ziemia daje paszę zwierzętom, a zwierzęta wytwarzają nawóz – dodaje dietetyczka. Dzięki temu wszystko jest pod kontrolą. Efekt? Plony o wyższej wartości odżywczej (pomidory z ekorolnictwa mają np....

segregować śmieci
Fotolia
Mama
Zdrowe nawyki (nie tylko o jedzeniu)
Był czas, że słowo "ekologia" nie schodziło z ust. To, że teraz tak się nie dzieje, nie znaczy, że nie warto być eko. Jeśli chcesz zmienić swój styl życia, posłuchaj rad Ewy Smuk-Stratenwerth, która od ponad 20 lat zajmuje się edukacją ekologiczną, a w 1990 r. zapoczątkowała obchody Dnia Ziemi w Polsce).

Bycie eko to po prostu styl życia. Także dla waszej rodziny. Wprawdzie aby żyć ekologicznie trzeba włożyć trochę energii, to warto to zrobić. Podpowiadamy zatem jak… …postawić na naturę Kupujcie zdrową, nieprzetworzoną żywność . Ale warto uważać na przydrożnych sprzedawców owoców i warzyw „z własnego ogródka”. Nie wiadomo, czy ogród nie mieści się przy autostradzie, a śliczne jabłka nie były pryskane środkiem, od którego dziecko dostanie uczulenia. Produkty ekologiczne powinny pochodzić z gospodarstw z certyfikatem, gdzie nie stosuje się nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin, antybiotyków czy hormonów. W sklepie wybierajcie produkty w opakowaniach biodegradalnych (papierowych lub szklanych). Uwaga! Kartony na napoje to jedne z najgorszych opakowań! Nie są zrobione z papieru tylko z różnych rodzajów folii połączonych z papierem. Dlatego nie poddają się recyklingowi, a rozkładowi ulegają dopiero po kilkuset latach! Zakupy pakujcie w torby wielorazowego użytku (płócienne, papierowe). Proście, by nie pakowano wam każdej rzeczy w oddzielną reklamówkę. Niektóre sklepy wycofały się z jednorazówek, inne oferują plastikowe, ale solidne, które starczą na długo. Nie używajcie w domu zbyt silnych detergentów – najlepiej stosować delikatne mydła, proszki i kosmetyki dla dzieci. One z reguły są również łagodniejsze dla środowiska. Nie kupujcie za dużo, by nie wyrzucać przeterminowanej żywności czy niezużytej pasty do zębów. Nie kupujcie kolejnego plastikowego autka czy lali. Drewniane klocki są bardziej rozwijające i… nietoksyczne. Sami zróbcie drewniane puzzle lub teatrzyk – serce w to włożone to niezapomniany dar dla dziecka. Doceńcie miejskie środki komunikacji lub rower! Auto niech zostanie na dalsze wypady – zanieczyszczenie powietrza w miastach jest ogromne! Każdy samochód mniej na...

mama, dziecko, jabłka, dziewczynka
Żywienie
Bio, organic czy eko, czyli o żywności ekologicznej
Coraz głośniej robi się o żywności ekologicznej, czyli wytwarzanej w sposób przyjazny dla natury i człowieka. O co w tym wszystkim chodzi? Dlaczego takie jedzenie jest lepsze niż to pochodzące z rolnictwa konwencjonalnego? I dlaczego nie ma pewności, że żywność GMO jest bezpieczna? Wyjaśniamy.

Jedzenie ekologiczne wygląda mniej apetycznie, warzywa, owoce są mniejsze i droższe niż zwykłe. Ale… za to jest smaczniejsze i zdrowsze , bo zawiera więcej składników odżywczych, a mniej szkodliwych pozostałości środków ochrony roślin i metali ciężkich. To nie tylko moda Produkty eko powinny jeść zwłaszcza kobiety w ciąży, niemowlęta i małe dzieci. Głównie dlatego, że nie zawierają pestycydów , które spożywane przez lata nawet w małych ilościach są groźniejsze niż zjadane krótko w większych dawkach. Toksykolodzy są zgodni: powodują zakłócenia rozwoju, obniżenie odporności, nieprawidłowy metabolizm, zmiany nowotworowe, neurologiczne, wady wrodzone, problemy z płodnością. Udowodniono to na zwierzętach – te, które miały paszę ekologiczną , były bardziej płodne niż te na paszy konwencjonalnej. Nic dziwnego, że producenci żywności dla dzieci oznaczają swoje produkty unijnym znakiem: „Rolnictwo ekologiczne”. Szukaj unijnego ekologo Takiego unijnego znaku mogą używać wszystkie polskie certyfikowane gospodarstwa ekologiczne od 1 lipca 2010 roku. Kupując produkt ze znakiem „Rolnictwo ekologiczne”, masz gwarancję, że 95% jego składników zostało wyprodukowanych metodami ekologicznymi i spełnia on wymogi systemu certyfikacji. Zobacz też: Ekologiczne jedzenie dla dzieci - dlaczego jest lepsze? Jak kurka z podwórka Żywność ekologiczną na świecie różnie się nazywa, np. w Niemczech – „bio”, w Wielkiej Brytanii – „organic”. To to samo co nasze „eko”. Nie daj się jednak nabrać na ogólną nazwę „ zdrowa żywność ”. Tak określane (z powodów „marketingowych”) bywają produkty podszywające się pod eko. Prawdziwy produkt ekologiczny musi spełniać wiele wymagań i być dobrze oznakowany. To gwarancja, że kontroli podlega nie tylko produkt końcowy, lecz...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj