Po sennych zimowych miesiącach (w tym roku naprawdę mroźnych i pełnych śniegu) wreszcie wraca nam ochota na długie spacery i harce z maluchem na świeżym powietrzu. Ale wiosna ma też swoje ciemne strony: częste kaprysy pogody i epidemie przeziębień. Podpowiemy ci, jak pielęgnować malca, by przez całą wiosnę tryskał humorem i cieszył się zdrowiem!

Reklama

A jak apaszka
Na szalik jest już za ciepło, ale goła szyja to murowane przeziębienie albo nawet angina. W kwietniu może jeszcze mocno zawiać, dlatego zawiąż malcowi pod szyją bawełnianą chusteczkę.

B jak butki
Idealnym rozwiązaniem są trzewiczki z naturalnej skóry albo buty z nieprzemakalnych materiałów, które przepuszczają powietrza. Muszą mieć wysoką cholewkę sięgającą nawet ponad kostkę i szerokie noski. Warto też, aby wiosenne trzewiczki miały podeszwę w „traktorek”, dzięki czemu będą dobrze chroniły stopę malca przed zimnem.

C jak cebulka
Czyli sposób ubierania malca. Zasada jest taka: ubieramy dziecko w kilka warstw ubranek, ale cienkich i przewiewnych. Powietrze między warstwami chroni przed zimnem. Smykowi, który siedzi w wózku, zakładaj jedną warstwę więcej niż sobie. Chodzący malec natomiast powinien być ubrany tak samo jak ty.

H jak hartowanie
Już od jesieni malec przebywał głównie w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach, a to nie sprzyjało jego zdrowiu. Na szczęście teraz, kiedy jest ładniejsza pogoda, możesz zacząć wzmacniać malca. Nie ubieraj go zbyt ciepło i spaceruj z nim przynajmniej przez dwie godziny dziennie. Wychodzenie na dwór pomaga maluszkowi przyzwyczajać się do zmian temperatury. Dzieci, które regularnie spacerują, rzadziej się przeziębiają, a ich organizm jest silniejszy.

Zobacz także

J jak jedzenie w plenerze
Sezon piknikowy czas zacząć! Na pewno na siadanie na trawie jest jeszcze za wcześnie, ale przekąska zjedzona na ławeczce to świetny pomysł. Jeżeli malec ssie pierś, możesz karmić go prawie wszędzie – znajdź tylko zaciszną ławkę. Jeśli podajesz dziecku sztuczne mleko, zabierz na spacer pojemniczek z mlecznym proszkiem i butelkę z ciepłą wodą. Smykowi, który skończył już roczek, wystarczą chrupki i soczek w kubku z rurką.

K jak kleszcze
Tak, tak, już są! Dlatego zawsze po spacerze uważnie oglądaj całe ciało malca. Jeśli zauważysz, że w skórę wbił się kleszcz, wyjmij go pęsetą lub specjalnym przyrządem (zapytaj o niego w aptece). Planujesz urlop w lesie? Rozważ z lekarzem szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (dopiero po kilku tygodniach od szczepienia smyk nabierze odporności).
[CMS_PAGE_BREAK]
K jak krem z filtrem
Pamiętaj, że nawet kwietniowe słońce może mocno opalić cieniutką skórę bobasa. Dlatego nakładaj krem zawsze, zanim wyjdziesz z malcem na spacer. Zawarty w kremie filtr (wybieraj takie z filtrami mineralnymi) chroni przed szkodliwym promieniowaniem, a dodatkowe składniki nawilżają naskórek dziecka. W pierwszych miesiącach po porodzie smaruj malca kremami „na każdą pogodę”, które zapewniają skórze ochronę zarówno przed słońcem, jak i przed wiatrem.

N jak nosek
To właśnie wczesną wiosną zaczynają się alergie wziewne i katar sienny. Zakatarzony nosek dziecka delikatnie wycieraj i osuszaj jednorazowymi chusteczkami, Jeśli smyk ma zwykły katarek, nie rezygnuj ze spaceru! Świeże, chłodne powietrze obkurczy śluzówkę i ułatwi oddychanie. Z małym alergikiem spaceruj po deszczu lub wieczorem, kiedy w powietrzu jest mniej pyłków.

R jak rowerek
Dziecko może zacząć się uczyć jeździć – na modelu trzykołowym lub dwukołowym bez pedałów – około 20. miesiąca życia. Ale jeśli szkrab po kilku próbach stanowczo odmawia jazdy, nie nakłaniaj go na siłę. Wrócicie do tego latem.

S jak spacery
Jeśli jest ciepło, najlepiej, żeby niemowlę było na dworze dwa razy dziennie – po godzinie albo dwie. Jeżeli planujesz dłuższą wyprawę, zabierz ze sobą dodatkowy kocyk, ubranko, pieluszkę na zmianę, krem na odparzenia i chusteczki do mycia pupy. Tak na wszelki wypadek.

T jak trawa
Już niedługo zacznie kwitnąć – i uczulać. Dlatego jeśli jesteś mamą alergika i masz ogród, koś trawę co kilka dni. Jeżeli zaś mieszkacie w bloku, podczas koszenia trawników zamykaj okna i nie wychodź wtedy na spacer. Pamiętaj, że alergia pokarmowa często krzyżuje się z uczuleniem na pyłki.

U jak ugryzienie
Komary lubią dzieci. Ale kilka ugryzień u alergika czy kilkumiesięcznego niemowlęcia może spowodować obrzęk, a nawet groźne powikłania. W miejscu ukąszenia przyłóż zimny okład i posmaruj skórę maścią na ukąszenia. Podaj maluszkowi wapno z witaminą C – złagodzi świąd.

Z jak zjeżdżalnia
To coś, co maluchy lubią najbardziej! Możesz na niej posadzić już rocznego malca (ale podczas tej zabawy koniecznie go asekuruj!), oczywiście pod warunkiem, że nie jest zbyt stroma i ma wysokie boki.

mtj_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama