
Ten dzień to doskonała okazja do tego, by zająć się wyłącznie dziećmi. I bawić się równie dobrze, jak główni bohaterowie. Aby tak było, warto wcześniej trochę się przygotować. To naprawdę łatwe i nie powinno zająć więcej niż dwie godziny. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, a przekonasz się, że tegoroczne święto Twoje dzieci będą wspominały jeszcze przez wiele, wiele lat.
Święto od samego rana
W tym roku wyjątkowo dobrze się składa, bo 1 czerwca wypada w niedzielę. Masz więc więcej czasu na obmyślenie wszystkich niespodzianek. Zacznij już w sobotę wieczorem, gdy położysz dzieci spać - udekoruj mieszkanie kolorowymi balonikami i serpentynami. Koło łóżek połóż też drobne prezenty czy słodycze. Uwaga! Wczesna pobudka z powodu głośnych okrzyków zachwytu gwarantowana!
Warto umówić się, że tego dnia dzieci same mogą decydować o wszystkim: co zjedzą, jak się ubiorą i co będziecie wspólnie robić. To doskonała okazja, by dowiedzieć się naprawdę sporo o swoich maluchach. Oczywiście może się okazać, że nie wszystkie zachcianki są wykonalne, ale na ogół już przedszkolaki doskonale wyczuwają na ile mogą sobie pozwolić. By nieco zminimalizować ryzyko pomysłów typu „chcę na księżyc” można też przygotować listę propozycji np. idziemy do kina, na lody lub do zoo.
Nasza rada: zaproponuj dzieciom dzień bez telewizora i komputera. W zamian możesz poczytać im książkę, pograć w gry planszowe lub po prostu upieczcie razem kolorowe ciasteczka.
Organizujemy bal dla najmłodszych
Jeśli chcesz zaproponować swoim dzieciom coś naprawdę ekstra, pozwól im zaprosić kilkoro ulubionych przyjaciół. Oczywiście zaproszenie jak na urodziny trzeba przygotować i wręczyć chociaż dwa dni wcześniej. Powinny być piękne i kolorowe (kilkulatki mogą je same ozdobić rysunkami). Warto umówić się z rodzicami, że przyprowadzą dzieci na około 2-3 godziny. Na wszelki wypadek, trzeba wziąć od wszystkich numery telefonów.
Nasza rada: Jeśli maluchów będzie więcej niż pięcioro, przyda się jeszcze jedna dorosła osoba do pomocy.
Propozycje zabaw
Aby cała impreza przebiegała sprawnie, możesz opracować niewielki scenariusz. Podstawowa zasada jest taka, że zabawy rytmiczne, wymagające dużo ruchu, powinny przeplatać się ze spokojniejszymi np. konkursami, malowankami itp. Maluchy uwielbiają muzykę, dlatego warto przygotować kilka płyt z dziecięcymi przebojami. Starszym, które potrafią już czytać zaproponuj karaoke. Są specjalne płyty z podkładem muzycznym i słowami wyświetlanymi na ekranie komputera lub telewizora (można je kupić w księgarniach lub zamówić na stronie www.merlin.pl, cena od 25 zł). Ale jeśli ktoś z twojej rodziny umie grać np. na gitarze, wystarczy rozdać dzieciom kartki z tekstem piosenek.
5 zasad udanego kinderbalu
1. Na imprezę zaproś rówieśników swoich dzieci. Jeśli między twoimi pociechami jest duża różnica wieku, zorganizuj dwie grupy (i co najmniej dwoje dorosłych do opieki).
2. Pamiętaj, że dzieci nie może być zbyt dużo. Najlepiej trzymać się zasady „wiek dziecka plus dwa równa się idealna liczba gości”. Jeśli więc np. twoja córeczka ma 5 lat, zaproś maksymalnie siedmioro dzieci.
3. Przygotuj jeden pokój do zabawy. Wynieś łatwo tłukące się przedmioty oraz kwiatki doniczkowe stojące na podłodze czy niskim stoliku. Jeśli przewidujesz tańce lub zabawy ruchowe, usuń też krzesła i fotele, a do siedzenia rozłóż na podłodze poduszki.
4. Dowiedz się, czy któreś z zaproszonych dzieci musi mieć (z powodu alergii) specjalną dietę np. bezglutenową czy bezmleczną i zawczasu przygotuj dla niego smakołyki.
5. Kup plastikowe naczynia (kubki, talerzyki, łyżeczki), dzięki temu zabawa będzie całkowicie bezpieczna.
Kolorowe menu
Oto kilka pomysłów na dziecięce dania. Zdrowe, smaczne i kuszące każdego, nawet niejadka. Możesz je przygotować sama lub wspólnie z dziećmi.
Kanapka-domek >>
Warzywne buźki >>
Makaronowa forteca >>