Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pies dla przedszkolaka
Wychowanie

Lęk przed zwierzętami

Nie wszystkie dzieci uwielbiają zwierzęta. Niektóre czują przed nimi strach. Zobacz, jak ułatwić im życie, by na widok pieska nie uciekały w panice na drugą stronę ulicy.

Są ruchliwe, mało przewidywalne, robią dużo hałasu – głośno szczekają lub kraczą, mogą mieć ostre pazurki, dziób i nieprzyjemny zapach – nic dziwnego, że dziecko czasem czuje przed nimi strach. Jeśli zauważysz, że maluch zamiast cieszyć się na widok pieska lub kotka, jest bliski płaczu, postaraj się mu pomóc. Nawet jeśli lęk wydaje ci się irracjonalny, zachowaj spokój. Nie bagatelizuj strachu i nie karz dziecka słowami: „Nie bądź tchórzem!”, ale też nie pozwól, by rządził on życiem malucha.

Nie wiem, skąd się to bierze
Uczucie strachu jest częste wśród dzieci. Maluchy boją się obcych, ciemności, rozłąki z rodzicami. To przejaw kolejnych etapów rozwoju, który nie powinien niepokoić. Strach mogą wywoływać też zwierzęta, zwykle węże lub pająki (ponoć lęk przed nimi jest zakodowany w genach, bo ułatwiał naszym przodkom przetrwanie). Ale zdarzają się dzieci, które sztywnieją na widok chomika, brzydzą się ptaków czy uciekają przed pieskiem. Strach bywa też przejawem żywej dziecięcej wyobraźni, warto więc starannie dobierać np. programy telewizyjne i oglądać je z dzieckiem, wyjaśniając, co dzieje się na ekranie.

Ja go nie chcę pogłaskać
Nie zmuszaj dziecka do głaskania psa czy kota. Nawet jeśli jest to znajome zwierzę. Nie każ zachwycać się puszystym futerkiem albo liczyć łatek. W ten sposób wywołasz odwrotny efekt – zamiast oswoić ze zwierzęciem, maluch zacznie się jeszcze bardziej bać. Okaż dziecku, że je rozumiesz i wspierasz. Poczuje się pewniej i nie będzie traktowało cię jak przeciwnika, który stoi po stronie tego straszliwego psa lub kota, a nie swojego dziecka. Im pewniej maluch będzie się przy tobie czuł, tym większą dasz mu szansę na przezwyciężenie jego lęków.

Mamo, co ty mówisz?
Zwracaj uwagę, w jaki sposób mówisz do dziecka, np. gdy odwiedzacie znajomych, których pies słynie z przyjaznego nastawienia do dzieci. Nie pouczaj w stylu: „Nie bój się pieska, on nic ci nie zrobi”. W ten sposób sugerujesz, że można się bać zwierzaka. Lepiej powiedz: „Zobacz, jaki miły pies, jaką ma puszystą sierść”. Pokazując jego zalety, możesz zmienić sposób myślenia dziecka o zwierzęciu. Poprzez język często nieświadomie przekazujemy własne lęki, obawy. Przyjrzyj się sobie, może tak naprawdę to ty czujesz strach przed zwierzętami, który udziela się twojemu dziecku (może piszczysz na widok pająka albo brzydzisz się żab czy ptaków). Dzieci uczą się sposobu reagowania od dorosłych.

Dlaczego on tak szczeka
Postaraj się opowiadać dziecku o zwierzętach, o ich zwyczajach, rasach, o chomiku lub rybkach, które hodowałaś w dzieciństwie. Wyjaśniaj, że zwierzęta czują podobnie jak ludzie i nie wolno ich krzywdzić. Wybierzcie się do zoo, ale nie ciągnij malucha przed każdą klatkę. Zaproponuj, że obejrzycie tylko te zwierzęta, które mu się podobają. Oszczędź dziecku oglądania pokazowego karmienie zwierząt – widok drapieżnego ptaka, który konsumuje swój krwisty obiad, może jeszcze bardziej przestraszyć malca i na długo wryć się w jego pamięć.

Chcę, żebyś mi pomogła
Kiedy dziecko zaczyna reagować histerycznie na widok zwierzęcia, nie próbuj lekceważyć tego problemu. Nie bagatelizuj jego lęku i nie mów ze zniecierpliwieniem, że „to przecież tylko malutki kotek”. Ten sympatyczny zwierzaczek kojarzy się dziecku z lękiem, z którym nie umie sobie poradzić. Niektóre maluchy ze względu na większą wrażliwość są szczególnie narażone na negatywny wpływ strachu, mogą gorzej spać, stracić apetyt, odczuwać różne bóle, np. brzuszka lub głowy. Takim wrażliwcom jeszcze bardziej przyda się mądra rozmowa o ich problemie i oswajanie go. Często pomocna bywa wizyta u psychologa.


Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog, pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

mała dziewczynka dotyka kotków, które dorosły trzyma na rękach
AdobeStock
Wychowanie
4 niewinne zdania, które budzą strach przed zwierzętami
Nie wszystkie dzieci uwielbiają zwierzęta. Niektóre czują przed nimi strach. Chcesz go przezwyciężyć? Przede wszystkim zastanów się, co mówisz do dziecka.

Nie tylko pająki czy węże mogą wzbudzać w dzieciach uczucie paniki . Czasem do łez doprowadza spotkanie z pokojowo nastawionym psem czy kotem. Dziecko odczuwa lęk , bo zwierzę dziwnie wygląda, szybko się porusza, hałasuje, inaczej pachnie. Chcesz mu pomóc zlikwidować niepotrzebny stres , kontroluj to, co mówisz. To, co powiesz w dobrej wierze, może wywołać odmienną od zaplanowanej reakcję.  Sprawdź, czego boją się dzieci? Nie tylko ciemności! 1. Chodź, pogłaszczesz kotka Nie zmuszaj dziecka do głaskania nawet znajomego psa czy kota i sprawdzania, jakie ma śliczne futerko. Dziecko zamiast oswajać się ze zwierzakiem, będzie bało się go jeszcze bardziej. Okazuj dziecku, że je rozumiesz i wspierasz. Gdy może przyjrzeć się pieskowi z bezpiecznej odległości, poczuje się pewniej, nie będzie traktowało cię jako przeciwnika, który trzyma stronę tego strasznego zwierza. Im pewniej się przy tobie będzie czuło, tym większa szansa, że przezwycięży lęk .  2. On ci nic nie zrobi W ten sposób zupełnie niechcący zasugerujesz dziecku, że sympatyczny kotek sąsiadów rzeczywiście może wyrządzić mu krzywdę. Lepiej powiedz - „Zobacz, jaki ten kotek jest ładny, jak dumnie chodzi z podniesionym ogonem". Zwracając uwagę na zalety, możesz zmienić sposób myślenia dziecka o zwierzęciu. 3. Nie bój się, piesek jest taki malutki Wielkość zwierzęci a naprawdę nie ma dla dziecka dużego znaczenia. Dziecko boi się i już. Dodatkowo może poczuć się przez ciebie zlekceważone, niezrozumiane i osamotnione w swoich kłopotach. Zazwyczaj nie ma pojęcia, dlaczego ten malutki, sympatyczny – twoim zdaniem – kot czy pies wywołuje u niego strach. Małemu wrażliwcowi przyda się mądra rozmowa. Opowiadaj o zwierzętach, o ich zwyczajach, rasach, o chomiku lub rybkach, które hodowałaś w dzieciństwie. Wyjaśniaj, że zwierzaki czują to samo, co ludzie i...

Wychowanie
Tak się boję!
Rośnie liczba zalęknionych dzieci i dorosłych. Psychologowie twierdzą, że staliśmy się społeczeństwem lękowym.

Stale rośnie liczba zalęknionych dzieci, podobnie jak i dorosłych, którzy stale czegoś się boją. Psychologowie twierdzą nawet, że staliśmy się społeczeństwem lękowym. Nadmiar złych wiadomości oraz widmo niewesołej przyszłości powodują, że ciągle się boimy. W takiej atmosferze wychowuje się młode pokolenie. Badania psychologiczne wykazują, że 20 proc. dzieci w wieku szkolnym często przeżywa silne lęki. Kiedy zostaje przekroczona „zdrowa” dawka emocji tego rodzaju i maluch boi się tak bardzo, że to uczucie paraliżuje go, odbiera mu spokojny sen, radość życia, ochotę do poznawania świata? Czy można pomóc dziecku przeżywającemu lęki? Lęk czy strach Te dwa uczucia nie są tożsame, chociaż mówimy, że się boimy, zarówno kiedy przeżywamy strach jak i lęk. Strach przeżywamy w sytuacji realnego zagrożenia. To wrodzona, instynktowna reakcja na grożące obiektywne niebezpieczeństwo, która przygotowuje cały organizm do obrony lub ucieczki (np. przed bólem, ogniem; drapieżnymi zwierzętami i innymi poważnymi zagrożeniami). Strach mobilizuje do działania obronnego, nie jest więc uczuciem jednoznacznie negatywnym, bo często pozwala ocalić życie czy zdrowie. Lęk to szczególna forma strachu. Ten stan emocjonalnego niepokoju pojawia się jako reakcja na zagrożenie, którego źródło nie jest dokładnie znane, a sygnały niebezpieczeństwa często są irracjonalne. Występuje on zwłaszcza w sytuacjach oczekiwania i niepewności, gdy nie mamy kontroli nad tym, co się dzieje. Dziecko nie jest w stanie odróżnić zagrożenia rzeczywistego od irracjonalnego, więc lęk i strach w gruncie rzeczy przeżywa tak samo. Dlatego strach przed utratą rodziców może być dla malucha równie silny i rzeczywisty jak lęk z powodu smoka czającego się pod łóżkiem. Jak reagować Każdy rodzic odczuwa instynktowną potrzebę chronienia swoich dzieci przed wydarzeniami, które mogą...

Jakie zwierzę dla dziecka?
Wychowanie
Mój najlepszy przyjaciel
Z psem trzeba wychodzić na spacer, chomikowi czyścić klatkę, rybce zmieniać wodę... Zwierzę w domu wymaga pracy, ma jednak dobry wpływ na dziecko.

Dzieci kochają zwierzęta. Już półtoraroczny brzdąc chętnie pokazuje, „jak robi” krówka, kotek, owieczka. Ciekawi go obserwowanie napotkanych w parku psów, gonienie ptaszków i motyli. Ta naturalna dziecięca ciekawość świata ogromnie wzbogaca jego rozwój! Mądrze to wykorzystaj. Sprawdź także: Komu kota, komu papugę? Jakie zwierzę wybrać? Zwierzę pomaga w rozwoju Im wcześniej zaczniesz przyzwyczajać swoje dziecko do zwierząt i kontaktów z nimi, tym lepiej. Dla kilkumiesięcznego bobasa pies (czy kot) może być doskonałym nauczycielem.  Dzieci wychowujące się w towarzystwie kudłatych przyjaciół szybciej zaczynają np. raczkować i chodzić. Psychiatrzy i psychologowie dziecięcy podkreślają też, że kontakt ze zwierzakiem pomaga w rozwoju niemal każdej sfery osobowości malca – emocjonalnej, społecznej oraz intelektualnej. Pokazując swojemu maluchowi zwierzęcy świat, pomagasz mu wyrosnąć na wspaniałego, odpowiedzialnego i empatycznego człowieka. Sprawdź także: 5 powodów, by kupić dziecku psa lub kota Nie strasz zwierzętami Nie zabraniaj maluchowi kontaktów ze zwierzętami ze względów higienicznych. Nie mów, że są brudne. A tym bardziej nie wzbudzaj w dziecku strachu przed nimi, bo pociecha może się do nich zrazić, a to wcale nie ułatwi jej życia. Oczywiście o zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać zawsze! Sprawdź także: Lęk przed zwierzętami. Jak go pokonać? [CMS_PAGE_BREAK] Zwierzak i małe dziecko Macie w domu zwierzaka?  Doskonale! Maluch będzie się z nim oswajał od urodzenia. Musisz tylko zadbać, by  ich kontakty odbywały się pod Twoją kontrolą. Sprawdź także: Jak przygotować psa na pojawienie się noworodka? Nie masz jeszcze pupila? Nie ma powodu, by zbyt długo („aż dziecko podrośnie”) zwlekać z decyzją o jego wzięciu. Kilkumiesięczny maluch będzie się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak