sanatorium dla dzieci
Wychowanie

Wakacyjny rejs

Szum wiatru, bujanie na falach – jeśli lubicie wodne eskapady, to przygodę na morzu lub jeziorze możecie przeżyć już w te wakacje. Musicie się jednak dobrze przygotować do rejsu.

Prom, żaglówka czy statek wycieczkowy? Każdy ma swoje zalety i wady. Ale może się zdarzyć, że wcale nie będziecie mieć takiego wyboru. Bo jeśli chcecie dopiero spróbować żeglarskiej przygody z malcem, a żeglowanie nie jest waszym celem, to miejsce, w którym akurat jesteście, może determinować, jakim statkiem będziecie mieli możliwość popłynąć.

Promem przez morze
Na wycieczkę promem możesz wybrać się z maluszkiem bez względu na jego wiek, bo prom to w zasadzie „pływające miasto”. Są tu różne atrakcje (restauracje, sale gier, sklepy) i niemal wszystkie sprzęty, które są przydatne podczas podróży z dzieckiem. Możesz nawet bezpłatnie wypożyczyć wózek dla dziecka, jeśli nie macie swojego.
Jeśli płyniecie w dłuższy lub nocny rejs, warto wykupić rodzinną kabinę, w której zmieści się aż pięć osób. Na jednym szerszym łóżku może swobodnie wyspać się mama z dzieckiem. Jeśli jest taka potrzeba do dyspozycji będziesz miała dziecięce łóżeczko, które można wypożyczyć.
Czego potrzebujesz: Jeśli będziecie podróżować w ciągu dnia i będziecie podziwiać widoki, to na pokładzie przyda się kurtka lub grubsza bluza i czapeczka dla dziecka, która osłoni uszy malca przed powiewami wiatru. Nie zapomnij też o kremach chroniących przed słońcem. Choć w restauracjach na promie można zamówić małe porcje dla dzieci, to i tak warto zabrać ze sobą ulubione jedzenie dziecka, na wypadek, gdyby to serwowane mu nie smakowało.
Rozrywka: Zabierz ulubione zabawki twojego dziecka, choć na statkach często znajdują się specjalne kąciki zabaw dla młodszych i starszych dzieci (np. na promach StenaLine). Zazwyczaj usytuowane są obok restauracji, by rodzice mogli obserwować swoje pociechy, sami racząc się dobrym posiłkiem. Coś dla siebie znajdą też starsze dzieci, np. specjalne sale gier. A jeśli żadna z rozrywek ci się nie spodoba, to możesz wypożyczyć gry planszowe i bawić się z dzieckiem w kabinie.

Pod białym żaglem
Na jacht najsensowniej jest zabrać dopiero kilkulatka (5–6-latka). Choć niektórzy miłośnicy żeglowania zabierają nawet kilkumiesięczne niemowlaki. Takie maluszki najlepiej czują się w fotelikach samochodowych, zapięte pasami. Siedziska nie wolno przymocowywać do łodzi, na wypadek ewentualnej wywrotki.
Jeśli wybierasz się na kilkugodzinny rejs żaglówką z 3–4-latkiem (choć tego nie polecamy), to pamiętaj, że nie uda ci się utrzymać go przez dłuższy czas w zamkniętej kabinie. Żeby mieć nad nim kontrolę na pokładzie, dobrym rozwiązaniem może okazać się założenie mu szelek (czegoś w rodzaju smyczy). Dzieci w tym wieku są jeszcze bardzo nieprzewidywalne i nie wiadomo, co mogą wymyślić.
Czego potrzebujesz: Każdy członek załogi, a więc również dziecko, które jest na żaglówce, powinno mieć na sobie kamizelkę ratunkową. To uratuje mu życie, w przypadku, gdyby wypadło do wody. Poza tym malec koniecznie powinien być pod stałą opieką osoby dorosłej.
Małe dziecko musi mieć też ciepłe ubranko (w chłodniejsze dni przyda się kurtka wiatrówka). Na wycieczkę zabierz też małą przekąskę i coś do picia. Lepiej, by na środku jeziora nagle nie okazało się, że maluchowi chce się jeść, a ty nie masz nic ze sobą.
Rozrywka: Na wodzie dzieci szybko się nudzą i wypatrywanie kolejnej krówki czy ptaszka w końcu przestanie być dla malca atrakcją. Pobawcie się więc na przykład w gry słowne lub rodzinne opowiadanie bajki. Przyda się też ulubiona zabawka malucha.

Statkiem na wycieczkę
Pływanie statkiem wycieczkowym najbardziej spodoba się kilkulatkowi, choć w taki bezpieczny rejs możesz zabrać nawet niemowlaka w wózku. Statki wycieczkowe, zwłaszcza te pływające po morzu, są atrakcyjne, bo często są replikami statków pirackich. Te niecodzienne kształty z pewnością spodobają się malcowi.
Czego potrzebujesz: Zazwyczaj tylko – zależnie od pogody – ochrony przed słońcem (kremy z filtrem!) lub cieplejszego ubrania, bo wycieczki statkami nie trwają zbyt długo. Jeśli jednak wiesz, że wasz rejs potrwa więcej niż trzy godziny, a w cenie wycieczki nie ma posiłku, zabierz ze sobą coś do jedzenia. Napoje można zwykle kupić w barkach na statku.
Rozrywka: Na statkach wycieczkowych często są przewodnicy lub animatorzy, którzy opowiadają ciekawe historie, legendy związane z miejscami, obok których się przepływa. To jednak atrakcja dla starszego dziecka. młodszemu zwiedzanie statku i rozrywkę musisz zapewnić sama.

Uwaga! Na chorobę lokomocyjną choruje się nie tylko podczas jazdy samochodem, pociągiem, ale także podczas rejsu statkiem. Oczy informują nas, że wszystko jest w porządku (widzimy przesuwające się drzewa, budynki), a błędnik odczuwa coś innego (bo ciało się nie rusza). Przed podróżą możesz podać dziecku lek (np. Lokomotiv, Cocculine). Jeśli go nie masz, ułóż malucha w pozycji półleżącej.

 

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Mama
Mój mały towarzysz podróży
Marek Kamiński, zdobywca biegunów, tym razem za towarzysza podróży wybrał... dwuletnią córeczkę, Polę.

Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów i najsłynniejszy polski podróżnik, tym razem za swojego towarzysza podróży wybrał... dwuletnią córeczkę, Polę. O zaletach podróżowania z dzieckiem mógłby mówić godzinami! Nam opowiada o swojej nowej akcji „Baby on Board”, skierowanej do rodziców i ich dzieci, których fascynują podróże i odkrywanie świata. Poprzez cykl rodzinnych wypraw Marek Kamiński stara się przełamać stereotyp spędzania wolnego czasu z małym dzieckiem tylko w domu. 1. Skąd wziął się pomysł wyprawy z małą Polą? Mieliśmy taką naklejkę na samochodzie – „Baby on board” – „dziecko „na pokładzie”. Pomyśleliśmy, że tak naprawdę to nie tylko informacja, że w podróży bierze udział mały człowiek, ale również wskazanie, że trzeba się dobrze do takiej eskapady przygotować. Obaw mieliśmy wiele. Na pierwszym miejscu bałem się o moją żonę, Kasię, która jest w ciąży. Bałem się o Polę, o ich zdrowie. Podróże to częste zmiany otoczenia. Często sytuacje banalne dla dorosłego, mogą się przerodzić się w dramat. Jadąc do apartamentu w Oslo, Pola włożyła palec w zamykające się drzwi windy. Na szczęście nic się nie stało... W nieznanych miejscach nie można liczyć na pomoc innych, tam jesteśmy zdani tylko na siebie. 2. Czy ma Pan sprawdzone sposoby na nudę i zniecierpliwienie Poli w podróży? Generalnie kiedy robi się naprawdę ciężko to po prostu trzeba się zatrzymać. Stanąć na chwilkę i spojrzeć za siebie. Kiedy Pola była bardzo mała, było trudniej. Czasem pomagały nam książeczki, filmy na DVD, kredki, plastelina, ulubione zabawki i wszystko co można wziąć ze sobą do samochodu, samolotu... Dzisiaj, kiedy coraz więcej rozumie, można zająć ją opowieściami o tym co widziała, co jest za oknem, a także o tym dokąd zmierzamy. Poruszamy się samolotem, pociągiem, promem,...

dziecko, podróż, wakacje, samolot
Wychowanie
Podróż w chmurach
Na wakacje samolotem? Czemu nie. Taki wariant ma jedną wielką zaletę – w kilka godzin razem z dzieckiem możesz znaleźć się naprawdę bardzo, bardzo daleko.

Nie bój się lotu z małym dzieckiem. Latanie to wygodny i bezpieczny sposób podróżowania także dla rodziców. Na pokład mogą wejść już najmłodsze niemowlęta. Na pewno nie ucierpi na tym ich zdrowie i samopoczucie. W towarzystwie rodziców maluchom wszędzie jest przecież dobrze. Bez kolejki w internecie Nowocześni podróżnicy coraz częściej kupują bilety za pośrednictwem Internetu. To bardzo wygodny sposób. Oszczędza się w ten sposób i czas, i pieniądze. W jednym miejscu, czyli w komputerze masz dostęp do ofert wielu linii lotniczych. Do dokonania transakcji potrzebna jest tylko karta kredytowa. Tradycyjne rozwiązanie to kupno biletów przez agenta linii lotniczych albo za pośrednictwem biura podróży. Warto wiedzieć: W tanich liniach koszt przelotu do wielu miast w Europie jest czasem niższy od ceny biletu autobusowego. Co do luku, a co do kabiny Wymiary bagażu podręcznego nie powinny przekraczać 55x40x20 cm (co powinno się w nim znaleźć – sprawdź w ramce na stronie obok). Zazwyczaj można zabrać ze sobą składany wózek. Nie powinien być wliczany w wagę twojego bagażu. Obsługa samolotu odbierze go od ciebie przed wejściem na pokład i odda po lądowaniu. Możesz go też nadać z głównym bagażem. Warto wiedzieć: Aby uniknąć wybrudzenia wózka, który nadajesz na bagaż, zapakuj go w duży worek. [CMS_PAGE_BREAK] Mały pasażer, a sprawa miejsca Nie jest bez znaczenia, gdzie będziesz siedzieć z dzieckiem. I wcale nie chodzi tu tylko o okno – dla małego dziecka chmury to atrakcja na kilka minut. Poleca się miejsca za przepierzeniem, ale w niektórych samolotach jest to mniej wygodne. Spytaj agenta, gdzie jest dużo przestrzeni na nogi, czy jest szansa otrzymania dodatkowego miejsca dla dziecka (nie będzie z tym problemu, gdy nie ma kompletu pasażerów na pokładzie). A jeśli podróżujesz całą rodziną, pamiętaj, by poprosić o miejsca obok siebie w jednym...

Pielęgnacja
Pierwszy wyjazd z dzieckiem
Pierwszy raz wyjeżdżasz z maleństwem samochodem? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi na drogę.

Nie obawiaj się długiej jazdy samochodem. To da się przeżyć. Co więcej, już nigdy podróżowanie z dzieckiem może nie być tak proste, jak teraz. Gdzie te czasy, gdy w biegu wrzucałaś do plecaka kilka rzeczy, by wyruszyć w świat? Sytuacja się zmieniła, od kiedy masz dziecko, ale czy rzeczywiście teraz musi być gorzej? Nie martw się na zapas. To, co czujesz, zwykle okazuje się zwyczajnym lękiem przed nieznanym. Jeśli żałujesz, że nie wybrałaś innego środka lokomocji, pamiętaj, że bez względu na to, czym jedziesz, problemy zawsze będą podobne: dziecko bywa głodne, znudzone, śpiące, zabrudzone i płaczliwe. Taka jest jego natura i nie zmienisz jej, siedząc z maluchem przez całe lato w domu. A więc koniec wątpliwości. Nic prócz twego nastawienia nie stoi na przeszkodzie, by podróż z dzieckiem zmienić w fascynującą przygodę. Wystarczy tylko znać wszystkie tajemnice udanej jazdy z maluchem. Właśnie próbujemy ci o nich opowiedzieć. Przygotowani na różne okazje Jeśli jedziesz samochodem, ogranicza cię jedynie przestrzeń bagażnika. Rodzice, zwłaszcza z krótkim stażem, potrafią zagospodarować ją co do centymetra, bez względu na wielkość posiadanego auta. Wszystko wydaje się im niezbędne. A jak jest naprawdę? Pakując się w podróż, przede wszystkim przygotuj torbę, którą zawsze powinnaś mieć pod ręką. Zapakuj do niej zapasowe ubranka, pieluchy, jedzenie i połóż ją obok siebie w aucie. Nie licz na to, że wszystkie ważne sprawy uda się załatwić na postojach, kiedy można wyjąć rzeczy z bagażnika. Może się zdarzyć, że utkniecie na dłużej w korku, a dziecko długo będzie zmagać się z wilczym głodem albo podczas gwałtownego hamowania zaleje się soczkiem od góry do dołu. Lepiej, by w takiej sytuacji podręczna torba nie stała się obiektem marzeń, gdy wskutek pośpiechu lub nieuwagi trafi, zamiast pod rękę, w otchłanie samochodowego bagażnika....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj