
Duma z osiągnięć dziecka to wyjątkowe uczucie. Chciałbyś już teraz opowiedzieć innym o tym, że twoja pociecha właśnie zaczęła wchodzić na schody. Nie spiesz się. Najważniejsze, by maluch systematycznie nabierał pewności siebie, miał coraz większą kontrolę nad własnym ciałem i ruchami. Wkrótce czymś cię zaskoczy! A teraz wspieraj go w tym, co zaczyna robić, i ciesz się z każdej zdobyczy. Po pierwszych urodzinach jest ich wiele.
Pierwsze kroczki po podłodze
Te wzruszające pierwsze niepewne kroczki twoje dziecko ma już za sobą (stawia je ok. 10 miesiąca życia dziecka). Gdy kończy rok, trzymane za rączkę jest w stanie przejść kilka metrów. Samodzielnie dreptać będzie zapewne po 14 miesiącu życia dziecka.
Co to ułatwia?Od kiedy maluch zacznie sam chodzić, wszędzie będzie go pełno, wszystko zechce sprawdzić, poznać, dotknąć. Dzięki temu nabiera tempa jego rozwój intelektualny i motoryczny.
Jak możesz pomóc? Nakładaj dziecku skarpetki antypoślizgowe i nie podnoś go, kiedy tylko upadnie. Ważne, by uczyło się radzić sobie samo, dzięki temu będzie poznawało swoje możliwości. Na kupuj chodzika – nie ułatwi nauki chodzenia, a wręcz ją utrudnia. Obciąża też stopy, cały układ kostny i mięśniowy.
Zobacz też: Niepokojące objawy podczas nauki chodzenia - film
Pierwsze słowa dziecka
„Mama, baba, tata, pa–pa” – pierwsze słowa malec wypowie mniej więcej, gdy kończy 12 miesięcy. Ale już pół roku później zasób słów małego człowieka jest dość bogaty. Choć oczywiście zdarzają się dzieci, które mówią dużo, to są i takie, które używają tylko kilkudziesięciu wyrazów. Dwulatek zazwyczaj łączy już słowa w pierwsze jeszcze nieporadne zdania.
Co to ułatwia?Wreszcie, choć nie zawsze prosto, będziesz mogła dogadać się z maluchem. Nauka mówienia sprawia, że dziecko chętniej komunikuje swoje potrzeby, widzi, jak na słowa reagują mama i tata. W końcu zaczyna zadawać pytania, bo następuje rozwój myślenia.
Jak możesz pomóc? Opowiadaj maluchowi o wszystkim, co was otacza, dokąd idziecie, co robicie, co kupujecie, nazywaj przedmioty. Czytaj mu ulubione książeczki, mów, co jest na obrazkach, zachęcaj, by za ciebie dopowiadał, powtarzaj, by ułatwić zapamiętywanie. Mów do dziecka spokojnie i wyraźnie. Staraj się nie spieszczać słów, bo to wcale nie ułatwia nauki mówienia, a wręcz ją utrudnia.
Zobacz też: Jak przebiega rozwój mowy dziecka w drugim roku życia?
Samodzielne jedzenie łyżeczką
Na próby zupełnie samodzielnego posługiwania się łyżeczką maluch odważa się, kiedy skończy rok. Wcześniej w zupełności wystarczą mu same rączki.
Co to ułatwia? Rozwija sprawność manualną rączek. Ale przede wszystkim sprawia, że maluch staje się powoli coraz bardziej samodzielny, niezależny od mamy. Nie musi już być karmiony.
Jak możesz pomóc? Przede wszystkim nie wyręczaj dziecka. Od samego początku nie zabraniaj mu jedzenia rączką. Potem spraw plastikową łyżeczkę i dobry śliniak. Przygotuj się, że będzie całkiem spory bałagan. Trudno, nie przejmuj się. Najważniejsze, że maluch chce się uczyć. Możesz nakładać jedzenie do dwóch miseczek: z jednej go nakarmisz, z drugiej będzie jadł sam.
Nauka wchodzenia po schodach
Cierpliwości, na ten wyczyn musisz poczekać do 21 miesiąca życia dziecka. Wtedy to malec umie już samodzielnie wchodzić i schodzić ze schodów. Ale próbuje to robić znacznie wcześniej.
Co to ułatwia?W ten sposób doskonali się sprawność ruchowa, zmysł równowagi, koordynacja ruchów rąk i nóg.
Jak możesz pomóc? Pierwsze kroki na schodach malec powinien stawiać pod czujnym okiem rodziców. Najlepiej też, aby schody nie były zbyt strome i śliskie.