Łóżko dla dziecka
AdobeStock
Sen

Czas na dorosłe łóżko? Jest w czym wybierać! [FOTO]

Kiedy jest dobry czas, by maluch zaczął samodzielnie spać dorosłym łóżku i jakie łózko wybrać? Podpowiadamy.

Nie ma jednej książkowej pory, by zrezygnować z niemowlęcego łóżeczka. Każdy maluszek jest inny, a także zasady w każdym domu mogą się różnić, np. dzieci, które śpią zazwyczaj z rodzicami ciężej przestawić na samodzielne spanie w dużym łóżku. Zdaniem specjalistów im dziecko mniejsze, tym lepiej znosi taką zmianę, więc nie warto zwlekać. Dobrym momentem jest okolica drugich urodzin. Dziecku w tym wieku zwyczajnie robi się ciasno i niewygodnie w niemowlęcym łóżeczku.

Wielka zmiana małego łóżeczka

Pamiętaj, że choć to "tylko" zmiana łóżka, dla dziecka jest to bardzo duża zmiana. Warto ten proces przeprowadzać stopniowo i etapami. Najpierw pozwól dziecku spać bez bocznych szczebelków, a niektóre niemowlęce łóżeczka mają odczepiany cały front (możesz profilaktycznie położyć materac na podłodze, jeśli się boisz, że dziecko wypadnie). Rozmawiaj i tłumacz, jaka wkrótce będzie inaczej. W naszym przypadku było nieco prościej, bo dziecko zostało w pokoju po zmianie łóżka, a to my się wynieśliśmy. Jednak jeśli zmiana łóżka wiąże się z "wyprowadzeniem się" maluszka z sypialni pamiętaj, że musisz dziecko także na to przygotować.

Zobacz także: Jak urządzić pokój dla dziewczynki – zainspiruj się!

Jeśli w domu pojawi się kolejne dziecko, staraj się unikać argumentu, że"musi oddać bratu lub siostrze łóżeczko." To kiepski początek nowej znajomości. Rodzice, którzy mają już za sobą zmianę łóżka, chwalą sobie przygotowanie dziecka poprzez wychwalanie zmiany. Opowiadają o tym, że jak fajnie będzie spać we własnym pokoiku w nowym łóżeczku. Jeśli łóżeczko będzie zupełnie eliminowane, warto je rozkładać i rozkręcać bez obecności dziecka, by uniknąć niepotrzebnego płaczu.

Zobacz także: Jak urządzić pokój dla chłopca – garść dobrych pomysłów​

Co wybrać zamiast niemowlęcego łóżeczka?

Ponieważ dzieci do zmian przyzwyczajają w różnym tempie warto zrobić otoczkę, która pokaże, że będzie to fajna przygoda. Warto pozwolić dziecku wybrać łóżko lub chociaż dodatki, np. pościel, narzutę, poduszki. Oczywiście nie chodzi o wpuszczenie malucha do salonu meblowego. Wcześniej sama zastanów się, co chcesz wstawić do pokoju swojego maluszka, a potem zaprezentuj tak dziecku, by samo stwierdziło, że to świetny wybór. A jest w czym wybierać! Na początku warto się zastanowić nad ustawieniem mebli i rozmiarem dziecięcego łóżka, jaki będzie idealny do pokoju dziecka. Pamiętaj, że często rozmiar łóżka jest podawany pod materac! Do tego trzeba doliczyć ramę.

Łóżeczko rosnące z dzieckiem

Bardzo fajnym rozwiązaniem są łóżeczka rosnące z dzieckiem, dostaniesz je choćby w Ikea. Rama się rozciąga, a co kilak lat należy wymienić tylko materac. Jest to dobry pomysł, jeśli zależy ci na przestrzeni. Początkowo dziecko potrzebuje mniej miejsca do spania, a więcej do zabawy.

Łóżko dla dziecka Ikea
Ikea

Ikea: regulowana rama łóżka Busunge, cena: 599 zł + koszt materaca​

Łóżko z szufladami

Jeśli dysponujesz mniejszą przestrzenią, świętym wyborem są łóżka z szufladami. Łóżka dostępne są w różnych rozmiarach. My np. zdecydowaliśmy się na łóżko o długości 160 cm. Posłuży na pewno przez kilka lat, wpasowało nam się idealnie między inne meble, a do tego ma dwie szuflady, które pomieszczą pościel, ubrania lub zabawki. Ma także doczepiany boczek dzięki któremu dziecko nie wypada z łóżka, gdy córka podrośnie to go zdemontujemy. Ciekawym rozwiązaniem może być także łóżko z wysuwanym dodatkowym materacem zamiast szuflad. Jest to opcja dobra, by w ciężką noc móc się położyć koło dziecka lub przenocować w przyszłości kuzyna, lub kolegę.

Łóżko dla dziecka Agata meble
Agata meble

Agata meble: Łóżko z materacem MIA 719,10 zł, szuflady 2x143,10 zł

Łóżko z Zygzakiem McQueenem

Kolorystykę łóżeczka możesz dobrać do wystroju pokoju lub do preferencji dziecka. Łóżkami, które kochają wszystkie dzieci, są z pewnością te, które mają wizerunki bohaterów z bajek. Szałem są łóżeczka imitujące pojazdy. Istnieje jednak ryzyko, że maluchowi za rok lub dwa znudzi się takie łóżko lub z niego wyrośnie.

A może łóżko - namiot?

Np. w Ikea znajdziecie różne warianty łóżek, które można przekształcić w dom lub fort, a gdy maluch wyrośnie z zabawy usunąć elementy namiotu.

Łóżko dla dziecka Ikea
Ikea

Ikea: dwustronne łóżko Kura, cena: 499 zł + baldachim z zasłoną Kura, cena: 129 zł + koszt materaca

W klimacie skandynawskim

Bardzo modnym rozwiązaniem jest rezygnacja z tradycyjnego łóżka na rzecz łóżka - domku. Maluch śpi w zasadzie na materacu obudowanym stelażem imitującym domek. To rozwiązanie będzie idealne szczególnie dla rodziców zainteresowanych pedagogiką Montessori, ale niestety to łóżeczko do dużego pokoju. Można je zamówić u stolarza, a nawet może je wykonać zdolny tata.

Zobacz także:

Janachowska i Pazura pokazują pokoje dzieci: zaskakujący dobór kolorów!

Łóżko piętrowe dla dziecka
AdobeStock
Zakupy
Łóżko piętrowe dla dziecka: jakie wybrać, na co zwracać uwagę?
Łóżko piętrowe dla dziecka może być fajnym pomysłem, jeśli pokój nie jest zbyt duży albo jest w nim więcej niż jeden lokator. Jak wybrać bezpieczne i odpowiednie dla wieku dziecka?

Kiedy metraż dziecięcego pokoju nie jest imponujący, a lokatorów jest co najmniej dwoje, trzeba bardzo przemyślanie gospodarować przestrzeń, by zmieściło się wszystko, co niezbędne i pokój nie był zagracony. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas zakup piętrowego łóżka. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli. Tylko na jaki się zdecydować? Podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę przy wyborze. Łóżko piętrowe dla małych dzieci Na łóżku piętrowym na jego górnej części może spać nawet kilkulatek, pod warunkiem, że zadbamy o to, by jego poziom nie znajdował się zbyt wysoko. Odpowiednim dla najmłodszych dzieci modelem piętrowego łóżka jest takie, którego dolny materac leży tuż nad podłogą (ale nie bezpośrednio na niej, żeby pod materacem powietrze mogło cyrkulować), a górny znajduje się na wysokości około metra nad ziemią. Wówczas na dolnej części może spać nawet roczniak, a na górnej 3-4-latek. Trzeba przy tym pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu brzegów łóżka . Barierki powinny być na tyle wysokie, żeby dziecko nie spadło, przekręcając się we śnie. Łóżko piętrowe dla starszaków Typowych rozmiarów łóżka piętrowe mają materace o wymiarach 90x200cm i zajmują przestrzeń od podłogi aż prawie pod sufit. Jeśli w waszym domu młodsze dziecko ma kilka lat, a starsze jest już szkolniakiem, możecie zdecydować się na takie wysokie łózko piętrowe. Dla większej frajdy warto wybrać łóżko, które z jednej strony ma drabinkę do wspinania się, a z drugiej zjeżdżalnię. Dzięki temu łóżko stanie się przy okazji mini placem zabaw , doskonale sprawdzającym się w długie jesienne czy zimowe popołudnia. Zobacz też: Łóżko domek DIY. Poradnik krok po kroku, jak je zrobić Łóżko piętrowe dla trojga dzieci Nie tylko dwoje rodzeństwa może dzielić ze sobą pokój i łóżko. Takie rozwiązanie z powodzeniem można także...

łóżeczko dziecięce i kołyska ze szczebelkami w pokoiku maluszka
Adobe Stock
Zakupy
Kołyska czy jednak łóżeczko? Co wybrać dla noworodka i niemowlęcia? (Wady i zalety)
Zarówno łóżeczko ze szczebelkami, jak i kołyska ma swoich zwolenników i przeciwników. Tak naprawdę jednak, nie trzeba wybierać jednego zamiast drugiego, a raczej najpierw kołyskę, później łóżeczko. Dlaczego? Oto plusy i minusy obu mebelków do spania.

Klasyczne łóżeczko (drewniane, wykonane z materiału lub innych tworzyw) to zwykle pierwszy wybór większości rodziców. Dlaczego? Widok dziecka śpiącego lub wyglądającego przez szczebelki jest mocno utrwalony w naszej zbiorowej wyobraźni i kulturze. Styl życia ma wpływ na to gdzie i jak usypiamy dzieci. Dlatego dziś wśród łóżeczek dziecięcych pojawiły się także model dostawne - dostawiane do łóżka rodziców, a także wersje składane, łóżeczka turystyczne idealne do podróżowania. Współczesne kołyski mają rozmaite rozmiary, funkcje i akcesoria, ale przede wszystkim podkreśla się ich niezwykle korzystny wpływ na rozwój dziecka . Są też modele drewniane i ze szczebelkami. Czy można powiedzieć jednoznacznie, że łóżeczko lub kołyska jest lepsza? Wszystko zależy od tego ile możemy wydać, ile mamy miejsca, jakie są nasze potrzeby oraz czego potrzebuje maluch. Możemy jednak wskazać charakterystyczne cechy, którymi różnią się oba typy mebelków do spania. Oto najważniejsze cechy obu domowych sprzętów przeznaczonych dla dzieci do spania i szczegółowe różnice . Kołyska dla dziecka Funkcja kołysania jest nie do przecenienia, ale dziś klasyczne łóżeczka ze szczebelkami też mają taką funkcję. Kołysanie jest zalecane przez specjalistów. To ruch, który uspokaja, przypomina noworodkom i kilkumiesięcznym niemowlętom poczucie bezpieczeństwa jeszcze z brzuszka mamy. Kołysanie wpływa również korzystnie na rozwój mózgu malucha. Dlatego niektóre dzieci nie czują się zbyt dobrze położone w stabilnym, dużym łóżeczku, zwłaszcza jeśli to dotyczy tzw. IV trymestru ciąży, a więc okresu po porodzie, kiedy maluch oswaja się z nowymi warunkami i światem. Zwykle standardowe kołyski są dosyć małe ok. 90X40 cm (choć zdarzają się większe sensoryczne i podwieszane modele kołysek ) i maluchy bardzo szybko z nich wyrastają, a to może być nieopłacalne...

Komoda z przewijakiem
AdobeStock
Noworodek
Komody z przewijakiem lub bez do pokoju dziecięcego
Ten dodatkowy mebel pełni wiele funkcji i posłuży ci nie tylko przez pierwsze lata życia dziecka.

Komody z przewijakiem są jednym z najbardziej użytecznych mebli do dziecięcego pokoju. Pozwalają wygodnie i bezpiecznie przewinąć maleństwo, a do tego pomieszczą wszystkie niezbędne rzeczy. Jeśli masz miejsce w sypialni lub pokoju dziecięcym, warto w nią zainwestować. Warto kupić komodę z przewijakiem Meble w pokoju dziecięcym powinny nie tylko ładnie wyglądać, ale być również funkcjonalne. Podczas przewijania ważne jest, by mieć pod ręką wszystkie potrzebne akcesoria. Komoda będzie do tego idealna. Dzięki temu, że jest to wysoki mebel, zmiana pieluszki jest wygodna i nie obciąża pleców mamy. W szufladach można umieścić dziecięce ubranka i pieluszki, a także niezbędne kosmetyki. Blat komody ma nakładkę z ogranicznikami, ale gdy dziecko podrośnie, wystarczy ją zdemontować, by stała się zwykłą komodą. Komoda z przewijakiem Dalia Razem z komodą w zestawie dostępny jest miękki przewijak w różnych kolorach do wyboru. Mebel wykonany jest z drewna sosnowego i płyty MDF. Został pomalowany farbami ekologicznymi, bezpiecznymi dla zdrowia dziecka. Komoda wyposażona w 3 praktyczne szuflady bez uchwytów. Wymiary: bez przewijaka - 81 x 80 x 45 cm z zamontowanym przewijakiem - 89 x 80 x 74 cm   Komoda z przewijakiem Leon Elegnacka biała komoda bez uchwytów, będzie się pięknie prezentowała w dziecięcym pokoju. Wykonana jest z drewna sosnowego i płyty MDF. Wyposażona w 4 praktyczne szuflady. Do komody należy dokupić miękki przewijak. Wymiary: bez przewijaka - 87 x 84 x 54 cm z przewijakiem - 94 x 84 x 72 cm Komoda z przewijakiem Żyrafka Komoda posiada piękną aplikację z żyrafką i pasuje do innych mebli z zestawu Safari Żyrafka, więc możesz urządzić pokój maluszka w jednym stylu. Mebel wykonany jest z ekologicznych i antyalergicznych materiałów bezpiecznych dla dziecka. Posiada 3 szuflady z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj