Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
10563257-1024x683.jpg
Wychowanie

Mamo, ja sam!

Chcesz, by twoje dziecko wierzyło we własne siły i nie wyrosło na książątko oczekujące, że wszyscy będą wokół niego skakać? Już teraz zacznij uczyć je samodzielności.

Nauka samodzielności nie jest łatwa i wymaga od rodziców cierpliwości.  Gdy dwulatek próbuje trafić łyżeczką do buzi, brudzi się od stóp do głów (włącznie z brwiami i włosami). Obrywa się nawet podłodze i ścianom. Zdejmując spodnie od piżamki, wygląda, jakby walczył z dziką bestią, a to zajmuje mu mnóstwo czasu. Sprzątając zabawki, bałagani jeszcze bardziej.
Chcesz  wyręczyć dziecko (bo wiadomo: zrobisz wszystko szybciej, sprawniej i bez bałaganu)? Stop! Stale wyręczając je w tym, z czym mogłoby poradzić sobie samo, pozbawisz je okazji do trenowania nowych umiejętności. Z jedzeniem, ubieraniem czy sprzątaniem jest przecież tak samo, jak z grą na skrzypcach: trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć!

Samodzielność jest ważna...

– Samodzielność daje wiarę we własne siły (potrafię to zrobić!) i poczucie niezależności (nie muszę czekać, aż mnie ktoś nakarmi/ubierze itd.) – mówi Beata Płażewska, psycholożka dziecięca.
Zwykłe, codzienne czynności, takie jak manipulowanie widelcem czy ściąganie skarpetek to także świetne ćwiczenie dla małych rączek, które już niedługo będą musiały trzymać ołówek i rysować szlaczki i pisać pierwsze literki. Muszą nauczyć się "słuchać" właściciela.

... a nadopiekuńczość szkodzi

Stale wyręczany maluszek rozwija się wolniej, bo nie ma okazji, by trenować nowe umiejętności. Gdy podrośnie i pójdzie do przedszkola, nie będzie potrafił zadbać o swoje sprawy, co nie doda mu pewności siebie. Zauważy, że odstaje od rówieśników, co jeszcze bardziej go zniechęci do próbowania. Nie będzie także rozumiał, dlaczego świat nie kręci się już wokół niego.

Polecamy także: Pułapka nadopiekuńczości

Jak uczyć samodzielności?

Każde dziecko jest inne.  Niektóre trzeba mobilizować do wysiłku, a inne... nieco hamować, bo wszystko (włącznie z prasowaniem, na które jest o wiele za wcześnie) chciałyby robić "siame". To kwestia temperamentu. Jednak niezależnie od niego, nie zwlekaj z nauką samodzielności. Im później się za to zabierzesz, tym będzie ci trudniej.
Poza tym:

  • Pamiętaj, że twoje dziecko nie jest już maleństwem, któremu trzeba czytać w myślach, miksować jedzenie, podawać zabawki itd. Jest gotowe na nowe wyzwania, np. naukę samodzielnego jedzenia czy dbania o porządek. Dlatego uważnie obserwuj brzdąca i stopniowo podnoś mu poprzeczkę.
  • Angażuj dziecko w sprawy, które go dotyczą: ubieranie, karmienie, sprzątanie zabawek itd. Początki nie będą łatwe, a jego "pomoc" będzie się sprowadzała głównie do przeszkadzania, jednak z czasem będzie coraz lepiej. Cierpliwości.
  • Nie wyręczaj dziecka, gdy może poradzić sobie samo. Np. nie walcz z nim o łyżeczkę, gdy chce jeść samodzielnie. To jasne, że nakarmisz je szybciej i mniej przy tym będzie bałaganu, jednak wychowujesz je nie po to, by było od ciebie zależne, ale by z czasem coraz lepiej radziło sobie samo.
  • Nie popędzaj. Gdy się nie ma wprawy, nawet proste czynności sprawiają trudność. Ponaglanie zniechęca do kolejnych prób.
  • Ułatw maluchowi zadanie. Np. w nauce samodzielnego jedzenia pomaga serwowanie "łatwych" potraw (zupa-krem nie spływa z łyżeczki tak szybko jak rzadka), miseczka z przyssawką (nie jeździ po stoliku) i śliniak z kieszonką (malec nie wybrudzi sobie ubrania).
  • Nie oczekuj cudów. Nawet najsprytniejsze dziecko będzie podczas jedzenia rozlewało, brudziło, paćkało.
  • Pomagaj, wspieraj, pokazuj, jak coś zrobić. Pokaż, jak można uniknąć kłopotów ("Jeśli przytrzymasz spodenki w ten sposób, będzie ci łatwiej je ubrać"). Pozwól maluchowi popełniać błędy i uczyć się na nich, choć oczywiście chroń go przed tym, co groźne.
  • Zadbaj o życie towarzyskie maluszka Dzieci najszybciej uczą się od innych dzieci!
  • Chwal za każdy przejaw samodzielności, nawet jeśli próba zakończyła się niepowodzeniem. Liczy się także wysiłek!
  • Zaufaj dziecku Jest mądre, chce się uczyć i z dnia na dzień będzie radziło sobie coraz lepiej. 

 
Sprawdź, kiedy pozwolić dziecku na samodzielność - 6 spornych sytuacji

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

przedszkole montessori
Allegro
Edukacja
10 ważnych faktów na temat przedszkola Montessori
Zastanawiasz się nad wyborem przedszkola dla swojego dziecka? Oto metody wychowania i edukacji dzieci metodą Montessori w pigułce. Sprawdź, czy to coś dla ciebie.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 13.0px} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 11.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Przedszkole Montessori oferuje bardzo spójny model wychowania i edukacji dzieci. Metoda wychowania przedszkolnego według włoskiej lekarki i pedagog Marii Montessori znacznie różni się od oferty tradycyjnych przedszkoli. W Polsce jest kilkadziesiąt placówek jej imienia, w tym szkoły i żłobki działające według zasad Montessori. Ta metoda ma zwolenników na całym świecie. Podpowiadamy dlaczego!  Przedszkole Montessori - zasady: Nacisk na swobodny rozwój przedszkolaków Miejsce, gdzie szanuje się dzieci Dziecko samo decyduje, nad czym będzie pracować Dobra organizacja przestrzeni to podstawa Rola nauczyciela w przedszkolu Montessori Nietypowe zabawki w przedszkolu Montessori  Samodzielność – podstawowa zasada przedszkola Montessori Zajęcia odbywające się w rytmie dziecka Zwierzątko w przedszkolu Montessori Język Porozumienia bez Przemocy 1. Nacisk na swobodny rozwój przedszkolaków Maria Montessori – autorka słynnej metody przedszkolnego wychowania dzieci – uważała, że głównym zadaniem pedagogiki jest wspieranie spontaniczności i twórczości dziecka. Dlatego w 1907 roku stworzyła Casa dei Bambini (z wł. dom dzieci), żeby umożliwić im wszechstronny rozwój – fizyczny, duchowy, kulturowy i społeczny. Idee zapoczątkowane przez nią są kultywowane do dziś – we współczesnych przedszkolach Montessori.  2. Miejsce, gdzie szanuje się dzieci Montessori była przekonana o...

dziecko, zabawki, klocki, bawić się, dziewczynka
Wychowanie
Jak nauczyć dziecko samodzielności?
Wijące się sznurówki, zbyt giętkie łyżeczki i śliskie mydełka nie sprzyjają maluszkowi. Wystarczy jednak trochę ćwiczeń, a dziecku uda się je okiełznać.

Maluch nie stanie się z dnia na dzień mistrzem w wiązaniu butów czy jedzeniu widelcem. Nauka samodzielności rozciąga się na lata. Ale bądź cierpliwa – sukces w końcu nadejdzie. Nauka samodzielnego jedzenia Dziecko musi walczyć nie tylko z oporną materią (ach, te uciekające makarony i ryże!), ale też ze swoimi nieskoordynowanymi ruchami. Musisz mu pomóc. Na początek podaj papkę. Do nauki jedzenia wybieraj pokarmy o gęstej, gładkiej konsystencji, np. budyń, zmiażdżonego banana czy zupę-krem. Licz się z bałaganem. Znajoma mama opowiadała mi, że przed posiłkami rozbierała rocznego synka do pieluszki, rozkładała na podłodze gazety i pozwalała mu jeść samemu. Malec plamił wszystko wokół, ale gdy skończył dwa lata, jadł jak dorosły!  Nauka samodzielnego mycia Już ośmiomiesięczne dziecko zachęcaj do samodzielności . Może myć brzuszek, buzię albo rączki. Ale uwaga! Na początku niech robi to samą wodą, bo szczypiąca piana z mydła lubi wpadać do oczu. Podstaw podnóżek. Wspinanie się na paluszkach do umywalki nie ułatwia dziecku mycia rąk i buzi. Bądź cierpliwa. Mycie rąk może zająć dwulatkowi całe wieki. Jasne, że ty zrobiłabyś to i szybciej, i lepiej – ale sęk w tym, że maluszek musi nauczyć się myć samodzielnie . Nauka samodzielnego ubierania Najłatwiej jest z czapeczką – już roczny malec umie wcisnąć ją na głowę. Dwulatek jest zaś gotowy na walkę z butami i majtkami. Pozwól mu na to: ubieranie się to dobre  ćwiczenie dla paluszków. Kupuj luźne ubranka . Najlepsze są bluzki z szerokim otworem na głowę i spodnie na gumkę. Dwulatkowi kup butki na rzepy i bluzę z dużym suwakiem, ale ucz go także zapinania guzików i wiązania sznurówek. Te czynności świetnie wpływają na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Wskazuj kolejność. Rób to stale i nie zrażaj...

pwrót do pracy i wpływ na rozwój dziecka
Fotolia
Rozwój dziecka
Sprawdź, dlaczego twój powrót do pracy może być dobry dla rozwoju dziecka
Wracasz do pracy i martwisz się, że oddając dziecko do żłobka, wyrządzasz mu krzywdę? Przeczytaj, co odkryli naukowcy na temat rozwoju małych dzieci i przestań się zadręczać!

Mama wraca do pracy – ten moment dla większości matek nadchodzi za wcześnie. Dla Ciebie także? Martwisz się, że twoje dziecko straci na tym, że nie będzie przebywać pod twoją opieką, a żłobek wydaje ci się złem koniecznym? Możesz przestać się martwić – doniesienia ze świata nauki brzmią optymistycznie dla ciebie i twojego dziecka! Przeczytaj, co wpływa korzystnie na rozwój twojego dziecka i śpij spokojnie.  Dzieci pracujących matek rozwijają się dobrze Brytyjscy naukowcy z Londyńskiej Szkoły Ekonomii i Politologi oraz Uniwersytetu w Oxfordzie odkryli, że dzieci, których mamy pracują, mają większe umiejętności niż dzieci kobiet niepracujących. Dzieci, które uczęszczają do żłobków są bardziej samodzielne, a z kolei dzieci, którymi opiekują się w tym czasie babcie, mają bardziej rozwiniętą mowę – twierdzą Brytyjczycy. Obie grupy dzieci pracujących kobiet mają też bardzo dobrze rozwinięte umiejętności społeczne i motoryczne . Naukowcy przyjrzeli się dzieciom 2- i 3-letnim. Dzieci w żłobkach uczą się samodzielności Opiekując się dzieckiem na co dzień, mamy często wyręczają je w codziennych czynnościach. Dziecko w żłobku naturalnie zachęcane jest do samodzielności: szybciej uczy się ubierania, korzystania z toalety, samodzielnego jedzenia. Przebywając wśród rówieśników uczy się też zasad funkcjonowania w grupie rówieśniczej. To przede wszystkim właśnie umiejętności społeczne i samodzielność są lepiej rozwinięte u dzieci, których rodzice pracują, ale korzystniej wypadają także rozwoju mowy i ruchowym. W ten sposób pomagamy dzieciom w rozwoju Naukowcy pocieszają, że nie tylko to, kto opiekuje się małym dzieckiem, ale to, jak spędza z nim czas, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju nowych umiejętności dziecka. Pewne czynności, takie jak czytanie dziecku , opowiadania mu historii czy wspólne śpiewanie sprzyjają...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak