Wbrew pozorom można swobodnie i spokojnie podróżować z dziećmi samolotem. Warto tylko się do tego dobrze przygotować i pamiętać o kilku rzeczach.

Reklama

1. Sprawdź, czy dziecko dobrze reaguje na obcych ludzi

Kiedy planujesz lot samolotem, warto wziąć pod uwagę, czy dziecko dobrze znosi sytuacje, w których wokół znajduje się wiele obcych ludzi – u niektórych dzieci może to wywoływać spory stres. Aby przekonać się, czy tak jest, oraz w razie potrzeby przyzwyczaić przyszłego małego pasażera do takiej sytuacji, wybierzcie się na przejażdżkę komunikacją miejską. Jeśli okaże się, że dziecko ma z tym kłopot, być może jeszcze przed wyjazdem uda się oswoić go z bliską obecnością obcych ludzi.

2. Opowiedz dziecku, co się zdarzy w samolocie

Zawsze warto poinformować dziecko, zwłaszcza starsze, które nie jest już niemowlakiem, o szczegółach podróży. Należy wytłumaczyć mu jak wygląda lot samolotem, jak długo trwa i jak trzeba zachowywać się na pokładzie. Dziecko z pewnością będzie wtedy przygotowane na nowe okoliczności, a także spokojniejsze.

Zobacz też: 20 sposobów na udane wakacje z dzieckiem

3. Przygotuj się na opóźnienia lotu i czekanie na lotnisku

Kłopotliwą i kwestią może być długi czas oczekiwania na odlot (to jedna z wad podróży samolotem). Zawsze należy być przygotowanym na ewentualne opóźnienie samolotu i mieć przy sobie ulubione książeczki dziecka, jakąś zabawkę czy papier i kredki. Wiele portów lotniczych posiada również miejsca specjalnie przeznaczone dla małych dzieci, np. przedszkola czy place zabaw. Jeśli lot się opóźnia, zawsze warto udać się na taras widokowy. Oglądanie lądujących i startujących samolotów powinno przykuć uwagę małego podróżnika na pewien czas.

Zobacz także

4. Postaraj się zająć czymś dziecko na czas lotu

Dziecko może się emocjonować podróżą samolotem jeszcze bardziej niż dorosły. Najlepszym dla niego rozwiązaniem jest sen. Nie zawsze jest to jednak możliwe, zwłaszcza jeśli maluch jest dość aktywny. Ze swojej natury są niezwykle ciekawe otaczającego ich świata, więc najlepiej jest zarezerwować dla nich miejsce przy oknie. Będą wówczas mogły obserwować ziemię w trakcie lotu.

5. Miej ze sobą przekąskę lub napój na czas startu i lądowania

W samolocie, najczęściej przy starcie i lądowaniu, większość ludzi odczuwa zmiany ciśnienia (zatkane uszy). Dzieci odczuwają to o wiele intensywniej. W takich wypadkach pomaga przełykanie śliny, co dla dzieci jest łatwiejsze, kiedy piją lub jedzą coś, co lubią. Koniecznie zabierz więc na pokład napój dla młodszych dzieci i przekąski dla starszych. Mimo wielu zaostrzeń panujących dziś na lotniskach zwykle można dla nich wnieść na pokład ich ulubiony napój, przekąskę lub też kaszkę czy mleko dla niemowląt.

Zobacz też: Jedzenie w czasie podróży

6. Pamiętaj o zniżkach

Podróżując samolotami, dzieci mogą liczyć na znacznie tańsze bilety niż ich opiekunowie. Zniżki oczywiście różnią się w zależności od poszczególnych linii lotniczych oraz wieku dziecka. Niemowlęta mogą liczyć na 90-procentowy rabat, choć zdarza się, że maluchy podróżujące na kolanach rodziców otrzymują bilet za darmo. Osoby, które mieszczą się w przedziale wiekowym od 12 do 16 lat,
najczęściej otrzymują zniżkę w wysokości 33%.

7. Dobrze oznacz dziecko

Jeśli dziecko jeszcze samodzielnie nie chodzi, nie ma problemu. Jednak już półtoraroczny samodzielnie chodzący maluch, na zatłoczonym lotnisku może ci niemal w ułamku sekundy zniknąć z oczu (gdy jest bardzo ruchliwy, może pomyśl o szelkach na czas podróży?). Warto zawiesić dziecku na szyi tabliczkę albo solidnie umocować na kieszeni lub plecaku identyfikator z imieniem, nazwiskiem, krajem i telefonem do rodzica, ewentualnie numerem lotu itp.

Zobacz też: Na co pozwalać dziecku na wakacjach

Czy wiesz że...
...dziecko może lecieć samolotem samo?

Jeżeli chcesz wysłać dziecko do rodziny za granicą, a sama nie możesz lecieć, jest to jak najbardziej możliwe. Należy przygotować na piśmie dane osoby, która ma osobiście odebrać dziecko z lotniska i przejąć na siebie obowiązek opieki nad nim. Informacje te przekazuje się liniom lotniczym. Stewardesa lub steward zaopiekuje się dzieckiem w trakcie podróży. Często wymagana jest jednak dodatkowa opłata za udzielenie takiej usługi. Pod opieką stewardessy może lecieć dziecko w wieku 2-14 lat.

Zrób test: Dokąd jechać na wakacje z dzieckiem?

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama