Reklama

Zakupy z dzieckiem to dla rodziców próba cierpliwości. Zwłaszcza jeśli chodzi o ubranka. Kupowanie zabawek to przecież coś zupełnie innego. Zwykle niełatwo nakłonić dziecko na przymierzenie nowej koszulki lub bucików. Niektóre dzieci na hasło „sklep” wzbraniają się przed wyjściem z domu. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym nie powinny protestować.

Reklama

Rewia mody w domu

Zanim zabierzesz dziecko na zakupy, oswajaj je z przymierzaniem ubrań. Zachęć je do zabawy w przebieranki, tworzenie śmiesznych zestawów. Dziewczynki chętnie przystaną na zorganizowanie rewii mody. Możecie też stworzyć własną kolekcję odzieżową, wycinając ze starszym dzieckiem z gazet zdjęcia ubrań i dowolnie zestawiając je ze sobą na kartkach papieru. Dobrze służy także przebieranie lalek lub misiów, im też można od czasu do czasu kupić nowe ubranko. Niech dziecko pokaże, jakie ubrania lubi, starszy może powie, co mu się w nich podoba. Wtedy łatwiej będzie szukać w sklepie czegoś w podobnym stylu.

Najedzone i wypoczęte dziecko idzie na zakupy

Dziecko dobrze przygotowane do rajdu po sklepach to dziecko najedzone i wypoczęte. Wybierz taką porę dnia, gdy dziecko jest w najlepszej formie, a w sklepach nie ma tłoku. I nie przesadzaj z czasem. Nawet najbardziej cierpliwe dziecko po godzinie zwykle zaczyna marudzić. Jeśli dziecko używa smoczka, nie zapomnij go zabrać. Jego brak może zakłócić miłą atmosferę. Pamiętaj o pieluszkach jednorazowych. Jeśli maluch ich już nie nosi, na wszelki wypadek weź ubranie na zmianę. W niektórych sklepach toalety są położone daleko, a na wejście do kabiny nieraz czeka się w kolejce.

Kupujemy ubrania dla dzieci z naszywkami

Wybierz sklep, który oferuje coś więcej niż półki i wieszaki pełne ubrań. W wielu są stoliki dla dzieci, kartki i kredki. Zachęć dziecko, by pokazało ubranka, które mu się podobają (ogranicz wybór). Dzieci zwracają uwagę na nadruki, naszywki, rzepy czy zatrzaski – i takie ubranka warto im podsuwać. Chętniej też wkładają rzeczy, które same wybrały. Zabierz do przymierzalni nie więcej niż dwa, trzy zestawy. Nie spiesz się. Podczas przymierzania zwróć uwagę na to, czy ubranie wygodnie się nakłada. Jeśli w koszulce otwór na głowę jest za mały, najlepiej od razu z niej zrezygnuj.

Dodatek do ubranka

Gdy chcesz nakłonić dziecko do wyboru np. sukienki, która ci się podoba, nie zadawaj ekspedientce pytań w stylu: „Czyż ona nie wygląda w tym pięknie?”. Nic w ten sposób nie osiągniesz, a malec tylko się zniechęci. W sklepach, w których można kupić dziecięcą odzież, zwykle są też zabawki. Dzieci często próbują wymusić na rodzicu zakup lalki czy klocków. Przygotuj się na taką ewentualność w domu. Przed wyjściem ustal z dzieckiem, co idziecie kupić. I staraj się tego trzymać. Atak furii wygląda nieraz groźnie, ale mija. Jeśli nie ulegniesz, z czasem dziecko zrozumie, że nie zawsze może dostać to, co chce.

Zobacz też: Dwulatek w supermarkecie
[CMS_PAGE_BREAK]

Po zakupach z dzieckiem - zasłużony odpoczynek

Długie zakupy poprawiają apetyt dzieci. Przygotuj się na taką ewentualność. Jeśli wyjście było udane, nie zapomnij dziecka pochwalić. W odwrotnym przypadku potwierdź, że na pewno było zmęczone i że następnym razem będzie lepiej. Po powrocie do domu pozwól mu odpocząć i spędzić czas na ulubionych zabawach.

Na pytania rodziców odpowiada: Magdalena Dąbska, dyrektor ds. marketingu i PR sieci sklepów z artykułami dla dzieci Smyk.

- Jak sklepy starają się uprzyjemnić czas zakupów małym klientom?

Rodzice, którzy robią zakupy z dziećmi, mogą być pewni, że ich pociecha znajdzie u nas kącik multimedialny czy stolik z krzesełkami, przy którym dziecko może się zająć np. zabawami plastycznymi i nie będzie się nudzić.

- Czy pracownicy są przygotowani, by pomóc mamie, gdy np. dziecko nie chce wejść do przymierzalni?

W trakcie wizyt w naszym sklepie zdarzają się czasem przeróżne kłopotliwe sytuacje – choć są one rzadkością. Sprzedawcy są uczuleni na potrzeby i problemy rodziców. Na ich prośbę mogą zabawić dziecko, włączą się do rozmowy i subtelnie przekonają malucha, że przymierzanie ubrań może być dobrą zabawą. Współpraca opiekuna ze sprzedawcą z pewnością pomoże w opanowaniu sytuacji.

- A jak wygląda kwestia udogodnień dla mam?

W wielu naszych sklepach można znaleźć przewijak czy specjalny pokój dla mamy z dzieckiem.

Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog, wykłada w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zobacz też: Udane zakupy z dzieckiem – czy to możliwe?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama