Chcesz mieć dobre relacje z dzieckiem? Liczysz, że nie będzie ono miało wielu konfliktów z przyjaciółmi? Pragniesz, by w przyszłości stworzyło szczęśliwy związek i miało dobry kontakt z własnymi dziećmi? Proces budowania poczucia własnej wartości u dziecka powinnaś zacząć już dziś!

Reklama

Czym jest poczucie własnej wartości u dziecka?

"Kim jestem? Jak dobrze znam samego siebie? W jaki sposób wykorzystuję wiedzę o sobie?"
Odpowiedzi na te pytania są kluczowymi składnikami poczucia własnej wartości, które buduje się w człowieku od okresu niemowlęctwa i przez całe życie ulega przemianom.
Dzieci o wysokim poczuciu własnej wartości czują się dobrze same ze sobą. Nie potrzebują udowadniać sobie i rodzicom na każdym kroku, że coś potrafią. Wiedzą, że są kochane za to, że istnieją, a nie za to, jakie są i co umieją. Lubią siebie, a co za tym idzie są też lubiane przez innych.
Dzieci o niskim poczuciu własnej wartości są niepewne i często borykają się z poczuciem winy.

Zobacz też: Posłuszne dziecko to nie zawsze szczęśliwe dziecko.

Poczucie własnej wartości u dziecka a wiara w siebie

Wiara w siebie nie jest tożsama z poczuciem własnej wartości, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Rzadko boryka się z problemem wiary w siebie dziecko, które ma zdrowe poczucie własnej wartości, jednak ta zależność nie obowiązuje w drugą stronę. Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie.
Dziecko chciałoby nauczyć się grać w tenisa, ale w tracie lekcji tenisa okazuje się, że sprawność fizyczna dziecka pozostawia wiele do życzenia. Jeśli jego poczucie własnej wartości jest wysokie, prawdopodobnie stwierdzi, że tenis nie jest sportem dla niego, ale za to ma inne zdolności.
Jeśli jednak dziecko ma niskie poczucie własnej wartości, do porażki w jednej dziedzinie będzie podchodzić globalnie i uzna, że w niczym nie jest dobre, jest niezdolne. Ciężko będzie mu wytłumaczyć, że porażka w jednej dziedzinie nie świadczy o tym , że jest nieudacznikiem.
Rodzicie najczęściej zaczynają wtedy pocieszać dziecko, przypominając mu inne sukcesy. Jest to bardzo ważne, żeby takich sytuacjach rozbudzić w dziecku wiarę w siebie, ale nie sprawi ona (ani nasze komplementy, wychwalania), że u dziecka wzrośnie poczucie własnej wartości. Wiara w siebie wzrasta wraz z sukcesami, które odnosimy. Odbudowa zdrowego poczucie własnej wartości to długotrwały i niełatwy proces.

Jak budować poczucie własnej wartości u dziecka?

  • Powinniśmy zadbać o to, aby dziecko odczuwało radość z bycia sobą. Musimy dać odczuć dziecku, że kochamy je bez względu na jego cechy charakteru, czy tym bardziej osiągnięcia.
  • Akceptujmy dzieci takimi, jakimi są i dawajmy im to odczuć.
  • Czy twoje dziecko czuje się kochane? Z pewnością kochasz swoje dziecko, ale czy umiesz właściwie to wyrazić? To właśnie wyrażanie miłości do dziecka jest kluczowym czynnikiem budowaniu u niego poczucia własnej wartości. Pamiętajmy, że dla dziecka ważniejsze są jego odczucia, doświadczenia niż nasze intencje.
  • Dostrzegajmy nasze dzieci, bo ona najbardziej pragną naszej uwagi, a nie komplementów, czy oceniania. Kiedy dziecko woła: „Mamo popatrz!”- chce od nas dokładnie tego. Nie odpowiadajmy wtedy: „Jaką piękną babkę zrobiłeś” czy „Jak świetnie to potrafisz”. Dzieci mówiąc to nie oczekują pochwały, tylko naszej uwagi. Zachwycając się umiejętnością dziecka, sugerujemy, że powinien ją mieć, a ono tylko chce czerpać radość z zabawy, a nie zdobywać kolejne plusy w oczach rodziców. Lepiej, gdy po prostu powiemy: „Tak, kochanie.” lub „Widzę, jak świetnie się bawisz.”. To właśnie nasza uwaga bez oceniania i pochwał jest najcenniejsza w budowaniu u dziecka poczucia własnej wartości.
Reklama

Dzieci kochają rodziców bez względu na to, jak je traktują i kim są. Spróbujmy i my tak kochać nasze dzieci, a ich poczcie własnej wartości będzie rozwijało się we właściwym tempie.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama