Nadszedł dzień, w którym twoja pociecha musi zadebiutować na mniejszym lub większym przyjęciu – w gronie rodzinnym lub wśród kolegów. Odniesie sukces, jeśli uda się wam przewidzieć wszystkie – również te niemiłe – niespodzianki.

Reklama

Dziecko na przyjęciu u cioci na imieninach...

Dziecko może być onieśmielone i wystraszone licznym towarzystwem dorosłych. Przed uroczystością przypomnij mu, choćby na zdjęciach, osoby, które już zna, a o nieznajomych opowiedz. Nie dziw się, gdy mimo to odmówi przywitania się z nimi lub uzna, że najbezpieczniej jest na kolanach u mamy. Do niczego go nie zmuszaj. Możesz wcześniej poćwiczyć z nim składanie życzeń. Jeśli jednak w ostatniej chwili rozpłacze się i schroni za tobą, to trudno.

Przy stole dzieci się nudzą

Bądź przygotowana, że na zmianę z mężem będziecie zajmowali się maluszkiem. Na „dorosłej” uroczystości dziecko może szybko się znudzić i domagać powrotu do domu, zwłaszcza gdy nie spotka rówieśników. Nie wymagaj od niego spokojnego siedzenia przy stole – w tym wieku to niewykonalne! Zabierzcie kilka ulubionych zabawek, jeśli wybieracie się tam, gdzie nie ma dzieci. Aby uniknąć nudy, spróbuj włączyć dziecko w rozmowy przy stole.

Elegancko w restauracji z dzieckiem

Gdy przyjęcie ma się odbyć w restauracji, dla własnej i dziecka wygody sprawdź wcześniej:czy dostępne będą wysokie krzesła dla najmłodszych i potrawy z dziecięcego menu (lepiej mieć pod ręką słoiczek z deserem i banana, bo najbardziej wykwintne dania niekoniecznie muszą smakować maluszkowi). Aby uniknąć krępującego pouczania wśród obcych, przed wyjściem przypomnij, dlaczego nie wolno trzymać łokci na stole i mlaskać w trakcie posiłku.

Katastrofy towarzyskie podczas przyjęcia z dzieckiem

Nadmiar wrażeń to wyzwanie dla małego dziecka. Kiedy się rozzłości lub rozpłacze, wyprowadź je na chwilę do innego pomieszczenia, by mogło się wyciszyć. Pamiętaj, że plamy na ubraniu i obrusie mogą przydarzyć się każdemu. Warto mieć w zapasie ubranko na zmianę. Gospodarze, którzy zapraszają małe dzieci, najczęściej liczą się z takimi sytuacjami. Można też zasugerować im, by nakryli dla dzieci w innym miejscu, np. w drugim pokoju, by ewentualne wypadki przy talerzu nie rujnowały dekoracji eleganckiego stołu.

Zobacz także

Pełen luz na kinderbalu

Urodziny dziecka lub jego kolegi to wymarzona okazja do towarzyskiego debiutu dziecka. Atmosfera na kinderbalach nie jest tak oficjalna jak na „dorosłym” przyjęciu, a niewielkie problemy z grzecznym zachowaniem spotykają się zwykle ze zrozumieniem innych rodziców.
Jeżeli to kolega zaprasza, sprawdź wcześniej miejsce imprezy i planowane rozrywki. A gdy to ty wyprawiasz dziecku urodziny poza domem, upewnij się, że sala jest przyjazna maluchom, oferuje atrakcje odpowiednie do ich wieku, natomiast osoby zajmujące się organizacją zabawy mają doświadczenie w pracy z dziećmi.

Zobacz też: 6 pomysłów na nietypowe przyjęcia urodzinowe

Ale to była dziecięca impreza!

Chcesz, by przyjęcie było wyjątkowe? Skorzystaj z oferty sprawdzonych firm, które urządzają imprezy dla dzieci. To lepsze rozwiązanie od popularnych „kulek”, czyli placów zabaw przy centrach handlowych – niosą ryzyko, że przyjęcie nie będzie różnić się od zwykłej wizyty w takim miejscu. Jeśli nie jesteś przekonana do imprez poza domem, wbrew przedszkolnej czy podwórkowej modzie możesz wyprawić urodziny w domu. Przygotowanie zabaw i poczęstunku wymaga większego wysiłku, ale impreza dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Jak sprawić, by kinderbal był udany?

Radzi Anna Kolanowska z Chatki Spełnionych Marzeń w podwarszawskim Głoskowie.

Kiedy urządzić pierwszy bal?

Już półtoraroczne maluchy mogą uczestniczyć w zorganizowanych zabawach teatralnych czy tematycznych. Pod warunkiem że towarzyszą im w nich rodzice. Jeszcze jest zdecydowanie za wcześnie na to, żeby dzieci mogły bawić się same.

Ile gości zaprosić na dziecięce przyjęcie?

Na pierwszym przyjęciu dla dzieci nie powinno bawić się więcej niż 5–6 dzieci. Za to na trzecie urodziny możemy zaprosić już nawet 12 osób. Wtedy już można liczyć na samodzielną zabawę.

Co spodoba się imprezowiczom?

Zabawy teatralne, np. naśladowanie Kopciuszka przebieranki, słuchanie bajek, zabawy z chustą, przebieranie piłeczek. Jeżeli goście są w różnym wieku, to maluchy ucieszy możliwość współdziałania ze starszym rodzeństwem czy kolegami.

Gdzie zorganizować zabawę dla dzieci?

Bal z powodzeniem można wyprawić w domu małego jubilata, nawet w mieszkaniu w bloku. Ważne, by przed wybraniem organizatora upewnić się, jak planuje imprezę i co dokładnie będzie się działo.

Co robić, gdy „nieśmiałek” nie chce się bawić?

Zadaniem animatora jest wciągnięcie go do zabawy i oswojenie z sytuacją. Pomoże w tym doświadczenie prowadzącego, dlatego warto na nie zwracać uwagę. Podobnie jest w przypadku bójek czy awantur, kiedy dziecko trzeba wyciszyć, zająć spokojną zabawą w innym pokoju, np. czytaniem bajek.

Konsultacja: Aleksandra Jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu.

Reklama


Zobacz też: Urodzinowe przyjęcie dla maluchów

Reklama
Reklama
Reklama