Pierwszy raz w księgarni
Pierwsze lektury krótkich wierszyków macie już za sobą, maluch zaczyna sam podsuwać ci bajeczki do czytania. Najwyższy czas zabrać go do księgarni.
- Izabela Górnicka-Zdziech
Dziecko lubi poznawać nowe miejsca, więc wyjście do księgarni będzie dla niego ważnym przeżyciem. Odpowiednio przygotowane spędzi tam ciekawie czas oraz chętnie wróci, by pokazywać ci książki, które mu się podobają, i razem z tobą je przeglądać.
W odpowiednim momencie
Pierwsze wyjście do księgarni nie może być przypadkowe. Aby maluch zachował dobre wspomnienia z tego miejsca, powinnaś zaplanować wyprawę wcześniej. Dobrze wybierz porę dnia. Przebywanie wśród wielkiej liczby kolorowych książek i obcych ludzi może być dla malucha bardzo pobudzające, dlatego nie wybierajcie się tam późnym popołudniem. Najlepsze są zazwyczaj godziny przedpołudniowe, gdy w księgarniach nie ma tłoku i zamieszania.
Tam, gdzie można rysować
Ważne, by wybrać taką księgarnię, która będzie przyjazna dzieciom, a powstaje ich na szczęście coraz więcej. Są w nich stoliki, na których dzieci mogą oglądać książki, wymieniać się nimi po obejrzeniu z innymi maluchami, rysować na kartkach lub kolorować obrazki. W niektórych księgarniach zadbano też o mamy – znajdziesz miejsce, by usiąść i napić się kawy, porozmawiać z innymi mamami, a jednocześnie obserwować bawiące się wśród książek dziecko.
Przeglądanie zamiast kupowania
W księgarni nie musisz od razu kupować maluchowi stosu książek. Wystarczy jedna, choć możesz ograniczyć ten pierwszy raz tylko do zapoznania z miejscem i jego atmosferą. Warto pokazać dziecku najciekawsze książki, zainteresować ilustracjami, zwrócić uwagę na inne dzieci i dorosłych zajętych wybieraniem książek. Możecie poszukać też tych książek, które już macie w domu, i wytłumaczyć dziecku, że kupiłaś je właśnie tutaj. Mogą to być lektury dziecka, ale i twoje własne – przykład rodzica zawsze działa na malca najlepiej.
Odkrywanie świata książek
Maluch, który niedawno nauczył się chodzić, z radością zajrzy w każdy zakamarek księgarni. Dwulatki i trzylatki poznają świat w sposób bezpośredni, zmysłami, a nie intelektem, dlatego dobrze, jeśli podczas wizyty w księgarni będą mieli możliwość nie tylko przejrzenia wspólnie z tobą książeczek, ale też posłuchania czytanych przez mamę wybranych fragmentów, rysowania lub kolorowania.
Zwiedzanie z przewodnikiem
W mniejszych księgarniach właściciele i sprzedawcy są na ogół bardzo zaangażowani w swoją pracę, interesują się nowościami, potrafią polecić wartościowe lektury. To oni mogą stać się pierwszymi przewodnikami maluszka po rzędach regałów zastawionych książkami. Również tobie pomogą wybrać odpowiednie lektury, na przykład na temat wychowania dziecka. W małych księgarniach jest również lepsza selekcja książek i z reguły są tam najbardziej wartościowe lektury.
Po powrocie do domu
W domu warto porozmawiać z maluszkiem o tym, jak było w księgarni. Jeśli kupiłaś książkę, możesz pomóc dziecku wykonać do niej zakładkę z tektury ozdobioną malunkami. Z czasem regularne wyjścia do księgarni oraz przebywanie w otoczeniu książek, po które będziecie często sięgać również w domu, znakomicie wpłynie na rozwój dziecka.
Na pytania rodziców odpowiada: Joanna Regińska, właścicielka warszawskiej księgarni dziecięcej Badet.
- W jakim wieku dziecko powinno pierwszy raz odwiedzić księgarnię?
Najlepiej, aby maluszek miał powyżej roku. Młodszy będzie traktował książeczki raczej jak gryzaki, będzie je darł i rozrzucał. Roczne dziecko rozumie już, do czego służy książka, a księgarnię traktuje jak miejsce rozrywki. Dwu- i trzylatki realizują u nas swoje pierwsze pasje, kolekcjonują książeczki z naklejkami lub dziecięce encyklopedie. Mamy stałych bywalców, którzy po przekroczeniu progu biegną do ulubionych regałów i wybierają książki zgodne z zainteresowaniami, mimo młodego wieku mają już bowiem wyrobione gusta.
- Jak najczęściej wygląda taka pierwsza wizyta?
Jeśli rodzice nie przychodzą z dzieckiem po konkretną książkę, pytamy, co malucha interesuej i wtedy dobieramy mu książki – to nasze ulubione zajęcie. Pozycje na regałach są pogrupowane wiekowo, by rodzice łatwiej znaleźli odpowiednie. Aby ułatwić przyjaźń z książką, organizujemy warsztaty literackie dla dzieci. Najpierw czytamy opowiadanie, a potem wokół podjętego w nim tematu budujemy zajęcia plastyczne. Maluchy malują, kleją, wycinają. Najmłodsi uczestnicy to dwulatki.
- Dlaczego warto zabierać malucha do sklepu z książkami?
Pobyt w tym miejscu przede wszystkim oswaja dziecko z książkami. Czasem rodzice myślą, że na książki jest jeszcze czas, jednak im wcześniej dziecko się z nimi zapozna, tym lepiej. Czytanie maluchowi pozytywnie wpływa m.in. na rozwój języka, zakres słownictwa, wyobraźnię i wiedzę.
- Co jeszcze może oferować dzieciom księgarnia?
W naszej organizujemy urodziny literackie. Temat imprezy wybiera dziecko. Maluchy najbardziej interesują zwierzęta: od dinozaurów po kotki. Wokół tego powstają zabawy ruchowe, plastyczne i muzyczne. Regały z książkami pokrywają dekoracje, a dzieci same przygotowują elementy strojów.