Kiedyś rodzice wchodzili do wody razem z dziećmi, ale smartfony to zmieniły. Teraz na strzeżonych kąpieliskach (na basenach i plażach) w wodzie chlapią się dzieci. Ich rodzice zostają na ręcznikach i leżakach. I zamiast mieć oko na swoje pociechy, wpatrzeni w telefony zapominają o całym świecie.

Reklama

Rodzicu, odłóż telefon!

Niemieccy ratownicy biją na alarm: coraz więcej rodziców nie pilnuje nad wodą swoich dzieci! Nie interesuje ich to, co dzieje się wokół, nie rozglądają się, nie patrzą gdzie i co robią ich pociechy. To nie tylko smutne, ale i niebezpieczne. Dlatego ratownicy w Niemczech pouczają rodziców, aby bez palącej potrzeby nie korzystali z telefonów podczas pobytu z dziećmi nad wodą. Weź sobie tę radę do serca.

Coraz mniej dzieci umie pływać

Kolejną obserwacją ratowników jest to, że obecnie o wiele mniej dzieci niż kiedyś potrafi dobrze pływać, co zwiększa ryzyko utonięcia. Z tego względu nawet pozostawanie na kocu z dala od wchodzącego do wody dziecka może nie wystarczyć do zapewnienia mu bezpieczeństwa.

10 zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą z dziećmi

  1. Naucz dziecko pływać. Umiejętność pływania znacząco zmniejsza ryzyko utonięcia.
  2. Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk. Od tej zasady nie ma wyjątku, gdy wypoczywasz z dziećmi. Koniec, kropka!
  3. Wchodź z dzieckiem do wody. Nigdy nie pozwalaj mu kąpać się samodzielnie.
  4. Rozmawiaj z ratownikami. Oni znają plażę, na której pracują. Podpowiedzą, gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce dla dzieci, a gdzie lepiej nie wchodzić do wody.
  5. Nasmaruj malca filtrem i pilnuj, by pił dużo wody. Utonięcie to nie jedyne ryzyko wypoczynku nad morzem, jeziorem czy rzeką. Groźny dla dziecka może być udar słoneczny oraz odwodnienie.
  6. Patrz na znaki. Nie ignoruj tabliczek stojących przy kąpielisku ani wywieszonych flag. Nikt ich tam nie postawił dla ozdoby – zwykle informują o niebezpieczeństwach.
  7. Poznaj godziny pływów. Przebywając nad morzem musisz dowiedzieć się o godziny przypływów i odpływów. W czasie odpływu nie pozwalaj dziecku wchodzić do wody – prąd powrotny może zabrać malca na głęboką wodę.
  8. Z wodą kontakt powinny mieć najpierw stopy. Zawsze! Chodzi o stopniowe schładzanie ciała, ale i o to, by dziecko nie wskakiwało do wody inaczej niż na nogi.
  9. Pływając żaglówką czy kajakiem, załóż dziecku kamizelkę. Nawet wtedy, gdy umie pływać.
  10. Pozostaw plażę czystą. Nie zostawiaj na niej żadnych przedmiotów. Dałaś radę wszystko przynieść? To i wynieść dasz radę!
Reklama

Źródło: digitaltrends.com

Reklama
Reklama
Reklama