Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, mama, jesień, zabawa, liście
fotolia
Wychowanie

W co się bawić z dzieckiem jesienią?

Jesienne popołudnia to okazja, by się pobawić, a przy okazji czegoś nauczyć. Jedno i drugie jest dla dziecka równie naturalne. Wykorzystaj jego ciekawość i potrzebę nowych wrażeń.

Każde dziecko to potencjalny geniusz. Dostrzega i zapamiętuje mnóstwo szczegółów, co dzień odkrywa coś nowego. Do szóstego roku życia jego mózg wchłania informacje bez wysiłku. A rymowanki, układanki to fantastyczne intelektualne ćwiczenia.

Jesienne zabawy z dzieckiem w zbieranie kasztanów, żołędzi, liści

Podczas spacerów pozwól dziecku zbierać to, co znajdzie w parku, w lesie, na podwórku. Na pewno zachwycą go kolorowe liście, błyszczące kasztany, żołędzie w okrągłych czapeczkach, zgubione przez ptaki piórka... Zbieranie i gromadzenie takich skarbów jest dla dziecka wspaniałą przygodą, budzi zainteresowanie przyrodą, pozwala zachwycić się światem. Wyczarujcie z nich potem różne cuda, np. wyklejanki z liści, zwierzątka i ludziki z kasztanów i żołędzi.

  • Przeznacz jedną szufladę, a jeszcze lepiej duże kartonowe pudełko z przegródkami do przechowywania dzieł małego artysty. Takie zbiory mogą już zacząć gromadzić nawet trzylatki.

Jesienne zabawy z dzieckiem w piosenki i wyliczanki

Zaśpiewaj „Stary niedźwiedź mocno śpi” albo „Ta Dorotka, ta malusia...”. Takie prościutkie zabawy, w których dziecko porusza się w rytm piosenek, kształtują słuch muzyczny, poprawiają koordynację i sprawność ruchową. Kojarzenie słów piosenki i melodii, połączone z rytmicznym ruchem znakomicie wpływa na rozwój mowy. Nie znasz takich zabaw? Wybierz się po ściągawkę do księgarni albo zajrzyj do Internetu!

  • Nie czekaj, aż maluch będzie miał 2–3 latka, by pobawić się z nim w wyliczanki. Gdy skończy pół roku, na pewno polubi sroczkę, co kaszkę warzyła, i kominiarza, który idzie po drabinie.

Biegam, skaczę, turlam się

Na pewno wiesz, że każde dziecko musi mieć dużo ruchu. To potrzebne nie tylko dla prawidłowego rozwoju mięśni, kości, doskonalenia ogólnej sprawności, ale i do prawidłowej pracy mózgu. Aktywne maluchy mają lepszą koncentrację, więcej pewności siebie, lepiej radzą sobie potem w szkole z nauką czytania i pisania.

  • Dziecko może naśladować helikopter i kręcić się wokół własnej osi z rozłożonymi rękami, by w chwili lądowania stanąć nieruchomo. Taka zabawa to świetna gimnastyka mózgu! Dla raczkujących dzieci można urządzić trasę wyścigu lub tor przeszkód.

Jesienne zabawy z dzieckiem - "Zostanę szpiegiem!"

A superszpieg ma supersłuch. Dlatego powinien nauczyć się odróżniać różne dźwięki. Inaczej grzechocze pudełko, gdy wsypie się do niego kaszę, cukier, płatki owsiane, guziki. Co innego słychać, gdy stuka się w drewnianą deskę albo metalową futrynę.

  • Poproś babcię, aby zadzwoniła do wnuka i pobawiła się z nim w: co to za dźwięk? Niech np. uderza ołówkiem w szklankę. To fajna zabawa dla 4-, 5-latka. Ale potem musi być zmiana. Z młodszym dzieckiem możesz bawić się w: jak robi konik czy kurka.

Wspólne gotowanie pomysłem na zabawę z dzieckiem

Dzieci fascynują przedmioty codziennego użytku i zajęcia mamy. Garnek z pokrywką, drewniana łyżka, ubijaczka do piany są bardziej atrakcyjne niż nie jedna kolorowa plastikowa zabawka. Przyjemnie jest wylepić kruchym ciastem metalową foremkę na babeczki, dużą drewnianą łyżką mieszać sałatę na obiad dla całej rodziny, zmiatać ze stołu okruszki na szufelkę. Praca rąk pod kontrolą wzroku jest etapem w rozwoju myślenia.

  • Kiedy wyrabiasz ciasto na pierogi, daj maluchowi kawałek do rączki – niech je gniecie, wałkuje, rozciąga.

Powącham i dotknę - baw się z dzieckiem

Cebula jest śliska, a seler ma nierówną, kostropatą powierzchnię. Morelę pokrywa meszek, a nektarynka jest gładka. Czosnek i chrzan pachną mocno, a melon ma słodki zapach lata. Poznawanie owoców i warzyw wszystkimi zmysłami sprawia, że dziecko zapamiętuje nie tylko ich wygląd, zapach, smak, ale również przeznaczenie oraz nazwę.

  • Nawet trzyletni malec z wielką chęcią umyje pod kranem jesienne owoce i ułoży je pięknie na talerzu.

Jesienna zabawa z dzieckiem w sokoli wzrok

Chodzi nie tylko o to, by dziecko patrzyło, ale też zwracało uwagę na szczegóły, odnajdywało różnice między przedmiotami i obrazkami. Pomogą mu w tym puzzle, memory, domino, chińczyk, loteryjki.

  •  Z 2-, 3-latkiem pobaw się w magiczne magnesy. Przyczep pięć kolorowych magnesów do metalowych przedmiotów (w zasięgu wzroku dziecka). Czy wszystkie odnajdzie? Możesz tę zabawę połączyć z ciepło–zimno. A może zabawicie się w: czego brakuje? Przyczep magnesy do lodówki, a potem zdejmij jeden. Czy maluch zgadnie, który zniknął?

Poznaj 5 rad, jak uniknąć jesiennych infekcji

Konsultacja: Joanna Białobrzeska pedagog, dyrektorka przedszkola Didasko.
 

 

Eksperymenty dla dzieci: jak zrobić tęczę [WIDEO]

dzieci, jesień, kałuża, skakać
Panthermedia
Wychowanie
Nie siedź z dzieckiem w domu! Jesień nie gryzie!
Jesień (nie tylko złota, polska, ale też ta deszczowa) to naprawdę fantastyczna pora roku. Tylko trzeba to dostrzec. Dlaczego warto iść na jesienny spacer? Dokąd się wybrać? W co się bawić? O czym pamiętać?

Jesień nie zawsze jest złota. Za oknem plucha? Wybór jest prosty: możesz siedzieć  w domu i narzekać, czekając na wiosnę (zarażając ponurym nastrojem dziecko) albo w myśl zasady: „Nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania” wycisnąć z jesieni , co się da: całą radość i wszystkie kolory. Lepsze to drugie!   5 powodów, dla których warto iść na jesienny spacer Dziecko potrzebuje spacerów przez okrągły rok, a nie tylko wtedy, gdy pogoda jest idealna. Dzięki nim: 1. Oddycha świeżym powietrzem. Wilgotne, chłodne powietrze jest jak balsam dla wysuszonych przez centralne ogrzewanie śluzówek. 2. Jest zdrowsze. Ma okazję się hartować, czyli przyzwyczajać do zmian temperatury. Nie ma obawy, że wyrośnie na piecucha. 3. Ma lepszy apetyt… Nawet niejadki nabierają ochoty na obiad po harcach na dworze. 4. …i dobry humor. Ruch na świeżym powietrzu  i światło słoneczne poprawiają nastrój. Dlatego trzeba korzystać z każdej okazji, by naładować akumulatory. 5. Poznaje świat. Jesień to prawdziwa uczta dla zmysłów. Można dotykać gładkich kasztanów i szorstkiej kory, wodzić palcem po żyłkach liści, ścierać dłonią kropelki wody z ławki, słuchać bębnienia deszczu o parasolkę. Szkoda by było to wszystko przegapić! Tak naprawdę są tylko dwie sytuacje, gdy lepiej nie wychodzić . Pierwsza: gdy wieje wyjątkowo silny wiatr albo jest bardzo zimno i paskudnie. Druga: gdy maluch jest chory. Przeczytaj także: 9 sposobów na zachowanie zdrowia jesienią     8 rzeczy, które można robić podczas jesiennego spaceru Za zimno na  robienie babek z piasku? Nie szkodzi. Na twojego smyka czeka na dworze masa atrakcji: 1. Dreptanie i skakanie. Niech dziecko chowa się za drzewem, chodzi po krawężnikach, wchodzi pod górkę (nawet tysiąc razy). Nie będzie się nudził ani marzł. 2. Karmienie...

dziecko, mama, deszcz, parasol
fotolia
Wychowanie
Mali kałużowcy, czyli zabawy z dzieckiem w deszczu
Doskonale wiemy, co na widok kałuży myśli twoje dziecko: „Ale fajna woda! Ciekawe, czy głęboka? Zaraz sprawdzę”. A może pobawisz się razem z nim deszczową wodą?

Deszczowa jesień jest dla dzieci ciekawą i pełną odkryć porą roku. Wprost zachęca do eksperymentów . Nie musisz czekać, aż przestanie padać, wystarczy, że ubierzesz dziecko odpowiednio do pogody. Maluchy nie boją się deszczu, a kałuże po prostu uwielbiają! Wreszcie można robić coś innego niż zbieranie kolorowych liści czy kasztanów. Chlapanie się w wodzie to wielka frajda. Może twój maluch zechce sprawdzić, jaki będzie plusk, gdy wrzuci do wody kamyk, albo wskoczy w sam jej środek bosymi stopami. Trudno mieć pretensje do dziecka, gdy tak się bawi, nie zważając, że na nogach ma lekkie, zamszowe buciki. Lepiej od razu przed spacerem załóż kalosze maluchowi i sobie – i razem zobaczcie, jak świetnie można się bawić deszczową wodą. Nie bój się, że twój mały eksperymentator się pobrudzi, błoto łatwo się spiera. A jeśli zamoczy ubranko? Trudno, trochę wilgoci jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Zadbaj tylko, żeby było mu ciepło . Jeśli po mokrej zabawie naprawdę jest przemoczony, zabierz go do domu i przebierz . Z tego powodu na deszczowe spacery lepiej nie wybieraj się zbyt daleko od domu. Zasady zabaw z dzieckiem w deszczu Musisz jednak pamiętać, żeby jasno wytłumaczyć dziecku, że nie zawsze i nie do każdej kałuży może wchodzić. Zabawa „w kałuże”, jak każda inna, powinna mieć swój czas i miejsce . Kiedy wybieracie się do babci czy do lekarza, nie chcesz przecież, by maluch dotarł tam ubłocony. Ustal więc jasne zasady: do kałuży można wchodzić tylko w kaloszach i jedynie wtedy, gdy mama lub tata na to pozwoli. Na początku z pewnością nie będzie łatwo przekonać małego wodniaka, że dziś musi omijać błoto, skoro wczoraj pozwoliłaś mu w nim brodzić do woli. Jeśli będziesz konsekwentna , mimo początkowych protestów w końcu zrozumie, że chodzenie po kałużach to zabawa, a nie norma. Jakimi słowami tłumaczyć dziecku, nie...

jesienne zabawy
Adobe Stock
Gry i zabawy
Jesienne zabawy – superpomysły na spędzenie czasu z dzieckiem
Jesienne zabawy można organizować na dworze, gdy pogoda dopisuje oraz w domu, gdy za oknem zimno i szaro. Na dworze najlepiej sprawdzą się jesienne zabawy ruchowe i zbieranie „skarbów” do jesiennych zabaw plastycznych. Sprawdźcie, ile macie możliwości.

Jesienne zabawy należą do najprzyjemniejszych. Upał już nie męczy, więc można szaleć do woli, a przyroda zachwyca mnogością barw. Ze znalezionych w parku liści, kasztanów i żołędzi można zrobić ludziki, zwierzątka i barwne obrazki, a ze zbędnych części garderoby lub ścinków materiałów – gry lub zabawki. Ogranicza was tylko wyobraźnia! Żeby ją trochę pobudzić, prezentujemy garść pomysłów na jesienne zabawy dla dzieci. Spis treści: Jesienne zabawy plastyczne Jesienne zabawy ruchowe  Jesienne zabawy plastyczne Polska złota jesień to wspaniała pora na spacery z dzieckiem. Zdarzyło wam się wrócić z jednego z nich z bukietem  kolorowych jesiennych liści? Jeśli tak, zobacz, do czego można je wykorzystać. O robieniu ludzików z kasztanów lub zwierzątek z żołędzi nie będziemy pisać – to wie każdy. Pokażemy za to, jak wykorzystać barwne liście. Tworzenie obrazków z liści to wspaniała jesienna zabawa, przy której można z dzieckiem rozmawiać, jak zmienia się przyroda o tej porze roku. Podajemy też pomysły na zabawy, które nie wymagają wcześniejszego zbierania jesiennych skarbów, ale podpowiadają, jak wykorzystać materiały, które znajdą się w każdym domu. Tworzymy fantazyjne obrazki z liści Przełam listki na pół, przyklejcie po jednej połówce z każdego rodzaju liścia na kartkę i rozpocznijcie zabawę! Zadaniem dziecka jest dorysowanie drugiej połowy liścia. Możesz przy tym uczyć dziecko nazw drzew , z których liście pochodzą. To zabawa i nauka w jednym, czyli coś, co lubimy najbardziej. Mając dużo liści, możecie układać z nich na posmarowanej kartce zwierzęta – te prawdziwe lub wymyślone fantazyjne stwory. Pomalujcie je farbami. Zobaczcie, jakie piękne obrazki mogą powstać:   Jesienne zabawy plastyczne z resztek papieru i materiału Karton, arkusz papieru, stare gazety. Te...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz