Ten dzień to doskonała okazja do tego, by zająć się wyłącznie dziećmi. I bawić się równie dobrze, jak główni bohaterowie. Aby tak było, warto wcześniej trochę się przygotować. To naprawdę łatwe i nie powinno zająć więcej niż dwie godziny. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, a przekonasz się, że tegoroczne święto Twoje dzieci będą wspominały jeszcze przez wiele, wiele lat.

Reklama

Święto od samego rana
W tym roku wyjątkowo dobrze się składa, bo 1 czerwca wypada w niedzielę. Masz więc więcej czasu na obmyślenie wszystkich niespodzianek. Zacznij już w sobotę wieczorem, gdy położysz dzieci spać - udekoruj mieszkanie kolorowymi balonikami i serpentynami. Koło łóżek połóż też drobne prezenty czy słodycze. Uwaga! Wczesna pobudka z powodu głośnych okrzyków zachwytu gwarantowana!
Warto umówić się, że tego dnia dzieci same mogą decydować o wszystkim: co zjedzą, jak się ubiorą i co będziecie wspólnie robić. To doskonała okazja, by dowiedzieć się naprawdę sporo o swoich maluchach. Oczywiście może się okazać, że nie wszystkie zachcianki są wykonalne, ale na ogół już przedszkolaki doskonale wyczuwają na ile mogą sobie pozwolić. By nieco zminimalizować ryzyko pomysłów typu „chcę na księżyc” można też przygotować listę propozycji np. idziemy do kina, na lody lub do zoo.
Nasza rada: zaproponuj dzieciom dzień bez telewizora i komputera. W zamian możesz poczytać im książkę, pograć w gry planszowe lub po prostu upieczcie razem kolorowe ciasteczka.

Organizujemy bal dla najmłodszych
Jeśli chcesz zaproponować swoim dzieciom coś naprawdę ekstra, pozwól im zaprosić kilkoro ulubionych przyjaciół. Oczywiście zaproszenie jak na urodziny trzeba przygotować i wręczyć chociaż dwa dni wcześniej. Powinny być piękne i kolorowe (kilkulatki mogą je same ozdobić rysunkami). Warto umówić się z rodzicami, że przyprowadzą dzieci na około 2-3 godziny. Na wszelki wypadek, trzeba wziąć od wszystkich numery telefonów.
Nasza rada: Jeśli maluchów będzie więcej niż pięcioro, przyda się jeszcze jedna dorosła osoba do pomocy.

Propozycje zabaw
Aby cała impreza przebiegała sprawnie, możesz opracować niewielki scenariusz. Podstawowa zasada jest taka, że zabawy rytmiczne, wymagające dużo ruchu, powinny przeplatać się ze spokojniejszymi np. konkursami, malowankami itp. Maluchy uwielbiają muzykę, dlatego warto przygotować kilka płyt z dziecięcymi przebojami. Starszym, które potrafią już czytać zaproponuj karaoke. Są specjalne płyty z podkładem muzycznym i słowami wyświetlanymi na ekranie komputera lub telewizora (można je kupić w księgarniach lub zamówić na stronie www.merlin.pl, cena od 25 zł). Ale jeśli ktoś z twojej rodziny umie grać np. na gitarze, wystarczy rozdać dzieciom kartki z tekstem piosenek.

5 zasad udanego kinderbalu
1. Na imprezę zaproś rówieśników swoich dzieci. Jeśli między twoimi pociechami jest duża różnica wieku, zorganizuj dwie grupy (i co najmniej dwoje dorosłych do opieki).
2. Pamiętaj, że dzieci nie może być zbyt dużo. Najlepiej trzymać się zasady „wiek dziecka plus dwa równa się idealna liczba gości”. Jeśli więc np. twoja córeczka ma 5 lat, zaproś maksymalnie siedmioro dzieci.
3. Przygotuj jeden pokój do zabawy. Wynieś łatwo tłukące się przedmioty oraz kwiatki doniczkowe stojące na podłodze czy niskim stoliku. Jeśli przewidujesz tańce lub zabawy ruchowe, usuń też krzesła i fotele, a do siedzenia rozłóż na podłodze poduszki.
4. Dowiedz się, czy któreś z zaproszonych dzieci musi mieć (z powodu alergii) specjalną dietę np. bezglutenową czy bezmleczną i zawczasu przygotuj dla niego smakołyki.
5. Kup plastikowe naczynia (kubki, talerzyki, łyżeczki), dzięki temu zabawa będzie całkowicie bezpieczna.

Zobacz także

Kolorowe menu
Oto kilka pomysłów na dziecięce dania. Zdrowe, smaczne i kuszące każdego, nawet niejadka. Możesz je przygotować sama lub wspólnie z dziećmi.
Kanapka-domek >>
Warzywne buźki >>
Makaronowa forteca >>
[CMS_PAGE_BREAK]
Ekspert radzi: Aleksandra Mizińska, organizatorka imprez dla dzieci w domach i przedszkolach (www.kinder-party.pl). Żeby zapanować nad rozbrykaną czeredką, trzeba dokładnie przygotować scenariusz zabawy. Moim hitem z ostatnich miesięcy jest impreza pod hasłem „Odlotowe agentki”. To ulubiona kreskówka większości dziewczynek i chętnie wcielają się one w role swych bohaterek. Chłopcy zaś nieodmiennie lubią bawić się w Indian i piratów.

Najlepszy kinderbal dla... przedszkolaków
Hitem w naszym domu okazała się zabawa, polegająca na tym, że wszystkie zaproszone dzieci przebrały się za wróżki i czarodziejów. Było naprawdę wesoło i kolorowo. Oczywiście znalazły się aż trzy Hermiony z książki o Harrym Potterze, ale nikomu to nie przeszkadzało. My przygotowaliśmy „czarodziejski” zestaw pytań o tematyką np: co zła wróżka dała Śpiącej Królewnie. Najbardziej jednak podobał się dzieciom konkurs plastyczny pt. Jak wyobrażam sobie dobrą i złą czarownicę lub czarodzieja. Zaangażowali się wszyscy, zarówno maluchy jak i starsze rodzeństwo.
Edyta Kordowska, mama 9-letniej Klaudii i 4-letniego Tymka

Idealna impreza dla... nastolatków
Dzieci potrafią nas zaskoczyć! Czasem wystarczy poddać im jakiś pomysł, a one szybko przejmują stery w swoje ręce. I warto im na to pozwolić! Tak było na 11. urodzinach mojej córki. Ogłosiliśmy konkurs na najśmieszniejszą minę, a następnie pozę. Zabawa podsunęła dzieciom kolejne pomysły. W ciągu 40 minut przygotowały widowisko kabaretowe z oprawą muzyczną. My rodzice byliśmy już tylko widzami. Musieliśmy wykupić bilety (walutą były słodycze) i oglądaliśmy scenki rodzajowe z życia szkoły i klasy. To była świetna zabawa.
Dariusz Burkacki, tata 12-letniej Lidii

Reklama

Pomysły na dobrą zabawę
Maluchy chętnie uczestniczą w zabawach tematycznych, których scenariusz oparty jest np. na przygodach bohaterów ich ulubionych książek, kreskówek albo nawet aktualnych wydarzeniach sportowych (np. Euro 2008). Oto kilka pomysłów.
Przygody Franklina - dla dzieci w wieku 3-5 lat. Ogłoś konkurs rysunkowy lub z wiedzy o Franklinie, potem przygotuj każdemu maluchowi kulkę masy solnej z zadaniem ulepienia z niej żółwia. Przepis na masę solną: 200 g mąki, 200 g soli i pół szklanki wody wymieszaj i wyrabiaj dotąd, aż masa stanie się plastyczna.
Piłkarska kadra narodowa - dla chłopców w wieku 5-12 lat. To propozycja idealna wtedy, gdy masz do dyspozycji ogród lub duży taras. Przygotuj tor przeszkód, który każdy zawodnik będzie musiał pokonać z piłką przy nodze, zorganizuj konkurs podbijania piłki głową itp.
W krainie baśni - dla dziewczynek 4-10 lat. Znajdź trochę starych ubrań, szali, kapeluszy itp. i zgromadź materiały do zrobienia różdżdżki (patyczki, wstążki, bibułę). Zaproponuj dziewczynkom przebranie się za wymarzoną księżniczkę.
Nasza rada: w każdym konkursie dzieci powinny dostawać drobne nagrody (np. breloczki, naklejki). Dopilnuj, aby żadne nie zostało pominięte.

Reklama
Reklama
Reklama