Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, komputer
Wychowanie

Maluch i klawiatura

Czy dwulatek siedzący przed komputerem to znak zepsucia naszych czasów? To zależy tylko od ciebie.

Wpływ gier komputerowych na młodych przedstawicieli Homo sapiens to ulubiony temat gorących dyskusji prowadzonych przez dojrzałych osobników tego gatunku. Gniewne pomrukiwania i groźne okrzyki wzmagają się zwłaszcza wtedy, gdy kolejny zaniedbany przez rodziców nastolatek wymorduje gdzieś w Stanach grupę dzieciaków ze swojej szkoły. Zazwyczaj przy tej okazji wychodzi na jaw, że zabójca grywał w jedną z „tych” gier – na przykład znienawidzone przez obrońców moralności „Grand Theft Auto”. Wtedy to grupa mądrych głów opowiada o badaniach, które dowiodły, że ludzie grający w gry zawierające elementy przemocy są bardziej skłonni do przejawiania względem innych gwałtownych zachowań. Dziwnym trafem nikt wtedy nie wspomina, że na osławionym GTA jak wół stoi napisane „Mature. 18+” – czyli dozwolone dla dorosłych, od lat 18, a problemem jest nie istnienie takich gier, ale to, że nastolatki swobodnie w nie grają.

Nie – CZY, ale w CO grać
W tej atmosferze nie wspomina się o wynikach poważnych badań sugerujących, że dzięki grom, odpowiednio dobranym grom, rosną u ludzi zdolności rozwiązywania zadań przestrzennych, koordynacja ruchowa, umiejętności rozpoznawania i grupowania obiektów. Kluczem jest nie to, czy grać, ale w co grać.
O ile jednak od dawna prowadzone są badania nad wpływem telewizji na bardzo małe dzieci, o tyle ta grupa użytkowników komputerów była jakoś omijana przez naukowców. Można się obruszyć, że nazywam dwulatka użytkownikiem komputera, ale widok mojej 20-miesięcznej córki radośnie przełączającej kolejne slajdy z zestawu zdjęć ukochanych psów przekonuje mnie, jak wiele zmieniło się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Nic więc dziwnego, że producenci gier zauważyli, że przed ekranem nie siadają już dziś pięcio- czy sześciolatki ale znacznie młodsze dzieci. Właśnie dla nich zaczęły powstawać specjalnie przygotowane programy przeznaczone dla zupełnie nowej grupy – dzieciaków mających od dwóch do pięciu lat.
W połowie maja w Polsce ukazały się trzy takie tytuły należące do serii „Mały Adibu”. Ponieważ dwu- od pięciolatka dzieli przepaść, przed rozpoczęciem zabawy rodzic ustala poziom trudności. Oczywiście najbardziej intrygowało mnie, co też może robić dwulatek przed komputerem. Okazało się, że całkiem dużo. Zadania dla tej grupy zaprojektowano tak, by dziecko uczyło się korzystania z klawiatury i myszki. Ponieważ jednak przełożenie przesuwania po stole plastikowego pudełka na ruch kursora na ekranie nie jest wcale takie oczywiste, zadania można rozwiązywać, korzystając z jednego tylko klawisza – spacji. Sądząc po głębokiej fascynacji mojej córki, system całkiem nieźle się sprawdza. Cyrkowe przygody Adibu sprawiły, że na 20 minut uwaga młodej całkowicie skupiła się na rozwiązywaniu kolejnych zadań.
Jednak Mały Adibu to zabawa bardzo wymagająca. Wymaga bowiem skupienia ze strony rodziców. Łamigłówki dla małych dzieci zbudowane są tak, że do rozpoczęcia zabawy potrzebna jest pomoc dorosłego. To, moim zdaniem, ogromna zaleta tych gier. Dzięki temu nie można ich zastosować do tego, do czego rodzice nagminnie używają telewizora – do odłączania dzieci od rzeczywistości. Przed komputerem musimy usiąść i razem rozwiązywać kolejne zadania.

Wątpliwości
A co na to psychologowie? Krótka ankieta wśród kilku specjalistów pokazała daleko idący sceptycyzm. Zdaniem fachowców dziecko w tym wieku nastawione jest na rozwijanie kontaktu z innymi ludźmi, a nie poznawanie wirtualnej rzeczywistości. Część psychologów twierdzi, że z grami trzeba czekać do piątego–szóstego roku życia.
Cóż, z pewnością nie jestem specjalistą od teorii rozwoju dziecka, jednak od kilku miesięcy staję się specem od praktycznej strony tej dziedziny. Moim zdaniem obawy specjalistów, którzy w większości urodzili się przed 1980 rokiem, to efekt patrzenia na komputery przez pryzmat ich własnych doświadczeń. Dzisiejsi 30-latkowie przeszli dzieciństwo, marząc o sprzęcie takim jak Atari, Commodore czy wczesny pecet i nieco z tego podejścia zostało im do dziś. Tymczasem dzieciaki urodzone w XXI wieku traktują komputer jako coś równie oczywistego jak lodówka. Dopóki my sami, rodzice, nie stworzymy wokół tej maszyny aury niedostępności i niezwykłości, nie ma powodu, by dzieci miały do niej jakieś szczególne nabożeństwo. Co więcej, komputer może stać się dobrą okazją do rozwinięcia kontaktów z dzieckiem. Wystarczy, że przed ekranem zawsze będziemy siadali razem.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Edipresse
Wychowanie
Ferie z komputerem
Chlapa za oknem, dużo wolnego czasu. Aż nęci, by zasiąść przed monitorem. Możesz zmienić ten scenariusz.

    Najlepiej wykorzystać te dwa tygodnie na wyjazd na narty czy długie spacery. Ale co robić, gdy jesteście skazani na ferie we własnym mieszkaniu? Wolne dni kuszą, by spędzić je przed monitorem. Dopilnuj, by podczas ferii nie stał się on najważniejszym przedmiotem dla dziecka. Komputer nie jest niczym złym, pod warunkiem, że w rozsądnej dawce. Kilkulatek nie powinien spędzać przed nim więcej niż pół godziny dziennie. Dowiedziono, że zbyt długie przesiadywanie przed monitorem męczy oczy, kręgosłup, może prowadzić do zaburzeń snu, wad wzroku i postawy. W czasie ferii możesz podejść do tematu mniej restrykcyjnie, np. dzieląc dzienny limit grania na dwie części – poranną oraz popołudniową. Zapewnij przy tym dziecku inne rozrywki, dzięki którym np. wyścigi wirtualnych aut nie będą aż tak atrakcyjne. W życiu przedszkolaka musi znaleźć się dużo czasu na zabawy, spacery oraz sporą dawkę aktywności ruchowej. Jeżeli nie możesz wziąć urlopu na całe ferie, postaraj się, by dziecko codziennie wychodziło na dwór z babcią lub opiekunką. Jeśli wygospodarujesz wolny dzień, przeznacz go na śnieżne szaleństwa, lepienie bałwana albo sanki. Nigdy nie zostawiaj pociechy samej z komputerem i nie pozwalaj włączać go bez twojej wiedzy – ten zakaz musi być jasny. Spróbuj włączyć się do zabawy: rodzinne rozegranie wirtualnego meczu piłkarskiego zbliża. Pokaż też, jak inaczej wykorzystać ten sprzęt. Rysujcie, projektujcie w programie graficznym, przeglądajcie zdjęcia z wakacji, czytajcie zagadki w Internecie. Jak bez awantury ograniczyć czas spędzany przy komputerze? Jeszcze zanim dziecko zasiądzie do komputera, ustal czas gry. Można to zrobić za pomocą ustawionego zegara, który w odpowiednim czasie sygnalizuje koniec zabawy, lub przypomnieć kilka minut przed końcem, że zbliża się finał. Gdy czas upłynie, a malec jest w trakcie zadania, warto pozwolić...

Newsy
Trójka na szóstkę
Trójka maluchów za jednym zamachem? Gdy zakłopotany lekarz obwieszczał to naszym bohaterom, mamy ogarniało przerażenie, tatusiów zaś szalona radość.

Dziś nie wyobrażają sobie życia z jednym dzieckiem. Szukają się w internecie, organizują trojaczkowe zloty. Ale na początku codzienność była trudna. Dość powiedzieć, że trójka dzieci zużywa 56 pieluch w cztery dni, a nakarmienie ich piersią jest niewykonalne. Jak sobie radzić? Dwoje to za mało! Piotr i Kamila znają się od podstawówki, zaręczyli się trzeciego, trzeciego wzięli ślub, a gdy zrezygnowali z antykoncepcji – Kamila od razu urodziła trójkę dzieci. Wiadomość o ciąży była dla nich radością. Ale gdy w 13. tygodniu lekarz powiedział, że będą bliźniaki, a po chwili dodał: „Zaraz, zaraz, mamy tu jeszcze jedno maleństwo”, Kamila była przerażona. Za to Piotr oszalał z radości. Do dziś zresztą pisze o sobie na forum „lekko wykolejony tata trojaczków”. Ona zaś wspomina: – Wszyscy się cieszyli, a ja nie. Okazało się też, że w rodzinie były już bliźniaki, a siostrze Kamili wyrwało się nawet: – Dobrze, że na ciebie padło! Myśleli, jak powiadomić rodziców. Kamila powiedziała swojej mamie, że dwoje to przecież za mało! Dla przyszłych dziadków kupili też komplety smoczków, po trzy sztuki. – Chyba po prostu były tak pakowane – śmieje się Kamila. Ale rodzice i tak byli w szoku. A potem był szpital… A oni? Ciąża przebiegała wzorowo, nie martwili się więc o zdrowie dzieci. Raczej wyobrażali sobie, jak to będzie, gdy się urodzą. Korzystali z czasu dla siebie. – W trzecim miesiącu ciąży pojechaliśmy do Chorwacji. Czułam się dobrze, więc czemu nie? – wspomina Kamila. Kilka miesięcy później dzieci urodziły się przez cesarskie cięcie. Pierwsza była Ola, potem Dominik i na końcu Julka – najmniejsza, bo ważyła tylko 1950 g. Dominik, otoczony dziewczynkami, do dzisiaj jest „babiarzem”. Kamila się śmieje: – Nawet pani z kiosku największymi względami darzy...

18104.jpg
Gry i zabawy
Zabawa w sklep
Albo w dom, policjantów, rycerzy... Czy wiesz, że te zabawy są dla kilkulatka ważniejsze niż układanie puzzli czy loteryjki i inne zabawki edukacyjne?

Kiedyś dzieci w prezencie dostawały zestaw małego fryzjera czy doktora. Dziś częściej kupujemy im robota albo lalkę Barbie, a najmodniejsze są zabawki edukacyjne, które mają uczynić z maluchów mistrzów matematyki, ekspertów geografii czy płynnie czytające mądrale. A jednak każdy szanujący się przedszkolak codziennie pragnie pobyć sprzedawcą, przedszkolanką, tatą, pilotem. On instynktownie wie, że w ten sposób nauczy się więcej, niż rozwiązując zagadki, a przy okazji opanuje także wiedzę, którą obiecują nowoczesne zabawki edukacyjne. Jak mama i tata Zabawy trzylatka stają się coraz bardziej poukładane, zaczynają mieć swój temat, fabułę. Smyk zaczyna bawić się w... życie. Dorośli są dlań autorytetem, imponują, ciekawią. Smyk lubi udawać, że jest mamą, tatą, panią z przedszkola. Dzięki temu może poczuć się dorosło, poważniej. Ćwiczy w ten sposób różne role i trenuje zachowania, które obserwuje wokół i które potem, gdy dorośnie, będzie wcielał w życie. Kilkulatek już dobrze identyfikuje się ze swoją płcią. Dlatego dziewczynka częściej naśladuje mamę, a chłopiec – tatę. I dlatego mówi się, że jeżeli mama zajmuje się sprzątaniem, a w tym czasie tata czyta gazetę, to dzieci mogą powielać te role. Warto mieć tego świadomość...  Zabawy w rodzinę pozwalają radzić sobie z frustracją, która wynika z zależności od rodziców, z tego, że mama i tata ciągle coś nakazują, czegoś zabraniają. W zabawie to dziecko może strofować lalę. Pozwala mu to znaleźć się „po drugiej stronie”: teraz ono może zabraniać!    Uczą i rozwijają Dla malucha zabawy tematyczne są rozrywką i okazją do nauki. Tobie pozwolą lepiej poznać własne dziecko, jego troski i radości. Co dają konkretne zabawy? - W sklep – uczy liczyć, segregować przedmioty, czytać (gdy zrobisz z maluchem etykietki), wzbogaca...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak