Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
maluch, schody, dziecko, rozwój
gallery
Wychowanie

Nowe osiągnięcia dziecka to ...

Gdy maluch nauczy się wstawać i zacznie chodzić, świat nigdy już nie będzie dla niego wyglądał tak, jak przedtem. A dla ciebie? Chwalić się osiągnięciami dziecka to wielka frajda!

Duma z osiągnięć dziecka to wyjątkowe uczucie. Chciałbyś już teraz opowiedzieć innym o tym, że twoja pociecha właśnie zaczęła wchodzić na schody. Nie spiesz się. Najważniejsze, by maluch systematycznie nabierał pewności siebie, miał coraz większą kontrolę nad własnym ciałem i ruchami. Wkrótce czymś cię zaskoczy! A teraz wspieraj go w tym, co zaczyna robić, i ciesz się z każdej zdobyczy. Po pierwszych urodzinach jest ich wiele.

Pierwsze kroczki po podłodze

Te wzruszające pierwsze niepewne kroczki twoje dziecko ma już za sobą (stawia je ok. 10 miesiąca życia dziecka). Gdy kończy rok, trzymane za rączkę jest w stanie przejść kilka metrów. Samodzielnie dreptać będzie zapewne po 14 miesiącu życia dziecka.

Co to ułatwia?Od kiedy maluch zacznie sam chodzić, wszędzie będzie go pełno, wszystko zechce sprawdzić, poznać, dotknąć. Dzięki temu nabiera tempa jego rozwój intelektualny i motoryczny.

Jak możesz pomóc? Nakładaj dziecku skarpetki antypoślizgowe i nie podnoś go, kiedy tylko upadnie. Ważne, by uczyło się radzić sobie samo, dzięki temu będzie poznawało swoje możliwości. Na kupuj chodzika – nie ułatwi nauki chodzenia, a wręcz ją utrudnia. Obciąża też stopy, cały układ kostny i mięśniowy.

Zobacz też: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film

Pierwsze słowa dziecka

„Mama, baba, tata, pa–pa” – pierwsze słowa malec wypowie mniej więcej, gdy kończy 12 miesięcy. Ale już pół roku później zasób słów małego człowieka jest dość bogaty. Choć oczywiście zdarzają się dzieci, które mówią dużo, to są i takie, które używają tylko kilkudziesięciu wyrazów. Dwulatek zazwyczaj łączy już słowa w pierwsze jeszcze nieporadne zdania.

Co to ułatwia?Wreszcie, choć nie zawsze prosto, będziesz mogła dogadać się z maluchem. Nauka mówienia sprawia, że dziecko chętniej komunikuje swoje potrzeby, widzi, jak na słowa reagują mama i tata. W końcu zaczyna zadawać pytania, bo następuje rozwój myślenia.

Jak możesz pomóc? Opowiadaj maluchowi o wszystkim, co was otacza, dokąd idziecie, co robicie, co kupujecie, nazywaj przedmioty. Czytaj mu ulubione książeczki, mów, co jest na obrazkach, zachęcaj, by za ciebie dopowiadał, powtarzaj, by ułatwić zapamiętywanie. Mów do dziecka spokojnie i wyraźnie. Staraj się nie spieszczać słów, bo to wcale nie ułatwia nauki mówienia, a wręcz ją utrudnia.

Zobacz też: Jak przebiega rozwój mowy dziecka w drugim roku życia?

Samodzielne jedzenie łyżeczką

Na próby zupełnie samodzielnego posługiwania się łyżeczką maluch odważa się, kiedy skończy rok. Wcześniej w zupełności wystarczą mu same rączki.

Co to ułatwia? Rozwija sprawność manualną rączek. Ale przede wszystkim sprawia, że maluch staje się powoli coraz bardziej samodzielny, niezależny od mamy. Nie musi już być karmiony.

Jak możesz pomóc? Przede wszystkim nie wyręczaj dziecka. Od samego początku nie zabraniaj mu jedzenia rączką. Potem spraw plastikową łyżeczkę i dobry śliniak. Przygotuj się, że będzie całkiem spory bałagan. Trudno, nie przejmuj się. Najważniejsze, że maluch chce się uczyć. Możesz nakładać jedzenie do dwóch miseczek: z jednej go nakarmisz, z drugiej będzie jadł sam.

Nauka wchodzenia po schodach

Cierpliwości, na ten wyczyn musisz poczekać do 21 miesiąca życia dziecka. Wtedy to malec umie już samodzielnie wchodzić i schodzić ze schodów. Ale próbuje to robić znacznie wcześniej.

Co to ułatwia?W ten sposób doskonali się sprawność ruchowa, zmysł równowagi, koordynacja ruchów rąk i nóg.

Jak możesz pomóc? Pierwsze kroki na schodach malec powinien stawiać pod czujnym okiem rodziców. Najlepiej też, aby schody nie były zbyt strome i śliskie.

Jak dziecko poznaje swoje ciało - film

Dada zabawy
Fotolia
Patronaty
Zabawy rozwijające motorykę
Chcesz, aby twoje dziecko dobrze się rozwijało, było zdrowe i sprawne? Możesz mu w tym pomóc. Zobacz, jak bawić się z dzieckiem, jednocześnie usprawniając jego motorykę.

Coraz cieplejsze dni sprzyjają długim spacerom i spędzaniu wolnego czasu na dworze. Dobrze wykorzystać go na takie zabawy, które będą wspierać rozwój motoryczny dziecka , wzmacniać jego mięśnie i usprawniać koordynację wzrokowo-ruchową. Zabawy dla niemowlaka Rozwój motoryki niemowlaka wspierasz najlepiej wtedy, kiedy dajesz mu okazję do samodzielnego ruchu, który jest właściwy dla jego etapu rozwoju. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie – to, że córka koleżanki już dawno chodzi, a twój maluch dopiero pewnie stanął na nóżkach , wcale nie oznacza, że jest z nim coś nie tak. Po prostu rozwija się inaczej, a to nie znaczy przecież, że gorzej. Zapewnij brzdącowi czas i odpowiednie miejsce do ruchu. Jeśli wybieracie się na spacer do parku, weź ze sobą miękki kocyk, połóż na nim dziecko i pozwól mu trenować trzymanie główki , leżąc na brzuszku, lub przewracanie się z brzuszka na plecki i odwrotnie. Jeśli szkrab już raczkuje , weź piłkę, turlaj ją przed brzdącem i zachęcaj do podążania za nią. Gdy maluch stawia już pierwsze kroczki , trzymaj go za ręce i razem zwiedzajcie cały park. Możesz też motywować dziecko do samodzielnego chodzenia , stawiające je na jednym końcu koca i uśmiechem oraz gestami zachęcając, by samo przyszło do ciebie na drugi brzeg kocyka. Dla nieco starszych szkrabów Pomysłów na zabawy rozwijające motorykę u maluchów, które już pewnie i samodzielnie chodzą jest mnóstwo. Nadal doskonale będzie się sprawdzać uniwersalna piłka – kopanie jej, podrzucanie i łapanie czy rzucanie do celu świetnie usprawnia motorykę oraz koordynację wzorkowo-ruchową. Nie zapominaj też o starych, sprawdzonych zabawach, takich jak gra w klasy . Nie musicie wcale trzymać się określonych zasad – wystarczy, że maluch będzie potrafił przeskakiwać między polami, nie nadeptując na linie. Jeśli...

niemowlę, chodzić
Rozwój dziecka
6 rzeczy, którymi zaskoczy cię dziecko powyżej roku
W pierwszym roku życia maluch uczy się naprawdę niesamowitej ilości rzeczy! Ale w drugim jego osiągnięcia będą nie mniej imponujące. Zobacz, czego możesz się spodziewać po swoim maluchu, który skończył pierwszy rok życia. I bądź z niego dumna!

Dwunastomiesięczne dzieci mają jedną wspólną cechę: wytrwale szlifują każdą umiejętność, której właśnie się nauczyły. Po pierwszych urodzinach jest ich wiele.   1. Będzie pewnie chodziło Z reguły roczne dzieci , trzymane za rączkę, są w stanie przejść kilka metrów. Możesz być spokojna, że częste lądowanie na pupie nie zniechęci maluszka do samodzielnego chodzenia . Półtoraroczne dziecko będzie już potrafiło pewnie przechodzić nad leżącymi na podłodze przeszkodami. Jak możesz pomóc? Nakładaj dziecku skarpetki antypoślizgowe i nie podnoś go, kiedy tylko upadnie . Ważne, by uczyło się radzić sobie samo. Zobacz też: Gdy dziecko zaczyna chodzić... 9 rad na najczęstsze problemy   2. Chętnie porozmawia Już jakiś czas temu maluch zorientował się, że słowa nie są pustymi dźwiękami, i zaczął je kojarzyć z osobami, przedmiotami i sytuacjami. Krótko mówiąc: zrozumiał, że niosą ze sobą jakąś treść. Być może już wypowiedział swoje pierwsze słowo albo zrobi to lada moment (koniecznie je zapisz!). Teraz słownik dziecka będzie się poszerzał z dnia na dzień. Jak możesz pomóc? Opowiadaj dziecku o wszystkim, co was otacza, dokąd idziecie, co robicie, co kupujecie, nazywaj przedmioty. Czytaj mu ulubione książeczki. Mów do dziecka spokojnie i wyraźnie. Staraj się nie zdrabniać słów, bo to wcale nie ułatwia nauki mówienia , a wręcz ją utrudnia. 3. Spróbuje jeść samodzielnie Dziecko najpierw je rączkami, a potem łyżeczką – tak jak jak rodzice. Warto wykorzystać zapał do nowości i zachęcać dziecko do samodzielnego jedzenia . Półtoraroczny malec z reguły potrafi już pić sam z kubeczka. Jak możesz pomóc? Przede wszystkim nie wyręczaj dziecka. Od samego początku nie zabraniaj mu jedzenia rączką. Spraw mu też plastikową łyżeczkę i dobry śliniak. Przygotuj się, że wokół stołu będzie spory...

mama, niemowlę, nauka chodzenia
Rozwój
Pierwsze kroczki
Pewnego dnia twój malec odważy się ruszyć do przodu, choć zaraz upadnie. Nie panikuj, tylko zachwycaj się. To zdopinguje go do kolejnych prób. Aż do skutku.

Już od przyjścia na świat twój maluszek rozpoczął żmudny proces nauki chodzenia. Nieprawdopodobne? Ale prawdziwe. Każda umiejętność to kroczek ku następnej i następnej. Nie może przecież usiąść, nim nie nauczy się przewracać na brzuszek, raczkować, nim nie usiądzie itd. Nie stresuj się, gdy twój brzdąc zostanie nieco w tyle za rówieśnikami na którymś z etapów tej edukacji. Każde dziecko ma swój własny rytm rozwoju. Niektóre zaczynają chodzić już w dziesiątym miesiącu, inne dopiero w czternastym-szesnastym. Tylko 60% maluchów potrafi w swoje pierwsze urodziny zrobić kilka kroków. 1. Pełza W dziewiątym miesiącu niektóre dzieci zaczynają się czołgać, inne od razu raczkują. Maluszek, który umie się już przesuwać, musi mieć jak najwięcej przestrzeni. Jak możesz pomóc? Połóż przed malcem atrakcyjną zabawkę w pewnej odległości. Na pewno zechce po nią sięgnąć. W ten sposób zachęcisz go do posuwania się w przód. 2. Raczkuje Najpierw malec kołysze się oparty na dłoniach i kolanach. Od tego już tylko krok do raczkowania. A to bardzo ważny etap w rozwoju ruchowym – psycholodzy i fizjoterapeuci przywiązują do niego dużą wagę, ponieważ korzystnie wpływa na pracę mózgu. Ręce i nogi muszą poruszać się naprzemiennie, lewa ręka – prawa noga, prawa ręka – lewa noga. Malec nie powinien kicać jak zajączek. Jak możesz pomóc? Dostarczaj maluszkowi okazji do raczkowania. Niech porusza się w ten sposób jak najczęściej. Ciesz się, gdy wstanie, ale nie „prowadzaj” go na siłę za rączkę, jeśli nie potrafi utrzymać równowagi. Najważniejsze, by prawidłowo raczkował, bo w ten sposób ćwiczy mięśnie, doskonali koordynację ruchową. To najlepszy wstęp do samodzielnego chodzenia. 3. Wstaje Dziesiąty miesiąc to okres wspaniałych osiągnięć. Pewnego dnia twój maluch bez pomocy, przytrzymując się jedynie mebli,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak