Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
Adobe Stock
Wychowanie

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne: w czym pomogą dziecku

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne prowadzone są w przedszkolach, szkołach i poradniach pedagogicznych. Ich celem jest korygowanie i kompensowanie rozwojowych zaburzeń psychoruchowych u dzieci. Zaburzenia te mogą być głównym powodem niepowodzeń dziecka w nauce i funkcjonowaniu w grupie.

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są jednym z elementów terapii pedagogicznej. Ich celem jest rozwijanie u dziecka funkcji intelektualnych i społecznych. Terapia prowadzona jest przez doświadczonego pedagoga lub nauczyciela z przygotowaniem do terapii pedagogicznej i może mieć postać zajęć indywidualnych lub prowadzonych w niewielkich grupach (najlepiej do 5 osób). Największą skuteczność mają zajęcia realizowane w zespole dzieci dobranych pod względem wieku i zaburzeń rozwojowych.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Dla kogo przeznaczone są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?

Na terapię pedagogiczną kierowane są dzieci, u których zaobserwowano lub stwierdzono:

  • brak samodzielności,
  • nasiloną nieśmiałość,
  • kłopoty z koncentracją,
  • dysleksję rozwojową (dysleksję, dysortografię lub dysgrafię),
  • zaburzenia funkcji ruchowych, wzrokowych, słuchowych.


Zaburzenia te mogą uniemożliwiać lub utrudniać dzieciom opanowanie podstawowych umiejętności, np. czytania, pisania, liczenia, nawiązywania relacji z rówieśnikami.

Najczęściej o problemach dziecka informują rodziców nauczyciele w przedszkolu lub szkole i polecają im udział dziecka w zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych. Warto posłuchać takiej dobrej rady, gdyż są to osoby doświadczone i odpowiednio wyszkolone. Potrafią na podstawie wielu różnych objawów, pozornie niezwiązanych z problemem dziecka, wcześnie wychwycić, że ma ono zaburzenia rozwojowe, które mogą w przyszłości bardzo utrudniać mu życie.

Skorygowanie lub skompensowanie tych zaburzeń jest niezbędne do tego, aby dziecko miało szansę dalej prawidłowo się rozwijać i uczyć. Niektórzy rodzice sami obserwują, że ich dzieci mają problemy i zgłaszają się do poradni pedagogicznych po pomoc, są to jednak rzadsze przypadki.

Korzyści z zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

Każde dziecko biorące w nich udział zostaje najpierw dokładnie zdiagnozowane, dzięki czemu pedagog czy nauczyciel dostosowuje program zajęć do jego indywidualnych potrzeb. Terapia ma postać ćwiczeń ruchowych i/lub intelektualnych, podczas których dziecko kształtuje nowe umiejętności i nadrabia braki rozwojowe. W ramach zajęć odbywają się ćwiczenia:

  • logicznego myślenia i pamięci,
  • koncentracji i spostrzegawczości,
  • sprawności ruchowej, w tym sprawności manualnych,
  • integracji percepcyjno-motorycznej,
  • sprawności słuchowej,
  • samokontroli,
  • sprawności wzrokowej wraz z orientacją w przestrzeni,
  • umiejętności czytania, pisania, liczenia.


Udział dziecka w tego typu zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych daje dobre rezultaty, dzięki czemu jest ono w stanie nadrobić zaległości, lepiej i szybciej się uczyć oraz lepiej funkcjonować w środowisku rówieśniczym. Dzieci stają się pewniejsze siebie, spokojniejsze, mają więcej chęci do działania i podejmowania wyzwań, znają też zasady zdrowej konkurencji.

Skuteczność zajęć korekcyjno-kompensacyjnych

Warunkiem tego, aby zajęcia korekcyjno-kompensacyjne odniosły dobry skutek, jest współpraca rodziców z osobą prowadzącą terapię. Chodzi o to, aby rodzice zrozumieli przyczyny problemów dziecka i brali aktywny udział w ich rozwiązywaniu. Oznacza to m.in. wykonywanie z dzieckiem polecanych przez terapeutę ćwiczeń oraz zadań domowych.

Rozmowa z pedagogiem bardzo często pozwala rodzicom zrozumieć przyczynę niepowodzeń dziecka w nauce lub kontaktach z rówieśnikami. Daje im też poczucie, że ich dziecko nie jest gorsze, a jedynie potrzebuje trochę czasu, aby „dogonić’’ rówieśników w różnych umiejętnościach. Specjalista podpowie też, jak wspierać córkę czy syna na co dzień, czego wymagać, a czego nie, aby nie stresować siebie i dziecka i dać mu niezbędne wsparcie.

Sprawdź też:

Mega Blocks
Fotolia
Gry i zabawy
Jak trenować koncentrację uwagi dziecka przez zabawę z klockami?
Wiesz, jak ćwiczyć koncentrację dziecka? Pomogą ci w tym klocki. Proponujemy kilka ciekawych i sprawdzonych zabaw.

Każdy rodzic małego brzdąca wie, jak trudno jest skupić i utrzymać jego uwagę na jednym zadaniu. Niemniej jednak od samego początku warto stymulować i stopniowo wydłużać okresy skupienia uwagi dziecka na jednej czynności. Zaowocuje to przyszłymi sukcesami w edukacji szkolnej i pozostanie cenną umiejętnością na całe życie. Zdolność koncentracji uwagi niezbędna jest właściwie we wszystkim, co robimy, a szczególnie, gdy się czegoś uczymy. Z czasem, gdy dane czynności zostaną przez nas opanowane, nabiorą charakteru zautomatyzowanych – wówczas do ich wykonania nie potrzebujemy wielkiego skupienia. Zanim to jednak nastąpi, trzeba potrenować… Najlepiej od najmłodszych lat i najlepiej poprzez zabawę , która jest dla dziecka naturalną formą zdobywania wiedzy o świecie. Jak wspomagać rozwój dziecka przez zabawę klockami? Na rynku jest mnóstwo zabawek, a ich producenci prześcigają się w zachwalaniu atutów każdej z nich. Na szczególną uwagę zasługują klocki , które efektywnie i naturalnie trenują nie tylko uwagę, ale i wiele innych umiejętności. Warunek jest jeden. Jeśli chcesz, by twoje dziecko potrafiło skupić się i bawić przez dłuższy czas – pobaw się razem z nim! A oto kilka propozycji na trening uwagi przy pomocy zabawy: Ułóżcie z pociąg z klocków , używając do tego dwóch lub trzech kolorów i układając je w określonej, powtarzającej się sekwencji. Maluch trenuje w ten sposób spostrzegawczość, pamięć mechaniczną oraz planowanie – umiejętności niezbędne przy pisaniu, czytaniu i odrabianiu lekcji. Zabawa w chowanego , którą możesz trenować już z ośmiomiesięcznym brzdącem. Połóż na dywanie dwa klocki. Zakryj jeden kocem (lub innym przedmiotem), a następnie poczekaj, aż malec go odnajdzie. W ten sposób dziecko ćwiczy pamięć roboczą, która stanowi podstawę dla uwagi. Dla starszych maluchów możesz...

ćwiczenia grafomotoryczne
Adobe Stock
Gry i zabawy
Ćwiczenia grafomotoryczne dla dzieci: szlaczki, labirynty, litery i inne ćwiczenia na grafomotorykę
Ćwiczenia grafomotoryczne warto zacząć w wieku przedszkolnym. Ich celem jest ułatwienie nauki pisania poprzez kształtowanie precyzji ruchu i koordynacji oko-ręka.

Ćwiczenia grfaomotoryczne stanowią element edukacji przedszkolnej. Można je także wykonywać z dzieckiem w domu. Nie muszą być żmudne i nudne. Wiele z nich ma postać atrakcyjnej dla dziecka zabawy. Jednak ćwiczenia grafomotoryczne to nie tylko rysowanie szlaczków, o czym nie każdy rodzic wie. Ćwiczenia grafomotoryczne: czym jest grafomotoryka cel ćwiczeń rodzaje przykłady (do druku) Definicja grafomotoryki Grafomotoryka, nazywana też lokomocją małą, jest sprawnością manualną, czyli sprawnością rąk , która objawia się precyzją ruchów dłoni i palców, a także odpowiednim tempem wykonywania precyzyjnych czynności. Umiejętność ta niezbędna jest do podjęcia nauki pisania. Co to są ćwiczenia grafomotoryczne Przede wszystkim ćwiczenia grafomotoryczne mają przygotować dziecko do nauki pisania . Aby przebiegała bezproblemowo, u dziecka trzeba ukształtować: małą motorykę , koordynację oko-ręka, umiejętność posługiwania się narzędziami do pisania. Poza tymi celami, zadaniem ćwiczeń grafomotorycznych jest też: korygowanie nieprawidłowych nawyków ruchowych, nauczenie dziecka rysowania zgodnie z wytycznymi, stymulowanie rozwoju ogólnego , kształtowanie motywacji i zainteresowań dziecka , wykształcenie prawidłowej orientacji przestrzennej i schematu własnego ciała. Rodzaje ćwiczeń grafomotorycznych Wbrew pierwszemu skojarzeniu wielu osób ćwiczenia grafomotoryczne to nie tylko rysowanie szlaczków, czy zabawa kolorowankami. Wiele ćwiczeń, których celem jest poprawa grafomotoryki, angażuje całe ciało dziecka . Wiele zabaw ruchowych dla dzieci ma wpływ na kształtowanie umiejętności grafomotorycznych przedszkolaków. Kształtowanie motoryki dużej Każde wyjście dziecka na dwór, zabawa na placu zabaw, jazda na rowerze , bieganie, wspinanie się, samodzielne ubieranie i wiązanie butów to...

zabawy ruchowe dla dzieci
Adobe Stock
Gry i zabawy
Zabawy dla dzieci - 32 pomysły na gry i zabawy ruchowe
Zabawy ruchowe to najlepszy sposób na wzmocnienie sprawności fizycznej i odporności dzieci. Wyścigi, siłowanki, gra w piłkę – maluchy to kochają. Podajemy najlepsze pomysły na zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Oto zabawy ruchowe dla dzieci, które zapewnią im wspaniałą rozrywkę i pomogą w ich rozwoju. Dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie i samopoczucie  dziecka nie sposób przecenić. Trudno, aby bez niej kilkulatek dobrze się rozwijał. Lekarze alarmują, że ruch i wysiłek fizyczny to w dzisiejszych czasach nie tylko środek zapobiegający chorobom cywilizacyjnym, ale wręcz warunek przetrwania ludzkiego gatunku. Zobacz, jakie gry i zabawy ruchowe możesz zaproponować swojemu dziecku, aby wspomóc jego prawidłowy rozwój, a jednocześnie dać mu wiele radości! Zabawy ruchowe dla dzieci – 32 pomysły: 4 zabawy ruchowe na kółkach 3 zabawy ruchowe z lekcji w-f 4 skoczne gry i zabawy dla dzieci 5  zabaw w stylu retro 3 zabawy ruchowe dla małych siłaczy 3 zabawy muzyczno-ruchowe 3 zabawy ruchowe z kolorami 3 zabawy ruchowe na dywanie 3 zabawy dla umysłu dziecka Zabawy ruchowe dla dzieci – dlaczego są tak ważne? Ruch jest niezwykle ważny dla zdrowia, dlatego jako dorośli, powinniśmy dawać dzieciom dobry przykład. Jeśli my i nasze dzieci nie będziemy się ruszać, to prędzej czy później dopadną nas nadciśnienie, cukrzyca lub nowotwory. O nadwadze u dzieci nie wspominając. Wykorzystajmy naturalne upodobanie najmłodszych do rywalizacji i dajmy im jak najwięcej okazji do ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu. Oto nasze propozycje zabaw ruchowych dla dzieci: starych i nowych, indywidualnych i zespołowych, które powinny zainteresować każdego malucha.  4 zabawy ruchowe na kółkach Jazdę na rowerze, hulajnodze czy wrotkach można uatrakcyjnić: Tor przeszkód – możesz na drodze przejazdu dzieci poustawiać krzesła, kosze na śmieci, duże zabawki, skrzynki. Miej ze sobą stoper, żeby mierzyć czas przejazdu małym sportowcom....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak