Jeśli wciąż stoisz przed decyzją, jakiej rasy kota wybrać dla dziecka, przyda ci się nasza lista. Chyba że macie już w domu kota - wtedy sprawa jest już jasna. Oczywiście świetnym rozwiązaniem jest też przygarnięcie bezdomnego wielorasowca i danie mu ciepłego domu. Są jednak zwolennicy kotów rasowych - więc o ile jeszcze nie macie kota, warto wybrać takiego, który będzie dobrze dopasowany charakterologicznie do waszej rodziny. Rodziny z małym dzieckiem.

Reklama

Jaki kot jest najlepszy dla rodziny z dzieckiem?

Przede wszystkim pamiętaj, że kot dla rodziny z małym dzieckim musi być łagodny, lubić przytulanie i noszenie na rękach. Musi być więc dobrze zsocjalizowany, żeby próba głaskania, przytulania czy brania na ręce zwierzaka nie skończyła się gryzieniem czy drapaniem. Koty dla małych dzieci muszą akceptować hałas i ruchliwe otoczenie - nie powinny mieć silnych odruchów terytorialnych. Jeśli zaś chodzi o kocią psychikę to musi być ona zrównoważona, a kot powinien łatwo adaptować się do zmian otoczenia. Jeśli twoje dziecko ma skłonności do alergii, to zanim weźmiesz do domu kota, sprawdź, czy maluch nie ma alergii na jego sierść.

Zobacz też: Są zwierzęta bezpieczne dla alergika!

Lista kocich ras dla dziecka

Oczywiście wszystkie powyższe cechy może posiadać nawet wielorasowiec. Ale jeśli chodzi o charakter, koty rasowe są bardziej przewidywalne (co oczywiście nie znaczy, że konkretna rasa jest gwarantem charakteru danego osobnika). Rasy kotów znane ze zrównoważonego charakteru, towarzyskie, okazujące uczucia, tolerancyjne i lubiące się bawić, darzące uczuciem wszystkich domowników po równo to mniejsze ryzyko „zazdrości o dziecko” ze strony kota. Które to rasy?

Kot brytyjski krótkowłosy

Kot brytyjski krótkowłosy
AdobeStock

To cierpliwy, spokojny misiek, pobawi się z dzieckiem, da się wygłaskać, a nawet ponosić, ze stoickim spokojem zniesie dziecięce wygłupy, a kiedy będzie miał dość, zaszyje się w spokojnym miejscu. Nie zdarza mu się zachowywać agresywnie. Wesoły, chętnie się bawi, ale potrafi też sam znaleźć sobie rozrywkę. W młodości dosyć żwawy i ruchliwy, z wiekiem staje się bardziej stateczny.

Zobacz także

Ragdoll

Ragdoll
AdobeStock

Jest kotem przyjacielskim i zrównoważonym. Ma nieco flegmatyczny, łagodny charakter. Ciągle poszukuje kontaktu z człowiekiem i chętnie towarzyszy mu przez cały dzień, chodząc przy nodze jak pies. Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi, lubi pieszczoty i akceptuje nawet najbardziej wymyślne zabawy.

Kot birmański

kot birmański
AdobeStock

Łatwo adaptuje się do zmian, jest niezwykle prostoduszny i spokojny z natury, bardzo przywiązany do właściciela. Najlepiej czuje się wśród wielu osób, dlatego świetnie nadaje się dla rodzin. Jest doskonałym przyjacielem dzieci w każdym wieku. Ze stoickim spokojem znosi pieszczoty i noszenie na rękach.

Cornish Rex

Kot Cornish Rex
AdobeStock

Wieczne kocie dziecko: pełen energii, wesoły, skory do psot i zabawy. Właściciela obdarza niemal psim przywiązaniem i nie odstępuje go na krok. Uwielbia być głaskany i przytulany. Kocha towarzystwo – zbyt długo nie powinien przebywać sam. Lubi też gości.

Kot amerykański krótkowłosy i europejski krótkowłosy

Kot amerykański
AdobeStock

Te koty są pogodne, pełne energii, chętne do zabawy. Nie są wymagające w pielęgnacji. Koty amerykańskie to dość nowa rasa, bardzo popularna w USA, natomiast europejskie – to jedna z najstarszych ras, choć spotykana głównie w Skandynawii.

Kot burmski

Kot Burmski
AdobeStock

Jest przyjacielski, wobec dzieci bardzo łagodny i delikatny, człowieka uważa za centrum swojego świata. Do rodziny przywiązuje się jak pies. Lubi noszenie na rękach, przytulanie – to typowy przytulas. Lubi być w centrum zainteresowania – dotyczy to zwłaszcza kotek. Jest bardzo towarzyski i również – a nawet szczególnie – podczas snu szuka bliskiego kontaktu, mocno się przytulając.

Maine Coon

kot maine coon
AdobeStock

Maine Coon – prawdziwy kot rodzinny: jest kocim odpowiednikiem labradora zrównoważony, przyjazny, towarzyski, łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi. Czuje się dobrze wszędzie tam, gdzie jest jego opiekun. Niestety, ponieważ ma dość długie futro, wymaga czesania, co jednak muszą robić dorośli, a nie dzieci.

Kot abisyński

kot abisyński
AdobeStock

On uwielbia zabawy, jest bardzo towarzyski i przyjacielski. Łagodny wobec ludzi. Właścicieli obdarza ogromnym przywiązaniem, często bywa wręcz natrętny w okazywaniu uczuć i dopomina się o codzienną porcję pieszczot. Lubi gości.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

  • Idź z dzieckiem po kota i sprawdź, czy zwierzak nie boi się dziecka, a wzięty na ręce nie gryzie lub drapie.
  • Warto też go przytulić (troszkę mocniej, w podobny sposób jak robią to dzieci) i sprawdzić, czy nie reaguje agresją.
  • Sprawdź też, czy dziecko od początku zapała miłością do kota – a ten czy bez problemu podchodzi do dziecka i daje się dotykać.
  • Warto też, jeśli jest taka możliwość, wybrać osobnika dorosłego lub prawie dorosłego - u takiego kota cechy charakteru są już dobrze widoczne.
  • Lepsze są też koty kastrowane lub sterylizowane - nie dość, że są łagodniejsze, to można uniknąć ryzykownych zachowań w okresie godowym, gdy kocury są bardziej agresywne, a kotki mogą uciekać w poszukiwaniu partnera.
  • Podobno kastrowane kocury są też nawet dużo łagodniejsze niż sterylizowane kotki.

Dorastanie z kotem jest dobre dla dziecka. I najmłodsi też to wiedzą... No bo przyznaj się, ile razy słyszałaś już: „Mamo, chcę kotka!”? A historii o tym, jak kot pomógł dziecku stać się mniej nieśmiałym czy rozwiązał problem braku rodzeństwa, można liczyć w setkach. Czytanie książeczek czy oglądanie filmów o zwierzętach nie da twojemu dziecku tyle, co prawdziwy koci przyjaciel.

Reklama

Źródło: portal koty.pl

Reklama
Reklama
Reklama