
Kiedy zaczynamy wyobrażać sobie pokój dziecka, z reguły najpierw myślimy o kolorze, potem o charakterze mebelków, następnie o świetle. Jaki powinien być pokój małego dziecka? Poznanie potrzeb i marzeń dziecka to pierwszy ważny krok twierdzi Iwona Cała, która zajmuje się projektowaniem dla najmłodszych oraz ilustrowaniem książek dla dzieci. Najlepiej pokój planować całościowo, mieć wizję całego wnętrza, a właściwie dziecka korzystającego z tej przestrzeni. - Zastanów się, jaki ten pokój ma być. Jak twoje dziecko będzie się w nim poruszało, bawiło, spało. Co mu się spodoba.- tłumaczy architekt.
Dobry plan to podstawa
Iwona Cała poleca tradycyjną formę - planowanie na kartce, z ołówkiem i miarką w ręku. Chodzi o to, by pokój dziecka, był przede wszystkim funkcjonalny: bez nadmiaru mebli, z miejscem do zabawy, łatwy do utrzymania w czystości. Planowanie krok po kroku:
- Najważniejszym elementem wnętrza jest łóżko. Miejsce do spania nie powinno znajdować się tuż przy oknie ani blisko kaloryfera. Najlepiej ustawić dziecięce łóżko tak, by leżące w nim dziecko widziało wejście do pokoju. Warto też „przytulić” mebel jednym bokiem do „miękkiej” ściany, na przykład pokrytej filcem lub welurem, z doszytymi kieszonkami na skarby.
- Kolejny krok to przechowywanie ubrań. Najlepiej przechowywać je w szufladach lub na zamykanych półkach regałów - poza zasięgiem rąk dziecka. Regał koniecznie trzeba przymocować je do ściany – nie może się przewrócić.
- Część książeczek umieść na otwartych półkach, resztę wyżej w zamykanych szafkach. Te ulubione umieść niżej, by dziecko mogło samo po nie sięgać.
- Zaplanuj miejsce dla zabawek. Ustawianie zabawek na otwartych półkach utrudni utrzymać porządek. Zdecydowanie lepsze są kosze lub pudełka. Opisane i ustawione na półkach schowki dadzą wrażenie porządku i ułatwią dziecku odnalezienie właściwiej zabawki.
Sprawdź także: Sposoby na bałagan
Na co warto zwrócić uwagę, urządzając pokój dziecka?
Ogranicz do minimum ilość krawędzi, zwłaszcza jeśli malec jest bardzo ruchliwy. Może warto pomyśleć o niekonwencjonalnych rozwiązaniach: plastikowych pudłach o zaokrąglonych krawędziach, poduchach miękko osłaniających ściany? Warto także stworzyć warunki małemu artyście. Jeśli jest wystarczająco dużo przestrzeni, pomyśl o stoliku do rysowania albo wielkiej ścianie-tablicy i miejscu do wieszania pierwszych dzieł malucha. To może być nawet sznurek z drewnianymi klipsami.
Bardzo ważnym elementem wystroju jest oświetlenie. Dobrze, kiedy światło można regulować. Mając kilka rodzajów lamp: górną, boczne, stojące itd, możemy sterować światłem wedle potrzeb. Pamiętaj również o zapewnieniu dziecku subtelnego światła nocnego, ustawionego tak, żeby było jedynie poświatą o małym natężeniu. W pokoju dziecka powinno być także miejsce dla rodziców, np. miękki fotel lub wygodne krzesło, na którym można przysiąść, np. przy usypianiu malucha.
Sprawdź także: Lampki nocne - galeria